Nowe posty

Autor Wątek: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??  (Przeczytany 2048 razy)

exTerminator

 • Gość
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:44:17 wysłana przez exPredator »

beaker

 • Gość
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-12-10, 11:31:25 »
OMG, tak trochę wszystko dla wszystkich.
Ktoś tu się ewidentnie nudzi.

Offline pavbaranov

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 886
  • Zobacz profil
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-12-10, 12:14:43 »
Jedna oparta na *ubu dla początkujących a drufa na archu dla zaawansowanych?
Po co? Mało Ci jest forków, ba, forków forków Ubuntu? A Arch - cóż... najlepszy Arch (podobnie jak zresztą Ubuntu) jest po prostu Archem.

Distro z wbudowanym już i skonfigurowanym Wine, VBoxem...
Taaa... Bo Ty tego używasz? Wyobraź sobie, że istnieje cała rzesza ludzi, która WINE w ogóle na oczy nie widziała, a przynajmniej od bardzo wielu lat. Osobiście - od kilkunastu.

Distro z oprogramowaniem bez śmieci lecz z uwzględnieniem tego co tak naprawdę jest potrzebne?
No to... Cóż... WINE - jak dla mnie - "śmieć" :)
Konkrety dla dźwiękowców, grafików, filmowców i internautów i wszystko to w jedynie słusznej paczce językowej ONLY POLISH...
Taaa.... Zdajesz sobie sprawę z tego, że nie istnieje "uniwersalna" wersja np. kernela, która jest właściwa dla dźwiękowców i filmowców, oraz dla "typowego" desktopu służącego m.in. "do internetu"? Zdajesz sobie sprawę z tego, że niektóre oprogramowanie dostarcza łącznie wszystkich plików lokalizacyjnych (np. tak jest w przypadku KDE)? Raczej nie. Poleciłbym przeglądnięcie źródeł i sposobów ich kompilowania.

Fajne byłyby skrypty instalacyjne w pełni zautomatyzowane, no. nowe distro z automatu tnie końcówkę dysku usera, odcina sobie powiedzmy 30-40GB ... i sam bez jakichkolwiek pytań i bajerów instaluje system obok windows.
A jak ktoś Windows nie ma? :D
Skrypty instalacyjne są fajne, ale nie widziałem jeszcze ani jednego w 100% doskonałego. Jeden z najlepszych, ale nie jest to automat, jest w Anarchy Linux.

Sądzę też, że tak naprawdę do projektu wystarczyłoby choćby kilka osób, które naprawdę chciałby coś stworzyć.
Mylisz się bardzo. Zrobienie, a już na pewno dbanie, o własną dystrybucję, to praktycznie praca na pełny etat. Zatrudnisz kogoś?

Co do nowych dystrybucji... to ja od lat jestem zdania, że Linux ma szansę ale tylko wtedy gdy będzie przypominał windows, wyglądem i zachowaniem.
Jednym z najpopularniejszych środowisk w linuksie jest GNOME 3, które w żaden sposób Windows nie przypomina.


Do w pełni działającego systemu przyjaznego dla oka potrzebne jest niewiele:
To zrób sobie taką "dystrybucję". Nikt Ci tego nie broni. To co podałeś, jest jednak być może fajne dla Ciebie, ale np. dla mnie kompletnie albo nie do przyjęcia (np. nie to DE), albo zbędne (np. całe WINE, czy VBox).
[
]
7. komplet sterów uniwersalnych pod zasoby komputera i osprzęt (drukarki, skanery i inne)
Nie istnieje coś takiego.

Innymi słowy... ochłoń :D

exTerminator

 • Gość
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-12-10, 12:22:38 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:44:27 wysłana przez exPredator »

Offline pavbaranov

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 886
  • Zobacz profil
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-12-10, 12:53:44 »
Na większość Twoich pytań - odpowiedź jest prosta: linux i jego oprogramowanie wygląda, jak wygląda i działa, jak działa, albowiem linux nie został wymyślony jako "alternatywa" dla Windows, ale jako samodzielny, odrębny system operacyjny. Podobnie jak MacOS, BSD, Haiku i wszystkie inne.

