Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Poszukuje dystrybucji linuxa  (Przeczytany 3688 razy)

Tatoosh

  • Gość
Poszukuje dystrybucji linuxa
« dnia: 2019-03-16, 01:31:46 »
Dobry wieczor wszystkim,

Poszukuje stabilnej, wspieranej wersji linuxa, na mala maszyne
Asus Eee PC Seashell, intel atom dual core 2gh, 1 gb ram, intel graphics... Win7 starter strasznie mi muli, a zalezy mi na plynnosci

Troszke sie rozgladalem i nie powiem ale Mint Cinnamon  mi sie ogromnie spodobal ( mam na innym komputerze)  jednak najnowsza wersja wymaga 2 gb ram i wiecej na probe wrzucilem na asusa to mulil jak winda

Patrzylem na releasy lxde ale skonczyl sie w.mincie na wersji 12 i nie wiem czy jest sens to odgrzewac

Najnowszy mint xfce tez raczej nie bedzie plynnie smigac...

Ubuntu tez ponoc zasobozerne

Gdzies wyczytalem o ArchLinuxie ale nie wiem czy bedzie wspolpracowac z maszyna...

Polecicie cosik bo juz mam tak wielki leb od natloku informacji ze im wiecej czytam tym dalej jestem od wyboru releasu..dodam jeszcze ze uzytek domowy, przede wszystkim internet ( filmy muzykaitp) zdjecia, dokumenty, ogolnie codzienny domowy uzytek

Z gory dziekuje :)
« Ostatnia zmiana: 2019-03-16, 01:35:18 wysłana przez Tatoosh »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-03-16, 07:56:24 »
Z Arch Linux daj sobie spokój, bo to nie jest dystrybucja dla Ciebie, choć ten komputerek tu nie ma problemów: https://wiki.archlinux.org/index.php/ASUS_Eee_PC
Rozsądek podpowiada, by na takie maleństwo zainstalować coś z maksymalnie JWM (dla wygody) jak np. Puppy Linux. Listę znajdziesz m.in. tu: https://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=All&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=JWM&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=All&status=Active#simple
Alternatywą może być jakieś czyste WM np. OpenBox/FluxBox itp. w jakiś sposób "obudowane" (WMy są w większości dystrybucji, ale będziesz sobie je musiał oprogramować najczęściej). Absolutny max, to LXDE/LXQt.
Te ostatnie sprawdzisz np. w polskim Sparky.

Boxxaa

  • Gość
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-03-16, 08:58:37 »
Przede wszystkim kolega zacznie od podpowiedzenia nam, jaki dysk w laptopie siedzi. Osobiście posiadam także podobny model (PC902 z Atomem, 2GB RAM). Podstawą w miarę bezkonfliktowego działania tego malca jest obecność jakiegokolwiek ssd. Jeśli posiada kolega model z dyskiem to radziła bym zamontować jakiekolwiek najtańsze ssd (bez znaczenia są parametry odczytu/zapisu albowiem laptopik ma sata2 więc i tak nie osiągnie pełnej mocy ssd który ma sata3). Praca na dyskach które seryjnie były montowane w tych malcach mija się z jakimkolwiek celem. Wkładano tam 160/250/320GB 5400/8M a taki dysk na sata2 w realu daje max. 90MB/s w odczycie i to na początku talerzy. Potem może być nawet i 40MB/s. Wąskim gardłem w tym sprzęcie jest właśnie dysk. Najtańsze 60GB ssd można dziś nabyć w sklepach za około 60zł. Widziałam już 120GB za 80zł (x-kom). Od dysku kolega zacznie. Kolejna sprawa to ram. 2GB w jednej kostce będzie ok. I wtedy... działa na tym bezkonfliktowo nawet i Mint19.X i zachowuje się całkiem przyzwoicie.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-03-16, 09:07:56 »
"Z Arch Linux daj sobie spokój, bo to nie jest dystrybucja dla Ciebie"
- Dopowiem tylko ze chodzi pewnie oto ze to bardziej dla doswiadczonych uzytkownikow, pewniewaz instalacja jest reczna w termianlu z instrukcja po angielsku.
( bo po polsku moze byc nieaktualna )  Poza tym faktycznie uzytkownicy sobie chwala Archa.
pavbaranov ma racje we wszystkim. Ze Sparky Linux moze nawet prosciej bo jest oparty na Debianie i nie powinno byc problemow ze spolszczeniem programow.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-03-16, 09:15:46 »
I wtedy... działa na tym bezkonfliktowo nawet i Mint19.X i zachowuje się całkiem przyzwoicie.
Nie nie działa. Co najmniej nie ten z Cinnamon.

