Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje  (Przeczytany 4811 razy)

Offline Koder

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« dnia: 2019-08-03, 14:59:55 »
Witam.
2 dni temu skusiłem się na aktualizację Debiana do wersji 10.
Wcześniej miałem wpisane repozytoria pod konkretną dystrybucję, więc...
Sama aktualizacja przebiegła bezproblemowo, jednak zauważyłem pewne braki.
Kilka przykładów:
1. W narzędziach systemowych, terminal użytkownika root - pojawia się okienko z prośbą o podanie hasła... potem już nic się nie dzieje. Po wpisaniu hasła okienko po prostu znika.
2. Panel ikon (u mnie) na dole ekranu. Tutaj na pierwszy rzut oka wszystko jest OK. Jednak nie do końca, mianowicie uruchomienie jakiegokolwiek programu nie powoduje pojawienia się na pasku przycisku tego programu. Więc po uruchomieniu więcej niż jednego, przełączać między nimi można się tylko kombinacją Alt/Tab.
3. Firefox wyświetla okienko z informacją, że nie może się zaktualizować itd. - słusznie, bo w trybie graficznym nie pracujemy jako root. Jednak kiedy w menu owego firefoxa kliknę Pomoc/O programie Firefox, otrzymuję informację, że Firefox jest aktualny.
Czy są jakieś "lekarstwa" na te "dolegliwości"?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 2019-08-03, 17:44:44 wysłana przez Koder »

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-08-03, 15:30:00 »
Z tego co słyszałem to Debian 10 jest na maxa zbugowany.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-08-03, 15:38:32 »
"Lekarstwo" się znajdzie, ale umożliw diagnozę :) Począwszy od podania tak elementarnych informacji jak np. środowisko, którego używasz czy zawartość sources.list (wszystkich udostępnionych).
Ogólnie: z opisu wygląda na to, że w sposób wadliwy przeprowadziłeś aktualizację i system w części się prawdopodobnie zaktualizował, a w części nie.

Offline Koder

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-08-03, 17:41:10 »
"Lekarstwo" się znajdzie, ale umożliw diagnozę :)[...]
Oczywiście :-)
Środowisko graficzne to LXDE.
Sources.list:
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ stable main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ stable/updates main contrib non-free
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ stable-updates main contrib non-free
deb http://www.deb-multimedia.org/ stable main non-free
W tej chwili polecenie aktualizacji wyrzuca wynik 0, 0, 0, 0. (to tak w skrócie :-))

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-08-03, 19:46:07 »
Puf, pif, paf i leży zabity :) Debian nie ja.
Ok, skoro wszystko obecnie wskazuje na to, że nie jest "źle" zaktualizowane z punktu widzenia Debiana, to miałbym jedną radę. Dość drastyczną, ale - zasadniczo - do odwrócenia, jednakże dobrze byłoby, gdyby to ktoś, kto ma Debiana jeszcze "klepnął". Otóż ogólnie dane dotyczące zachowania się znajdują się w katalogu ~/.config (zdaje się, że tak samo jest i dla LXDE). Dla "odtworzenia" zatem domyślnych danych i zachowania się środowiska w danej dystrybucji wystarczające jest skasowanie katalogu ~/.config (ew. jeszcze ~/.local/share/katalog_konkretny lub też - zwłaszcza przy starszych instalacjach - katalogu ~/.jakiś_katalog, gdzie ów ".jakiś_katalog" zwykle wskazuje w nazwie na związek z danym DE). Oczywiście zamiast skasować, można zmienić tym katalogom nazwę.
Zupełnie bezpiecznym jest natomiast bądź użycie użytkownika "gość/guest/test itp." jeśli takowego oferuje DM, a jeśli nie to po prostu stworzenie nowego użytkownika i zalogowanie się na nim. Jeśli na nowym koncie wszystko jest ok, to oznacza, że aktualizacja przebiega prawidłowo, prawidłowe są ustawienia "systemowe", a jedyne coś, co nie gra znajduje się w konfiguracjach danego użytkownika i wówczas - zalecając rozwagę, tak by nie wykasować sobie np. haseł itp., których nie pamiętamy :) - można powolutku albo przenieść się na owego "nowego" użytkownika, albo spróbować skasować ustawienia starego wg opisu wyżej.

