Dystrybucje Linuksa > Jaką dystrybucję wybrać?

Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy?

(1/15) > >>

Anncio1998:
Witam. Jestem posiadaczką laptopa/tabletu hybrydowego Alcatel Plus 10
https://www.x-kom.pl/p/324261-laptop-2-w-1-alcatel-plus-10-4g-lte-z8350-2gb-32gb-win10-srebrny.html

Chciałabym na nim zainstalować jakiegoś linuxa ponieważ windows 10 z wielu względów
przestał mi jakkolwiek podchodzić.

Zwróciłam się jakiś czas temu do serwisu komputerowego i otrzymałam informacje że opcje są dwie:

Instalacja systemu linux za pomocą karty MicroSD, przez co to nie będzie stały system i mogę mieć
problemy z instalacją sterowników do ekranu dotykowego i wifi przez co musiałabym zrezygnować
z tego ekranu dotykowego i wifi.

Lub instalacja systemu linux jako stały system ale nie ma żadnej gwarancji że będzie działało to dobrze.

Czy rzeczywiście jest to taki ogromny problem?

1709:
Generalnie tak.
Bo wszystko zalezy czy kupiony sprzet wspiera inne systemy.
W tym przypadku na stronie producenta pisze tylko o jednym wspieranym systemie.

Czesc producentow sprzetu / podzespolow sprzetu jest wstanie sie podzielic swoimi sterownikami za darmo.
Czesc producentow nie widzi takiej mozliwosci wspolpracy lub nie chce, lub tylko widzi taka wspolprace odplatnie.

Dlatego " inne " nie wspierane bezprosrednio systemy operacyjne moga roznie dzialac.
A im mniej szczegolow o wykorzystanych podzespolach ( np. wifi ) na stronie producentow,
https://eu.alcatelmobile.com/pl/telefony-komorkowe/tablety/alcatel-1t-10/
 to trudniej ocenic czy sprzet bedzie dzialal bezproblemowo.

Znalazlem tylko 1 temat odnosnie tego urzadzenia + linux , ale nie wiele z niego wynika.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=235281

Edytowane
Jesli chodzi o producenta wifi w linku, to zwykle nie ma z nim problemow, ale widac ze nie przy tym " module urzadzenia "
https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/rtl8723bs-software
( Brak sterownikow na ta platforme systemowa UNIX / Linux )

Paweł Kraszewski:
Urządzenia mobilne a Windowsem często są robione tak, żeby maksymalnie utrudnić instalację alternatywnych systemów i maksymalnie uprzykrzyć korzystanie z nich. Na temat Twojego Alcatela jest zero informacji związanych z Linuksem, ale takie są najczęstsze praktyki:

1/ 32-bitowe UEFI. Wymaga przygotowania specjalnego nośnika instalacyjnego, gdyż wszystkie normalne systemy zakładają a'priori 64-bitowe UEFI na 64-bitowym procesorze.

2/ Niestandardowe magistrale, do których przypięte są peryferia. Często moduły WiFi/BT są przypięte na płycie głównej do magistrali SD (tak, tej od kart pamięci) przez niestandardowy kontroler SD, do którego po prostu nie ma driverów pod Linuksa. Dwa następne częste problemy to dźwięk i kontroler dotyku.

3/ Czasami jest to tak zakręcone, że i Windows nie radzi sobie bez preinstalowanej paczki driverów producenta (tak jest z Twoim Alcatelem, według tego wątka - Google Translate z Chorwackiego całkiem nieźle to przetłumaczy: tutaj niestandardowe sterowniki są chyba do wszystkich komponentów poza dyskiem...)

Choć jestem ciekaw, czy z całym moim doświadczeniem z embedami udałoby się na tym zainstalować jednak jakiegoś Linuksa...

EDIT:
Forum Archa potwierdza, WiFi to r8723bs na magistrali SDIO. Co sugeruje złe intencje producenta co do kompatybilności z nie-Windowsami.

mackeire:
Na 99% można zainstalować na tym linuxa z działającym wifi i dzwiękiem, lte ,dotykiem  , autorotacją ekranu  , klawiaturą ekranową , kamerki mogą nie działać , może bluetooth ...
No i środowisko  raczej Gnome , tam w zasadzie wszystko działa na dotyk , chociaż Plasma też jest coraz bardziej 'palec friendly' :)
 Jak już Paweł napisał  ,nie będzie to jednak typowa instalacja . Musi to zrobić ktoś obeznany z linuchem.

Anncio1998:
Witam, bardzo ale to bardzo dziękuję za mega wyczerpujące odpowiedzi.

Ogółem tak, urządzenie przez rok służyło mi do notowania notatek, a więc jakoś dawało radę przeżyć ten nieszczęsny Windows 10, ale od kiedy już nie robię notatek a mam potrzebę użytkowania w zupełnie inny sposób tj. przeglądanie internetu i konsumpcja treści multimedialnych to obecny system już nie za bardzo...

Akurat z tym że np. kamera czy bluetooth mogą nie działać to liczę się z tym, zwłaszcza że zbytnio nie używam zarówno jednego jak i drugiego, nawet mogę przeżyć ten brak modułu 4G (który swoją drogą przydaje się poza domem).

A jak to by było jeśli chodzi o łączność tableta z klawiaturą pod linuxem? bo pod tym windowsem 10
bez problemu te oba urządzenia się łączą... ale boje się że może być problem pod linuxem....

Ogółem myślałam że system linux sam sobie instaluje sterowniki, a przynajmniej tak wiele osób mi mówiło...

Co do osoby obeznanej z systemem to jakiś czas temu znalazłam na okolicznym Spotted osobę obeznaną z linuxem tylko nie wiem na jakim poziomie jest zaawansowana, widzę że na forum jest dział
,,Rozdajemy linuxa" myślicie że znajdę kogoś ze swojej okolicy w tym dziale?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej