Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Brak dostępu do loginów i haseł w najnowszych przeglądarkach  (Przeczytany 1653 razy)

MójPan

  • Gość
Zauważyłem że Chromium i Firefoks w najnowszych wersjach ukrywają dostęp do loginów i haseł, dając odnośnik do konta Google (Chromium) albo konta Mozilla (Firefoks). Nie ma już ręcznej edycji, podglądu loginów i haseł i jest tylko info że HASŁA I LOGINY ZNAJDZIESZ NA KONCIE (śmiech na sali).
Pytanie brzmi: idzie to ominąć aby było tak jak "kiedyś" czy szukać alternetywnych przeglądarek?
Jeśli nie idzie tego ogarnąć (a nie mam zamiaru przechowywać loginów i haseł na serwerach) to jaką wybrać przeglądarkę dla Archa i Minta?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Brak dostępu do loginów i haseł w najnowszych przeglądarkach
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-10-28, 10:02:02 »
Nie jest tak jak mówisz co najmniej w przypadku FF (70.0-1). Mam normalny dostęp do wszystkiego tak jak dotąd. Mogę natomiast zsynchronizować i w istocie wówczas dane są umieszczane w chmurze itd. itp.

Przeglądarkę wybierasz taką, jaka jest Tobie wygodna. Ja (Arch, ale to nie ma nic do rzeczy) używam dwu: Firefox (i to jest przeglądarka "zapasowa") oraz Falkon (bo mam środowisko KDE, a uważam, że to najlepsza przeglądarka dla niego).

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Brak dostępu do loginów i haseł w najnowszych przeglądarkach
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-10-28, 10:46:22 »
tak, btw
Jest jakiś sposób żeby Firefox trzymał hasła w kwallet ??

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Brak dostępu do loginów i haseł w najnowszych przeglądarkach
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-10-28, 10:52:50 »
Ja uzywam Firefoxa ESR, bo nie posiadam odpowiednich bibliotek.
Nie posiadam konta Firefoxa i nie uzywam "zapamietywania hasel".
Wszystkie hasla zapisuje notatniku ( takim papierowym, z wystajacymi literami alfabetu aby szybko otworzyc i odnalesc haslo )
, brakuje mi tylko odpowiedniego szyfrowania.
Ostatnio używałem stalego  / okreslonego szyku przestawnego, ale mysle o wydrukowaniu sobie klucza
 ktory tylko gdy przyloze do hasla to odrazu odczytam haslo.

Wada takiego uzycia jest to ze najlepiej sprawdzaja sie  hasla oparte o slowa ze soba powiazane logicznie,
ze wzgledu ze czasami po sobie nie potrafie sie rozczytac, chociaz staram sie uzywac liter drukowanych.
A po drugie hasla slownikowe szybciej sie lamie.
( Chociaz nie koniecznie, bo rozszyfrowane nie zawsze jest logiczne. Chodzi o to zeby zaszyfrowane bylo logiczne, aby sie nie pomylic )
Ale za to pozwala to szybie tworzenie i wpisywanie bardzo dlugich hasel oraz zgadniecie liter jesli mialbym problem z przeczytaniem.
 np.
Cytuj
Jade do domu niedlugo
Do tego mozna dodac utrudnienie w postaci liczb i znakow
Cytuj
Jade6do222domu,2niedlugo
W szyku przestawnym np. o 1 znak to rozszyfrowane by wygladalo tak.
Cytuj
aJedd62o22odum2,indeulog
Najlepiej sobie cos przykladac zeby sie nie pomylic, dlatego pomyslalem o kluczu ktory ulatwilby tworzenie bardziej skomplikowanych szyfrow.


No ale wracajac do problemu
Kliknij ikonke ustawien po prawej stronie i tam masz opcje Dane logowania i hasła
https://support.mozilla.org/pl/kb/zapami%C4%99tywanie-hase%C5%82#w_operacje-na-nazwach-uakytkownika-i-hasaaach

Aaaa przy aktualizacji faktycznie bylo cos w stylu ... " eksportuj / znajdziesz na swoim koncie Firefox "
U mnie dotyczylo to zakladek, ale udalo mi sie znalesc poradnik jak exportowac do pliku i w nowszej wersji importowalem.
« Ostatnia zmiana: 2019-10-28, 12:19:23 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

MójPan

  • Gość
Odp: Brak dostępu do loginów i haseł w najnowszych przeglądarkach
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-10-28, 12:32:04 »
Kurcze, nie porobiłem screenów w CentBrowser / Chromium i Firefoksie, co do Chromium i Foksa to wiem że były najnowsze z oficjalnych kanałów, FF na bank 70.X. Po wejściu w ZAPAMIETANE DANE LOGOWANIA nie było widać loginów i haseł, był odnośnik ZOBACZ SWOJE HASŁA a po kliknięciu od razu wywalało do strony logowania Google a tam informacja: ABY ZOBACZYĆ LUB MODYFIKOWAĆ ZAPAMIETANE HASŁA zaloguj się, tyle że ja nigdy nie miałem, nie mam i nie będę miał konta w Google ani podobnych.
Mi osobiście pasowała CentBrowser oparta na Chromium ale jej nie ma pod Linuksa.
« Ostatnia zmiana: 2019-10-28, 12:36:02 wysłana przez MójPan »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Brak dostępu do loginów i haseł w najnowszych przeglądarkach
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-10-28, 12:48:40 »
Sprawdź, bo działa to tak jak opisaliśmy. Nie chce mi się zrzutów ekranu z moimi hasłami i loginami upowszechniać, ale możesz wierzyć, że tak jest. Po wejściu w FF w Dane logowania i hasła - wszystko widzę, a nie mam żadnego konta w mozillowej chmurze.
Zatem coś sobie namieszałeś.

MójPan

  • Gość
Odp: Brak dostępu do loginów i haseł w najnowszych przeglądarkach
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-10-28, 12:58:01 »
Faktycznie, może sprawdzę na czystej przeglądarce, wcześniej miałem trochę w about:config namazane po swojemu, może to namieszało.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Brak dostępu do loginów i haseł w najnowszych przeglądarkach
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-10-28, 16:21:26 »
Zapisz jakies nowe haslo.
Jesli nowe haslo bedzie, a nie bedzie starych hasel
 to sprawdz ze starsza przegladarka.
https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/

Pobierasz, rozpakowujesz, otwierasz tamta przegladarke i powinna dzialac.
Ale nie mozesz uruchamiac dwoch przegladarek naraz.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

MójPan

  • Gość
Odp: Brak dostępu do loginów i haseł w najnowszych przeglądarkach
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-10-29, 07:37:01 »
Nie wiem co sie stalo. Przepraszam za brak polskiej klawiatury, akurat trwa walka ze swiezo postawionym Archem, zniknely mi polskie ogonki, za chwile ogarne.
Tymczasem, po instalacji czystego systemu i ponownej instalacji tych samych przegladarek wszystko jest ok. Niepotrzebnie larum podnioslem, cos nie tak musze miec na dysku z Mintem. Wlasnie testuje "nowy nabytek" ale na razie na dysku HDD, powiem szczerze ze jest cacy.