Nowe posty

Autor Wątek: Repozytoria Archa  (Przeczytany 1016 razy)

exTerminator

 • Gość
Repozytoria Archa
« dnia: 2019-12-14, 19:24:05 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:17:57 wysłana przez exPredator »

beaker

 • Gość
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-12-14, 19:47:56 »

exTerminator

 • Gość
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-12-14, 19:58:49 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:17:49 wysłana przez exPredator »

beaker

 • Gość
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-12-14, 20:48:15 »

parana

 • Gość
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-12-14, 20:49:19 »
Znalazłeś swoją dystrybucję a ona ma przecież dokumentację - poczytaj!

Offline pavbaranov

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 835
  • Zobacz profil
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-12-14, 20:59:29 »
Nie hejtem, ale kurcze mógłbyś choć w niewielkim stopniu starać się zrozumieć z czego korzystasz. Dokumentacja Archa jest jedną z najlepszych spośród wszystkich dystrybucji. Wiele nie trzeba. Trzeba czytać.
Masz do wyboru - albo dystrybucję dla myślących = Arch, albo dystrybucje takie, w których ktoś myśli za Ciebie - np. Mint. Wybór należy do Ciebie.

beaker

 • Gość
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-12-14, 21:13:03 »
Panowie, cokolwiek byście nie napisali on i tak będzie trolował.
Czy to tak trudno zrozumieć?

Offline pavbaranov

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 835
  • Zobacz profil
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-12-14, 21:43:06 »
@arecki - Masz rację. Już milczę, bo w istocie...

exTerminator

 • Gość
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-12-15, 12:29:10 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:17:39 wysłana przez exPredator »

Offline pavbaranov

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 835
  • Zobacz profil
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-12-15, 14:22:11 »
Wszystko rozumiem. Doprawdy wszystko, ale nie brak jakiegokolwiek samozaangażowania. Nie jestem też w stanie zrozumieć - po trzech latach używania linuksa (taki niby jesteś "świeżak"???) - braku precyzyjnego zadania pytania. Pozwolę sobie przytoczyć to co zadałeś i rozłożyć na czynniki pierwsze:
"Gdzie znaleźć oryginalne repozytoria Archa (jakaś lista)"
A "gdzie" to w przypadku Twojego pytania czego dotyczy? "Gdzie" w internecie znajdziesz listę repozytoriów Archa? No cóż - po 3 latach - należałoby dojść jednak do jakże światłej konstatacji: podstawowe informacje nt. jakiejś dystrybucji znajduje się zwykle na jej stronie domowej. Ot, w przypadku Archa jest to archlinux.org i po prawej stronie masz odnośnik. Możesz sobie wygenerować jak chcesz, możesz sobie zobaczyć status, możesz przeglądnąć listę.
"Gdzie" lokalnie na komputerze? Cóż... Sam wybrałeś Arco i powiedziałem Ci - będziesz z tym siedział sam, bowiem prawdopodobieństwo, że ktoś inny ma jest niewielkie. Różnie też, różne dystrybucje archopochodne te listy repozytoriów dodają. Jeśli - jak Arco - korzystają bezpośrednio z archowych paczek, to istnieje taka paczka jak pacman-mirrorlist. Można nawet łatwo zadać pacmanowi pytanie:
pacman -Qs mirror
I w wyniku otrzymasz od jednej do kilku paczek. Po nazwie zorientujesz się.
Dalej drążąc temat sprawdzisz sobie jakie pliki taka paczka dostarcza:
pacman -Ql pacman-mirrorlist
i w odpowiedzi na to otrzymasz... no kurcze... zawrót głowy: jeden plik! Ze wskazaniem nawet lokalizacji, gdzie jest on w systemie zainstalowany.
Ba, wszystko jest w wiki Archa opisane (to jedno z najlepszych wiki w świecie linuksowych dystrybucji, aczkolwiek nie jest pozbawione wad).
Czy to jest problem? Nie. Przynajmniej nie jest to problem na forum. Problem jest z Tobą, że nie chce Ci się czytać dokumentacji, tylko chciałbyś z np. areckiego, mnie, czy kogokolwiek innego zrobić swojego prywatnego nauczyciela systemu, który używasz. Obojętne jaki to będzie.

Dalej pytasz:
"no i szukam też listę tzw. mirrorów ale nie wiem czy to to samo co te pierwsze"
Jw. Zerknięcie na stronę Archa i wszystko jasne.