@1709 - Instrukcja instalacji Archa po polsku jest aktualna (przynajmniej jeszcze z miesiąc temu była, a nic tu się w zasadzie nie zmieniło). Można też zainstalować Archa w miarę bezproblemowo przez np. zen-installer. Pisząc, że "Arch nie dla Ciebie" miałem na myśli to, że jeśli ktoś rozważa w ogóle Mint vs. Arch, to na pewno nie jest użytkownikiem przygotowanym na Archa. Jeśli jednak @Tatoosh wykaże się cierpliwością, będzie miał wystarczająco dużo czasu na początek (potem to już automat) by wgrać i skonfigurować sobie Eee, to nie widzę problemów w instalacji tego systemu na tym komputerku. Jak wieść gminna niesie - chodzi i działa prawidłowo, a dodatkowym atutem jest m.in. to, że... da się po prostu Archa zainstalować. Obecnie bowiem sam instalator (często Calamares) wymaga więcej RAM (>1GB) niż pamięć RAM dostępna na tym sprzęcie oraz wymagana później do działania.
« Ostatnia zmiana: 2019-03-16, 09:21:55 wysłana przez pavbaranov »

beaker

  • Gość
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-03-16, 10:05:58 »
najtańsze ssd (bez znaczenia są parametry odczytu/zapisu albowiem laptopik ma sata2 więc i tak nie osiągnie pełnej mocy ssd który ma sata3). Praca na dyskach które seryjnie były montowane w tych malcach mija się z jakimkolwiek celem. Wkładano tam 160/250/320GB 5400/8M a taki dysk na sata2 w realu daje max. 90MB/s w odczycie i to na początku talerzy. Potem może być nawet i 40MB/s. Wąskim gardłem w tym sprzęcie jest właśnie dysk.
Wymiana dysku na pewno pomoże, jednak powielany jest mit, jakoby różnica między sata 2 a sata 3 miała jakieś kolosalne znaczenie.
W codziennej pracy, pod kątem prędkości, najważniejszym parametrem dysku jest czas dostępu do danych, to on decyduje o odczuwalnej różnicy w prędkości działania, potem mamy IOPS i prędkość odczytu i zapisu.

CynicFM

  • Gość
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-03-16, 10:35:21 »
Jeśli szukasz czegoś pod arch linux to mogę śmiało polecić Artix Linux:
https://artixlinux.org

Jest to dystrybucja bazowana na wymienionym przez ciebie w pierwszym poscie. Obecnie najnowsze iso jest bazowane na openRC (Arch jest systemd) i środowisku pulpitu lxQt oraz zawiera graficzny instalator:
https://artixlinux.org/download.php
Cytuj
artix-lxqt-openrc-gremlins-20190222-x86_64.iso
Ja rok temu czasu przerzuciłem się z windowsa na linuxa (ahh te 50% zużycia ramu a tutaj 10%), dryfowałem po różnych dystrybucjach, na kilka miesięcy zasiadłem na devuanie, potem przerzuciłem się na Artix.
Do obsługi systemu wystarczy znać kilka komend tj. chociażby pacman -Syu (full system upgrade)