Offline Koder

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-08-03, 20:46:59 »
Próbnie dodałem użytkownika. Przyciski okiem się "u niego" pojawiły.
Próba uruchomienia terminala root'a jak poprzednio - hasło i cisza.
Usunąłem testowego usera.
Dłubiąc w ustawieniach panelu przywróciłem przyciski okien na swoim koncie (Ustawienia panelu.../Aplety/Dodaj i wybieramy Przyciski okien).
Pozostaje tylko pytanie; Dlaczego aktualizacja to wyłączyła?
Z Firefoxem... dziwna sprawa, niby twierdził, że jest aktualny. Jednak zirytowany komunikatem, że nie może się zaktualizować przeprowadziłem aktualizację ręczną... Wersja ta sama, ale już nie wyświetla idiotycznej informacji o niemożności automatycznej aktualizacji.
Wracając do nieszczęsnego terminala... postanowiłem z niego nie korzystać, LXTerminal robi to samo, trzeba tylko dodatkowo użyć polecenia "su".
Ciekawy jestem jakie "nowości" i "usprawnienia" przyniesie kolejna dystrybucja...

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-08-03, 21:05:13 »
Przede wszystkim zacznij na root wchodzić w konsoli
Cytuj
su -
Gratulacje dla tego który to wymyślił pewnie ten od systemd...

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-08-04, 10:57:12 »
@Andrzej J - "su" jest prawie tak stare jak sam linux i istniało na lata całe zanim komukolwiek się systemd zaczął w ogóle tlić w głowie.

@Koder - Jeśli dobrze rozumiem problem z "terminalem root", to chodzi o pozycję menu, w której masz możliwość wyboru "Terminal (root)" (coś koło tego, nie mam na całe szczęście Debiana i nie używam LXDE, ale sama pozycja - jeśli istnieje - i tak niekoniecznie od LXDE zależna). Po wyborze tej pozycji powinieneś podać swoje (tj. użytkownika, a nie roota) hasło a terminal winien się otworzyć z uprawnieniami roota. Zgadza się?
Jeśli tak, to w zasadzie mogłyby istnieć 2 możliwości otwarcia czegoś takiego w taki sposób: albo przez sudo albo odpowiada za to polkit.
Pierwsze - sprawdź sobie czy masz prawidłowo skonfigurowane sudo. Otwórz "zwykły" terminal (tj. użytkownika) i wpisz jakiekolwiek polecenie poprzedzone przez sudo. Może to być np. otwarcie innego terminala właśnie na prawach roota (tu jest chyba lxterminal, a zatem:
sudo lxterminal
). Działa?
Drugie - tu niestety mocno opisowo, bowiem - jw. - nie mam LXDE. Nie wiem gdzie LXDE ma konfigurację menu, ale należałoby sprawdzić tę pozycję, która odpowiada za uruchomienie "terminal (root)"; będzie tam jakaś komenda np.: terminal_root.desktop, albo gksu terminal itp. Jeśli będzie coś odnoszące się do pliku *.desktop, co nie jest poprzedzone przez żadne gksu, to należy odszukać taki plik (albo jest w PATH, albo będziesz miał podaną pełną ścieżkę) i przeglądnąć, sprawdzając w nim polecenie występujące po Exec=. Po sprawdzeniu, jeśli wywołanie terminala root następuje przez gksu - otwórz terminal użytkownika i wpisz:
gksu lxterminal
i sprawdź co się dzieje.
Trzecie - inną opcją jest polkit, ale aby nie komplikować skupmy się na dwu poprzednich.
Jeśli polecenie:
sudo aplikacja
nie działa to oznacza, że masz wadliwie skonfigurowane sudo i po prostu trzeba je skonfigurować prawidłowo. Jeśli nie działa
gksu lxterminal
, plując się na uprawnieniach, a działa to polecenie z sudo, to coś powinno zwrócić w terminalu i o to poprosilibyśmy; prawdopodobieństwo jednak, że gksu jest jakoś uwalone. Jeśli nie działa i z gksu i z sudo to prawdopodobnie kwestia konfiguracji sudo.

