Nowe posty

Autor Wątek: Alternatywy dla Buildroota  (Przeczytany 344 razy)

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
Alternatywy dla Buildroota
« dnia: 2019-12-16, 17:47:11 »
Jest coś alternatywnego, może prostszego albo coś co ściąga (skądś) gotowe pakiety?
Najlepiej Archopodobne, ew. coś pod buntu

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
Odp: Alternatywy dla Buildroota
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-12-16, 18:30:46 »
Do czego Ci to potrzebne, bo pewnie odpowiedź jest gdzieś z boku, a w zasadzie, to pytanie.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-17, 08:21:12 wysłana przez pavbaranov »

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-12-17, 09:24:27 »
Wiesz co, pobawiłem się trochę tym i przyznam, że jak na razie może być. Pod Manjaroo było trochę problemów przez które odpuściłem (brak kilku bibliotek na już w trybie od ręki) a pod Mintem zahulało. Buildroot też pobiera (kradnie) paczki więc jak na razie posiedzę na tym trochę.
Po co mi to?
Dla nauki i zabawy, chciałbym mieć małego linuxa pod siebie/dla siebie, takiego swojego. Fajnie hula ten Puppy ale widzę że chyba naszpikowany bajerami, dziwne połączenia ze światem nawiązuje. Chciałbym stworzyć sobie w niedalekim czasie dwie wersje Live systemów opartych na Ubuntu i Archu, chodzi o to aby mieć nośnik z systemem do napraw tego co rozdupcę w innym systemie :)
Jak na razie to tylko zabawa ale fajna, sporo można nauczyć się względem wiedzy o zawartości systemu, kompilacji paczek i tak dalej. Zrobić Builderem system działający oparty o jakieś desktopowe GUI to tak naprawdę jeden dzień wytrwałem pracy i juz jest taki mały Puppy. Chciałbym sobie stworzyć w przyszłości takiego pendrivea 32/64GB na którym będę miał wszystko to, czym dotychczas zajmowałem się (klonowanie dysków, partycji, przywracanie, czyszczenie dysków, diagnoza, przywracanie danych) + kilka instalek systemów (win7,8,10) tak aby to wszystko było na jednym penku. No wiesz, coś ala HirensBoot ale rozbudowany i typowo tylko pod siebie.

Ja po prostu bawię się więc nie bierz do siebie zbytnio mojego braku profesjonalizmu i roztrzepania.
Nadal nie potrafię zrozumieć, dlaczego system taki jak Puppy, system mający niespełna 400MB działa jak pełny Mint (mający w ISO 1.8GB). Po cholerę to wszystko tam jest upchane?
Na tym Builderze udało mi się zbudować coś w deseń Puppy na razie, system uruchamia się w zaledwie 4sek i gotowy do roboty. W prawdzie nie da się uruchomić na tym nic prócz przeglądarki (Firefox), poczty (Thunderbird) ale działa mi już internet, sieć, modem, drukarka, ekran prawidłowo wyświetla 1920x1080, system widzi dodatkowe dyski i partycje ale coś poknociłem (dopiero się uczę) i ma problem z montażem dysków (UID się nie zgadza). Całośc stoi na razie na bebechach ubuntu po na Archa za wcześnie ale już działa. Myślę że jeszcze z tydzionek i udostępnię na forum do przetestowania, chłopaki bojowo to ogarną i pewnie od razu wypiszą mi z 1000 błędów jakie zrobiłem.

Cel mam jeden: mały Linux mający w sobie tylko i wyłącznie to, co jest mi potrzebne. System ma działać jak rakieta na dyskach M.2, niczego w tle nie sprawdzać, nie szukać, z niczym się nie łączyć. Ten malec wyłącza komputer w czasie jednej sekundy, próbuję jeszcze zminimalizować uruchamiane pakiety i biblioteki tak, aby system budził się do życia w jak najkrótszym czasie.
Dawno, dawno temu uczyłem się języków C i C++. Cholera, połowy już nie pamiętam bo było to jakieś 18-20lat temu. Nie chce mi się tego kuć od początku ale chyba będę musiał choćby ze dwa razy przeczytać "Pratę".