Nadto stwierdzasz:
"Chciałbym zamienić repo zapodane w ArcoLinux na te które oferuje tylko Arch (a wiem że na bank są inne)."
Z całym szacunkiem, ale przy Twoim totalnym braku jakiejkolwiek wiedzy skąd wiesz, że "repo zapodane w ArcoLinux" jest "na bank" inne niż to, które "oferuje tylko Arch"?
Już wcześniej Ci pisałem - tylko u licha czytać trzeba - Arco bezpośrednio (sic!) korzysta z repozytoriów Archa. To oznacza, że w Arco jest zainstalowana paczka pacman-mirrorlist, która dostarcza listy serwerów ze źródłami pacmanowi. W zależności od tego w jaki sposób będzie ona tak udostępniana (nie wiem) wymagać będzie opisanej w wiki Archa ingerencji (czyt. odhaszowania co najmniej jednego mirrora), albo będzie dostarczana już z przykładową ich listą. Dodatkowo - i prawdopodobnie na ostatnim miejscu - podawane jest repozytorium paczek udostępnianych przez Arco. Jeśli nie chcesz przejść z Arco na Archa (czyli potraktować Arco wyłącznie jako instalatora Archa) to owe repozytoria masz udostępnić systemowi!!! Jeśli zaś chcesz przejść na Archa z Arco, to pomijając, że są łatwiejsze instalatory Archa, to nie robi się tego tylko i wyłącznie przez zaprzestanie udostępniania repozytoriów dla danej dystrybucji właściwych. Możesz napisać co chciałeś osiągnąć?

Piszesz, że w przeciągu dwu dni od zainstalowania Arco ono Ci się "wysypało". Otóż nie! Nie istnieje taka możliwość, aby Arco, Arch, czy cokolwiek innego z tego towarzystwa "samo się wysypało". To Ty wywaliłeś ten system w powietrze albowiem bladego pojęcia nie masz jak należy z niego korzystać. Nie masz, bo nie chce Ci się przeczytać absolutnych podstaw. Pytałem dwa razy o to jak instalujesz paczki pacmanem (wychwalanym z jakiegoś powodu przez Ciebie). To jest podstawowy test na to, czy ktoś w ogóle zrozumiał różnicę między używaniem Archa na np. wszelkich Debianów, czy Ubuntu, czy pochodnych systemów. Brak zrozumienia na 100% prędzej czy później spowoduje wywalenie Archa (i pochodnych) w kosmos.

Piszesz:
"chciałem po prostu zedytować listy mirrorów i ustawić je na te z Archa albowiem zauważyłem że ArcoLinux potrafi łączyć się z setkami dziwnych mirrorów z egzotycznych krajów.
Znalazłem podstawowe listy dla Archa ale niestety w ArcoLinux nie zadziałały. Nie wiem czy dodali gdzieś blokadę ale wszystkie repo z oryginalnego Archa czy nawet podbrane z manjaroo nie chciały działać (komunikaty disconnected, time out i tak dalej)."
I znów - lista mirrorów - jest na stronie Archa. Można ją pobrać. Gdybyś poprawnie zadał pytanie, to otrzymałbyś np. prostą informację: zainstaluj np. reflector, skonfiguruj pod siebie lub - np. zainstaluj pak (z POLAUR) i zależności opcjonalne, skonfiguruj.
I nie opowiadaj bredni, że "listy dla Archa (...) niestety w ArcoLinux nie zadziałały". To jest idiotyzm jakich mało. Nie ma takiej możliwości, aby prawidłowa lista /etc/pacman.d/mirrorlist nie działała w jakimkolwiek (w tym również w Arco) systemie korzystającym z pacmana. Zatem - nie Arco robi coś źle, ale Ty!
I nikt żadnej blokady nie dodał. Ręce już opadają od czytania Twoich bredni.
Piszesz dalej, że nawet te "pobrane z manjaro" również nie działają.
To ja mam pytanie: czyś Ty na głowę upadł? Po jaką cholerę i kto Ci podpowiedział, że obce listy repozytoriów (tj. dla Manjaro) działać mają poprawnie w Archu (Arco także)??? Czy dodasz również repozytoria od KaOS bądź od Chakry, albowiem one też korzystają z pacmana???
Po trzech latach używania jakiegokolwiek systemu, a linuksa w szczególności, należałoby dojść w końcu poznać jakiekolwiek podstawy (ba podstawy podstaw) jego stosowania. I nikt nie będzie Ci tłumaczył tych podstaw tylko dlatego, że Tobie się nie chce.

Szczerze: jedyny system dla Ciebie to jest Windows, albo coś w stylu Minta, które od czasu do czasu dostarczą Ci jakiejś aktualizacji i na tym koniec. Każdy inny system zepsujesz prędzej czy później. Z Arco zajęło Ci to bardzo krótko - ledwie dwa dni.

Być może Manjaro jest bardziej idiotoodporny (to nie przytyk do Ciebie), ale jeśli pamiętam z korzystania z niego, wcale tak nie jest, a prawdopodobieństwo, że uda Ci się go przy swoim podejściu wywalić graniczy z pewnością.

exTerminator

 • Gość
Odp: Repozytoria Archa
« Odpowiedź #10 dnia: 2020-03-04, 07:02:44 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:17:27 wysłana przez exPredator »