Zerknij też na: https://forum.lxde.org/viewtopic.php?t=1207&f=22
« Ostatnia zmiana: 2019-08-04, 11:10:39 wysłana przez pavbaranov »

Offline Koder

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-08-04, 13:21:31 »
[...]Jeśli dobrze rozumiem problem z "terminalem root", to chodzi o pozycję menu, w której masz możliwość wyboru "Terminal (root)" (coś koło tego, nie mam na całe szczęście Debiana i nie używam LXDE, ale sama pozycja - jeśli istnieje - i tak niekoniecznie od LXDE zależna). Po wyborze tej pozycji powinieneś podać swoje (tj. użytkownika, a nie roota) hasło a terminal winien się otworzyć z uprawnieniami roota. Zgadza się?[...]
Pozycja istnieje; [Menu Główne/Narzędzia systemowe/Terminal użytkownika root]. Co do hasła, to nie jest jak mówisz. Chcę pracować z uprawnieniami root'a, więc wpisuję odpowiednie do uprawnień hasło.
Polecenie "sudo lxterminal" wyrzuca:
Ufamy, że lokalny administrator udzielił odpowiedniego szkolenia.
Zwykle sprowadza się ono do tych trzech rzeczy:

    1) należy respektować prywatność innych,
    2) należy myśleć przed pisaniem,
    3) z dużą władzą wiąże się duża odpowiedzialność.

[sudo] hasło użytkownika koder:
koder nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.
Natomiast polecenie
gksu lxterminal
prosi o hasło root'a, po jego wpisaniu otwiera nowe okno lxterminal, jednak bez uprawnień root'a
« Ostatnia zmiana: 2019-08-04, 13:23:44 wysłana przez Koder »

parana

  • Gość
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-08-04, 20:00:56 »
Pytania:

1) Czy w Debian 9 miałeś włączone konto root i posiadałeś do niego fizyczny dostęp przez hasło. Tzn. czy kiedykolwiek logowałeś się na konsoli ( ctrl+Alt+F1)  lub w terminalu jako root z hasłem ?
 I chyba tak wyglądała Twoja sielanka do tej pory tzn. działaś  bez sudo, byłeś przyzwyczajony do konsoli root i tyle w temacie. Buster wymusił instalacje pakietu sudo i trzeba się przesiąść na sudo już najwyższy czas mamy XXI w. :)

2) Czy czytałeś już coś na temat sudo i konfiguracji m in. dodanie użytkownika?
np. usermod -aG sudo user

Lektura:
https://wiki.debian.org/NewInBuster



« Ostatnia zmiana: 2019-08-04, 20:43:10 wysłana przez parana »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-08-04, 20:13:55 »
[quote author=Koder link=topic=25613.msg137689#msg137689 date=1564917691]
koder nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.
I co chcesz jeszcze kombinować? Nie jesteś użytkownikiem sudo wobec powyższego nie jesteś w stanie przez sudo uzyskać uprawnień roota. Skonfiguruj sobie sudo.
« Ostatnia zmiana: 2019-08-04, 21:22:52 wysłana przez pavbaranov »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-08-05, 00:34:01 »
Proszę spokojniej.
Cytuj
Buster wymusił instalacje pakietu sudo i trzeba się przesiąść na sudo już najwyższy czas mamy XXI w.
Po prostu czasami jest to pakiet instalowany wraz z zależnościami.
Ponieważ mam wrażenie ze niektórzy developerzy systemów Ubuntu-podobnych nie zdają sobie sprawy ze istnieje "su" i ze sudo jest mniejszością,
lub nie chce im się przerabiać swojego kodu, skoro można zainstalować sudo i skonfigurować na innych systemach.
Nie jest konieczna jego konfiguracja, pod warunkiem, ze nie zamierzamy z niego korzystać.
Gdyby było inaczej, to nie pisałoby w linku w którym podałeś parana jako alternatywa.

To prawda ze " su - " istnieje od dawna, ale jeśli jest wymagane, i jeśli kogoś to denerwuje
to można spróbować sobie zrobić alias.

Edytowane
Chyba usuneli gksu
https://github.com/dnschneid/crouton/pull/3624/commits/5d905ebf931e523c135c0d3e082ebb486f8686fb
Jak ktos ma czas to niech zainstaluje Debiana na Virtualboxie i sprawdzi.

