Nowe posty

Autor Wątek: Libreboot i 100% libre dystrybucja  (Przeczytany 1622 razy)

CynicFM

  • Gość
Libreboot i 100% libre dystrybucja
« dnia: 2019-11-22, 13:41:52 »
Witam

Tworze ten temat tylko dlatego, ze chcialbym sie pochwalic... A nie jestem pewien czy to odpowiedni dzial
Otoz zaczalem swoja przygode z gnu/linuxem 3 lata temu. Nie podobal mi sie windows :)

Kilka dni temu w koncu do mnie przyszedl Libreboot T500. Jest to stary 10 letni thinkpad T500 z wgranym librebootem (fork coreboot) zamiast bios, wiec windows mi tutaj nie odpali. Laptop jak dla mnie jest wspanialy.
Z racji, ze naczytalem sie duzo zlego na temat systemd w internecie, nie korzystam z dystro, ktore je maja. Wiec wgralem na swojego libreboot dystrybucje Hyperbola gnu/linux . Jest to wspierana dystrybucja przez gnu.org.
Z windowsowca w 3 lata stalem sie posiadaczem laptopa, na ktorego sterowniki sa 100% darmowe, nie ma zadnych intel ME i innych rzeczy. Kernel na Hyperbola jest 100% libre i nie ma zadnych non-free kodow na nim....
Wczoraj postawilem wlasnie hyperbolke na tym laptopie, i tutaj jest OpenRC zamiast systemd, bazowana na archu ze stabilnoscia pakietow z Debiana....

Jestem bardzo szczesliwy z mojej transformacji :). Jesli ktos ma podobne doswiadczenia, chetnie przeczytam, pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: 2019-11-22, 13:46:46 wysłana przez CynicFM »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Libreboot i 100% libre dystrybucja
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-11-22, 15:01:06 »
Co takiego strasznego jest w systemd ?

CynicFM

  • Gość
Odp: Libreboot i 100% libre dystrybucja
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-11-22, 17:07:34 »
Co takiego strasznego jest w systemd ?
Ja tam sie nie znam, ale naczytalem sie duzo obelg w stosunku do systemd, i skutecznie mnie zniechecili inni ludzie. Dystrybucja gnu/linux, ktorej teraz uzywam czyli Hyperbola np. promuje kampanie Init freedom, czyli niezaleznie od dystrybucji, mam prawo uzywac init system jaki mi sie podoba np. openRC runit etc.


Jakis czas temu gdy uzywalem Arch Linux, to niestety Stop/Start job to bylo dziwne... Poltorej minuty czekania az mi sie wylaczy/wlaczy laptop.
Zazwyczaj, gdy ktos mi pomagal albo nauczal komend, to nie korzystal z systemdowskich dystrybucji. Tak mi sie juz przyjelo... Podobno systemd ma pelno bugow...
Zauwazylem, ze ludzie ktorzy korzystaja z systemd a ja pisze, ze ja nie to potem mnie obrazaja i kieruje nimi arogancja.
No ja tam nie chce korzystac z zadnego systemd.

Ale to nie o tym temat, ja jestem szczesliwy, ze z windowsa przerzucilem sie na 100% libre system jak i laptop, ktorego uzywam nie ma biosu tylko libreboot
podobno systemd dziala wbrew filozofii UNIX
« Ostatnia zmiana: 2019-11-22, 17:10:56 wysłana przez CynicFM »