Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?  (Przeczytany 14471 razy)

Offline Anncio1998

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« dnia: 2019-12-13, 00:31:13 »
Witam. Jestem posiadaczką laptopa/tabletu hybrydowego Alcatel Plus 10
https://www.x-kom.pl/p/324261-laptop-2-w-1-alcatel-plus-10-4g-lte-z8350-2gb-32gb-win10-srebrny.html

Chciałabym na nim zainstalować jakiegoś linuxa ponieważ windows 10 z wielu względów
przestał mi jakkolwiek podchodzić.

Zwróciłam się jakiś czas temu do serwisu komputerowego i otrzymałam informacje że opcje są dwie:

Instalacja systemu linux za pomocą karty MicroSD, przez co to nie będzie stały system i mogę mieć
problemy z instalacją sterowników do ekranu dotykowego i wifi przez co musiałabym zrezygnować
z tego ekranu dotykowego i wifi.

Lub instalacja systemu linux jako stały system ale nie ma żadnej gwarancji że będzie działało to dobrze.

Czy rzeczywiście jest to taki ogromny problem?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-12-13, 03:56:23 »
Generalnie tak.
Bo wszystko zalezy czy kupiony sprzet wspiera inne systemy.
W tym przypadku na stronie producenta pisze tylko o jednym wspieranym systemie.

Czesc producentow sprzetu / podzespolow sprzetu jest wstanie sie podzielic swoimi sterownikami za darmo.
Czesc producentow nie widzi takiej mozliwosci wspolpracy lub nie chce, lub tylko widzi taka wspolprace odplatnie.

Dlatego " inne " nie wspierane bezprosrednio systemy operacyjne moga roznie dzialac.
A im mniej szczegolow o wykorzystanych podzespolach ( np. wifi ) na stronie producentow,
https://eu.alcatelmobile.com/pl/telefony-komorkowe/tablety/alcatel-1t-10/
 to trudniej ocenic czy sprzet bedzie dzialal bezproblemowo.

Znalazlem tylko 1 temat odnosnie tego urzadzenia + linux , ale nie wiele z niego wynika.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=235281

Edytowane
Jesli chodzi o producenta wifi w linku, to zwykle nie ma z nim problemow, ale widac ze nie przy tym " module urzadzenia "
https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/rtl8723bs-software
( Brak sterownikow na ta platforme systemowa UNIX / Linux )
« Ostatnia zmiana: 2019-12-13, 04:21:09 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-12-13, 08:01:06 »
Urządzenia mobilne a Windowsem często są robione tak, żeby maksymalnie utrudnić instalację alternatywnych systemów i maksymalnie uprzykrzyć korzystanie z nich. Na temat Twojego Alcatela jest zero informacji związanych z Linuksem, ale takie są najczęstsze praktyki:

1/ 32-bitowe UEFI. Wymaga przygotowania specjalnego nośnika instalacyjnego, gdyż wszystkie normalne systemy zakładają a'priori 64-bitowe UEFI na 64-bitowym procesorze.

2/ Niestandardowe magistrale, do których przypięte są peryferia. Często moduły WiFi/BT są przypięte na płycie głównej do magistrali SD (tak, tej od kart pamięci) przez niestandardowy kontroler SD, do którego po prostu nie ma driverów pod Linuksa. Dwa następne częste problemy to dźwięk i kontroler dotyku.

3/ Czasami jest to tak zakręcone, że i Windows nie radzi sobie bez preinstalowanej paczki driverów producenta (tak jest z Twoim Alcatelem, według tego wątka - Google Translate z Chorwackiego całkiem nieźle to przetłumaczy: tutaj niestandardowe sterowniki są chyba do wszystkich komponentów poza dyskiem...)

Choć jestem ciekaw, czy z całym moim doświadczeniem z embedami udałoby się na tym zainstalować jednak jakiegoś Linuksa...

EDIT:
Forum Archa potwierdza, WiFi to r8723bs na magistrali SDIO. Co sugeruje złe intencje producenta co do kompatybilności z nie-Windowsami.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-13, 08:09:48 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-12-13, 08:35:15 »
Na 99% można zainstalować na tym linuxa z działającym wifi i dzwiękiem, lte ,dotykiem  , autorotacją ekranu  , klawiaturą ekranową , kamerki mogą nie działać , może bluetooth ...
No i środowisko  raczej Gnome , tam w zasadzie wszystko działa na dotyk , chociaż Plasma też jest coraz bardziej 'palec friendly' :)
 Jak już Paweł napisał  ,nie będzie to jednak typowa instalacja . Musi to zrobić ktoś obeznany z linuchem.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-13, 08:39:25 wysłana przez mackeire »

Offline Anncio1998

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-12-13, 10:11:51 »
Witam, bardzo ale to bardzo dziękuję za mega wyczerpujące odpowiedzi.

