Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?  (Przeczytany 4521 razy)

exTerminator

  • Gość
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #30 dnia: 2019-12-11, 19:50:21 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:24:05 wysłana przez exPredator »

beaker

  • Gość
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #31 dnia: 2019-12-11, 20:07:29 »
Net był, były fora, tylko nauka zaczynała się od czytania, czytania howto i innych oficjalnych materiałów.
Dzisiaj jest trochę inaczej, nie ma czasu czytać trzeba od razu pytać.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #32 dnia: 2019-12-11, 20:35:39 »
No właśnie. Marudzisz. I tylko tyle. Chcesz mieć "cokolwiek z Xfce/Mate oparte o jak najnowsze bebechy" to odpowiedź na to udzielona Ci została także w tym wątku już kilka razy. Niemniej jednak Ty dalej, że Mint tego Twojego założenia nie spełnia.
Zatem raz jeszcze i ostatni - może tym razem dojdzie:
- Jedyne dystrybucje, które zawsze (no, prawie) mają jak najświeższe oprogramowanie, to dystrybucje typu rolling-release.
Jest nawet łatwa wyszukiwarka - tu masz przykład dla MATE i rolling: distrowatch.com desktop=MATE
- Są dystrybucje, które mają starszą bazę, aktualizowaną w różny sposób, ale świeższe oprogramowanie użytkowe - semi-rolling. Wyszukiwarkę już masz - poszukaj sam, jeśli Cię to interesuje.
- Są dystrybucje wydawnicze o stosunkowo krótkim okresie wydań, jak "normalne" Ubuntu, czy Fedora. Jeśli jesteś w stanie wytrzymać przez kilka miesięcy bez nowości, to wyszukiwarkę znasz.
- Są dystrybucje typu LTS - tu przez długi czas zasadniczo nic się nie dzieje i taka dystrybucja nie spełnia Twoich wymogów, a zatem nie spełnia Twoich wymogów Mint (i spełniał nie będziesz niezależnie ile na ten temat będziesz biadolić).
W każdej dystrybucji możesz używać oprócz oprogramowania z repozytoriów również tzw. paczek uniwersalnych. Wiele dystrybucji wyposażyło nawet różnego rodzaje oprogramowania do instalacji paczek o wsparcie dla repozytoriów z tym oprogramowaniem.
Możesz też kompilować sobie ze źródeł we własnym zakresie.

PS: Każdy z nas jakoś zaczynał. Osobiście m.in. od poznania tego czym linuksowe fora internetowe są i czemu służą. Nic nie znalazłem nt. tego, że służą one do jednostajnego, ale za to w każdym poście wylewania swoich żalów na temat tego, że jakiś linux nie spełnia czyichś oczekiwań. Dystrybucji - od groma, można przebierać jak w ulęgałkach.
I zwróć uwagę, że nikt Cię nie sekuje za co najmniej wynikające z totalnej indolencji twierdzenia jak np. że GParted jest niedorobiony (cóż, jedno z podstawowych narzędzi używanych także przez profesjonalistów) itp.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-12, 11:07:21 wysłana przez Paweł Kraszewski »

parana

  • Gość
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #33 dnia: 2019-12-11, 20:38:39 »
Masz stary komputer 6 letni 2 rdzeniowy zabytkowy procesor i zabytkowy sprzęt, który dawno powinien być w muzeum. Chcesz najnowsze bebechy proszę idź do sklepu i kup. Co ty jeszcze chcesz osiągnąć więcej na sprzęcie który powinien być już złomowany?

Chcesz open source? Proszę masz dostęp do wszystkich najnowszych wersji w plikach źródłowych. Dlaczego nie pobierz wszystkie najnowszego?np. najnowszego Kernela i nie kompilujesz go? Dlaczego nie pobierasz  najnowszych  plików źródłowych aplikacji i nie kompilujesz ich? 