Dlaczego "chiński pakiet Office" nie jest dołączany do dystrybucji? Pomijając sam fakt, że zgłaszane są jakieś problemy z bezpieczeństwem jego użytkowania (użytkownicy zauważają jakieś nieautoryzowane, samodzielne łączenie się tego pakietu z serwerami w Chinach), to przede wszystkim pozostaje kwestia prawna. Otóż MS zastrzegł sobie "wstążkę". Nie, nie jej działanie, ale nawet sam wygląd jako część interfejsu użytkownika. O ile jakaś chińska firma może to mieć gdzieś, albowiem w tym kraju przez wiele lat naśladownictwo cudzych rozwiązań było normą, to żadna szanująca się dystrybucja nie przygotuje instalki, która będzie zawierać to oprogramowanie po to, by chronić się przed MS. Z tego samego powodu nie przygotuje wyglądu DE, które naśladować będzie wygląd któregokolwiek wydania Windows, albowiem oprócz zastrzeżenia przez patent istnieją jeszcze inne kwestie prawne, które chronić mogą sam wygląd Windows. Tak samo z GIMP vs. Photoshop itd. itp.

Kwestia spolszczenia oprogramowania. Ok, zacne. Fajnie byłoby mieć spolszczone oprogramowanie w 100%. Tyle, że... Kto to zrobi? Masz jakiś pomysł? Może sam się za to zabrałeś? Nie wymagajmy od Niemca, Brazylijczyka, Francuza, czy Hindusa, by ten spolszczył dla nas swój program, lub zrobił to z jakimś już dostępnym oprogramowaniem.

Dlaczego kodeki lame nie są zintegrowane z Audacity? Odpowiedź jest prosta: bo nie muszą być. Bo, korzysta z nich również inne oprogramowanie. Bo, nie istnieje potrzeba powielania tych samych kodeków w Audacity i np. w Soundkonverter. Są w systemie raz. Wystarczy. Każde oprogramowanie, które może z nich korzystać - będzie to robić.

Jeśli jakiś użytkownik Windows chce używać innego systemu - droga przed nim wolna. Jeśli jednak pojawiają się niezadowoleni użytkownicy różnych dystrybucji linuksowych i od razu tupią nóżką, że im się nie podoba, albowiem nie wygląda to tak jak w Windows, albowiem nie mogą instalować tu programów przeznaczonych na Windows, to z całym szacunkiem nie tędy droga. Linux nie jest Windowsem "inaczej" i nie ma służyć do zaspokajania roszczeń osób, które przywykły do pracy na Windows. Jeśli ktoś nie może przyzwyczaić się do innego ekosystemu, to oznacza to wyłącznie tyle, że winien w dalszym ciągu korzystać z Windows, albowiem to jest dla niego system.
Inaczej to jest mniej więcej taka sama zabawa, jakby ktoś z nas pojawił się w UK i tupał nogami, bo tam jest ruch lewostronny i ma być prawostronny, albowiem tak się ów kontynentalny Europejczyk, czy Amerykanin wychował. Ba postulat zmian w tym zakresie ma jednak o wiele więcej rozsądku od zrobienia linuksa "windows-like".

PS: Przy okazji - jak ktoś szuka takich windowsopodobych dystrybucji, od razu instalowanych nawet z WINE itd. itp., to należy się lekko rozglądnąć i dokonać wyboru takiej właśnie dystrybucji, a nie rzucać się na jedne z najpopularniejszych (a w zasadzie najmocniej siedzących w świadomości osób, które zwykły na Windows pracować) Ubuntu, czy Mint.
I nic nie trzeba tworzyć, albowiem to już jest. Jedyne - polonizacja systemu, ale o tym uwag kilka wyżej. Reszta - z całym szacunkiem (jak integracja lame z Audiacity) jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu.

