Inne > Inne

Zakup sprzętu bez preinstalowanego windowsa

(1/2) > >>

Robert:
Witam!


Okazuje sie, że nie jest to taki łatwe. 99,99% sprzętu w sklepach ma już zainstalowany syf, za który nie mam zamiaru płacić. Na dodatek jakze miła obsługa wszystkich sklepów grzecznie odpowiada mi, ze nie mają możliwości ściągnięcia mi tego, czy owego komputera bez zainstalowanych śmieci z Microsoftu. Owszem czasami gdzieś zdarzy się, że ktoś mi powie - mam jeden egzemplarz bez systemu, mogę go panu sprowadzić. Ale to jest tylko jeden model jednej marki z parametrami, których nie mogę zmienić Czyli de facto jestem pozbawiony wyboru.

I tu pojawia się właściwe pytanie: czy macie jakiś sposób na zakup sprzętu bez windowsa
Czy ewentualnie jest tu na forum jakiś prawnik, by można było zrobić jakiś pozew zbiorowy w sprawie ewidentnego naruszenia praw konsumenckich.
(nie interesuje mnie zakup sprzetu z windowsem i wywalanie go z komputera)

pavbaranov:
Na forum prawnik jest. Pozwu zbiorowego nie zrobisz dla jednej osoby :) Nb. kiedyś komuś się udało wygrać zwrot kasy za niepotrzebne Windows, ale ta możliwość - jeśli wiem - przynajmniej w Polsce się ostatnio przyblokowała.
W wątku: https://forum.linux.pl/index.php/topic,25656.msg137858.html#new masz o komputerach z linuksem na pokładzie.
W Polsce fakt - otrzymanie fajnego komputera bez systemu, zwłaszcza notebooka - graniczy z cudem. Na ceneo jesteś w stanie wybrać opcję "bez systemu" lub "linux". Sprawdź sobie. W niewielkim stopniu tego typu komputery widziałem i były mi proponowane w X-com (jeśli dobrze pamiętam nazwę); w sklepie, w którym byłem miła obsługa i nie mieli nic przeciwko temu, że nie chcę mieć MS Windows :)

Robert:
Nawet na allegro jest opcja bez systemu. I co z tego, skoro wystawcy to zlewają. W wynikach wyszukiwania tych "bez systemu" cała masa sprzętu z windowsem.
Opcja z linuksem - niby ok, ale po co? Skąd ktos ma wiedzieć jak ja chce sobie zainstalować tego linuksa? Znów traktowanie klienta jak idioty, który nie wie do czego służy menedżer pakietów.

A pozew zbiorowy - miałem na myśli naprawdę zbiorowy. Oprócz mnie znalazłoby się więcej takich chętnych by upomnieć się o swoje prawa u sprzedawców komputerów.

1709:
Ale o jaki konkretnie sprzęt się rozchodzi?
Laptopy?

Bo jeśli chodzi o komputery
to dobry kolega kiedyś mi polecił gotowe ... " składaki ? "
https://www.purepc.pl/artykuly/zestawy_komputerowe

PS:   Jak wybierzesz miesiąc, to pod tytułem zaraz jest link - "... spis treści " gdzie od razu możesz wybrać cenę i CPU.

Ta stronka oferuje co miesiąc nowe przetestowane zestawy, wiec
- omijamy problemy z kompatybilnością sprzętu  ( ewentualnie poproś o przetestowanie komputera z dystrybucja Linuxa, może się zgodzą )
- jeśli chcesz możesz skorzystać z gotowego linku do sklepu na tej stronie
- dostajesz często jakieś "promocje" do owego sklepu z którym współpracują.

I na stronie tego sklepu
- złożą Ci komputer
- powinni Ci wysłać wszystkie pudelka w jednym dużym pudle razem z komputerem :D
 ( Jak nie chcesz pudelek to napisz im przy zamówieniu lub zadzwoń i poproś o odwonienie, ja jednak bym zachowałbym pudelka w razie reklamacji u producenta )
- ponieważ jest to komputer składany to oprócz gwarancji sklepu masz także gwarancja producenta (ale tylko u producenta),
( przydatne gdy gwarancja producenta jest dłuższa niż sklepu )
- możesz wybrać system operacyjny ( bynajmniej ten dostępny ) lub jego brak
- możesz poprosić o sprawdzenie / przetestowanie sprzętu. (opcja płatna ale polecam gdy chcemy być pewni)
  Ja np. kiedyś prosiłem żeby sprawdzili czy w UEFI jest opcja "legacy" abym nie miał problemów z Linuxami i sprawdzili.

Rok temu ze względu na wyciek i w tym roku ze względu na kare RODO o tym sklepie było głośno.
Użytkownicy po ataku otrzymywali SMS z fałszywą prośbą o dopłatę.
Jeśli ktoś się boi wycieków danych z jakiejkolwiek strony, to niech nie używa tego samego emaila i hasła w wielu serwisach.
Hasła wiadomo czemu, a emaila dlatego ze wiele serwisów używa go także jako loginu.
( poza tym aliasy można zmieniać jeśli mamy taka potrzebę )
Inny adres email przypisany do tej samej poczty zwany jest "aliasem", jakby ktoś nie wiedział.
Ponieważ czasami o wyciek danych nie jest trudno. Czasami wystarczy jakiś jeszcze nie oficjalny błąd lub zbyt spóźniona aktualizacja z błędem dającym uprawnienia aby umożliwić włamanie do serwisu.
Jeśli chodzi co zrobić z innymi danymi które by wyciekły to nie znam idealnego rozwiązania.

pavbaranov:
Mi się niegdyś udało kupić i komputer bez systemu (tj. był FreeDOS, ale nawet nie był wymieniony w specyfikacji) oraz z jakimś linuksem (bodaj Knoppix, bo był wówczas na fali). W obu przypadkach systemy nie były zainstalowane.

Ok. Pozew, ale o co? O to, że nie możesz kupić komputera jaki byś chciał? Sorry, ale z takim roszczeniem to nie wystąpisz do nikogo, bo go zwyczajnie brak. Sprawa do przegrania w każdym sądzie. Kupić z Windows i domagać się zwrotu części ceny? Jak powiedziałem wcześniej - obecnie nie jest to proste do wygrania, a w zasadzie wygranie graniczy z cudem. Nadto musiałbyś zebrać kilka ładnych osób, które zechciałyby ów sprzęt wpierw kupić.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej