Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Czy z systemd jest wszystko ok??  (Przeczytany 2354 razy)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Czy z systemd jest wszystko ok??
« Odpowiedź #15 dnia: 2019-12-28, 21:48:54 »
Cytuj
Z tego co zauwazylem, to developerzy dystrybucji opierajacej np na arch linuxie, bo tylko takich glownie uzywalem, choc teraz kompiluje mi sie gentoo, to niestety... Coraz wiecej programow, pakietow zaczyna miec zaleznosci od bibliotek, ktore potrzebuja systemd do dzialania. Wiec jako ze jestem zwolennikiem wolnego, darmowego oprogramowania, ci ludzie zamiast tworzyc nowe oprogramowanie, marnuja czas na modyfikacje tych wlasnie zaleznosci, by te same programy dzialaly pod np. Archowym openRC.
Jest to troche chore jak dla mnie, bo coraz wiecej rzeczy w linuxie zaczyna byc wlasnie zaleznym od tych systemdowskich bibliotek...
Wolalbym zeby ci ludzie tworzyli nowe oprogramowanie niz tracili czas na modyfikacje pkgbuildow, tylko dlatrgo ze sa zalezne od jakichs bibliotek, bo tak pan z red hat chcial.
W artix np maja systemd dummy libs.
1. Którzy ludzie marnują czas?  Developerzy np. Gnome mogą zrobić co im się podoba, pisałem ze mogą wspierać oba menadżery systemu.
Ale nie oczekuj że takie Gnome będzie idealnie wspierać OpenRC jeśli developerzy go nie używają.
Problemem jest także brak wsparcia dla OpenRC w owych dystrybucjach.
Przykład z Manjaro "Manjaro-openrc will be discontinued ( przeniesione do Artix Linux ) "
https://forum.manjaro.org/t/manjaro-openrc-will-be-discontinued/28387
Wniosek: Najbardziej będzie cierpieć ta strona która ma mniejsze wsparcie developerów.
Bo to ona będzie pisać najwięcej poprawek, albo będzie zmuszona do porzucenia części nie wspieranego oprogramowania.
2. Pisanie takich tematów jest bez sensu. Bo nie przekonuje to samych developerów do projektu OpenRC.
Wniosek: Zobacz czy da się, czy jest sens i wspieraj developerów OpenRC aby projekt był lepszy od Systemd i przekonał do siebie ludzi.
3. Ile zdań tyle dystrybucji Linuxa, zawsze możesz wybrać.
Nie rozumiem czemu niby nie możesz znaleźć dystrybucji Linuxa.
Podałeś link na samej górze w którym pod ikonami są ukryte linki do dystrybucji,
po za tym masz  jeszcze https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Linux_distributions_without_systemd
No przecież nie zmusisz nikogo żeby był miły dla wszystkich menadżerów systemu i żeby dało się w łatwy sposób przełączać.
Możesz tylko przekonać albo jak się coś nie podoba to możesz sam sobie własną dystrybucje Linuxa zrobić. I to jest ta " wolność " przecież.
No a że się namęczysz bo zachciało się Ci " swojego " systemu, no to inna sprawa.
A i nie zapomnij że możesz jeszcze wspierać dystrybucję opartą o OpenRC. Razem raźniej i łatwiej.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-28, 21:54:15 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Czy z systemd jest wszystko ok??
« Odpowiedź #16 dnia: 2019-12-28, 21:49:20 »
Systemd ma wiele negatywnych opinii ze względu osobę która tym projektem się zajmuje - Lenart. Wcześniej ten osobnik zajmował się pulseaudio, które najczęściej sypało się w linux po aktualizacjach.  Dlatego wcześniej powstał projekt apulse, żeby np w skype był dźwięk. Osoba która coś zaczęła i nigdy tego nie skończyła, a zabiera się za poważniejszy projekt raczej nie wzbudza zbytniego zaufania Dlatego używam systemów wolnych od systemd devuana i pclinuxos  (który mocno broni Tex od bibliotek libsystemd). Ale w linux jest wolność i nikt nikomu nie narzuca czy ma używać openrc czy systemd - dotyczy to też dowolności dystrybucji....
« Ostatnia zmiana: 2019-12-28, 21:59:38 wysłana przez Andrzej J »

CynicFM

  • Gość
Odp: Czy z systemd jest wszystko ok??
« Odpowiedź #17 dnia: 2019-12-28, 22:16:23 »
Napisales mi ze ile ludzi korzysta z initow takich jak runit openrc czy s6 a ile z systemd. Wedlug ciebie systemd jest lepsze, bo korzysta z niego wiecej ludzi
A czy ze duzo ludzi je mieso i jezdzi samochodami to tez jest wedlug ciebie dobrze???

