Nowe posty

Autor Wątek: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa  (Przeczytany 2374 razy)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« dnia: 2019-10-16, 10:24:52 »
Witam!


Okazuje sie, że nie jest to taki łatwe. 99,99% sprzętu w sklepach ma już zainstalowany syf, za który nie mam zamiaru płacić. Na dodatek jakze miła obsługa wszystkich sklepów grzecznie odpowiada mi, ze nie mają możliwości ściągnięcia mi tego, czy owego komputera bez zainstalowanych śmieci z Microsoftu. Owszem czasami gdzieś zdarzy się, że ktoś mi powie - mam jeden egzemplarz bez systemu, mogę go panu sprowadzić. Ale to jest tylko jeden model jednej marki z parametrami, których nie mogę zmienić Czyli de facto jestem pozbawiony wyboru.

I tu pojawia się właściwe pytanie: czy macie jakiś sposób na zakup sprzętu bez windowsa
Czy ewentualnie jest tu na forum jakiś prawnik, by można było zrobić jakiś pozew zbiorowy w sprawie ewidentnego naruszenia praw konsumenckich.
(nie interesuje mnie zakup sprzetu z windowsem i wywalanie go z komputera)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-10-16, 10:40:01 »
Na forum prawnik jest. Pozwu zbiorowego nie zrobisz dla jednej osoby :) Nb. kiedyś komuś się udało wygrać zwrot kasy za niepotrzebne Windows, ale ta możliwość - jeśli wiem - przynajmniej w Polsce się ostatnio przyblokowała.
W wątku: https://forum.linux.pl/index.php/topic,25656.msg137858.html#new masz o komputerach z linuksem na pokładzie.
W Polsce fakt - otrzymanie fajnego komputera bez systemu, zwłaszcza notebooka - graniczy z cudem. Na ceneo jesteś w stanie wybrać opcję "bez systemu" lub "linux". Sprawdź sobie. W niewielkim stopniu tego typu komputery widziałem i były mi proponowane w X-com (jeśli dobrze pamiętam nazwę); w sklepie, w którym byłem miła obsługa i nie mieli nic przeciwko temu, że nie chcę mieć MS Windows :)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Odp: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-10-16, 10:51:52 »
Nawet na allegro jest opcja bez systemu. I co z tego, skoro wystawcy to zlewają. W wynikach wyszukiwania tych "bez systemu" cała masa sprzętu z windowsem.
Opcja z linuksem - niby ok, ale po co? Skąd ktos ma wiedzieć jak ja chce sobie zainstalować tego linuksa? Znów traktowanie klienta jak idioty, który nie wie do czego służy menedżer pakietów.

A pozew zbiorowy - miałem na myśli naprawdę zbiorowy. Oprócz mnie znalazłoby się więcej takich chętnych by upomnieć się o swoje prawa u sprzedawców komputerów.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-10-16, 12:06:33 »
Ale o jaki konkretnie sprzęt się rozchodzi?
Laptopy?

Bo jeśli chodzi o komputery
to dobry kolega kiedyś mi polecił gotowe ... " składaki ? "
https://www.purepc.pl/artykuly/zestawy_komputerowe

PS:   Jak wybierzesz miesiąc, to pod tytułem zaraz jest link - "... spis treści " gdzie od razu możesz wybrać cenę i CPU.

Ta stronka oferuje co miesiąc nowe przetestowane zestawy, wiec
- omijamy problemy z kompatybilnością sprzętu  ( ewentualnie poproś o przetestowanie komputera z dystrybucja Linuxa, może się zgodzą )
- jeśli chcesz możesz skorzystać z gotowego linku do sklepu na tej stronie
- dostajesz często jakieś "promocje" do owego sklepu z którym współpracują.

