Nowe posty

Autor Wątek: Linux widzi miniatury sprzed edycji fotki - skąd on bierze dane pełnej fotki?  (Przeczytany 612 razy)

Offline __

• Users
  • Stały bywalec
Pod windowsem wyedytowano fotkę (paintem). Ucięto górę fotki aby zdjąć komuś pół figury. Następnie zamazano na dole fotki dziecku twarz. Fotkę zapisano.
Jakiekolwiek urządzenie (telewizor, dekoder, komputer z Windows) widzi miniaturę fotki już po edycji.

Jakim cudem Linux widzi te miniaturę w całości, tak jakby foto w ogóle nie było edytowane??

Offline mackeire

• Users
  • Prawie jak Guru
metadane EXIF  ;)

Offline __

• Users
  • Stały bywalec
A czemu śmieć Windows w EXIF widzi 0bytes/empty a Linux już nie?

Offline mackeire

• Users
  • Prawie jak Guru
Bo windows jest głupi i złośliwy ;)

W metadanych może być dużo całkiem ciekawych rzeczy jak np. wygląd oryginału przed edycją, sprzęt, data wykonania, współrzędne geograficzne itd ...
Tak ,że zdjęcie zrobione na konferencji numizmatyków w Warszawie może się okazać wypadem z kochanką/kochankiem w dzikie ostępy Puszczy Białowieskiej.

Przed wysłaniem w nieznane fotki warto wyczyścić/wyedytować metadane , w linuxach jest do tego program exiftool.
Plus odpowiedni serwis-menu w Dolphinie i życie staje się łatwiejsze. No i bezpieczniejsze ;)

« Ostatnia zmiana: 2020-03-02, 14:42:38 wysłana przez mackeire »

Offline __

• Users
  • Stały bywalec
Skąd to wziąłeś w PPM?
Na Archa i Manjaro jest teraz perl-exiftool w wersji chyba 10.X, zainstalowałem to ale działa tylko z konsoli.

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
@exPredator - to co pokazał @mackeire to KDE, a nie Xfce, które masz Ty.

Offline mackeire

• Users
  • Prawie jak Guru
w razie jak by kogoś interere

/home/user/.local/share/kservices5/ServiceMenus/removeMetadata.desktop

[Desktop Entry]
 Type=Service
 ServiceTypes=KonqPopupMenu/Plugin
 MimeType=image/*
 Actions=removeMetadata

[Desktop Action removeMetadata]
 Name=Usuń metadane EXIF
 Icon=document-cleanup
 Exec=exiftool -all= %U -overwrite_original

« Ostatnia zmiana: 2020-03-26, 15:34:50 wysłana przez mackeire »

Offline __

• Users
  • Stały bywalec
W Xfce nie ma /home/user/.local/share/kservices5/

Offline mackeire

• Users
  • Prawie jak Guru
to najpierw musisz sudo apt install kde-plasma-desktop :)

Offline __

• Users
  • Stały bywalec
fak ju  :D

ale, plazma fajniejsza tyle że ... nie na mój obecny sprzęt.
« Ostatnia zmiana: 2020-03-26, 15:53:39 wysłana przez exPredator »

Offline mackeire

• Users
  • Prawie jak Guru

Offline __

• Users
  • Stały bywalec
no co?
już mnie wy... baliście na plazmę (w czasach rzeźbienia Archa), burdello mnie się stało i ... ehhh  szkoda gadać
:D

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
exPredator - Ważne w tym "zdaniu", czy "opinii" jest sformułowanie "mnie się stało". KDE jest mocno wytrzymałe, jednakże po przekroczeniu pewnej dozy głupot - nie wybacza. Zresztą chyba żadne, konfigurowalne DE tego nie wybaczy.

Offline __

• Users
  • Stały bywalec
Próbuję przekonać się do KDE bo plazma ładniejsza i bardziej konfigurowalna ale n amoim kalkulatorku naprawdę wolniej wszystko pracuje a to mnie wnerwia :D
Na szczęście trzech córek nie mam i gdy nabędę za miesiąc, dwa kolejnego laptopa to może będę mógł dalej cieszyć się z któregoś poprzedniego, którego wyniosła któraś z córek. Na procku i7-8550U i na dysku Samsung 970 Manjaro z Plazmą hula aż miło, naprawdę dopiertala a na leciwym i5-4300M niestety ciągle zastanawia się. Nawet Firefoxa na raty otwiera :D  najpierw pojawia się pasek z tytułem a potem reszta Firefoxa i dopiero wskakuje strona główna. Na tym nowszym CPU takich numerów nie ma, a to mnie drażni paczeć na taką wydajność, odpalam kompa i czekać aż 10 sekund aby pulpit się załadował. kto ma tyle czasu chojejeja dzisiaj? :D 
Jeszcze żona mnie oskalpowała z kostek ramu do swojego wraka i mi żal d.... ściska iść kupić DDR3-1600 w cenie DDR4-2400.
Na razie nie mam sprzętu na Plazmę :D

Offline __

• Users
  • Stały bywalec
exPredator - Ważne w tym "zdaniu", czy "opinii" jest sformułowanie "mnie się stało". KDE jest mocno wytrzymałe, jednakże po przekroczeniu pewnej dozy głupot - nie wybacza. Zresztą chyba żadne, konfigurowalne DE tego nie wybaczy.

Nie wiem co jest grane z KDE ale system się wali po aktualizacji. Ogólnie mówiąc zasysa ponad 900MB z sieci więc sporo tam ma nowości, nie wiem co dokładnie wykrzacza Manjaro KDE, coś z DE na bank bo wali się cały pulpit na łeb. Natomiast Manjaro z Xfce hula normalnie, nic się nie dzieje po aktualizacjach.