Nowe posty

Autor Wątek: Slackware 10.2 -> Problem z napędem DVD.  (Przeczytany 5594 razy)

TheUsh

  • Gość
Slackware 10.2 -> Problem z napędem DVD.
« dnia: 2005-12-10, 22:47:41 »
Witam,
Ostatnio z nudow bawilem sie troche tibia i zastanawialo mnie, czy da sie postawic otserv pod linuksem :) ku mojemu zdziwieniu pare serwerow chodzi pod pingwinem, wiec zabralem sie za szukanie softu... wydalem polecenie ./configure i na koncu pojawia sie cos takiego:
checking for strtol... yes
checking for xml2-config... /usr/bin/xml2-config
checking for libxml - version >= 2.6.5... yes (version 2.6.19)
checking for pkg-config... /usr/local/bin/pkg-config
checking pkg-config is at least version 0.9.0... yes
checking for LUA50... Package lualib50 was not found in the pkg-config search path.
Perhaps you should add the directory containing `lualib50.pc\\'
to the PKG_CONFIG_PATH environment variable
No package \\'lualib50\\' found
configure: error: you need lua and lualib >= 5.0 to compile otserv!

no to od razu zabralem sie za szukanie tego lualib. zainstalowelem i w pelni szczesliwy powracam do kompilacji otserv i tu zaskoczenie... znow ten sam blad :(
wychodzi na to ze to lualib50.pc cos psuje... czy moglby ktos wytlumaczyc co ta za plik ten .pc? :(

Pozdrawiam,
Ush

TheUsh

  • Gość
Slackware 10.2 -> Problem z napędem DVD.
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-11, 00:26:34 »
2005-12-10 22:47:41 ush napisał:


 > linuksem :) ku mojemu zdziwieniu pare serwerow chodzi pod pingwinem, wiec zabralem sie za
 > szukanie softu...

Tu oczywiscie powinno byc \\"jak znalazlem ten prog do otserva, to w katalogu z zrodlami\\"

>wydalem polecenie ./configure i na koncu pojawia sie cos takiego:
 
P.S. prosze adminow, aby wkoncu wprowadzili modyfikacje postow... to juz nie pierwszy post w ktorym popelniam drobny, ale wkurzajacy blad i nie moge togo naprawic :/

lechu_mys

  • Gość
Slackware 10.2 -> Problem z napędem DVD.
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-10, 21:53:33 »
Witam.

Problem jest następujący. Po włożeniu płyty do napędu i zamontowaniu
'mount /mnt/cdrom/' (urzadzenie /dev/hdc/) wszystko jest OK - robie to na co mam ochote. Problem pojawia sie przy probie wyjecia plytki z napedu. Przyciskanie guzika na napedzie nie daje efektow (co jest zrozumiale - przeciez naped jest zamontowany)... w zwiazku z powyzszym... 'umount /mnt/cdrom' co zwraca ze nie da sie wykonac bo urzadzenie jest zamontowane i zajete... 'eject' zwraca ze nie da sie wysunac bo urzadzenie jest zamontowane i zajete... a wiec... proba z 'umount /mnt/cdrom -l' ... odmontowane ale przy eject tacka nadal sie nie wysuwa... wiec...

'su
sysctl -w dev.cdrom.lock=0'

Juz przy wczesniejszych slackach i napedach (tylko ze wczensije mialem zwykle cd-r) sztuczka pomagala. Dzisiaj jednak napotkalem na kolejny problem. Przy wkladaniu plytki zamiast katalogow i plikow pojawiaja sie pytajniki - lub nie pojawia sie nic w ogole. Zmienilem z powrotem na lock=1... pliczki widac ale nie wysuwa sie tacka - co robic ?

harum

  • Gość
Slackware 10.2 -> Problem z napędem DVD.
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-10, 23:07:07 »
moze jeses w cdrom wiedz cofnij sie czyli
cd .. && umount /mnt/cdrom

lechu_mys

  • Gość
Slackware 10.2 -> Problem z napędem DVD.
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-11, 08:14:29 »
2005-12-10 23:07:07 harum napisał:

> moze jeses w cdrom wiedz cofnij sie czyli
 > cd .. && umount /mnt/cdrom

No to też nie o to chodziło - ale jakoś sobie poradziłem (przynajmniej tymczasowo). Natomiast problem nadal istnieje gdy np instaluje jakas gre spos windowsa na 2CD uzywajac WINE. Przypuszczam ze nie chce wysuwac tacki bo plyta jest w uzyciu przez serwer WINE, w przypadku ustawienia lock=0 mam problemy z podgladaniem zawartosci płyty (j.w.). Jakies pomysły ?

lechu_mys

  • Gość
Slackware 10.2 -> Problem z napędem DVD.
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-14, 17:57:17 »
Wklejam :

root@a:/matis# umount /mnt/cdrom -f
umount2: Device or resource busy
umount: /mnt/cdrom: device is busy
umount2: Device or resource busy
umount: /mnt/cdrom: device is busy
root@a:/matis#

Po wpisaniu umount z parametrem 'f' naped powinien sie wysuwac
bez kaprysu.. a u mnie :|  
Pomozcie... mam dosc :(

ZipoKing

  • Gość
Slackware 10.2 -> Problem z napędem DVD.
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-03-18, 08:21:22 »
Wpisz:
fuser -v /dev/hdc

pojawi się lista procesów, która korzysta (i jednocześnie blokuje) napęd... wtedy wystarczy je skillować i po sprawie.

Pozdrawiam,
Paweł S.