Nowe posty

Autor Wątek: Samba server  (Przeczytany 1776 razy)

markeg

  • Gość
Samba server
« dnia: 2019-06-07, 19:04:40 »
Witam,

Chcialbym zaczac przygode z administracja Linuxa, a raczej serwera plikow Samba.

Mam siec domowa WiFi, ISP Virgin Media (mieszkam w UK). Dosyc dobry modem/router (4xLAN, WiFi5 AC 5G, wkrotce pewnie upgrade do WiFi6 AX). Swoj stacjonarny PC mam podlaczony lanem do rotera, cala reszta domu chodzi po WiFi (xbox, ps4, laptop, komorki, smart tv, itp.). Hula jak zloto.
Do tego mam sporo starszych twardych dyskow (kolo 10), uzywam je od czasu do czasu - mam stacje dokujaca ALL IN 1 HDD Docking. Dziala, ale uciazliwe! Kiedys mialem klilka starych obodow pc, niestety - pozbylem sie (wiec bede musial sie zaopatrzyc). Oczywiscie + MB RAM CPU, pod ten projekt.

Pytanie.
Czy jest to technicznie sensowne postawic obok routera serwer plikow (na tych dyskach, ile dam rady naraz podlaczyc, tj. wiekszosc nich na SATA, moze 2 na PATA)?. W gre wchodzi jak pisalem postawowa obudowa + konkretny zasilacz (oczywiscie!).
No i: jaka dystrybucja linucha?

Od tego bym zaczal, kwestia serwera Samba by sie powoli rozwijala.

Czekam na opinie, hejty, co tam chcecie. Mam wieloletnie doswiadczenie w IT, nie akurat w Linuxie/Sambie akurat (kiedys sie tym bawilem), potrafie ogarnac pdstawowe rzeczy. Reszta sie sama rozwinie (google, yt, itp.).

Pozdrawiam

Offline pld

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Odp: Samba server
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-06-10, 08:55:58 »
Na raz dasz radę tyle podłączyć ile jest danych wejść w płycie głównej

Dystrybucja linuxa taka, jaką znasz najlepiej (moze Debian, Opensuse)

Przykładowo na allegro za 200zł dostaniesz używany desktop, podłącz dyski, ethernet i miłej zabawy

Nie zapomnij o RAID

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Samba server
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-06-10, 09:40:23 »
A tak sobie myślę - zamiast tracić czas (i potencjalnie dane przy błędzie konfiguracji), czemu nie np. FreeNAS albo coś podobnego (tutaj jest większe porównanie)? Poza aspektem edukacyjnym, oczywiście?
« Ostatnia zmiana: 2019-06-10, 09:42:40 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Samba server
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-06-10, 17:01:44 »
Cytuj
Swoj stacjonarny PC mam ...
ALL IN 1 HDD Docking. Dziala, ale uciazliwe!
- Nie znam sie na urządzeniach dokujacych, wiec nie wiem co kryje sie pod "uciazliwe".
Byc moze to jest odpowiedz na zadane pytanie w tym samym poscie.
Ja osobiscie balbym sie czy takie cos lub dysk nie bedzie zasypiac, co moze wykluczyloby z dodatkowego zastosowania.
- Zgaduje ze post byl skierowany w celu wypowiedzenia sie uzytkownikow ktorzy z tego "pomyslu" korzystaja lub probowali,
bo inaczej nie rozumiem , czymu by nie przetestowac na wspomnianym sprzecie, przed jakimkolwiek wydawaniem pieniedzy.
A sugestia ze starymi obudowami pc, jakby to mialo znaczenie przekonala mnie zeby wcale nie odpisywac.
- Obydwie wcześniejsze porady sa bardzo dobre, a wszystko trzeba skalkulowac w zaleznosci od wlasnych potrzeb.

PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.