Na razie jak już zresztą powiedziałem, tylko bawię się. Chcę przygotować sobie małego linuksika typowo pod samego siebie. Nie będzie w nim wodotrysków, animacji a nawet zmiennych szat graficznych czy ikon i tak dalej. Ma to być coś na wzór Windows2000 lecz będzie miał dwa tryby graficzne (dzienny i nocny), reszta w śmietnik.

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-12-17, 09:45:23 »
Dla nauki i zabawy, chciałbym mieć małego linuxa pod siebie/dla siebie, takiego swojego.
Głównym celem buildroota jest tworzenie systemów wbudowanych. Można go wykorzystać, jednakże lepiej chyba stosować metody zwykle opisane na wiki danej dystrybucji.
Pomijając, że w Twoim przypadku chyba za wcześnie na tworzenie "małego linuxa pod siebie", to:
- na wiki Debiana (i nie tylko) są materiały jak tworzyć remiksy, forki Debiana,
- dla Ubuntu i pochodnych był kiedyś program remastersys - nie wiem, czy nadal rozwijany, jednakże łatwo pewnie znaleźć alternatywę choćby w alternativeto.net,
- Manjaro - ma swój własny ekosystem dla tworzenia jego forków i opisane to w wiki oraz na gitlabie; są również do tego udostępnione narzędzia (jeśli pamiętam, akurat mało mnie ta dystrybucja interesuje),
- Arch - opisane w wiki.
O ile pamiętam, to podobne mają również inne systemy.
Chciałbym stworzyć sobie w niedalekim czasie dwie wersje Live systemów opartych na Ubuntu i Archu, chodzi o to aby mieć nośnik z systemem do napraw tego co rozdupcę w innym systemie :)
Chcieć - znaczy móc. Tylko po co?
Pomijając to, że zostaw tego Archa w spokoju :), to podstawowym "nośnikiem z systemem do napraw" w jego przypadku jest... jego liveiso oraz wiedza. Osobiście wygodniej mi jednak używać w takim celu (jeśli już) albo Anarchy Linux, albo - prawdopodobnie obecnie bym to wziął - EndeavourOS. Nic więcej nie potrzeba.

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-12-17, 09:50:24 »
No niby tak, ale nie dla takiego dzikusa jak ja. Mówisz, po co mi swój mini linux, hm.... odpowiem tak iz przez twórców win10 nauczyłem się być nieufny. Nie ufam systemom i chciałbym mieć coś swojego z czasem. Po co mi to wszystko wokół jeśli mam już cos co zaczyna działać?
Oczywiście to wszystko to wersja MOCNO BETA i zanim systemik taki zacznie działać tak jak bym chciał, muszę jeszcze sporo poczytać. Niemniej jednak, kierunek fajny do nauki.

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-12-17, 09:59:23 »
Na pewno, choć skupiłbym się na tym, co jest proponowane w danej dystrybucji, albowiem są to zwykle narzędzia raz, że dla nich dedykowane, dwa przetestowane, trzy - często - opisane w sposób, który uzmysławia jak i dlaczego tak konstruowany jest system.

EDIT:
Jeszcze mi się przypomniało. Jeśli chcesz sobie stworzyć takiego linuksa, który będzie fajnie działać z niego, zawierać wszystko co Ci potrzebne, to oprócz Puppy, zainteresuj się Porteusem i Slax. Ten pierwszy chyba nadal ma modułową budowę, gdzie swoje liveiso tworzysz bezpośrednio z ich strony. Zaletą ich jest to, że wszystkie działają w RAM, przez co są lepiej przewidziane do działania z co tu dużo mówić, ale wolnej magistrali USB.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-17, 10:09:12 wysłana przez pavbaranov »

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-12-17, 10:58:20 »
Dzięki, poczytam i dam znać co z tego wyszło.