Nowe posty

Autor Wątek: Jak w Mint 19.3 zmienić etykietę woluminu PENDRIVEA?  (Przeczytany 314 razy)

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
  • Bez kipa i kawy nie ma życia
No za groma nie mogę. Ani Gparted'em ani innymi. Nawet FORMATER NOŚNIKÓW z Minta ogranicza etykietę do kilku znaków!
Próbuję za pomocą Unetbootin stworzyć nośnik z instalką Archa.
Problem jest po zbootowaniu archa, szuka on etykiety ARCHLINUX z nuerem wersji ... a Unetbootin nie tworzył tej etykiety i przypisał pozostałośc po Mint'cie.
Nie mam windowsa pod ręką aby na szybko zmienić nazwę pendraka, Arch czeka 1min30sek na poprawną etykietę a potem wywala konsolę zamiast odpalić instalkę ... znaczy nie Arch tylko ArcoLinux.

Offline parana

• Users
  • Użytkownik
  • **
Odp: Jak w Mint 19.3 zmienić etykietę woluminu PENDRIVEA?
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-12-12, 17:18:59 »
apropos label
« Ostatnia zmiana: 2019-12-12, 17:32:10 wysłana przez parana »
ASRock A320M-HDV 3.0, ASRock TPM2-S, Athlon 200GE, 2X4GB 2400MHz Ballistix Sport LT, PCIe Gen 3 M2 Silicon 128 GB, 2XSSD Silicon Power A55 256GB, Logic M4, Be quiet! B9 350W, SilentiumPC Zephyr 80mm. GNU/Linux Debian 10
Nauka na VPS - https://mikr.us/?r=a406 (Polecam 5% taniej)

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-12-12, 17:23:39 »
Próbuję za pomocą Unetbootin stworzyć nośnik z instalką Archa.

A ja za groma nie mogę Ci uzmysłowić, że Arch jest dla ludzi, którzy są świadomymi użytkownikami linuksa, jest adresowany co najmniej do średnio zaawansowanych użytkowników, a przede wszystkim takich, którzy chcą czytać!
Tobie nawet się nie chciało przeczytać, że liveiso Archa nie przygotujesz za pomocą unetbootin.

Zostaw tego Archa w spokoju, bo zamęczysz wszystkich. Łącznie ze sobą.

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-12-12, 18:25:16 »
Zostawić Archa w spokoju w chwili w której kolega obnaża właśnie kolejnego farfocla w Mint'cie, który pomału robi sie mega komerciocho. Komerciocho znaczy "w naszym niedorobionym Mint'cie nie zrobisz łatwo pendraka z Archem" ... no bo po co, jeszcze komuś się zechce zwiać z Minta do Archa, nie?  :D
Szkoda tylko że w Archo podobnych łatwo zrobisz pendraka z Ubuntu, szlag.

Pierdołka zwana "Formatowanie kart USB" z Minta ... celowo zakłada niezdejmowalną (w łatwy sposób) etykietę z napisem Linux Mint ??
Formatuję pendraka, nadaję etykietę np. 'PEN', montuję PENa i niby cacy. Odpalam Gparted a ten w miejscu etykiety pokazuje "Linux Mint 19.3 Mate 64-Bit"  :D

Panowie, to nie ja męczę Was i siebie tylko MINT! Przyznajcie to w końcu :)

Minta widze na stanowisku Linuxa dla mega początkujących, czyli ludzi którzy pierwszy raz wżyciu widzą to na oczy. Dla ludzi którzy mają problem z instalacją choćby Windy.
Jest to fajny system, można na nim się uczyć wstępu, ogarnąć zasady konsoli i podobnych.

Z czasem jednak, Mint wychodzi na BADZIEWIE i zdania nie zmienię. Stanę na łbie zakładając okulary na okulary (wtedy dowidzę co czytam) i jeszcze dziś go zainstaluję, właśnie odpalam wózeczek i śmigam do sasiada zrobić format pendraka, tak mnie Mint już wypiertolił nerwowo.

Przepraszam Was wszystkich że mało rozumiem i przepraszam za nadpobudliwość lecz gdy zobaczyłem co jest zapodane po instalacji ArcoLinuxa ... to mnie Mint przestał interesować. No ludzie!  Instaluję sobie VirtualBoxa pod ArcoLinuxem. Wpada mi z konsolki najnowsza wersja. Włażę ja w pacmana, szukam dodatkowych pakietów, mam wszystko! Instaluję guesty i inne zabawki i bez najmniejszego problemu po dosłownie minucie roboty VirtualBox widzi zewnętrzne urządzenia na wirtualnym systemie (myszka, dyski USB, pendraki). Powiedzcie sami - jakim cudem na Archu poszło to w 2minuty i działa a na zajeb.... mintcie nie chce?
Przekopałem już pół google, zrobiłem wszystko co ludzie piszą i nic! Podłączam pod VBoxa pendrivea (odpalam wirtualnego Win7) i za groma nie widzi urządzeń.
Piernicze tego Minta.
Od tej chwili koniec. Każdy mój kolejny post będzie już tylko na temat systemów opartych na Archu i będę trzymał się zasady "jeden problem = jeden post".

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-12-12, 18:36:35 »
Do jasnej kur....tyny!!! Przestań pierdzielić jak potyrpany, siądź w końcu na tyłku i zrozum to co się do Ciebie pisze.
Jak chcesz przygotować liveiso Archa przez Unetbootin, skoro on Ci tego nie przygotuje? Kto Ci naopowiadał takich bzdur, że na Mint nie przygotujesz instalki Archa na pendrive? Kto Ci powiedział, że przygotowanie pendrive'a z archiso wymaga w ogóle wcześniejszego jego sformatowania? W końcu... jak bez czytania chcesz zainstalować Archa, skoro on:
1. nie ma instalatora,
2. instalacja odbywa się przez czytanie dokumentacji i robienie po kolei tego, co tam jest napisane (ze zrozumieniem!).

