Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Qemu slackware - sieć, zapisywanie zmian, obraz systemu  (Przeczytany 3764 razy)

padawan997

  • Gość
Zacznijmy od początku:
-Mam Linuxa Mandrake
-Jestem noobem

Mój problem:
1. Mam tylko dostęp do katalogu /home, a do innych wcale (np. do /usr). Jak można uzyskać dostęp? Potrzebne mi to do instalacji Javy. Chyba, że ktoś ma Javę i Azureusa w .rpm?
2. Gdzie można włączyć uprawnienia roota (nie mam hasła)?

---Niech ktoś pomoże biednemu noobowi, plzzzz---

darvark

  • Gość
Qemu slackware - sieć, zapisywanie zmian, obraz systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-11, 12:09:11 »
> 1. Mam tylko dostęp do katalogu /home, a do innych wcale (np. do /usr). Jak można uzyskać
 > dostęp? Potrzebne mi to do instalacji Javy. Chyba, że ktoś ma Javę i Azureusa w .rpm?
 > 2. Gdzie można włączyć uprawnienia roota (nie mam hasła)?
 >
 > ---Niech ktoś pomoże biednemu noobowi, plzzzz---

jesli to twoj system to musisz miec haslo roota, a jelsi tylko jestes uzytkownikiem to nie ma sie czemu dziwic ze nie masz hasla. a bez hasla to nie zainstalujesz ani javy ani nie pogrzebiesz w katalogach. a jesli to jednak twoj komputer to musiales podawac haslo administratora nie ma innej mozliwosci

padawan997

  • Gość
Qemu slackware - sieć, zapisywanie zmian, obraz systemu
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-11, 22:12:31 »
2005-12-11 12:09:11 darvark napisał:

 > jesli to twoj system to musisz miec haslo roota, a jelsi tylko jestes uzytkownikiem to nie ma
 > sie czemu dziwic ze nie masz hasla. a bez hasla to nie zainstalujesz ani javy ani nie
 > pogrzebiesz w katalogach. a jesli to jednak twoj komputer to musiales podawac haslo
 > administratora nie ma innej mozliwosci

To mój system, chodziło o to, że nie miałem ustawionego hasła roota, ale już mam ale i tak nie mam dostępu do wymienionych katalowgów (oprócz do /home). Może mi ktoś wytłumaczyć instalację javy i azureusa kroczek po kroczku, kliknięcie po kliknięciu? To dla mnie ważne, bo Linuxa mam od wczoraj i nic o nim nie wiem, a jak mi pisze, że mam taki i taki katalog utworzyć w katalogu /usr , to ja nie wiem jak, bo przecież nie mam dostępu do tych katalogów. Jeśli ktoś byłby łaskawy opisać mi instalację javy i azureusa (razem z linkami), to byłbym baaardzo wdzięczny. Pozdro! Czekam na odpowiedzi!

darvark

  • Gość
Qemu slackware - sieć, zapisywanie zmian, obraz systemu
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-12, 14:22:46 »
> To mój system, chodziło o to, że nie miałem ustawionego hasła roota, ale już mam ale i tak nie
 > mam dostępu do wymienionych katalowgów (oprócz do /home). Może mi ktoś wytłumaczyć instalację
 > javy i azureusa kroczek po kroczku, kliknięcie po kliknięciu? To dla mnie ważne, bo Linuxa mam
 > od wczoraj i nic o nim nie wiem, a jak mi pisze, że mam taki i taki katalog utworzyć w katalogu
 > /usr , to ja nie wiem jak, bo przecież nie mam dostępu do tych katalogów. Jeśli ktoś byłby
 > łaskawy opisać mi instalację javy i azureusa (razem z linkami), to byłbym baaardzo wdzięczny.
 > Pozdro! Czekam na odpowiedzi!

majac haslo roota musisz miec dostep do tych katalogow. zreszta nikt nie napisze ci takiej instrukcji bo to jest niewykonalne. zreszta o ile mnie pamiec nei myli to jest to opisane na linux.pl albo na forum. poczytaj najpierw o podstawach linuksa a pozniej beirze sie za instalacje ;]
powodzenia

padawan997

  • Gość
Qemu slackware - sieć, zapisywanie zmian, obraz systemu
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-12, 14:57:44 »
2005-12-12 14:22:46 darvark napisał:

 > majac haslo roota musisz miec dostep do tych katalogow. zreszta nikt nie napisze ci takiej
 > instrukcji bo to jest niewykonalne. zreszta o ile mnie pamiec nei myli to jest to opisane na
 > linux.pl albo na forum. poczytaj najpierw o podstawach linuksa a pozniej beirze sie za
 > instalacje ;]
 > powodzenia

Już wiem o co chodziło! Nie miałem dostępu, bo logowałem się nie jako root, tylko jako user! Geez, what i\\'m stuuupid!