Glowny argument, ktory widze u ludzi przeciw systemd jest taki, ze ponoc jest czyms wiecej niz sam init system i to podobno juz za duzo.
A co do pulseaudio, osobiscie zauwazylem ze leoszy dzwiek mam z samego alsa.

Spytalem czy wszystko ok jest z systemd, a zaczyna sie znowu burzliwa dyskusja, jak zawsze. Nie chodzi mi o same openRC, co o wiele innych initow, i zreszta po to powstala kampania init freedom, chociaz na temat devow z devuana tez wiado co to w ogole za ludzie?? Podobno jacys veteran admini i nic poza tym.

Sam sobie odpowiem na pytanie tytulu tematu, gdyby z systemd bylo wszystko ok, nie byloby tylu przeciwnikow. Np dystrybucja obarun w opisie jest napisane ze jest to arch ale bez incursion of systemd. Incursion to troche zabawne slowo...
I wlasnie kilku takich ludzi, ktorzycnie uzywaja systemd, nauczylo mnie bardzo duzo. Jedna osoba przez kilka godzin tlumwczyla mi jak odpalic diablo 3 na devuanie i skonfigurowac bumblebee do karty nvidia optimus, inna osoba, ktora mi pisze, ze ci z systemd to sa gangsterzy i mafia wytlumaczyla mi na czym polega partycjonowanie i jak zainstalowac arch linux. A systemdowcy jedynie mnie ucza tego, ze albo korzystaj z systemd albo nie uzywaj linuxa.
Ty myslisz ze systemd jest ok, bo z niego korzystasz. Ja swoja opinie opieram na tym, co wyczytalem od ludzi madrych i uprzejmych, ktorzy potrafiacmi przekazac jakas wiedze.
Zgadzam sie, ze warto byloby znac sie na systemd, jesli chce krytykowac ale z tego co widze, jedyne co jest do znania do pare komend jak systemctl oraz journalctl.
Ja nie neguje ze systemd jest zle, tez spytalem, gdzie warto byloby sprobowac sie nauczyc, i skoro jest wg was wszystko ok, dlaczego w internecie widzialem mnostwo argumentow przeciw, a za systemd tylko kilka.
Czy nie jest tak ze kernel linuxoski powoli zamieniw sie w zwykly bloat, np glupi pakiet dbus chociazby.

Inna sprawa jest taka, ze gdy korzystalem z dystrybucji bez systemd ludzie byli dla mnie zyczliwi i dzielili sie wiedza (nie bede sie rejestrowal raczej na gentoo, nie bede zawracal im gitary), a np. Tutaj albo forum arch linux napisze cos takiego jak systemd is bad, gdzie kilka osob sie z tym nie zgadza i temat leci do kosza a konto banned. To gdzie ta wolnosc slowa?? I skoro jest to forum o linuxie, to dlaczego nie moge napisac, ze systemd mi sie nie podoba, bo zaraz temat poleci do kosza???
« Ostatnia zmiana: 2019-12-28, 22:24:36 wysłana przez CynicFM »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Czy z systemd jest wszystko ok??
« Odpowiedź #18 dnia: 2019-12-28, 22:42:45 »
Cytuj
Spytalem czy wszystko ok jest z systemd, a zaczyna sie znowu burzliwa dyskusja,
Napisałeś więcej, niezbyt obiektywnie i trzeba było Cię poprawić,niezależnie co lub kogo lubimy bardziej.
Przez to wyszliśmy trochę na zwolenników, ale nam chodziło byś pisał bardziej konkretnie, rzeczowo, dokładnie, wiarygodnie, ...

