Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji  (Przeczytany 1198 razy)

MójPan

  • Gość
1. Nie mogę znaleźć ustawień AUTOMATYCZNEGO LOGOWANIA, pewnie trzeba doinstalować, od razu powiem że w systemie jest jeden user i jest to root, innego nie będzie (wiem co robię), jak pozbyć się logowania po wybootowaniu?

2. Mam odkryte ukryte pliki, nie mogę znaleźć configów GRUB'asa, gdzie one są w Archu?
Chcę wyłączyć menu Gruba przy starcie, ma startować od razu Arch (na dysku nie ma innych systemów)

3. Tapeta logowania Archa, ta śmiechowa ... jak się tego pozbyć?

4. GRUB-y startuje mi w rozdzielczości 1024x768 i po chwili przełącza na natywną matrycy (1920x1080), w Mincie wiedziałem gdzie ustawić aby od razu startował w 1920x1080 a w Archu nie wiem, poradzi "coś" ktoś?

5. Gdzie zmienić czcionki systemowe? Nie mam nic w ustawieniach, pewnie trzeba coś doinstalować.
Jedyną czcionką w systemie będzie Redmondowe SegoeUI (albo SegueUI, nie pamietam nazwy hehhe)
Czcionki wygrzebane z win7, w mincie działały cacy no i będą ustawione wszędzie gdzie się to tylko da (office, system, firefox, thunderbird)
Jest jakiś szybki sposób aby zainstalować czcionki Redmond z terminala?

6. Nie umiem jeszcze doczytać o co chodzi z tzw. OpenCL zamiast OpenGL, chciałbym sprawdzić czy moja IntelHD4600 działa prawidłowo i w razie "w" doinstalować co trzeba. Na razie wrzuciłem intel-ucode i nic więcej.

7. Czy mogę przenieść na "żywca" zawartość z ./home w Mintcie do ./home a Archu?
Chodzi mi o Thunderbirda, Firefoxa a raczej ich ustawienia, bazę loginów i haseł oraz zakładki + archiwum poczty w Thunderbirdzie.
Nie chce mi się zbędnego syfu robić i pytam, może ktoś już próbował takiej przesiadki?

Dalszy ciąg pytań nastąpi z czasem...
« Ostatnia zmiana: 2019-10-30, 11:02:32 wysłana przez MójPan »

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-10-30, 11:48:06 »
Ad.1.
Domyślam się że używasz LightDM, tu kłania się wiki Archa https://wiki.archlinux.org/index.php/LightDM
Możesz według niego ustawić sobie autologin.

Ad.4.
Wystarczy doinstalować Grub-customizer, i w nim sobie ustawić rozdzielczość.

Ad.7.
Oczywiście że można, tyle tylko że ustawienia programów. Sam trzymam na pendraku ustawienia różnych programów, w tym Firefox czy Pale Moon. Ale z Thunderbird-em to nie przejdzie, musisz od nowa się zalogować i ustawić (wiem bo sprawdzałem).

Ps.
To jest Arch Linux a nie żaden mint, tutaj wszystko musisz sam skonfigurować pod siebie.
« Ostatnia zmiana: 2019-10-30, 12:31:34 wysłana przez Robert75 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MójPan

  • Gość
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-10-30, 12:47:20 »
Grubasa już ogarnąłem ręcznie ale z LightDM sobie jeszcze nie radzę. Niby w systemie mam /lightdm/ lightdm-gtk-greeter i greeter-settings
lecz nie umiem tego ustawić, w pliku: lightdm....settings w prawdzie uruchamia GUI z różnymi ustawieniami: wygląd, panel, położenie okna, rózne. Nie ma tam nic związanego z sesją logowania.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-10-30, 13:20:04 »
Podstawa, to umieć zrozumieć co wiki do nas piszę.
A więc tak
Na samym początku wchodzisz w /etc/lightdm/lightdm.conf
i edytujesz plik
[Seat:*]
autologin-user=username
I w miejscu username wpisujesz swój login
Następnie wykonujesz te polecenia po uprzednim wpisaniu su
groupadd -r autologin
oraz
gpasswd -a username autologin
Następnie
groupadd -r nopasswdlogin
oraz
gpasswd -a username nopasswdlogin
Gotowe.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MójPan

  • Gość
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-10-30, 13:38:11 »
I tak własnie uczyniłem, nic to nie dało.
A może winą jest to że w systemie nie ma jakiegokolwiek innego uzytkownika prócz roota?
Loguję się jak root + hasło.
Tym userem bez hasła może byc root czy to musi być inny user z np. prawami admina?

