Nowe posty

Autor Wątek: Czarny ekran po zmianie karty graficznej w Fedorze  (Przeczytany 2196 razy)

Offline Jakub Jasiński

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Czarny ekran po zmianie karty graficznej w Fedorze
« dnia: 2019-09-20, 21:58:49 »
Witam, po zakupie karty graficznej i włożeniu jej do pc Fedora wyświetla, że musi zainstalować urządzenie i zajmie jej to 2min 59s po tym włącza się czarny ekran i można tylko włączyć terminal za pomocą ctrl alt F2. Polecenie systemctl status nie wyświetla żadnych błędów, a posiadam zainstalowane sterowniki NVIDIA. Proszę o pomoc.
Specyfikacja:
Intel core i5 7500
Gtx 1660 ti
16 GB DDR4
SSD 256gb
Os: Fedora 30 workstation

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po zmianie karty graficznej w Fedorze
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-09-21, 08:48:39 »
1. Czy korzystałeś wcześniej ze zintegrowanej karty graficznej ?
Jeśli tak, to
      Czy w Biosie / UEFI przełączyłeś obsługę karty ze zintegrowanej na zewnętrzną?

2. Czy podpiąłeś kable / przewody prawidłowo?

3. Czy używając  terminala  poprzedniej karty graficznej
 możesz sprawdzić jaki dokładnie sterownik posiadasz?
        https://forum.linux.pl/index.php/topic,25062.0.html

4. Czy możesz napisać w jaki sposób instalowałeś sterownik?
Ponieważ aktualnie nie posiadam Fedory i nie wiem jak jest, ale kiedyś musiałem skorzystać z zewnętrznego repozytorium
 żeby cieszyć się sterownikami Nvidia.
« Ostatnia zmiana: 2019-09-21, 09:00:28 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Jakub Jasiński

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po zmianie karty graficznej w Fedorze
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-09-21, 15:46:30 »
1. Czy korzystałeś wcześniej ze zintegrowanej karty graficznej ?
Jeśli tak, to
      Czy w Biosie / UEFI przełączyłeś obsługę karty ze zintegrowanej na zewnętrzną?

2. Czy podpiąłeś kable / przewody prawidłowo?

3. Czy używając  terminala  poprzedniej karty graficznej
 możesz sprawdzić jaki dokładnie sterownik posiadasz?
        https://forum.linux.pl/index.php/topic,25062.0.html

4. Czy możesz napisać w jaki sposób instalowałeś sterownik?
Ponieważ aktualnie nie posiadam Fedory i nie wiem jak jest, ale kiedyś musiałem skorzystać z zewnętrznego repozytorium
 żeby cieszyć się sterownikami Nvidia.
1.korzystałem z zintergrowana karty, ale nic nie zmieniałem w uefi, bo nie wiem jak się to robi
2. Na pewno jest dobrze podpięte bo na windowsie wszystko działa bez zarzutu,
3. Nie ma mnie aktualnie w domu, ale jak odłączyłem kartę to zainstalowałem najnowsze sterowniki bodajże 430.40 ale nie jestem pewien,
4. Zainstalowałem sterowniki i podpiąłem się pod repo po wyjęciu karty, więc teoretycznie wszystkie sterowniki są,
Z góry dziękuję za pomoc!

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po zmianie karty graficznej w Fedorze
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-09-21, 18:19:46 »
Ad.1 Masz w linku na dole, może u Ciebie będzie podobnie,
 możesz także się zapoznać z instrukcja obsługi swojej płyty głównej czy jest tam wymieniona taka opcja.
Nie zapomnij przepiąć także przewodu z płyty głównej do karty graficznej.

Ad.4 Przepraszam ale konkretnie skąd wziąłeś te sterowniki?
Ja kiedyś dodałem najpierw zewnętrzne repozytorium, a potem z repozytorium instalowałem sterowniki
 przy pomocy komend według jakiegoś poradnika z sieci.
Raz miałem czarny ekran po aktualizacji, ale tylko dlatego ze aktualizacja kernela przyszła wcześniej niż sterowników.
( i chyba tylko ja miałem taki przypadek )
I inaczej niż z repozytorium sterowników nie polecam instalować,
ponieważ przy aktualizacji kernela możesz zobaczyć czarny ekran,
 ponieważ moduł ten w przeciwieństwie do tego z repozytorium drugi raz się sam nie prze kompiluje z nowym kernelem.

Awaryjnie teraz możesz użyć na razie live-cd / live-usb jeśli to możliwe.
i w katalogu /var/log/  powinien być plik  Xorg.0.log

Jeśli ten plik istnieje
   to znaczy ze sterownik próbował działać.
   Milo by było gdybyś ten log wkleił https://pastebin.com/
   i dal nam wygenerowanego linka abyśmy mogli zobaczyć log.

Jeśli plik nie istnieje, to źle zainstalowałeś sterownik Nvidia i nie wystartował.
Ewentualnie także można w terminalu przy pomocy komend próbować przełączyć na otwarty sterownik jeśli go  nie osunąłeś.
A jeśli go usunąłeś możesz ponownie zainstalować przy pomocy komend i na razie z niego korzystać.

Gdybyś nie miał wyboru i się skusił na instalacji systemu na nowo.
i przy instalacji systemu nie będzie zamkniętych sterowników to karta graficzna będzie działać ze sterownikami otwartymi,
Nouveau, (w linku jest napisane jak sprawdzić aktywny sterownik).
PS:  Przy reinstalacji systemu nie zapomnij o kopii bezpieczeństwa ważnych swoich plików.