I na stronie tego sklepu
- złożą Ci komputer
- powinni Ci wysłać wszystkie pudelka w jednym dużym pudle razem z komputerem :D
 ( Jak nie chcesz pudelek to napisz im przy zamówieniu lub zadzwoń i poproś o odwonienie, ja jednak bym zachowałbym pudelka w razie reklamacji u producenta )
- ponieważ jest to komputer składany to oprócz gwarancji sklepu masz także gwarancja producenta (ale tylko u producenta),
( przydatne gdy gwarancja producenta jest dłuższa niż sklepu )
- możesz wybrać system operacyjny ( bynajmniej ten dostępny ) lub jego brak
- możesz poprosić o sprawdzenie / przetestowanie sprzętu. (opcja płatna ale polecam gdy chcemy być pewni)
  Ja np. kiedyś prosiłem żeby sprawdzili czy w UEFI jest opcja "legacy" abym nie miał problemów z Linuxami i sprawdzili.

Rok temu ze względu na wyciek i w tym roku ze względu na kare RODO o tym sklepie było głośno.
Użytkownicy po ataku otrzymywali SMS z fałszywą prośbą o dopłatę.
Jeśli ktoś się boi wycieków danych z jakiejkolwiek strony, to niech nie używa tego samego emaila i hasła w wielu serwisach.
Hasła wiadomo czemu, a emaila dlatego ze wiele serwisów używa go także jako loginu.
( poza tym aliasy można zmieniać jeśli mamy taka potrzebę )
Inny adres email przypisany do tej samej poczty zwany jest "aliasem", jakby ktoś nie wiedział.
Ponieważ czasami o wyciek danych nie jest trudno. Czasami wystarczy jakiś jeszcze nie oficjalny błąd lub zbyt spóźniona aktualizacja z błędem dającym uprawnienia aby umożliwić włamanie do serwisu.
Jeśli chodzi co zrobić z innymi danymi które by wyciekły to nie znam idealnego rozwiązania.

« Ostatnia zmiana: 2019-10-16, 16:27:52 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-10-16, 12:32:04 »
Mi się niegdyś udało kupić i komputer bez systemu (tj. był FreeDOS, ale nawet nie był wymieniony w specyfikacji) oraz z jakimś linuksem (bodaj Knoppix, bo był wówczas na fali). W obu przypadkach systemy nie były zainstalowane.

Ok. Pozew, ale o co? O to, że nie możesz kupić komputera jaki byś chciał? Sorry, ale z takim roszczeniem to nie wystąpisz do nikogo, bo go zwyczajnie brak. Sprawa do przegrania w każdym sądzie. Kupić z Windows i domagać się zwrotu części ceny? Jak powiedziałem wcześniej - obecnie nie jest to proste do wygrania, a w zasadzie wygranie graniczy z cudem. Nadto musiałbyś zebrać kilka ładnych osób, które zechciałyby ów sprzęt wpierw kupić.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-10-16, 13:42:08 »
Jeżeli chodzi o laptopy to ja się trochę zgadzam z użytkownikiem pavbaranov
- Ponieważ część laptopów jest dedykowana danemu systemowi, to znaczy ze została podpisana umowa
 miedzy producentem sprzętu i oprogramowania. I możliwe ze producent musi spełnić jakieś wymagania.
Złamanie umowy mogłoby się wiązać z konsekwencjami dla producenta sprzętu.
Przykład Google https://ec.europa.eu/poland/news/180718_google_ec_pl
- Ponieważ sprzedawca nie ma wpływu na to z czym daje producent.
 A producent może mieć siedzibę w ciepłych, niezależnych krajach i mieć gdzieś nasze prośby i żądania.
- Ponieważ większość producentów może Ci nie uwierzyć ze chcesz sprzęt bez systemu.
 Bo nadal dużo ludzi nie wie lub nie zna systemu innego niż Windows.
- Ponieważ kiedyś słyszałem ze w sklepach mieliśmy sprzęt który już nie schodził " na zachodzie " europy.
 Trudno wtedy od sprzedawcy wymagać by usuwał coś co już jest :D
Chyba ze dopłacisz.

