Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Arch - jaki menedżer pakietów dla Archa?  (Przeczytany 894 razy)

MójPan

  • Gość
Arch - jaki menedżer pakietów dla Archa?
« dnia: 2019-10-29, 09:21:23 »
Potrzebuję coś podobnego jak w Mincie, lecz niestety nie ogarniam jeszcze Pacmana i komend Archa. Równo miesza mi się we łbie po Mincie. To co teraz mam (jakis menedżer wbudowany w Archa) ma podgląd tylko na to co jest w systemie zainstalowane oraz ma możliwość aktualizacji, ale tylko tego co jest już na dysku. Nie wyszukuje niczego online. Przydałoby się zainstalować coś podobnego do Synaptica.
help please...


Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 883
    • Zobacz profil
Odp: Arch - jaki menedżer pakietów dla Archa?
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-10-29, 09:41:02 »
Arch ma jednego menedżera pakietów i jest nim pacman. Jest to najlepsze rozwiązanie, jakie istnieje i każde inne może w systemie wprowadzić b... to jest nieporządek. Jest jedna nakładka na pacmana, którą na 100% mogę polecić i jest to konsolowy pak: https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=665 Tego narzędzia jestem pewny. Używa pacmana i wyłącznie narzędzi, które są polecane przez Archa (pomijam auracle, które używa wyłącznie do przeglądania zasobów AUR; ale np. nie wymaga go do budowania paczki z AUR).
Pak (ale ten z POLAUR!) ma jedną jeszcze zaletę szczególnie dogodną dla osób, które przeszły z systemów debianopochodnych - nie dopuści do tzw. częściowej aktualizacji pakietów (nie jest w Archu wspierana i olbrzymia ilość problemów, jakie mają użytkownicy Archa jest pochodną właśnie przyzwyczajeń z debianowatych przy instalacji programów).
Jeśli będziesz zdecydowany na pak - daj znać, podrzucę jednolinijkową instrukcję instalacji.
Jeśli chcesz wygodnie przeglądać zasoby repozytoriów (w tym również AUR) to można się pokusić o zbudowanie pkgbrowser (z AUR, bądź dodanie repozytorium disastrousaur).
Komuś kto zna komendy APTa przydaje się tzw. pacman rosetta: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Rosetta
Jeśli chodzi o różnego rodzaju graficzne nakładki na pacmana, to ewentualnie polecić można dwie: octopi oraz pamac (pamac-aur, pamac-legacy). Są w AUR i wymagają bądź zbudowania, bądź dodania np. chaotic-aur do listy repozytoriów. Niestety ilekroć pacman ulega zmianie, to z narzędzi tych przez jakiś czas nie skorzystasz. Do synaptic bardziej podobny jest octopi.
Jeśli potrzebujesz notyfikacji o aktualizacjach, to tak octopi, jak i pamac to zapewniają. Nadto jest np. kalu, które również to zrobi.
Tak, czy inaczej - gorąco polecam przestać zaprzątać sobie głowę jakimkolwiek GUI stanowiącym nakładkę na pacmana i ograniczenie się do niego lub skorzystanie z pak.

MójPan

  • Gość
Odp: Arch - jaki menedżer pakietów dla Archa?
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-10-29, 11:15:10 »
Nie chcę już tworzyć zbędnych tematów, więc zapytam przy okazji, jest gdzieś jakiś dobry spis komend pacmana z opisem po polsku?
Przyznam wprost, terminal był "be,be,fuj" ale tylko na początku przygody z linuksem, od jakiegoś czasu mam tak że nawet w Mint'cie wolę wszystko działać z konsoli, trzeba po prostu jedynie dobrze nauczyć się wszystkich komend i bedzie święty spokój na zawsze, zatem prócz kilku nakładek wspomagających (o ile będą istnieć) bedę starał się nie wyłazić z konsoli.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 429
    • Zobacz profil
Odp: Arch - jaki menedżer pakietów dla Archa?
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-10-29, 11:20:31 »
Najprościej dodaj repo archlinuxcn
https://github.com/archlinuxcn/repo
Wykonaj kroki podane na stronie, następnie wykonaj komendę
sudo pacman -Syy
i na koniec możesz zainstalować pamac-aur komendą
sudo pacman -S pamac-aur
i gotowe.

Proponuje jeszcze z tego repa zainstalować trizen, jest to AUR helper.

EDIT.
Jak wspominał Paweł, warto też dodać do pacman.conf repo chaotic-aur
https://lonewolf.pedrohlc.com/chaotic-aur/
Tyle tylko że musisz dodać klucze podane na stronie powyżej.
« Ostatnia zmiana: 2019-10-29, 12:03:58 wysłana przez Robert75 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 883
    • Zobacz profil
Odp: Arch - jaki menedżer pakietów dla Archa?
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-10-29, 11:48:37 »
Nie chcę już tworzyć zbędnych tematów, więc zapytam przy okazji, jest gdzieś jakiś dobry spis komend pacmana z opisem po polsku?
Tak jest. Uwaga... 3, 2, 1... start:
pacman -h
Man pacmana zdaje się też jest przez Bartka w całości spolszczony.
Pak też ma taką funkcję.

Nadto... zacznij korzystać z wiki Archa. Ludzie siedzieli nad tym długie chwile, pisali i... bum... jest. W przypadku pacmana nawet po polsku: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_(Polski)