Cytuj
. Tutaj albo forum arch linux napisze cos takiego jak systemd is bad, gdzie kilka osob sie z tym nie zgadza i temat leci do kosza a konto banned. To gdzie ta wolnosc slowa??
1. Może niektóre osoby się naczytały już takich tematów?
2. Forum, a bynajmniej ten dział służy do pomocy, a nie do wolnej dyskusji.
Zwłaszcza że napisałeś
Cytuj
anty systemdowi wojownicy skutecznie zniechecili i wpoili do glowy by systemd bojkotowac.
Jak ktoś dostaje alergii na wrażliwe tematy i spam to się nie dziw.
Nie trać czasu na takie rzeczy, bojkotem nie wiele zdziałasz, napisałem Ci we wnioskach co lepsze.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Czy z systemd jest wszystko ok??
« Odpowiedź #19 dnia: 2019-12-28, 23:42:02 »
Cóż... spytałeś o nasze poglądy, a teraz próbujesz nas krytykować za to, że mają je różne od Ciebie. Ok, zatem spójrzmy o co Ci chodziło w pierwszym poście. Napisałeś tam, że:
"-> Ponoc bardzo w kiepski w sprawach prywatnosci i zabezpieczen... Glownie chodzi o to, ze ponoc systemd podstawowo ma google DNS, wiec podobno wszystko idzie do ich serwerow, rowniez do microsoftu"
To Ci odpowiem tak: jak na razie nie jest mi znana żadna wiarygodna informacja, która wykazałaby, że systemd w jakikolwiek sposób:
- naruszał moją prywatność,
- ingerował w zabezpieczenia mojego komputera.
Nic mi również nie wiadomo, by używanie google DNS również tworzyło jakieś zagrożenie dla mnie. Ba, nawet rzekome jakieś przekazywanie czegokolwiek na serwery MS (swoją drogą masz jakiś dowód na poparcie tej tezy)? O ile pamiętam, to MS było też jedną z nielicznych firm, które postawiło się bodaj NSA i odmówiło wydania informacji nt. użytkowników, którzy korzystają z ich usług.
Z wielką chęcią jednakże oprócz "ponoć" przeczytam jakieś udokumentowane konkrety, których jakoś nie podajesz.
Pomijam już to, że jeśli DNS Google Ci nie odpowiada, to łatwo go możesz zmienić (a o ile pamiętam, to u mnie w dystrybucji były jakieś inne; nie pamiętam jakie sam zmieniłem na to co mi odpowiadało z jakichś przyczyn).
"-> Ponoc duzo bugow i problemow sprawa"
Nie istnieje jakiekolwiek oprogramowanie, które nie miałoby błędów i było 100% bezproblemowe. Mi akurat systemd przez kilka lat używania (a używam wersji testowej dystrybucji) stworzył bodaj 2x problem związany z przedłużającym się zamykaniem systemu. Do opanowania w przeciągu kilku minut. Następna wersja systemd usunęła problem.
Z tego punktu widzenia - nie widzę różnic.
"-> Jest przeciwny filozofii UNIX (Do one thing and do it well) oraz ponoc bierze za duzo pod siebie..."
Fakt. I co z tego? Czy każde oprogramowanie na linuksie musi być zgodne z jakąś filozofią? Czy w istocie nie używasz np. LibreOffice do pisania w orf, ale już np. do konwersji na pdf, czy inny format dokonujesz w innym narzędziu, bo LO Writer niepotrzebnie daje taką możliwość. Pliki wav edytujesz np. w jakimś DAW, ale już - jeśli potrzebujesz dokonać zapisu do powiedzmy flac, czy mp3, to robisz to w jakimś zewnętrznym konwerterze bowiem "filozofia UNIX"...
"Wiec mozna powiedziec, ze systemd odbiera troche uzytkownikom linuxa wolnosci..."
A tego zdania to w ogóle zrozumieć nie można. Fakt, że popularne dystrybucje korzystają z systemd nie przeszkadza nikomu w dokonaniu jego własnego wyboru i sięgnięcie po taką dystrybucję, która - jeśli systemd to takie zło - korzysta z innego systemu initów.
Cytuj
I wlasnie kilku takich ludzi, ktorzycnie uzywaja systemd, nauczylo mnie bardzo duzo. Jedna osoba przez kilka godzin tlumwczyla mi jak odpalic diablo 3 na devuanie i skonfigurowac bumblebee do karty nvidia optimus, inna osoba, ktora mi pisze, ze ci z systemd to sa gangsterzy i mafia wytlumaczyla mi na czym polega partycjonowanie i jak zainstalowac arch linux.