Ale może istnieje trochę inna możliwość zmuszenia firmy,
- na przykładzie Google
https://www.purepc.pl/urzadzenia_mobilne/android_bedzie_platny_google_zmienia_zasady_licencji
- taki np. prezydent Trump to mógłby sankcjami zmusić firmy, bo po prostu może :D
- Niemcy np. groziły np. " ograniczeniami " Microsoftowi jeśli serwery z ich danymi zostały by przeniesione.
https://sekurak.pl/office-365-nielegalny-w-niemczech-tak-przynajmniej-w-czesci-szkol-obawy-o-poufnosc/

Ale proponuje ugodowe rozwiązanie.
Napisałeś ze jest kilku sprzedawców którzy sprzedali sprzęt bez systemu, wiec się da.
Możesz zebrać podpisy z petycja do poszczególnych firm producentów o możliwość zakupu bez systemu.
Myślę ze taki producent z odpowiednią ilością chętnych się zgodzi na drobne zmiany na " linii produkcyjnej masowo."
I jeśli producent się zgodzi, to porozmawiać ze sprzedawcami czy zgodzili by się to uwzględnić w swoich ofertach.
Ale jest jedno ale.
Moim zdaniem rzadko się zdarza żeby ktoś pytał o laptopa bez systemu.
Dlatego na początku taki sprzęt w sklepie musiałby istnieć na zamówienie.
A to czy będzie on dostępny od razu na magazynie to będzie zależeć od dobrej woli sprzedawcy.
Bo jeśli sprzęt nie zejdzie to on ponosi koszty.
I taki sklep mógłbyś reklamować znajomym którzy potrzebują sprzętu bez systemu.
Wtedy ty byś był zadowolony i sklep i producent.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

parana

  • Gość
Odp: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-10-17, 14:52:49 »
Np. w samym x-kom jest 680 laptopów bez systemu. W każdym szanującym się sklepie są dostępne od ręki bez systemu. Sam kupiłem kilka dni temu bez systemu bez żadnych problemów.

Ile kasy chcesz przeznaczyć na laptop, którego szukasz?
« Ostatnia zmiana: 2019-10-17, 15:44:01 wysłana przez parana »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-10-17, 16:07:44 »
Aaa widzisz, bo żeby znaleźć to trzeba po wejściu w dział np. laptopy
po lewej stronie w zaawansowanym filtrze  zaznaczyć  " Brak systemu operacyjnego " :D

Szukając w ten sposób znalazłem na
- xcom faktycznie jest 680 laptop bez systemu
- morele 609 laptopów bez systemu
- na mediamarkt 8 laptopów bez systemu
Niestety nie znam wszystkich sklepów i nie wszystkie sklepy maja taki zaawansowany filtr ...

W wyszukiwarkach typu
- skąpiec 4 z Linuxem oraz 455 bez systemu operacyjnego
- ceneo 779 laptopów bez systemu
- nokaut 7 laptopów bez systemu

Brawo parana! :D
« Ostatnia zmiana: 2019-10-17, 16:24:00 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-10-17, 16:50:51 »
Problem jest wówczas, gdy upieramy się na konkretny model i ten model producent oferuje wyłącznie np. z Win10, albo... a jakże, dlaczego nikt na to nie wpadł... z MacOSem :) Pomimo też sporej ilości notebooków bez systemu, to jednak też wybór z Windows jest wyższy od tych bezsystemowych. Być może po prostu z Win10 sprzedają się lepiej. Pamiętajmy, że to klient tworzy... podaż. Wcześniej jednak wychowanie klienta. I kółko się zamyka. Większość chce komputer z preinstalowanym systemem. Pewnie gdyby byli świadomi, że niekoniecznie musi to być Win10 lub MacOS (ale ten drugi jest drogi), to rozglądaliby się za preinstalowanym linuksem, czy BSD, czy czymkolwiek również. Nie wiedzą (bo skąd). Kupujący zaś komputer bez systemu jest osobnikiem specyficznym, który musi skądś ten system wziąć, musi go umieć zainstalować i skonfigurować.
Podaż jednak jest. Procesu i to żadnego procesu czy to grupowego, czy indywidualnego się nie wygra. Inaczej Apple dawno poszłoby z torbami (i słuszne by to było).

MójPan

  • Gość
Odp: Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-10-26, 09:53:09 »
Kolega autor poszuka w Sferis, tam najczęściej trafiają się laptopy bez syfu albo w systemem Linuks.