Jeszcze coś,
jak będziesz miał dostęp do terminala lub jeśli wiesz, to podaj jaka wersje Fedory instalowałeś

cat /etc/*release
To poszukamy jakiegoś poradnika jak się instaluje sterowniki w Fedorze do tej wersji.
Acha wersja wyzej jest, przepraszam.

Edytowane
Powiem Ci tak.
Jeśli jesteś początkujący to daruj sobie sterowniki Nvidia i korzystaj ze sterowników Nouveau w Fedorze.
Ponieważ Fedora chyba nadal nie wspiera na licencji zamkniętej sterowników  Nvidia.
Jest poradnik jak zainstalować sterownik Nvidii
i jest poradnik także  jak dodać zewnętrzne repozytorium rpmfusion i z niego zainstalować  sterowniki Nvidia.
Ale nie mogę polecić bo nie wiem na ile to dla Ciebie będzie bezpieczne.
Dlatego powtórzę, jak coś to korzystaj z domyślnych sterowników Nouveau i cofnij cóżeś tam zrobił ze sterownikami.
Ponieważ otwarte sterowniki raczej nie wymagają żadnej interwencji z twojej strony, porostu działają.
Musisz tylko pamiętać o tym Biosie / UEFI i przepięciu kabli od karty do monitora.

Jeśli natomiast twierdzisz ze jesteś zaawansowanym użytkownikiem, dasz rade i nie boisz się popsuć systemu ( w co wątpię )
i robisz to na własną odpowiedzialność to proszę:
https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA
https://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/
« Ostatnia zmiana: 2019-09-21, 21:15:25 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Jakub Jasiński

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po zmianie karty graficznej w Fedorze
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-09-22, 07:59:43 »
Ad.1 Masz w linku na dole, może u Ciebie będzie podobnie,
 możesz także się zapoznać z instrukcja obsługi swojej płyty głównej czy jest tam wymieniona taka opcja.
Nie zapomnij przepiąć także przewodu z płyty głównej do karty graficznej.

Ad.4 Przepraszam ale konkretnie skąd wziąłeś te sterowniki?
Ja kiedyś dodałem najpierw zewnętrzne repozytorium, a potem z repozytorium instalowałem sterowniki
 przy pomocy komend według jakiegoś poradnika z sieci.
Raz miałem czarny ekran po aktualizacji, ale tylko dlatego ze aktualizacja kernela przyszła wcześniej niż sterowników.
( i chyba tylko ja miałem taki przypadek )
I inaczej niż z repozytorium sterowników nie polecam instalować,
ponieważ przy aktualizacji kernela możesz zobaczyć czarny ekran,
 ponieważ moduł ten w przeciwieństwie do tego z repozytorium drugi raz się sam nie prze kompiluje z nowym kernelem.

Awaryjnie teraz możesz użyć na razie live-cd / live-usb jeśli to możliwe.
i w katalogu /var/log/  powinien być plik  Xorg.0.log

Jeśli ten plik istnieje
   to znaczy ze sterownik próbował działać.
   Milo by było gdybyś ten log wkleił https://pastebin.com/
   i dal nam wygenerowanego linka abyśmy mogli zobaczyć log.

Jeśli plik nie istnieje, to źle zainstalowałeś sterownik Nvidia i nie wystartował.
Ewentualnie także można w terminalu przy pomocy komend próbować przełączyć na otwarty sterownik jeśli go  nie osunąłeś.
A jeśli go usunąłeś możesz ponownie zainstalować przy pomocy komend i na razie z niego korzystać.

Gdybyś nie miał wyboru i się skusił na instalacji systemu na nowo.
i przy instalacji systemu nie będzie zamkniętych sterowników to karta graficzna będzie działać ze sterownikami otwartymi,
Nouveau, (w linku jest napisane jak sprawdzić aktywny sterownik).
PS:  Przy reinstalacji systemu nie zapomnij o kopii bezpieczeństwa ważnych swoich plików.

Jeszcze coś,
jak będziesz miał dostęp do terminala lub jeśli wiesz, to podaj jaka wersje Fedory instalowałeś

cat /etc/*release
To poszukamy jakiegoś poradnika jak się instaluje sterowniki w Fedorze do tej wersji.
Acha wersja wyzej jest, przepraszam.

Edytowane
Powiem Ci tak.
Jeśli jesteś początkujący to daruj sobie sterowniki Nvidia i korzystaj ze sterowników Nouveau w Fedorze.
Ponieważ Fedora chyba nadal nie wspiera na licencji zamkniętej sterowników  Nvidia.
Jest poradnik jak zainstalować sterownik Nvidii
i jest poradnik także  jak dodać zewnętrzne repozytorium rpmfusion i z niego zainstalować  sterowniki Nvidia.
Ale nie mogę polecić bo nie wiem na ile to dla Ciebie będzie bezpieczne.
Dlatego powtórzę, jak coś to korzystaj z domyślnych sterowników Nouveau i cofnij cóżeś tam zrobił ze sterownikami.
Ponieważ otwarte sterowniki raczej nie wymagają żadnej interwencji z twojej strony, porostu działają.
Musisz tylko pamiętać o tym Biosie / UEFI i przepięciu kabli od karty do monitora.

Jeśli natomiast twierdzisz ze jesteś zaawansowanym użytkownikiem, dasz rade i nie boisz się popsuć systemu ( w co wątpię )
i robisz to na własną odpowiedzialność to proszę:
https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA
https://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/
Udało mi się zainstalować ręcznie sterowniki NVIDII bo nouveau były domyślnie wyłączone, a z repozytorium po prostu nie działały.
Temat uważam za zamknięty.
(Jestem w technikum informatycznym więc nie trzeba mi tłumaczyć podstaw, że mogę system zepsuć, bo jestem tego świadomy, i sam podłączyłem tę kartę i działa bez zarzutu.)