Nowe posty

xx Mulenie strony [Tylko informacja] (0)
2020-02-25, 16:36:43
xx Film Hakerzy dla wolności 2018 lektor (0)
2020-02-25, 08:47:38
xx Mageia instalacja (1)
2020-02-24, 14:43:32
xx Zlecę skrypt w bashu (0)
2020-02-19, 14:07:39
xx Nadawanie praw katalogom takich, jak nazwa usera (4)
2020-02-17, 14:15:18
xx Fedora na laptopie HP 15-bs152nw brak wifi (44)
2020-02-16, 12:17:18
xx Komputer do nauki linuxa (10)
2020-02-15, 07:03:28
xx Patronat serwisow internetowych. (1)
2020-02-13, 00:13:24
xx Xfce-terminal v 0.8.7.4 - jak ustawić wklejanie skopiowanego tekstu? (3)
2020-02-12, 18:59:24
xx HD ISO, jak odzyskać starsze pliki (6)
2020-02-12, 10:54:31

Autor Wątek: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?  (Przeczytany 1408 razy)

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
  • Bez kipa i kawy nie ma życia
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #45 dnia: 2019-12-14, 12:56:16 »
To prawda, ale nie da się ukryć że pacman jest lepszy. Ogólnie mówić, cały Arch jest lepszy bo po dwóch dniach widać już różnice w działaniu, chodzi mi przede wszystkim o sposób instalacji paczek i aktualizacji systemu. W Archu badanie zależności jest naprawdę dopracowane, siedzę na nim 1.5 dnia, mam już masę potrzebnego mi softu i jak dotąd ani jednego problemu prócz jednego downgrade'u biblioteki na rzecz google-earth. Instalacja a takż eposzukiwania oprogramowania za pomocą terminala w Archu to czysta bajka. Przerobiłem już wiki i instrukcje pacmana i to co zapodał Arch (chodzi o obsługę) jest tym, czego szukałem. Pacman potrafi wyświetlić wszystkie możliwe paczki (w różnych wersjach), paczki oficjalne jak i te od użytkowników. Bardzo łatwo nawiguje się po tym wszystkim, mi się spodobało.
Na dodatek, w ArcoLinux jest nakładka GUI zwana potocznie MENEDŻEREM OPROGRAMOWANIA. Ktoś poszedł po rozum i dodał do tego terminal czyli... po prostu widzę co PACMAN robi gdy próbuję instalować lub odinstalowywać oprogramowanie. Baaa, widzę także jakie komendy PACMAN wysyła gdy próbuję znaleźć np. aktualizacje danych paczek. Fajną sprawą jest też oznaczanie hurtem paczek do instalacji lub de instalacji. Oprę się na przykładzie - klikam w GUI "sprawdź aktualizacje" to w terminalu widzę "pacman -Syu" . To samo dzieje się w przypadku pakietów, np. kliknąłem INSTALUJ GOOGLE-EARTH ... wybrałem (celowo) starszą wersję ... i w terminalu pojechało takie coś:

$wget -c https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/snapshot/google-earth.tar.gz
    $wget -c https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/snapshot/ld-lsb.tar.gz
    $tar -xvzf google-earth.tar.gz
    $tar -xvzf ld-lsb.tar.gz
    $cd ld-lsb
    $makepkg -s
    $sudo pacman -U *.pkg.tar.xz
    $cd ..
    $cd google-earth
    $makepkg -s
    $sudo pacman -U *.pkg.tar.xz

No "nie cudo" ??
:) :)

Offline robson75

• Users
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #46 dnia: 2019-12-14, 14:14:33 »
Na dodatek, w ArcoLinux jest nakładka GUI zwana potocznie MENEDŻEREM OPROGRAMOWANIA. Ktoś poszedł po rozum i dodał do tego terminal czyli... po prostu widzę co PACMAN robi gdy próbuję instalować lub odinstalowywać oprogramowanie.
To GUI to się nazywa pamac, a nie pacman.
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110https://www.anarchylinux.org/

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #47 dnia: 2019-12-14, 14:28:28 »
@exTerminator - Cieszy mnie niezmiernie (bez żadnych docinek), że znalazłeś sobie dystrybucję, która spełnia Twoje oczekiwania.
Niestety Twój zachwyt pacmanem wynika z... niewiedzy. Jak już Ci pisałem - praktycznie każdy, współczesny menedżer pakietów zapewnia sprawdzanie zależności. Każdy to robi na swój sposób, a pacman jeszcze na inny. Podobnie jest z zależnościami, które w różnych dystrybucjach w różny sposób są definiowane.
Aby nie rozpisywać się nadmiernie nt. Archa i pacmana w wątku - nomen omen - dotyczącym daty przejścia Mint 19.3 do fazy stable, jedna, jedyna tylko uwaga, tak, abyś mógł prawidłowo korzystać z - wg mnie - jednej z najlepszych dystrybucji linuksa (Arch; Archman to sui generis jego instalator). Zastanów się zatem co oznacza rolling release oraz to, że pacman (Arch) nie wspiera tzw. częściowej aktualizacji pakietów. Jak załapiesz (lub poprosisz gdzieś, ale w innym wątku, lub sprawdzisz, bo nawet sam o tym pisałem) o co chodzi, to Arch służyć będzie Ci wieki z niewielkimi jedynie kłopotami (czyt. CUPS głównie lub sterowniki własnościowe do NVidia jeśli ta zapomni o bożym świecie).
BTW: Sprawdziłem Google Earth. Nie wiem co Ty masz, ale ręczę Ci, że w stosunku do Ciebie ja mam jeszcze świeższe oprogramowanie. Google Earth nie wymaga żadnego downgrade'u żadnej paczki. I uwaga na wstępie: nie rób downgrade'u, a zwłaszcza nie dawaj w IgnorePkg jeśli absolutnie tego nie musisz robić, a jeśli musisz, to musisz jednocześnie mocno przeglądnąć jak taka downgrade'owana paczka jest robiona, kiedy wymaga przebudowania itp. itd.
Tak czy inaczej - powodzenia.

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
  • Bez kipa i kawy nie ma życia
« Odpowiedź #48 dnia: 2020-02-01, 10:29:23 »
No i widzisz pavbaranov, zachwyt minął, podniecenie opadło a ja dalej siedzę na Mint'cie. Nie wiem co te distro ma ale znowu od świąt siedzę na... mięcie, tym razem już na oficjalce. Chyba zrozumiałem że nie potrzebuję ani Archa ani Gentoo bo w warunkach domowych i do domu ... Mint działa w miarę ok, zwłaszcza w wersji 19.3 w której nareszcie pozbyli się starych bebechów. 19.2 vs 19.3 to już całkiem inna liga, zobaczymy z czasem co da wersja 20.