Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Automatyzacja pracy  (Przeczytany 2045 razy)

Offline Sylwester Sz.

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Automatyzacja pracy
« dnia: 2019-12-04, 23:42:20 »
Witam
Szukam sposobu na automatyzację pracy w programie który ma interfejs tekstowy. Użytkownik wpisuje do programu konto,
Serwer przez 1 do 2 sekund przetwarza dane po czym wyświetla 2 linijki z cyferkami, które użytkownik ręcznie przepisuje do innego programu.
I tak przez 5 dni każdego miesiąca. Dostępu do bazy danych nie ma bo to programowanie własnościowe. Zastanawiam się czy jest jakiś sposób,
aby konta pobierać z pliku (np. tekstowego) a wyniki zapisywać do innego pliku tekstowego. Jedyne co znalazłem w linuksie to pakiet expect.
Ale nie potrafię do przystosować do zmiennych danych które by odczytywał z programu księgowego (godzina, data, nazwisko operatora).
Może ktoś ma jakiś pomysł. Ja niestety nie wiem jak do tego się zabrać. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
Jeżeli to nie ten dział to za bardzo nie bijcie. Jestem 50+, a szukanie pomocy na tym forum zasugerował mi mój syn.
Jeżeli niejasno opisałem problem to pytać. Pozdrawiam. Sylwester.

beaker

  • Gość
Odp: Automatyzacja pracy
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-12-05, 07:57:28 »
Ten program jest ogólnie dostępny?

Offline Sylwester Sz.

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Automatyzacja pracy
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-12-05, 15:28:06 »
Witam
Program bardzo niszowy, nie jest ogólnie dostępny, piekielnie drogi, nie ma wersji próbnej.
Praca którą chcę zautomatyzować polega na wciskaniu tysiące razy tej samej sekwencji klawiszy.
Po dojściu w programie w odpowiednie miejsce : 1) strzałka w dól, 2) enter, 3) strzałka w dól, 4) enter, 5) wpisać datę (np. 2019-11-30), 6) enter, 7) wpisać nr konta (ten chciałbym pobrać z pliku)
8) klawisz F10, 9) klawisz T, 10)2 x enter, 11) program po chwili wyświetli podsumowanie, 12) w tym podsumowaniu, (zawsze w jednym miejscu) pojawia się ciąg liczb który chciałbym zapisać do pliku, 13) klawisz ESC i od początku. Nie chcę gotowca pod nos. Zdaję sobie sprawę, że to spore wyzwanie programistyczne, szukam raczej inspiracji, wzorca, pomysłu jak się za to zabrać.

beaker

  • Gość
Odp: Automatyzacja pracy
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-12-05, 17:46:39 »
No zacznij z tym programem expect, on umożliwia nagrywanie skryptów, na podstawie tego co robisz, potem szczypta programistycznej treści i coś może z tego wyjdzie.

Offline Sylwester Sz.

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Automatyzacja pracy
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-12-06, 15:57:29 »
Arecki - dziękuję za odpowiedź. Zacytowałem Twoją odpowiedź firmowemu informatykowi, który stwierdził po kilku godzinach, że "z expectem to nie możliwe". Ja sam próbowałem różnych eksperymentów z expectem zanim napisałem ten wątek. Mi też nie wychodziło. Mój nastoletni syn podsunął mi taki pomysł : wysyłać do programu ciągi znaków (symulacja wciskania klawiszy), a dane zwrotne które są wysyłane (wyświetlane na ekranie) łapać w postaci ramek telnetu. Nasz informatyk obiecał uruchomić mi na czas testów telnet, bo tak normalnie cała komunikacja w sieci jest po ssh. Do łapania pakietów sieciowych telnetu planuję wykorzystać wireshark-a. Czy ten pomysł ma jakikolwiek sens? Jak symulować wciskanie klawiszy tak, że pracujący aktywnie program odczytywał to jak znaki płynące z klawiatury?

beaker

  • Gość
Odp: Automatyzacja pracy
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-12-06, 17:44:14 »
Dlaczego "z expectem to niemożliwe"?

Offline Sylwester Sz.

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Automatyzacja pracy
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-12-06, 18:39:15 »
Nasz informatyk twierdzi, że nie potrafi programowo odczytać danych które pojawiają się w konkretnym miejscu ekranu i ich jakoś zapisać do dalszej obróbki.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Automatyzacja pracy
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-12-06, 22:11:59 »
Kiedyś chyba były jeszcze inne programy ...
- Może znajdziesz jak w piszesz w wyszukiwarkę " linux Auto clicker Typer "  / " Auto clicker "
- Znajdziesz np. http://www.murguu.com/
- Możesz napisać w Pythonie i chyba kiedyś taki program widziałem
  https://www.youtube.com/watch?v=eamTeszpeZ4
- Możesz spróbować napisać program w Bashu
przy użyciu np. xdotool lub czegoś innego
http://manpages.ubuntu.com/manpages/trusty/man1/xdotool.1.html
- A może nawet zbędne są tak zaawansowane narzędzia, bo nie wiem kto co ma na myśli " program tekstowy ",
  czy posiada interfejs przypominający GUI jak ncurses , czy nie.
- Możesz napisać do programisty tego " programu tekstowego "
- Słyszałem  ostatnio że proste skrypty do automatyzacji mozna pisac w Ansible
« Ostatnia zmiana: 2019-12-07, 00:00:46 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Sylwester Sz.

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Automatyzacja pracy
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-12-06, 23:43:33 »
Dziękuję 1709 za dużą ilość przydatnych linków, będę miał co studiować w wolnych chwilach. Nie miałem pojęcia o istnieniu takich narzędzi jak xdotool. A co do interfejsu tekstowego. Program na którym pracuję z wyglądu przypomina nortona commandera z czasów mojej młodości. Na komputerze syna w linuxie jest taki mc. Autorem tego programu jest duża firma i mój szef już pytał o możliwość dodania nowych funkcji. Jak usłyszał cenę to mi powiedział żebym nie przychodził z takimi pomysłami, chyba że sam zapłacę (moje roczne zarobki). Na razie dziękuję za porady, teraz muszę mieć trochę czasu na przeanalizowanie z firmowym informatykiem tych linków. Jak ktoś ma jeszcze jakieś linki (polsko-języczne) to poproszę. Bardzo dziękuję. Bardzo mi pomogliście.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Automatyzacja pracy
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-12-07, 00:07:29 »
Cytuj
wpisać nr konta (ten chciałbym pobrać z pliku)
Miejmy nadzieje tylko ze całkiem nie zautomatyzujesz pracy, pomyłka o jedno zero, numer, cyfrę może czasem słono kosztować.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.