Nowe posty

Autor Wątek: Debian 9 Stretch, linuxcnc i restart przy uruchamianiu  (Przeczytany 1467 razy)

drzasiek90

  • Gość
Witam wszystkich.
Na poczatku zaznaczę, że jestem tu nowy i nie jestem specjalistą linuxa. Używam linuxa jako systemu operacyjnego zamiast Windows, natomiast mam ograniczony zasób wiedzy na temat samego linuxa i jego działania, ponieważ do tej pory tego nie potrzebowałem.
Używam maszyn CNC sterowanych z oprogramowania LinuxCNC. Pobieram ze strony linuxcnc gotowy obraz iso systemu z jądrem czasu rzeczywistego i z aplikacją do sterowania maszyny, instaluję i działa.
Zakupiłem ostatnio Fujitsu S752 i5-3210M 4GB RAM.
Pobrałem ze strony linuxcnc.org wersję LinuxCNC Uspace 2.7.0 Debian 9 Stretch, zainstalowałem i teoretycznie wszystko jest ok ale co kilka uruchomień po przejściu przez GRUB jak się zaczyna ładować system to robi się reset komputera i wszystko od początku. Jeśli system już wstanie to działa prawidłowo.
Czy ktoś mógłby podpowiedzieć co może być przyczyną, gdzie i w jaki spoób szukać problemów?
Przy ładowaniu systemu wyskakują takie informacje:

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Debian 9 Stretch, linuxcnc i restart przy uruchamianiu
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-10-18, 11:09:50 »
1. Zobacz ten poradnik  https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-use-journalctl-to-view-and-manipulate-systemd-logs
Polecam sobie "gdzieś" stworzyć przydatne zakładki posortowane na kategorie i zapisywać tam przydatne linki.  ( w pliku, w przeglądarce, ... )
Ponieważ journalctl jest używane w systemach z systemd do których należy także Debian.

Do pomocy masz różne translatory on-line. Najpopularniejszym chyba jest google translator.

I w tym poradniku masz komende
journalctl --list-boots
którą należy uruchomić w terminalu aby zobaczyć listę logów z uruchamianie systemu. ( kopiuj , wklej, klikasz "Enter" )
 ( Mam nadzieje ze znalezieniem terminala sobie poradzisz )

Potem masz przykłady jak wyświetlić dany log odliczając do tylu lub podając ID lub podając czas.

2.  Teraz, następnym razem jak zacznie Ci się ładować system i uruchomi się system ( ponownie ), to wyświetl sobie log z poprzedniego uruchomienia systemu.  Czyli
journalctl -b -1
Możesz zapisac do pliku
journalctl -b -1 > ostatni.log
wkleić na https://pastebin.com/
i dać nam linka.
Szukaj linii zawierających slow kluczy sugerujących problemy " error , fail , could not , not found , warning
Możesz sobie to ułatwić komenda, ale musisz pamiętać ze to ucina linie poniżej błędu.
journalctl -b -1  | grep -e 'error\|warning\|failed'

Możesz także zerknąć na wynik komendy
systemctl list-units | grep -iE 'failed|not-found'

Jak zobaczymy wszystkie błędy to dopiero będziemy coś radzić :)
« Ostatnia zmiana: 2019-10-18, 13:46:20 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

parana

  • Gość
Odp: Debian 9 Stretch, linuxcnc i restart przy uruchamianiu
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-10-19, 21:54:36 »
HEJ.
I. Podaj co masz po:
sudo dmesg | grep -i error
II. Zajrzyj do BIOS: poszukaj na stronie Fujitsu czy jest nowy upgrade dla Twojego BIOSU i może już pozbędziesz się po tym problemy lub zobacz co tam jest ustawione w BIOS i ewentualnie pobaw się opcjami ACPI.
III. Może masz jakiś błąd masz na dysku lub z problem ramem i komputer się wysypuje.

Na samym końcu winiłbym system a wtedy to tylko sterownik do karty graficznej.
Może warto dopisać do GRUB
nomodeset 
lub
acpi=force

« Ostatnia zmiana: 2019-10-19, 22:06:52 wysłana przez parana »