olka

  • Gość
Qemu slackware - sieć, zapisywanie zmian, obraz systemu
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-11, 11:11:05 »
Cześć,
zainstalowałam qemu pod mandriva 2005 i za jego pomocą zainstalowałam slackware 10.1.
Nie umiem uruchomić na wirtualnym systemie sieci (w sensie: połączenie z internetem). Wg.
http://informatyka.suski.org/linux/fedora_core_3/qemu.html
wystarczy uruchomić qemu z opcją -user-net. Ale najpierw należałoby poprawnie skonfigurować interfejs sieciowy...
Opisano to np na
http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/qemu-doc.html#SEC19
ale jak dla mnie za mało łopatologicznie :D.
Próbowałam ustawić za pomocą #netconfig   DHCP, ale nie działa.
Próbowałam też nadać wirtualnemu komputerowi statycznie adres 10.0.2.15 a 10.0.2.2 jako gateway, ale nie moge nawet dodac gateway'a bo sieć nieosiągalna :/.
Ogólnie to błądzę w starsznych ciemnościach i piszę tu z prośbą o oświecenie.
Czy jakąś przeszkodą może być fakt, że adres komputera na którym uruchomiony jest qemu jest 10.0.0.15 ?
----

Poza tym nurtuje mnie kilka problemów, może jest ktoś, kto zna na nie odpowiedź?
Czy istnieje możliwość nadania innego adresu wirtualnemu komputerowi i dostęp do niego z innej maszyny (niewirtualnej) będącej w tej samej podsieci? A jeśli tak, to w jaki sposób. (Chciałabym utworzyć sieć: 2 komputery rzeczywiste, 1 wirtualny, wszystkie "równoważne" w sieci)
Czy można i jak utworzyć obraz systemu zainstalowanego na dysku, zamiast instalowac go od początku na qemu (nie chodzi o uruchomienie identycznej kopii systemu a jedynie zaoszczedzenie czasu instalacji, systemy będą się różnić uruchomionymi usługami)?
Jak uruchomić wirtualny system aby możliwe było trwałe tworzenie zmian? (żeby po wyłączeniu qemu zainstalowane programy, dodani uzytkownicy itp zostało zapamiętane)

z góry dziękuję za wszelką pomoc
olka

PS Czytałam oczywiście "tutejszy" artykuł o qemu, ale jest on nader ubogi.

neo_fox

  • Gość
Qemu slackware - sieć, zapisywanie zmian, obraz systemu
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-31, 19:56:36 »
a to czytałaś: http://informatyka.suski.org/linux/administracja_instalacja_i_informacje_oglne/qemuFC4-II.html

Szczególnie ten rozdział o tytule: "Dostęp do systemu plików host (Linux) z poziomu guest (Windows)"

neo_fox

  • Gość
Qemu slackware - sieć, zapisywanie zmian, obraz systemu
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-31, 20:07:53 »
2005-12-11 11:11:05 olka napisał:

 > Poza tym nurtuje mnie kilka problemów, może jest ktoś, kto zna na nie odpowiedź?
 > Czy istnieje możliwość nadania innego adresu wirtualnemu komputerowi i dostęp do niego z innej
 > maszyny (niewirtualnej) będącej w tej samej podsieci? A jeśli tak, to w jaki sposób.
 > (Chciałabym utworzyć sieć: 2 komputery rzeczywiste, 1 wirtualny, wszystkie
 > "równoważne" w sieci)

Isnieje jakiś sposób ale jest on dość skomplikowany i sobie odpuściłem ;-)

 > Czy można i jak utworzyć obraz systemu zainstalowanego na dysku, zamiast instalowac go od
 > początku na qemu (nie chodzi o uruchomienie identycznej kopii systemu a jedynie zaoszczedzenie
 > czasu instalacji, systemy będą się różnić uruchomionymi usługami)?

Obraz istniejącego systemu?  Oczywiście że się da ale to chyba razcej bez sensu. Qemu tworzy urządzenia takie jak karta graficzna, muzyczna, płyta główna - wirtualnie i zupełnie bez związku z tymi rzeczywistymi.

 > Jak uruchomić wirtualny system aby możliwe było trwałe tworzenie zmian? (żeby po wyłączeniu
 > qemu zainstalowane programy, dodani uzytkownicy itp zostało zapamiętane)


Nie bardzo rozumię o co Ci dokładnie chodzi. Ja pod tak zainstalowany w98se instalowałem programy, np: Visual Studio 6 i zmieniałem ustawienia i wszystko zostaje zapamiętane.

olka

  • Gość
Qemu slackware - sieć, zapisywanie zmian, obraz systemu
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-01, 15:43:10 »
2005-12-31 20:07:53 neo_fox napisał:

(...)
 >  > Jak uruchomić wirtualny system aby możliwe było trwałe tworzenie zmian? (żeby po
 > wyłączeniu
 >  > qemu zainstalowane programy, dodani uzytkownicy itp zostało zapamiętane)
 >
 >
 > Nie bardzo rozumię o co Ci dokładnie chodzi. Ja pod tak zainstalowany w98se instalowałem
 > programy, np: Visual Studio 6 i zmieniałem ustawienia i wszystko zostaje zapamiętane.

Po prostu trzeba sprawdzić prawa do pliku-obrazu :D. (Jak prawo zapisu ma tylko root, to przy uruchomieniu qemu jako user wszelkie zmiany nie będą -co oczywiste - zapisane)

Dzięki za odpowiedź
olka