Nowe posty

Autor Wątek: Mint 19.3 - jak używać jednocześnie kilku wersji Firefoksa??  (Przeczytany 1845 razy)

exTerminator

 • Gość
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:48:08 wysłana przez exPredator »

Offline pavbaranov

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 886
  • Zobacz profil
Odp: Mint 19.3 - jak używać jednocześnie kilku wersji Firefoksa??
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-12-09, 12:56:42 »
Oprócz edycji about:config - nie znam innego sposobu.
Nie istnieje żaden "mniej znany instalator *.DEB", ani też inny nawet "bardziej znany", albowiem ten jest jeden i ów menedżer paczek nazywa się APT. Biorąc pod uwagę, czym jest* - prawie każda - paczka linuksowego oprogramowania, to nie masz w żadnym menedżerze paczek możliwości zmiany katalogów, do których instalowane są jej składniki.

*Paczka *.deb to jest po prostu archiwum spakowane archiwizatorem o nazwie ar (jeśli się nie mylę). Zawiera - oprócz innych informacji - po prostu skompilowane pliki składające się na dany program, które znajdują się wewnątrz takiej paczki w katalogach, do których docelowo mają trafić w systemie. Spróbuj sobie rozpakować jakąkolwiek paczkę deb i zobacz jak to wygląda.
To, o czym piszesz można zrobić podczas kompilacji programów (chyba większość daje takie możliwości, ale nie ręczę, że w każdym przypadku jest to proste).

exTerminator

 • Gość
Odp: Mint 19.3 - jak używać jednocześnie kilku wersji Firefoksa??
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-12-09, 13:00:41 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:48:15 wysłana przez exPredator »

Offline pavbaranov

 • Users
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 886
  • Zobacz profil
Odp: Mint 19.3 - jak używać jednocześnie kilku wersji Firefoksa??
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-12-09, 13:03:16 »
A w zasadzie można prościej. FF daje możliwość startu z określoną ścieżką do profilu (firefox -- profile <path>). Stwórz sobie zatem tyle ich ile potrzebujesz i startuj FF korzystając z ww. komendy.

W przypadku wielu wersji FF będziesz miał jednak inny problem, albowiem jeśli będą to wersje rozprowadzane z repozytorium, to każda instaluje się "w miejsce" poprzedniej. Te "inne" wersje, oprócz z repo, musisz mieć np. z appimage, czy nawet binarkę ze strony FF. Inaczej musiałbyś kompilować ze źródeł i zmienić np. docelowe miejsce plików skompilowanego FF na /opt/ff_wersja, a także - ewentualnie - dodać jakieś dowiązania symboliczne o unikatowych nazwach do każdej wersji FF. A kompilowanie FF trwa :)

EDIT:
Może jeszcze jaśniej.
Problem polega na tym, jak to FF jest kompilowane i skąd je będziesz brać. Jeśli np. chciałbyś porównywać 2 wersje tego samego oprogramowania pn. firefox, gdzie obie pochodzą z repozytorium danego systemu, to późniejsza wersja dokona aktualizacji wcześniejszej. Dalej będziesz miał jedną wersję.
W przypadku binarek pobieranych ze strony FF (tych do rozpakowania gdziekolwiek) - problemu raczej miał nie będziesz, bo można mieć kilka katalogów.
W przypadku appimage - również możesz mieć tych paczek/wersji od groma.
W przypadku flatpak i snap - z każdej z nich będziesz miał jedną paczkę/wersję.
Jeśli w danej dystrybucji, lub pomiędzy flatpakami, czy snapami, są paczki - najczęściej - wersji deweloperskich, bądź o dłuższym wsparciu, które różnią się nazwami od "firefox" oraz zostały tak skompilowane, że mogą koegzystować z "podstawową" wersją FF z repo, to będziesz mógł korzystać również z takiej wersji, ale zasadniczo, wyłącznie jednej, "bieżącej" (bo nowsza zaktualizuje poprzednią).
« Ostatnia zmiana: 2019-12-09, 13:24:09 wysłana przez pavbaranov »