Ogółem tak, urządzenie przez rok służyło mi do notowania notatek, a więc jakoś dawało radę przeżyć ten nieszczęsny Windows 10, ale od kiedy już nie robię notatek a mam potrzebę użytkowania w zupełnie inny sposób tj. przeglądanie internetu i konsumpcja treści multimedialnych to obecny system już nie za bardzo...

Akurat z tym że np. kamera czy bluetooth mogą nie działać to liczę się z tym, zwłaszcza że zbytnio nie używam zarówno jednego jak i drugiego, nawet mogę przeżyć ten brak modułu 4G (który swoją drogą przydaje się poza domem).

A jak to by było jeśli chodzi o łączność tableta z klawiaturą pod linuxem? bo pod tym windowsem 10
bez problemu te oba urządzenia się łączą... ale boje się że może być problem pod linuxem....

Ogółem myślałam że system linux sam sobie instaluje sterowniki, a przynajmniej tak wiele osób mi mówiło...

Co do osoby obeznanej z systemem to jakiś czas temu znalazłam na okolicznym Spotted osobę obeznaną z linuxem tylko nie wiem na jakim poziomie jest zaawansowana, widzę że na forum jest dział
,,Rozdajemy linuxa" myślicie że znajdę kogoś ze swojej okolicy w tym dziale?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-12-13, 10:28:53 »
Zadajesz pytania, na które odpowiedzi nie ma i nie można udzielić (czy my myślimy, czy w Twojej okolicy ktoś się znajdzie, czy coś będzie na tym urządzeniu działać itd.).
Tego typu urządzenia są bardzo często - jak Paweł już wyżej napisał - robione w sposób, który zapewnia symbiozę wyłącznie z systemem, z którym jest sprzedawany, czyli tu jest to Win10. Dodatkowo trudno nawet dociec czym ów Alcatel jest (raczej nie jest to producent komputerów, a zatem pewnie zamówił rebrand jakiejś partii komputerów znanych na rynku chińskim). Zasadniczy brak też informacji nt. tego co w bebechach tam jest.

Gdzieś w serwisie powiedzieli Ci, że linuksa można instalować "za pomocą karty MicroSD". Wynikałoby z tego twierdzenia, że istnieje możliwość odpalenia urządzenia z zewnętrznego nośnika, choćby tej karty. Jeśli tak, to wgraj na taką kartę jakiekolwiek liveiso jak najnowszego linuksa. Może być właśnie ukazujące się Manjaro, może być aktualny Neon (choć tu pod spodem jest sprzed dwu i pół roku), może być jakaś nowa Fedora, czy Ubuntu. Celuj w środowiska typu GNOME lub KDE/Plasma (nie dlatego, że masz na nich działać, tylko dlatego, że w istocie będą one prawdopodobnie najlepiej skonfigurowane do pracy na ekranie dotykowym). Odpal komputerek z takiej karty i... zasygnalizuj czy w ogóle się odpalił, czy działa, co nie działa itp. itd. To, że komuś udało się w ogóle zainstalować (Archa) na tym urządzeniu dobrze wróży. W ogóle się da (choć klient ogólnie poległ). Wiemy, że mogą występować problemy z wifi (choć to był rok 2017, może coś uległo zmianie).

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-12-13, 10:43:14 »
[...]
Akurat z tym że np. kamera czy bluetooth mogą nie działać to liczę się z tym, zwłaszcza że zbytnio nie używam zarówno jednego jak i drugiego,
[...]

A jak to by było jeśli chodzi o łączność tableta z klawiaturą pod linuxem?

Na 99% klawiatura łączy się po bluetooth. Na 1% dedykowanym łączem.

Cytuj
Ogółem myślałam że system linux sam sobie instaluje sterowniki, a przynajmniej tak wiele osób mi mówiło...
Tak, chyba że producent celowo to utrudnia. Np. jak automatycznie zainstalować sterownik do WiFi, jak WiFi (niedziałające) jest jedyną łącznością komputera ze światem?