Net był, były fora, tylko nauka zaczynała się od czytania, czytania howto i innych oficjalnych materiałów.
Dzisiaj jest trochę inaczej, nie ma czasu czytać trzeba od razu pytać.
Tak jak kolega pisze! Masz dostęp do manuali i wszystkiego co pragniesz masz pod ręką tylko zacznij czytać i krok po kroku. Nie masz czasu na to wszystko to wróć wybierz Centos8 bo taki jest przewidziany na ten Twoj komputerek z 2013 roku. Za kilka dni 2020.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-12, 17:52:33 wysłana przez parana »

beaker

  • Gość
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #34 dnia: 2019-12-11, 21:07:26 »
Ja przepraszam ale ja mam 10 letni sprzęt i wciąż się wyśmienicie sprawuje w podstawowych zadaniach (Internet, YT, VOD, Office, CAD).
Zrobiłem jedynie "apgrejd" do SSD, ale reszta to stara poczciwa platforma pod LGA775.
Do muzeum? ... u mnie jeszcze długo nie.

parana

  • Gość
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #35 dnia: 2019-12-11, 21:17:52 »
Większość z nas ma stary sprzet, ale my potrafimy z nim pracować bo Linux to umożliwia. Ale dla kogoś kto ma wielkie wymagania nic nie spełni jego zachcianek. Dlatego moja uwaga dla kolegi co pozjadał wszystkie zmysły i ciągle wszystko mu nie odpowiada i nie działa. Teraz z portami otwartymi walczy.

exTerminator

  • Gość
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #36 dnia: 2019-12-12, 07:55:25 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:24:15 wysłana przez exPredator »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #37 dnia: 2019-12-12, 10:00:40 »
exTerminator - Skoro jest jak piszesz, to - współczując - coś Ci na temat linuksa poradzę. Wydrukuj sobie, abyś nie musiał szukać. Otóż na podstawie własnego doświadczenia tak życiowego (przez pewien czas byłem mocno wyłączony z życia, funkcjonowałem, jednakże w bardzo ograniczony sposób), jak i z różnymi dystrybucjami, a także uważnie czytając Twoje posty, mogę Ci poradzić tyle:
Najlepszą dla Ciebie dystrybucją jest taka, o jak najdłuższym wsparciu, której deweloperzy dbają o to, by zachowywała się prawidłowo przez cały okres tego wsparcia. Dodatkowo taka, której deweloperzy są mocno zaangażowani w tworzenie paczek, a dobrze byłoby, aby również pracowali nad samym kodem. Polecam CentOS, OpenSUSE Leap lub Ubuntu LTS (MATE lub Xubuntu przy Twoich preferencjach ze środowiskiem), ostatecznie Mint (choć nie spełnia co najmniej jednego z warunków).
Dlaczego? Bo z nowościami nie dasz sobie rady. Każda dystrybucja, która dostarcza bardzo nowych paczek jest w pewien sposób obarczona możliwością wystąpienia problemów. Przykład pierwszy z brzegu, bo świeży. Jakkolwiek po różnych próbach mam obecnie Archa (bardzo mocno świadomy wybór!) i uważam go za jedną z lepszych dystrybucji z jakimi miałem do czynienia, zwłaszcza biorąc pod uwagę moje preferencje (odmienne od Twoich), to przydarzają