Offline Paweł Kraszewski

 • Administrator
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 3075
 • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
  • Zobacz profil
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-12-10, 12:57:18 »
Wymagania co do systemu są jak dupa: każdy ma własne. Założę się, że po 10 minutach pracy na systemie skonfigurowanym przeze mnie dla mnie strzeliłaby cię jasna pipa, na zasadzie "co za kretyn to tak skonfigurował". Ja, dla siebie, tak mi wygodnie, nikomu tego nie narzucam.Nie da się stworzyć jednego systemu pasującego wszystkim. Sam korzystam z 3 dystrybucji Linuksa (Gentoo, Ubuntu i Debian) oraz z FreeBSD i OpenBSD. Na przykład Gentoo i Ubuntu używam ze sprzecznych powodów - fizycznie nie da się tego połączyć w jedną dystrybucję. Choćby dlatego, że z Ubuntu korzystam, bo ma aktualne paczki binarne - a z Gentoo, bo buduje wszystko z kodu źródłowego. Mam i takie i takie potrzeby.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

exTerminator

 • Gość
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-12-10, 13:14:57 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:44:36 wysłana przez exPredator »

Offline pavbaranov

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 886
  • Zobacz profil
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-12-10, 13:45:47 »
Jak sam sobie, dla własnego użytku przerobisz - nie ma problemu. Problem może zaistnieć (nie tak od razu prawdopodobnie), w momencie, gdy upublicznisz dystrybucję, która będzie toczka w toczkę przypominać wyglądem np. Win7, czy 10. Nie dam Ci gwarancji, że ktoś Cię pogoni. Mogę jedynie powiedzieć tyle, że takie działanie nie jest legalne.

Pytania 2 - nie rozumiem. "Skąd brać bebechy"? Można jak Mint względem Ubuntu, lub Manjaro względem Archa, czyli po prostu kraść (w potocznym rozumieniu). Można kompilować ze źródeł, które są powszechnie dostępne. Z oprogramowaniem własnościowym są problemy, bowiem bardzo często uniemożliwiona jest tzw. redystrybucja (np. Google Earth nie może być legalnie dostarczane w żadnej dystrybucji ani znajdować się w jego repozytoriach, choć może być dostarczany jakiś ułatwiacz, który umożliwi jego zainstalowanie).

Co to jest "jakiś program, który wspomaga budowę distro od podstaw pod klucz" - nie mam pojęcia. Istnieją na linuksa różne IDE. Istnieje też... Linux From Scratch, którego należałoby przyswoić chcąc robić swoją dystrybucję. Zacząć należy jednak od kompletnych podstaw, czyli podstawowej wiedzy o kompilowaniu, o zależnościach itp. itd. O budowie paczek również by się przydało cokolwiek wiedzieć.No, chyba, że chce się robić dystrybucję przez remastering istniejącej. Tu już się o to pytałeś gdzie indziej.
Natomiast jakiegoś oprogramowania, któremu napisalibyśmy: stwórz mi wszystkie paczki niezbędne do działania dystrybucji, na którą składać się będzie oprogramowanie X, Y, Z - nie znam. Znane mi są natomiast np. skrypty, które ułatwiają zbudowanie wszystkich paczek składających się powiedzmy na KDE Applications itp. itd. Znane mi są również tego typu projekty jak np. OBS, które automatyzują proces budowania paczek.
Osobiście - gdy sam coś buduję, to po prostu korzystam z mechanizmów wbudowanych w Archa, na podstawie PKGBUILDu, który najczęściej piszę "z palca".

PS: Myślę, że powinieneś sobie pooglądać pod kątem tego typu pytań takie fora jak to, czy np. linuxiarze.pl bowiem co jakiś czas pojawia się jakiś objawiony użytkownik Windows, który chce tworzyć dystrybucję linuksa uszczęśliwiając wszystkich podobieństwem do Windows lub po prostu - rzekomo - wiedząc lepiej jak ma taka dystrybucja wyglądać, która przyjdzie i zawojuje cały świat.
PS2: Takiej dystrybucji nie ma, nie było i nie będzie. Jeśli już, to będzie się nazywać... Windows :)

Offline 1709

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 2771
 • 1709
  • Zobacz profil
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-12-10, 13:55:22 »
Cytuj
Czyli ma się rozumieć że jeśli pobiorę Miętę 19.3, przerobię wyglądem na w7 i będę to publikował ... to po mnie?
- Tak, zaczynając od prośby usunięcia aż po nakazy sądowe i kary pieniężne za łamanie praw patentowych.

