Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Ubuntu - problemy po wymianie płyty głównej i przywróceniu RAID 1  (Przeczytany 914 razy)

Offline utf-8

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Niedawno padła mi płyta główna podczas pracy. Wymieniłem, ustawiłem ponownie RAID 1 i podłączyłem dyski. Linux chyba coś tam pokrzyczał przy starcie ale ogólnie uruchomił się i wydawało się że wszystko będzie git.
No ale niestety, teraz po uruchamianiu dostaję taki komunikat jak w załączniku, wcześniej jeszcze ekran ładowania dość długo "myśli". Co ciekawe po zamknięciu systemu z poziomu konsoli i uruchomieniu ponownie, nie występuje ten problem. Nie wiem też czy występuje on za każdym razem, z tego co pamiętam to ostatnie dwa uruchomienia tak, a przedostatnie nie.

Co może być problemem? Czy mam coś sprawdzić dla lepszego zobrazowania sytuacji?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Cytuj
ustawiłem ponownie RAID 1
W Biosie?

Nie wiem czy to bedzie mialo zwiazek ale jakis czas temu ( moze 2 miesiace temu ) kolega wymienial dysk  plyte glowna i jeden z systemow (inny niz linux)
chcial uparcie sprawdzac dysk. Zmiana w Biosie pomogla, ale nie pamietam co to za opcja byla.
Cos zwiazanego z dyskiem, moze cos z  AHCI / IDE?
https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/2435/~/what-is-ahci-and-how-does-it-differ-from-sata-ide-compatibility-mode%3F

Wyjasnienie: u kolegi nie sprawdzalismy dysku, bo powodem wymiany plyty bylo posiadanie nowszej,
wiec stwierdzilismy ze zle skonfigurowalismy Bios, albo w najgorszym przypadku uszkodzilismy sprzet  i okazalo sie to pierwsze.
Gdyby sie nie udalo znalesc przyczyny, wtedy bysmy sprawdzali sprzet.


- Ale sprawdzenie błędów dysku / RAM to podstawa. Sprawdzałeś ?
- Sprawdzałeś log z uruchomienia gdy problem wystąpił ?
Poniewaz dysk moze byc dobry, ale jesli plyta padla w trakcie uzytkowania, to dane na dysku moga byc niespojne.
« Ostatnia zmiana: 2019-11-06, 12:55:03 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Sięgnięcie po logi - tak jak podpowiada - nie jest głupim pomysłem.

Offline utf-8

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Płytę główną wymieniłem na identyczny model. Ustawiłem macierz RAID 1 w BIOS. No i system wystartował, chyba była jakaś naprawa na początku, ale to normalne podczas awarii w trakcie uruchomionego systemu.

Jak mogę sprawdzić te logi na Ubuntu? Administrator ze mnie kiepski dlatego pytam żeby nie pomylić co mam przejrzeć.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Jak mogę sprawdzić te logi na Ubuntu?
Zerknij na zrzut ekranu w swoim pierwszym poście. Tam masz absolutnie wszystko. Do logów dostajesz się narzędziem journalctl. Jeśli w Ubuntu jest dostępne qjournalctl, to polecam, bo jest to GUI, które dodatkowo w prosty sposób filtruje wyniki, zrzuca do plików txt itd.