EDIT:
<wredny>
Poza tym nikt nie będzie robił i później supportował specjalizowanej wersji Linuksa tylko po to, żeby uszczęśliwić wszystkich trzech użytkowników jakiegoś niszowego komputera...
</wredny>
« Ostatnia zmiana: 2019-12-13, 11:45:48 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-12-13, 11:49:50 »
Cytuj
Ogółem myślałam że system linux sam sobie instaluje sterowniki,
To jest troche bardziej skomplikowane.
Kazda dystrybucja linuxa zawiera "pakiet" zwany tez linux lub kernel.
To w nim znajduja sie wszystkie sterowniki, ale jak wspomnialem wyzej, jesli developerzy / producenci sie nimi podziela.
Bez kernela zadna dystrybucja linuxa nie bedzie dzialac.
Posiadanie wszystkich sterownikow w kernelu jest bardzo wygodne dla uzytkownikow, bo nic nie musza sami doinstalowywac.
Czasami tez jest problem licencyjny.
Kernel jest na licencji GPLv2 https://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License
Nie kazdy producent chce ujawniac w jaki sposob napisal swoj sterownik, wiec udostepnia osobno bez kodu zrodlowego.
Taki sterownik jest nazywany "zamkniety" / "wlasnosciowy".
Czesc dystrybucji linuxa godzi sie na taka forme dostarczania sterownikow i jesli licencja producenta pozwoli,
to instalator dystrybucji linuxa takie sterowniki automatycznie takze zainstaluje osobno.
Ale jesli nikt nie przygotuje sterownika dla Linux / kernela lub innego systemu to z powietrza sie nie wezmie.
Jak to przyslowie mowi " Z pustego to i Salomon nie naleje "

Odnosnie tego wifi, jakies wzmianki w kernelu sa https://github.com/torvalds/linux/search?q=RTL8723BS&unscoped_q=RTL8723BS
ale po samym kodzie oprogramowania nie mozemy dac zadnej gwarancji.

Jesli sprzet bedzie testowany z Linuxem, to
- zalecamy wybrac dystrybucje linuxa mozliwie z najnowszym kernelem
- wybrac srodowisko graficzne, przegladarke i inne oprogramowanie w miare lekkie, bo ten sprzet nie jest najmocniejszy.

Jezeli kiedys bedzie kupowany sprzet z mysla o dystrybucji Linux polecam poczytac tematy np.
https://forum.linux.pl/index.php/topic,25656.0.html
https://forum.linux.pl/index.php/topic,25661.0.html
Pokazuja one ze przy odrobinie wiedzy mozna znalezc sprzet ktory dziala z Linux-em.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-13, 11:57:56 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 281
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-12-13, 12:07:07 »
Polecam "Manjaro".
Praktycznie sam wszystko znajduje i instaluje ;)

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-12-13, 18:06:51 »
Nic nie zainstaluje jak nie będzie miał sieci ;)

Takiego realteka 8724bs na pokładzie posiada lenovo 100s  który  wiem ,że działa pod linuxem . Może trzeba było dograć firmware, nie pamiętam już ale wifi hula.
 Na 99% zadziała modem 4G .
 Jak klawa łączy się po bluetooth  to może być problem ale chyba widzę piny na zdjęciach i podstawa ma port usb co pozwala domniemywać ,że będzie OK ;)

Jakie distro ?
Nie wiem jak tam Mandziaro , ale Fedora ma środowisko Gnome, i ten nieszczęsny pliczek bootia32.efi w /efi/boot więc 'prosto z pudełka' startuje na 32 bitowym uefi. BTW , nie rozumiem dlaczego inne distra tego nie robią i trzeba wklejać ten pliczek z palca ...

Moja propozycja to zrobić pendraka z Fedorą i włożyć sim kartę z internetem.

Działający system to dopiero pół biedy , później trzeba odpowiednie aplikacje bo nie wszystko się nadaje na obsługę paluchem ;)
 Taki np Firefox wymaga dodatkowych zabiegów żeby w ogóle dało się przewijać ekran palcem itp kwiatki które zaczną wyłazić w trakcie używania sprzętu ...
« Ostatnia zmiana: 2019-12-13, 18:14:28 wysłana przez mackeire »

Offline Anncio1998

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-12-14, 00:40:09 »
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi a w szczególności za chęci, zdaje sobie sprawę z tego że sprawa jest skomplikowana i że nie na wszystkie pytania da się odpowiedzieć :)

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-12-14, 08:16:56 »
Mam dotykowy sprzęt z linuxem więc jak by co to pytaj śmiało .

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #12 dnia: 2019-12-15, 09:06:56 »
W wolnej chwili - przegląd "nowości" nt. nie-windows na tym komputerze. Niestety praktycznie nikomu nie udało się uruchomić wifi. Nie ma znaczenia czy był to linux ("czysty"), czy Android (tu niektóre buildy w ogóle nie dawały się bootować). Dodatkowo niekoniecznie w 100% udawało się uruchomić "całość" klawiatury.
Innymi słowy - będzie jazda. Być może coś dałoby się zrobić kompilując dla tego urządzenia kernel, ale wówczas raczej trzeba by się do takiego Alcatela dobrać.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #13 dnia: 2019-12-15, 12:19:05 »
Ciekawe czy da się go zbootować z tego usb w klawiaturze ...

exTerminator

  • Gość
Odp: Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?
« Odpowiedź #14 dnia: 2019-12-15, 14:16:39 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:32:33 wysłana przez exPredator »