się tu niekiedy różne kwiatki. Ot, wprowadzenie nowego CUPS 2.3.0 spowodowało odłączenie olbrzymiej ilości modeli drukarek. Żadne proste rozwiązanie typu cofnąć cups. libcups i cups-filters (też wiedzieć trzeba, że to te trzy paczki trzeba cofnąć, a nie jedną) nie umożliwiało przywrócenia drukowania (mniejsza o to z jakiego powodu). Po bodaj ponad miesiącu walki, dzięki pomocy kilku osób udało się problem ogarnąć. CUPS drukuje. Stworzyliśmy jednak nową paczkę (w zasadzie PKGBUILD), którą udostępniliśmy i dzięki temu przynajmniej polska społeczność Archa może drukować, a Ci których to samo spotkało (od Debiana, przez Fedorę po SUSE - bo nie był to problem li tylko Archa), jeśli spojrzy na niego, to będzie wiedzieć co ma zrobić, by CUPS również i u nich zaczął działać. Rozwiązanie wymagało to przeczytania sporej ilości dokumentacji, zapoznania się z kodem CUPS...
Przy swoich problemach zdrowotnych jesteś gotów na robienie czegoś takiego?
Z drugiej strony chcesz mieć "nowe" dla "nowego". Każdy kod programu określa minimalne wersje zależnego kodu (paczek), na których potrafi działać. Wybrane przez Ciebie środowiska cechują się stosunkowo wolnym (w przypadku Xfce bardzo wolnym) rozwojem. Nowe wersje pojawiają się raz na jakiś czas (Xfce) lub mniej więcej raz do roku (MATE), a wprowadzane zmiany są ewolucyjne (żona, która ma Xfce po zmianie 4.12 na 4.14 nie zauważyła nawet, że jej się środowisko zmieniło, córka - mająca MATE - nie zauważa, że zmianie ulega jego wersja). Siedzące pod spodem Gtk zmienia się mniej więcej 2x na rok i obecnie owe zmiany również są raczej ewolucyjne (choć nie zawsze). Chcesz korzystać z jakichś aplikacji. To jest sedno pracy na komputerze "zwykłego użytkownika". Zatem te aplikacje mają działać. Nikt Ci nie zapewni, że po wymianie Gtk dotychczasowe aplikacje dadzą się uruchomić, ani też, że dadzą się zbudować na nowej jego wersji. System zaś ma działać.
I tu przechodzimy do Minta MATE i Xfce. To nie jest dystrybucja, a składak. Cała baza, począwszy od kernela, poprzez układ grafiki, sterowniki, Xy, środowisko, a na większości aplikacji skończywszy jest zaczerpnięta bezpośrednio z Ubuntu LTS. Z tych repozytoriów to instalujesz, z tych repozytoriów to się aktualizuje. Mint nie ma tu nic do gadania i w życiu nie skonstruował w tym zakresie ani jednej paczki samodzielnie (prawie). Dostarczenie nowego oprogramowania jest zatem ponad ich możliwości. Z drugiej strony, zwróć też uwagę, że nowa wersja jakiegoś oprogramowania może mieć już wyższe wymagania (budować się na nowszych zależnościach, których Ubuntu nie dostarcza). To nie jest Windows, gdzie w zasadzie nową aplikację instalować sobie możesz jak się pojawia.
To dlatego masz możliwość korzystania z flatpak, appimage, czy snap. Korzystaj i nie marudź.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-12, 11:02:38 wysłana przez pavbaranov »

