Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Czy gad zwany Windows10 może skanować pliki Archa?? On je widzi?  (Przeczytany 489 razy)

MójPan

  • Gość
Pytanie czysto teoretyczne, czyli ... czy Windows10 zainstalowany na osobnej partycji na tym samym dysku na którym jest Arch może mieć jakikolwiek dostęp do plików zawartych na partycjach Ext4 Archa?
Chodzi mi o to, czy Windows10 i jego psychicznie chore zabawki typu Defender / Antimalware i podobne ... będą próbować wiercić partycje Linuksa w celu odczytania zawartości?

Muszę od czasu do czasu użytkować bubla, to znaczy Windows i przydałoby mi się coś nowszego (dotychczas był win7) i zastanawiam się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie osobna partycja i osobny "żywy" Windows na niej aniżeli Windows postawiony wirtualnie w VBOX'ie.

Gad z Redmond o roboczej nazwie W10 w wiecznej wersji BETA żyje swoim życiem. Wygląda to tak, że gdy w Defenderze zaznaczymy WYJĄTKI czyli to, aby Defender nie skanował innych partycji (D:,E:,F: itd) a sam system ustawimy na to aby inne dyski wyłączał po okresie bezczynności, to gad Defender ma to gdzieś i dyski uruchamia i skanuje. Nie wiem czego szuka i nie będe dochodził... po prostu wiem że M$ musi pogrzebać.

Muszę używać Windows od czasu do czasu lecz nie chcę ciągle fizycznie odłączać napędów a mam tych dysków trochę a na nich naprawdę konkretne sprawy w postaci dziesiątek tysięcy dokumentów firmowych i firm trzecich, zbyt poufne dane aby móc tym się dzielić i w świat wysyłać (wiadomo co robi W10).

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 880
    • Zobacz profil
Odp: Czy gad zwany Windows10 może skanować pliki Archa?? On je widzi?
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-10-31, 08:17:23 »
Przy standardowej instalacji Win, w jego obecnej formule, natywne FS używane przez linuksa nie są do odczytania przez Win10. Jeśli ktoś sobie linuksa zainstalował na jakimś windowsowym FS, to kto wie.

MójPan

  • Gość
Odp: Czy gad zwany Windows10 może skanować pliki Archa?? On je widzi?
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-10-31, 09:08:03 »
Sądzę że wiaratów nie ma :D, stawiać linuksa na NTFS?  Choć chyba na *buntu forum było o tym kiedyś głośno (i modnie).
Z tego co widzę to W10 ma zaimpletowaną obsługę EXT4 a nawet FS z Appla (HFS) tyle że niby to jest wyłączone w usługach i w ogóle. Dla mnie w Microsofcie wyłączyć = ukryć, zatem nigdy nie wiadomo czy Defender faktycznie nie widzi FS linuksa.
Dlaczego tak sądzę?
Od ponad 3 godzin w jednej stacjonarce mam mały SSD m.2 32GB a na nim testowo W10 pro. Wrzuciłem do kompa stary dysk HDD sformatowany na ext4, jedna partycja i nic więcej. W UEFI mam ustawione usypianie dysków SATA po 3 minucie, w windows10 po minucie. Zostawiam kompa nic na nim nie robiąc, ekran gaśnie i cisza. Po około 5,6,7 minutach widzę diodkę led dysku hdd i słyszę jak głowica zaczyna orać talerze. Sam z siebie nie może nic robić, na dysku nie ma swapu, temp, cache, jest tam tylko 10000 identycznych plików *.txt w których zmieniono tylko i wyłącznie rozszerzenia, zatem jest tam 1000 *.jpg, 1000 *.pdf i tak dalej.
Nie mogę zlokalizować w usługach i procesach tego, co jest odpowiedzialne za dokonywanie "orki" na dysku. Schowało się w któregoś svhosta systemowego i szczerze mówiąc wychodzi na to że Explorer coś rzeźbi, tak wygląda to oficjalnie na ekranie.

Sądzę że M$ ma jakąś inną zabawkę i podpina ją pod explorera aby nie denerwować tych trochę "bardziej" ogarniętych w Windows. Innego wytłumaczenia chyba nie ma, albowiem w W10 wyłączone zostało wszystko a w Defenderze dodano wyjątki.

Dla przykładu: pozostawiony bezczynnie Mint i Arch ani razu nie włączyły dysku hdd.
« Ostatnia zmiana: 2019-10-31, 09:10:59 wysłana przez MójPan »