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-10-30, 14:32:34 »
To w takim razie podczas instalacji nie dodałeś nowego użytkownika, tylko zainstalowałeś system na root-e.
Podczas instalacji trzeba wszystko dokładnie czytać, to nie wyścigi.

Edit.
Podczas instalacji Anarchy powinieneś zwrócić uwagę na ten moment, gdy się dodaje nowego usera. Powinno wyglądać to tak:
dodaj nowego użytkownika
wybierasz hasło
potwierdzasz
gotowe
« Ostatnia zmiana: 2019-10-30, 15:14:23 wysłana przez Robert75 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-10-30, 15:32:51 »
Najlepiej będzie jak przed instalacją Anarchy obejrzysz sobie film
https://www.youtube.com/watch?v=rrK9Mt05jj4
Tylko to partycjonowanie sobie odpuść.
« Ostatnia zmiana: 2019-10-30, 15:34:55 wysłana przez Robert75 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MójPan

  • Gość
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-10-30, 15:41:55 »
Panowie, ja to specjalnie zrobiłem, specjalnie nie dodałem usera bo mi pozostałości po "windows" w głowie zostały, czyli jesteś admin ale tylko pulpitu. U mnie jest tak że ja spokojnie systemu używać nie mogę, to takie hobbystyczne zboczenie, że nawet jak działa dobrze to ma działać lepiej lub nawet wcale nielepiej ale pogrzebać trzeba :D
Chwilę zastanawiałem się nad dodaniem usera ale za chwię pomyślałem, że jak mam ciągle przelogowywać się to od razu stanę się rootem i tyle.
No i Arch stoi na testowym sprzęcie, zatem trwa aktualnie "nauka" przed instalacją na docelowym sprzęcie.


Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-10-30, 15:47:32 »
To po kiego zawracasz gitarę że nie możesz ustawić autologin, na root-e tak się nie da.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-10-30, 15:53:02 »
Zacznijmy od końca. Użytkowanie jakiegokolwiek DE w linuksie na uprawnieniach roota jest głupotą. Nie trzeba wiki, nie trzeba niczego. Wiedza podstawowa. Nawet w Windows nie jest zalecane. To, że "specjalnie" to zrobiłeś nikogo nie interesuje. W tym przypadku masz się dostosować do standardów systemu, który wybrałeś.

W pierwszej kolejności dodaj zatem siebie jako użytkownika. Jak wspomina Robert - lekko pochrzaniłeś instalację. Obecnie, aby nie reinstalować, odsyłam do Install Guide lub do User na wiki Archa.

Ad. 1 - Odpowiedział Ci już Robert.
Ad. 2 - Nie da się. Nie da się pominąć programu rozruchowego. W każdym systemie operacyjnym coś takiego masz. W linuksie może to być GRUB. Jego pliki itd. itp. są takie same w Archu, jak w Mint, jak w każdej innej dowolnej dystrybucji linuksa. Wszystko w wiki Archa nt. GRUB. Dopóki nie ogarniesz linuksa - a to długa, długa droga przed Tobą jeszcze - dopóki nie zrozumiesz czym jest GRUB, co daje, a przede wszystkim nie nauczysz się go "przywracać" jak go nie widzisz, to jego całkowite zamaskowanie dla Ciebie (da się) jest kompletnym idiotyzmem, bo obudzisz się pewnego pięknego dnia i do systemu nie wejdziesz. Poczekaj, nie bądź w gorącej wodzie kąpany.
TIP: Czytaj wiki Archa o GRUB.
Ad. 3 - Nie wiem co to "ta śmieciowa tapeta logowania Archa". Tapeta jest "podkładem", obrazkiem pulpitu. Wcześniej to kwestia ustawień DM. Nie powiedziałeś nawet jaki zainstalowałeś. Z dyskusji możemy jedynie, że to LightDM. TIP: Wiki Archa o LightDM.
Ad. 4 - Odpowiedział Robert. Dodam od siebie: wiki o GRUB.
Ad. 5 - W czym te "czcionki systemowe" chcesz zmienić? W konsoli, w TTY, w DE? Nie napisałeś nawet jakiego DE używasz.
Szybki sposób instalacji czcionek MS (uwaga na licencję), to przeglądnięcie AUR. Jest tego od groma. Te same czcionki są również w niektórych nieoficjalnych repozytoriach. Wpisz w wiki Archa unofficial user repositories i otrzymasz cały zestaw. Przeglądnij i ostrożnie możesz je dodać.
W niemal każdym DE jest jakiś program do zmiany czcionek środowiska umożliwiający tak ich wybór, jak i dostosowanie do własnych preferencji.
Ad. 6 - OpenCL a OpenGL to kompletnie dwie różne rzeczy. Ta druga to jakby swego rodzaju odpowiednik bodaj DirectX w Windows, ta pierwsza umożliwia dokonywanie obliczeń w GPU (TIP: CUDA; choć to dla NVidii, to może lepiej znane).
Ad. 7 - Oczywiście, że możesz, bo kto Ci tego zabroni. Niemniej jednak jest to bez sensu. Dodatkowo możesz mieć problem z uprawnieniami. Jeśli chodzi o przenoszenie katalogów w $USER/ takich jak Dokumenty, Obrazy itd. itp. - bez problemu. Pozostałe - zostaw. Istnieje możliwość, że w tzw. katalogach ukrytych będziesz miał pliki konfiguracyjne czy to dostosowane do innej wersji DE, czy to przystosowane przez Minta i wersja DE w Archu po prostu zgłupieje, padnie i tyle z tego będziesz miał. Każdą konfigurację przeprowadza się na określonej maszynie, z uwzględnieniem oprogramowania (w określonej wersji), które tam jest dostępne.
Jeśli natomiast chodzi o FF i TB to same te programy, o ile mnie pamięć nie myli, mają swoje własne narzędzia, które umożliwiają "przeniesienie" na inny komputer.