Edytowane
Zinstalowalem na Virtualboxie Debiana 10 Buster,
nie ma gksu , zamiast niego jest pkexec  https://manpages.debian.org/experimental/policykit-1/pkexec.1.en.html

Edytowane
I faktycznie nie dziala, jakby brakowalo uprawnien do wyswietlania okien.
$ pkexec lxterminal
Unable to init server: Could not connect: Connection refused

(lxterminal:1215): Gtk-WARNING **: 14:39:51.121: cannot open display:

Edytowane
Rozwiazanie z pkexec mozna znalesc tu https://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-2269093.html
Sprawdzilem najprostrze rozwiazanie
pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY lxterminal
i dziala.
W przypadku problemow z tlumaczeniem co tam na stronie pisze, polecam translatory.

Edytowane
I jeszcze cos.
- Komenda "su" dziala normalnie.
- Komendy "gksu" apt-cache u mnie nie znajduje w repozytorium.
- Komende pkexec znalazlem w wyszukiwarce, gdy chcialem rozszyfrowac nazwe pkexec ktora jest w komendzie "synaptic-pkexec",
a ktora wzielem z menu. Kiedys bylo poprostu "gksu synaptic".
Teraz jest na okolo. Komenda "synaptic-pkexec" uruchamia skrypt, a on synaptic.
# cat /usr/bin/synaptic-pkexec
#!/bin/sh

USING_WAYLAND=0
if [ ! "x${WAYLAND_DISPLAY}" = "x" ]; then
    USING_WAYLAND=1
fi
if [ "x${XDG_SESSION_TYPE}" = "xwayland" ]; then
    USING_WAYLAND=1
fi

if [ "x${USING_WAYLAND}" = "x1" ]; then
    # Running wayland; start synaptic without pkexec
    zenity --warning --width=500 --text \
        "You are using Wayland environment, Synaptic will continue without administrative privileges.\\n\
To make Synaptic fully functional, please restart your session without Wayland."
    exec "/usr/sbin/synaptic" "$@"
else
    pkexec "/usr/sbin/synaptic" "$@"
fi
« Ostatnia zmiana: 2019-08-05, 12:06:48 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

beaker

  • Gość
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #12 dnia: 2019-08-05, 17:29:03 »
W Busterze su trzeba wpisywać "po nowemu" czyli "su -", inaczej nie podepnie zmiennych środowiskowych. Można oczywiście sobie przywrócić stary styl logowania przez su (choćby przez wspomniany alias).
gksu i gksudo, zastąpił m.in. pkexec.
sudo jest domyślnie nieskonfigurowane, chyba że w trakcie instalacji nie podamy hasła root, wtedy się skonfiguruje na podanego użytkownika.

Generalnie krótko po premierze Bustera, dużo problemów zgłaszanych przez użytkowników była związane z nieprawidłowym przejściem na roota przez su.

Offline Koder

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #13 dnia: 2019-08-05, 17:48:10 »
Dziękuję za rady.
Jak juz pisałem wcześniej, Terminal roota sobie odpuściłem, korzystam z polecenia "su".
Nie do końca rozumiem dlaczego "sudo" ma być lepsze od "su"... ale - choć korzystam z Debiana już od wielu lat - jestem laikiem jeśli chodzi o sprawy stricte systemowe.
Ja jestem po prostu użytkownikiem tego systemu i tyle. Najwygodniej pracuje mi się w środowisku graficznym, dlatego czasem, kiedy zachodzi potrzeba jakiegoś działania, do którego nie ma uprawnień normalny użytkownik, korzystam z konsoli.
Żeby nie było wątpliwości, aktualizację systemu przeprowadzałem w trybie tekstowym.
Wracając do nieszczęsnego Firefoxa. Wydawało mi się, że niby "aktualizacja" pomogła... niestety.
Jest to raczej (moim zdaniem) błąd w programie Firefox, bo nadal niestety komunikuje że "chce się zaktualizować".
Problem w tym, że wersja do pobrania, jest dokładnie taka sama jak zainstalowana.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« Odpowiedź #14 dnia: 2019-08-05, 18:06:39 »
marcin82