Skoro chcesz zrobić ten błąd i przygotować sobie archiso na pendrive to zainteresuj się komendą dd (dostępna w każdej dystrybucji, w tym w Mint). Choćby Etcherem...

I raz jeszcze zadam Ci proste pytanie: podaj komendę do instalacji dowolnej (możesz nazwę pominąć i wpisać w tym miejscu "coś") paczki w Archu. Wówczas zobaczymy, czy jesteś przygotowany do Archa. Jeśli nie - daj sobie z nim spokój.

I tak, to Ty męczysz, a nie Mint, czy cokolwiek innego. Porywasz się z motyką na Słońce... Biri granat - tanki idut!

Offline 1709

• Users
  • Guru
  • 1709
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-12-12, 19:01:28 »
Odnośnie GParted  https://www.youtube.com/watch?v=Cf9Wb_13ew8

... ogranicza etykietę do kilku znaków
Ubolewam, ale nie jestesmy developerami tych programow.

czeka 1min30sek na poprawną etykietę a potem wywala konsolę zamiast odpalić instalkę
- Upewnij sie ze pobrales plik ISO bez bledow
- Upewnij sie czy na stronie ktorej pobierales plik ISO nie ma lepszego sposobu.
Poniewaz z doswiadczenia wiem ze Unetbootin czasami jest narzędziem problematycznym.
- Jesli wykonujesz dokladnie co napisali i nadal masz problem to musisz napisać do developerow.
Do pomocy masz miedzy innymi forum dystrybucji którą próbujesz zainstalować https://arcolinuxforum.com/
Pochwal się swoją kartą graficzną w tym wątku-->
http://forum.linux.pl/index.php/topic,19841.msg121122.html#msg121122

Offline marcin'82

• Users
  • Prawie jak Guru
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-12-12, 19:08:41 »
Z linii komend:
- ntfs -> ntfslabel
- fat32 -> dosfslabel
- linuksowe systemy plików -> tune2fs -L /urządzenie/blokowe (ostrożnie z tym).
marcin82

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-12-12, 21:00:57 »
Pavbaranov, kuśśśfa huśtafka mać!!!! Ja piertolę o ArcoLinux a nie o Archu! Arco to zwykłe ISO (jak bunciaki) i instalator jak w Manjaro.
Ale już po robocie, redmond pomogło i teraz hula, jeszcze tylko poczyszczę dyski aby pozbyć się śmieci i będzie działać.

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-12-12, 21:24:45 »
exTerminator - w istocie pitolisz. Przyjmij do jasnej cholery, że żadnego obrazu, czy to Archa, czy to Arco, czy to Manjaro - prawidłowo nie wykonasz za pomocą Unetbootin. Popatrz też to o czym piszesz w: https://forum.linux.pl/index.php/topic,25756.msg138542.html#msg138542. I do jasnej cholery w końcu się zdecyduj, albowiem pomiędzy Arch, a Arco istnieje różnica. W zapisie - w ostatniej literze.
I nie - u Ciebie ani Arch, ani Arco nie będzie działać prawidłowo.

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-12-13, 15:54:42 »
A udowodnić Ci że tak???

A proszę!!!

Wrzucasz Archo podobne ISO na Unetbootin...
Robisz obraz!
Oczywiście etykieta będzie do bani i obraz się nie odpali!

Wrzucasz pendraka na jakikolwiek program do zarządzania dyskami, zmieniasz etykietę na dowolną, np. ARC
Wędrujesz do:

/media/user_name/ARC/loader/entries/

szukasz pliku:
 archiso_x86_x64.conf 

i edytujesz jego zawartość.

Zawartość pliku w oryginale wygląda tak:

title   ArcoLinux x86_64 UEFI USB
linux   /arch/boot/x86_64/vmlinuz
initrd  /arch/boot/intel_ucode.img
initrd  /arch/boot/amd_ucode.img
initrd  /arch/boot/x86_64/archiso.img
options archisobasedir=arch cow_spacesize=10G archisolabel=arcolinux_v15.19.12

a ma wyglądać tak:
title   ArcoLinux x86_64 UEFI USB
linux   /arch/boot/x86_64/vmlinuz
initrd  /arch/boot/intel_ucode.img
initrd  /arch/boot/amd_ucode.img
initrd  /arch/boot/x86_64/archiso.img
options archisobasedir=arch cow_spacesize=10G archisolabel=ARC

Wielkość liter się liczy! Gdy zrobisz 'arc' zamiast 'ARC' obraz nie wybootuje!

Po robocie panie, bez problemu obrazy zrobione unetbootinem na Mintcie 19.3 (Manjaro, ArcoLinux i kilka innych) bootują i ... problemów nie ma!
« Ostatnia zmiana: 2019-12-13, 15:56:23 wysłana przez exTerminator »

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-12-13, 16:26:15 »
Jesteś guru!

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-12-13, 17:26:28 »
No i mam wreszcie Minta 19.3 obok ArcoLinuxa :)
ładne ten grub2 w Arco przy bootowaniu.

Na dodatek przed chwilą dowiedziałem się że połowa przeniesionego na żywca HOME z minta do Arco działa (Thunderbird, Firefox inne).

Kończąc temat dopowiem że ArcoLinux to inna bajka aniżeli Mint. Proponuję chętnym pobawić się nim np. w VBoxie. Bardzo fajny systemik, widać że mocno dopracowany. Na tym samym dysku startuje o połowę szybciej jak Mint, ma masę najnoszego softu w sobie więc jest czym na starcie pobawić się.