PS: Nie łącz w jednym wątku pierdyliarda różnych problemów. To jest forum, a nie Twój prywatny nauczyciel Archa i każdy będzie być może kiedyś chciał skorzystać z jednej - jak na razie z 7 - kompletnie od czapy różnych rzeczy. Dodatkowo odpowiadając, a potem ciągnąc taki siedmiorodzajowy wątek robi się po prostu burdel. Po chwili nikt już nie wie nic.


MójPan

  • Gość
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-10-30, 16:02:23 »
Przyjąłem :D

PS. No i ja czytać, czytać ale czasami nie rozumieć, niestety, ja znać tylko rusiś i dojcz, kiedyś angola nie uczyli i teraz, gdy wujo google przetłumaczy to tylko forum resztę wytłumaczy.

« Ostatnia zmiana: 2019-10-30, 16:05:07 wysłana przez MójPan »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-10-30, 16:09:30 »
Translator z angielskiego typu translate.google.com, polskie wiki - jak jest. Rosyjskie i niemieckie wiki również są ok. Nadto nie musisz się wiązać wyłącznie z wiki Archa, albowiem niemal każde DE, każda aplikacja ma swoje własne. Niekiedy nie tylko po angielsku.

EDIT:
A jeśli dobrze znasz rosyjski, to jest tam dość prężnie działająca ekipa osób, które mają Archa. Dobre blogi, dobre forum. Jak z niemieckimi - ciężko mi powiedzieć, bowiem tego języka akurat ja nie znam. Wiem, że materiałów sporo jest. Często powielają te angielskie, a zatem nie mam większego powodu męczyć się.
« Ostatnia zmiana: 2019-10-30, 16:25:33 wysłana przez pavbaranov »

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #12 dnia: 2019-10-30, 18:42:26 »
A z tego co się orientuje to na root-e nie działa przeglądarka Chromium, oraz wiele innych programów.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MójPan

  • Gość
Odp: Arch - kilka szybkich pytań dot. konfiguracji tuż po instalacji
« Odpowiedź #13 dnia: 2019-10-31, 07:29:56 »
Dziala (sorry za brak polskich liter, ze smartfonu pisze a on nie ma polskiego jezyka). Dziala Chromium, Chrome, Opera, Firefox, inne pewnie tez.
Dziala tez przeniesienie Firefoxa i Thunderbirda z Minta do Archa.
Przenosi wszystko, zakladki, konta poczty, archiwum, hasla, loginy i wszystko inne - bez najmniejszego problemu.

MINT:
/home/.mozilla
/home/.tunderbird

otwieramy profile i kopiujemy wszystko co wewnatrz siedzi, nastepnie:

ARCH:
przenosimy do:
(u mnie) /root/.mozilla  oraz root/.thnderbird

Po przeniesieniu mamy identyczne ustawienia przegladarki i czytnika poczty jak mielismy w Mint/Ubuntu.

Wazne jest aby miec te same wersje programow zarowno na Archu jak i Mincie.

To samo Panowie dotyczy VirtualBox 6.0
czyli wszystko co bylo dograne do VB w Mincie (guest i pakiety rozszerzen)
zadzialaja w Archu po przeniesieniu w odpowiednie katalogi.
Baaa, dysk vdi z Minta z windows7 po przeniesieniu do Archa i odpaleniu na VB w Archu nawet nie pisnal ze cos mu nie pasuje.