Cytuj
to jeśli wszystko jest kompilowane to skąd brać bebechy aby stworzyć swoje distro?
- Są dystrybucje o aspiracjach zarobkowych np. Ubuntu. z którymi musisz ostrożnie i tylko za ich zgodą
  Przykładem jest były już konflikt wykorzystania repozytorium Ubuntu przez Minta.
  Przykładem jest zgoda i utworzenie np. Ubuntu Mate. 
  Jak dobrze poszukasz to może znajdziesz info.
- Są dystrybucje które nie widzą problemów w używaniu wspólnych pakietów, ale musisz zmienić część pakietów
  oraz musisz zmienić nazwę dystrybucji w celu uniknięcia nieporozumień.
- Te bebechy to kod źródłowy programów, każda dystrybucja powinna je mieć upublicznione zgodnie z lineacją GNU,
   bynajmniej te które wzorują się na licencji GNU.
- Kiepsko szukałeś poradników. Tworzenie własnego ISO two tworzenie własnego "remaster"
  Można je wykonać ponoć przy pomocy  chroot, lub specjalnie przygotowanej aplikacji dla danej dystrybucji.
  O szczegóły musisz pytać developerów danej dystrybucji.
  Remaster pozostawia oryginalne pakiety, jedynie nazwę iso możesz zmienić zgodnie z wytycznymi danej dystrybucji jeśli chcesz tam upublicznić.
  Jeśli chcesz coś bardziej pozmieniać niż tapetę i domyślne oprogramowanie to musisz się nauczyć paczkować dla danej dystrybucji.
  Nauczysz się pomagając danej dystrybucji.
- Do celów naukowych możesz się zapoznać z " linuxfromscratch.org " Czyli przykład jak skompilować pakiety.

Cytuj
linux często wygląda jak niedorobiony angol
- Nie wiem o co chodzi. Dla mnie większość dystrybucji tych najpopularniejszych jest w 100% spolszczona.
  Od małych dystrybucji tego nie wymagam.
  A spolszczanie błędów to moim zdaniem już zbyt głęboka przesada. Bo one mają być po angielsku. Ty masz znać lub  umieć rozszyfrować angielski.
  Możesz też poprosić o pomoc na forum.
  Powód?
  Językiem międzynarodowym zazwyczaj jest angielski. Jak im pokażesz swój błąd po polsku to wątpię by zrozumieli, a tłumaczenie np. z translatora nie musi być idealne. Po za tym śmiem sądzić że wolisz zobaczyć błąd po angielsku niż numer kodu błędu.

Edit
Dystrybucji jest sporo. W tym coś się znajdzie także rozwijanych przez Polaków jeśli dobrze poszukasz.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

exTerminator

 • Gość
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-12-10, 14:42:43 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:44:45 wysłana przez exPredator »

Offline pavbaranov

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 886
  • Zobacz profil
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-12-10, 14:45:16 »
Czyli rozumiem że linux wcale Free/Open już nie jest??
Czy możesz nas oświecić jakaż to dedukcja doprowadziła Cię do tego stwierdzenia?

Offline 1709

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 2771
 • 1709
  • Zobacz profil
Odp: PYTANIE ROKU - czemu ten portal nie ma swojego distro??
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-12-11, 16:02:00 »
Cytuj
Czyli rozumiem że linux wcale Free/Open już nie jest??
exTerminator musisz zacząć czytać licencję produktów które instalujesz.
Bo to że "dystrybucja linux" to nie znaczy że na pewno posiada licencję GNU.
https://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License

Posiadanie własnej licencji ma swoje zalety
- Możliwość dodania kodu i programów własnościowych ( zamknięte sterowniki ATI / Nvidia i inne, kodeki i jeszcze inne oprogramowania )
 Oczywiście z poszanowaniem praw licencyjnych innych lub po otrzymaniu odpowiedniej zgody danego producenta.

Czy nie narzekałeś kiedyś że czegoś Ci w dystrybucjach Linuxa brakuje?
Możesz sobie przeczytać
https://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License
- https://www.gnu.org/distros/free-distros.en.html
- https://www.gnu.org/distros/common-distros.html
Zobacz, ludzie nawet potrafią się wiki przyczepić  "  Debian's wiki also includes pages about installing nonfree firmware.  "
- i możesz sobie sprawdzić https://www.debian.org/legal/licenses/
- https://404.g-net.pl/2016/02/firefox-wraca-do-repozytoriow-debiana/
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.