exTerminator

  • Gość
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #38 dnia: 2019-12-12, 10:30:31 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:24:23 wysłana przez exPredator »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #39 dnia: 2019-12-12, 10:32:54 »
Parana, takim swoim podejściem i arogancją reprezentujesz dno i to minimum ze sto metrów pod poziomem mułu.

Parana (i nie tylko) reaguje nerwowo po paru ostatnich gościach na forum, których jedynym zadaniem było wywalenie setki niepotrzebnych wpisów nie na temat, olewanie wszystkich rad albo i robienie wszystkiego specjalnie na odwrót, ponarzekanie w związku z tym na wszystko w Linuksie, strzelenie focha i albo odejście samemu, albo zostanie zbanowanym.

Wymagasz sprzecznych rzeczy. Masz stary sprzęt i równocześnie chcesz najnowszych rozwiązań. Narzekasz, że biblioteki nie ma w wersji jaką chcesz - a ta jest obok, pod nazwą taką, żeby nie kolidowała ze starą.

I z największym szacunkiem - Linux "bleeding edge" nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem dla osób z problemami z pamięcią - z tym mają problem nawet osoby z ponadprzecietną pamięcią.

Parana tutaj doradził ci dobrze: CentOS, albo 8 (support do 2029) albo 7 (support do 2024). Nie najnowsze pakiety i nie największy ich wybór, ale absolutna stabilność i niezawodność. I brak głupich niespodzianek, że system nie wstaje po aktualizacji. Albo zwykły Debian Stable (nie żaden fork albo spinoff) - krótsze wsparcie (10-ka szacowana do 2022, z ewentualną opcją LTS dla przedłużenia), ale dużo nowsze pakiety w stosunku do CentOSa i zdecydowanie większy ich wybór. Generalnie - im nowsze pakiety i ich więcej, tym krótszy czas życia. Stąd "bleeding edge" Ubuntu mają tylko 18 miesięcy życia i są wydawane w cyklu półrocznym.

Rolling Release odradzam, bo im większe (zamierzone czy nie) odstępy między aktualizacjami, tym większe prawdopodobieństwo, że w systemie zrobi się chlew przy aktualizacji.

Odradzam też niszowe dystrybucje i "składaki", bo mają na ogół żenujące wsparcie dla końcowego użytkownika, ze względu na nikłe zasoby ludzkie.

Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #40 dnia: 2019-12-12, 11:12:07 »
Cytuj
Nie wieszczę jednak w ślad za Pawłem, że rolling z natury swojej powoduje kłopoty, bo "im większe (...) odstępy między aktualizacjami, tym większe prawdopodobieństwo, że w systemie zrobi się chlew przy aktualizacji" (Paweł - chyba miało być odwrotnie: "im mniejsze", a nie "im większe").
Miałem na myśli to, że jak odpuścisz sobie instalację aktualizacji przez tydzień, to raczej nic się nie stanie, ale jak przeskoczysz miesiąc albo dwa, to może wybuchnąć.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-12, 16:48:52 wysłana przez Paweł Kraszewski »

exTerminator

  • Gość
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #41 dnia: 2019-12-12, 12:13:39 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
 
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:24:32 wysłana przez exPredator »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #42 dnia: 2019-12-12, 13:50:59 »
No i tu wychodzi właśnie Twój absolutny brak jakiejkolwiek wiedzy na temat tego, co chcesz używać.
Arco, Archman - to jest coś w rodzaju "instalatora" Archa (ba Arco ma ich kilka zdecydowanie różniących się między sobą rodzajów), które:
1. korzystają bezpośrednio z repozytoriów Archa,
2. mają też własne, bardzo szczupłe repozytoria, w których najczęściej są jakieś binarki zbudowane na podstawie PKGBUILDów, dostępnych w AUR.
Tyle.
Obraz Arco, czy Archmana jest sporządzony na jakiś dzień. Powiedzmy, że zostały one sporządzone jeden 3 miesiące temu, a drugi wczoraj. Przyjmijmy również, że żadna paczka, która jest na "wczorajszym" iso nie została do dzisiaj w Archu zaktualizowana.
Nie chce mi się sprawdzać co i jak jest instalowane w Arco, czy w Archmanie, zatem ogólnie - instalator może być tego rodzaju, że:
1. ma pełne środowisko, aplikacje itd. itp., które w trakcie instalacji przerzuca na HDD, albo
2. może mieć to co wyżej, jednakże instalacja odbywa się "z netu" (konieczne podłączenie sieciowe).
W pierwszym przypadku to co masz na dysku jest w wersjach, które znajdowały się w repozytoriach w chwili tworzenia obrazu instalacyjnego. W drugim przypadku są one aktualne na dzień dokonania instalacji.
Nakładając na to jeszcze wcześniejszą informację, to nawet jeśli oba "instalatory" działają tak jak wyżej w pkt. 1, to najprawdopodobniej ów 3 miesięczny obraz po instalacji pociągnie aktualizacje (bo prawdopodobnie będą), a ten wczorajszy - niczego nie pociągnie, bowiem będzie aktualny.
Manjaro ma swoje repozytoria, w których znajdują się ich paczki, paczki budowane z AUR oraz paczki z Archa, które Manjaro zanim wrzuci do swojego "stable" przetrzymuje krótszy bądź dłuższy okres czasu. Jeśli trafisz na obraz Manjaro bardzo świeży (a właśnie taki się ukazał dopiero co), to niczego nie będzie miał do aktualizacji. W przypadku obrazu wcześniejszego - może mieć.
Kurcze i dlaczego podstawy przez Ciebie wybranego systemu mam Ci tłumaczyć?????