A ja sporo informacji uzyskałem od osób, które - jak sądzę (bowiem jest mi to obojętne) - korzystają z systemd. Żaden argument. Skoro sięgnąłeś po poradę u osoby, która nie korzysta z systemd, a udzieliła Ci informacji np. jak skonfigurować bumblebee, to jeden fakt do drugiego nie ma się nijak. Gdybyś spytał kogoś, kto używa np. Fedory i uzyskał taką samą informację, to wówczas z systemd byłoby już dla Ciebie w porządku? :)
Cytuj
A systemdowcy jedynie mnie ucza tego, ze albo korzystaj z systemd albo nie uzywaj linuxa.
Tu nie wiem, czy to przytyk w kierunku osób, które z Tobą tu dyskutują, czy też dotyczy jakiejś innej sytuacji, ale domniemywam, że to pierwsze, skoro pojawia się to w Twoich wypowiedziach tu po raz drugi. Zatem raz jeszcze: nie, jeśli nie chcesz korzystać z systemd, nie musisz - w przeciwieństwie do innych systemów operacyjnych - porzucać linuksa. Możesz dokonać wyboru innej, wolnej od systemd dystrybucji.
Dlaczego zdań przeciwko systemd znaleźć można w sieci sporo, a tych, które go chwalą mniej? To normalne. Zawsze znajdziesz więcej informacji krytyków jakiegoś rozwiązania, zwłaszcza, gdy krzyczą od tych, którzy po prostu są zadowolonymi jego użytkownikami. Ci drudzy po prostu z niego korzystają i nie zaprzątają sobie głowy jałowymi dyskusjami. Natomiast prawdopodobnie bez trudu znajdziesz dyskusje prowadzone pomiędzy deweloperami różnych dystrybucji, którzy zdecydowali się przenieść je na systemd. Mi są znane dwie: z Archa oraz z Debiana.
Cytuj
Inna sprawa jest taka, ze gdy korzystalem z dystrybucji bez systemd ludzie byli dla mnie zyczliwi i dzielili sie wiedza (nie bede sie rejestrowal raczej na gentoo, nie bede zawracal im gitary), a np. Tutaj albo forum arch linux napisze cos takiego jak systemd is bad, gdzie kilka osob sie z tym nie zgadza i temat leci do kosza a konto banned. To gdzie ta wolnosc slowa?? I skoro jest to forum o linuxie, to dlaczego nie moge napisac, ze systemd mi sie nie podoba, bo zaraz temat poleci do kosza???
Jakoś nie widzę, by ten temat był w koszu na tym forum, ani by Twoje konto zostało tu zbanowane. Przeglądnąłem również forum Archlinux (polskie, oficjalne) i również nie zauważyłem, by w ogóle jakikolwiek temat o systemd został przeniesiony do kosza; ba użytkownik CynicFM nie jest w ogóle zarejestrowany. Jeśli natomiast chodzi Ci o BBS Archlinux, to specyfiką tego forum są dwie rzeczy: nie wspierają oni dystrybucji pochodnych, a zatem jeśli np. napisałeś, że używasz Hyperbola czy Obarun, to temat poszedł do kosza, ale nie z powodu, że dotyczył on używania w Archu innego systemu initów, ale dlatego, że dotyczył on niewspieranej na tamtym forum dystrybucji.

A nawiasem mówiąc, to temat - jedno wielkie bicie piany, bo niczego nie dotyczy i nigdzie nie zmierza. Masz swój pogląd, który szanuję. Szanuję do tego stopnia, że nawet nie próbuję na niego w jakikolwiek sposób wpływać, czy cokolwiek sugerować. Oprócz jednego: chcąc się dowiedzieć czegoś o działaniu systemd, to daj mu szansę i spróbuj, zobacz jak się z tego korzysta. Nie będzie Ci odpowiadać - nie będziesz korzystać, ale będziesz bogatszy o doświadczenie, którym będziesz się mógł podzielić i np. jeśli ktoś będzie w rozterce, czy wybrać systemd, czy inny system initów, to będziesz mógł mu przedstawić jakieś argumenty za jednym i drugim rozwiązaniem, podobnie jak i te, które będą przeciwko nim przemawiać.