I teraz tak. Piszesz: "jak dla mnie (laika i początkującego)" i następnie chwalisz Arco. Zatem oświadczam Ci, że żaden Arco (czyt. Arch) nie jest dla początkującego, a tym bardziej nie jest dla laika!!!. Zwłaszcza, że z tym Arco pozostaniesz sam. Na BBS (czyt. forum) oficjalnym Archa zostaniesz od razu wykopany. Na naszym, polskim forum Archa - choć w ograniczony sposób staramy się wspierać również tzw. dystrybucje pochodne - z uwagi na niszowość, wiele sposobów instalacji Arco - raczej nikt nie będzie się zastanawiał co tam przez twórców tego Arco zostało zrobione i jak i dlaczego np. w Archu wszystko działa, a w Arco już nie. Forum Arco jakoś nie widzę natomiast. Tu, na naszym forum, jeszcze się chyba żaden użytkownik Arco nie objawił. Innymi słowy: jeśli Ci się problem pojawi - będziesz go musiał sam rozwiązać.

Na to natomiast, że jesteś początkujący i kompletnie nie masz jakiejkolwiek wiedzy na temat systemu, tak którym właśnie się zachwycasz, jak i linuksa w ogóle, wskazują brednie o pacmanie, które wypisujesz na końcu. Otóż prawie każdy menedżer paczek w dowolnej dystrybucji "bada" zależności (znany mi jest bodaj jeden menedżer, który tego nie robi, aczkolwiek obok niego istnieje drugi, który już stara się to robić). Tyle, że owe zależności i ich "badanie" np. przez APT, a pacmana, to dwie różne rzeczy.
I stawiam 100 do 1, że raczej nie umiesz się prawidłowo posługiwać pacmanem. Możemy sprawdzić - podaj komendę jaką instalujesz dowolną paczkę.

Raz jeszcze bladego pojęcia nie masz co chcesz używać i jak to używać. Za tydzień, dwa, może za miesiąc zarzucisz nas stekiem "problemów", które sam sobie stworzysz przez ten czas tylko dlatego, że porwałeś się z motyką na Słońce. Nikt Ci nie broni korzystać z Archa, czy z Arco, czy z czegokolwiek, jednakże jeśli decydujesz się na Archa bądź jego bezpośrednią pochodną, to dobrze jest zapoznać się z absolutnymi podstawami administrowania Archem. Fakt, że - już nie wiem - kilka razy ("kilka go razy miałem"), czy raz ("po tysięcznym razie udało się" - czyli raz) miałeś Archa nie stanowi o Twoim przygotowaniu do użytkowania tego systemu w ogóle.

I teraz odpowiedz sobie na retoryczne pytanie: jak to będzie u mnie (czyli u Ciebie) z czytaniem dokumentacji Archa?
Ze zrozumieniem.
I po angielsku.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-12, 13:53:20 wysłana przez pavbaranov »

exTerminator

  • Gość
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #43 dnia: 2019-12-13, 22:00:02 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:24:41 wysłana przez exPredator »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala?
« Odpowiedź #44 dnia: 2019-12-14, 09:39:25 »
Ten Arco na stracie wcale niczym się nie różni od Ubuntu czy Minta (oparty na Xfce) więc nawet i początkujący mogą zacząć start właśnie od Manjaro czy ArcoLinuxa.
Różni i to bardzo. Brak świadomości tej różnicy jest po kilku tygodniach, czy miesiącach powodem psioczenia na Archa i częstym powodem powrotu do Ubuntu, czy Minta z podkulonym ogonem.
To, że system można zainstalować podobnym instalatorem, to, że środowisko będzie wyglądać tak samo bądź podobnie, będą te same bądź podobne zainstalowane aplikacje jest bardzo odległe od stwierdzenia, że takie systemy niczym się nie różnią.