Ja jestem początkujący linuksiarz, ale Artix instaluje się u mnie na laptopie 3 minuty. Najdłużej zajmuje unquash file system. Polecam osobiście, nie mam żadnych problemów na nim, no może poza tym, że się nudzę, bo wszystko działa super.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-03-16, 11:16:57 »
Tylko wspomne ze zarowno Sparky jak i Artix moga uzywac instalatora Calamares o ktorym wspomnial pavbaranov
Cytuj
Obecnie bowiem sam instalator (często Calamares) wymaga więcej RAM (>1GB) niż pamięć RAM
Ale oczywiscie warto probowac :D
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Boxxaa

  • Gość
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-03-16, 11:54:33 »
Używam na Asusie EeePC Mint 19.1 Tessa Xfce / jądro 4.15.0-46 a dysk to Goodram CX300. W porównaniu z HP 8470p (opis w stopce) jest piekielna różnica lecz w przypadku małego Asusa trzeba po prostu liczyć się z tym iż jego parametry mają dzisiaj przeciętne smartfony. To taki duży kalkulator moim zdaniem, albowiem w dzisiejszych czasach do zabawy z PC tak naprawdę (wydaje mi się) że nie ma co startować z mniejszą ilością ram jak 8GB i z procesorem z mniej jak 4 rdzeniami. Wszystko uzależnione jest także (i przede wszystkim) od tego, do czego ten komputerek ma być zastosowany. Jeśli tylko internet i trochę pracy w Office to osobiście (nie znając się na sprzęcie i sofcie) została bym przy modyfikowanym Windows 7 Pro (modyfikacje za pomocą NTLite i Dismm++ czyli wycięte Windows Update, Windows Store, Defender, Antimalware i masa innych)
PS. Warto się zapoznać
https://winclub.pl/forum/54-modyfikacje-a-team/
Ostatnie modyfikacje Win7 jednak oscylowały między 800 a 950MB ram (zużycie) więc tak naprawdę nie obejdzie się bez inwestycji w pamięć. Kostki 2GB są dzisiaj za przysłowiowe grosze. Proponowała bym jednak zainwestować w tani SSD + kostkę RAM albowiem dopiero wtedy da się tego malca użytkować.
Można także zaryzykować z:
https://winclub.pl/forum/107-modyfikacje-nikka/
tyle że trzeba liczyć się z tym, iż na XP już dzisiaj niewiele działa (zwłaszcza przeglądarki)
« Ostatnia zmiana: 2019-03-16, 12:00:52 wysłana przez Boxxaa »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-03-16, 11:56:35 »
Ups, nie wiedziałem, że Sparky ma Calamares. Może się nie uda, choć spytam Pawła, czy nie istnieje jakaś alternatywna metoda np. tekstowa.
Z bezcalamaresowych - o ile pamiętam był Debian choćby. Oczywiście tego typu jak zen-installer, czy anarchy, ale znów - to Arch, którego raczej nie polecam. Przynajmniej na początek (choć i tak można).

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-03-16, 12:28:27 »
Nie tak dawno stawiałem linucha na laptopie z pentium M i 512 ram :)
Przejrzałem to i owo i w końcu zostawiłem Zorin w wersji Lite. To chyba jakieś pomodzone  ubu+xfce . Dość nowocześnie  wygląda i przyzwoicie działa. Największym problemem był wybór przeglądarki do neta bo te 'mainstreamowe' to pazerne na ram a płyta główna nie obsługuje więcej niż 512 :)

CynicFM

  • Gość
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-03-16, 12:54:31 »
Nie jestem do końca pewien co to jest calamares :P

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #12 dnia: 2019-03-16, 13:04:44 »
Cytuj
Nie jestem do końca pewien co to jest calamares :P
Prosze
https://sparkylinux.org/wiki/doku.php/calamares
https://calamares.io/about/
https://www.youtube.com/watch?v=0K6K4rp0W6E

Natomiast jego ciezkosc polega na tym ze jest zbudowany z wielu rzeczy / "projektow" ktore pochodza glownie z KDE i QT
( w tym jezykow skryptowych np. Python + cos jeszcze )
czyli to powoduje wieksze zapotrzebowanie na miejsce w ISO oraz RAM do zaladowania tego.
« Ostatnia zmiana: 2019-03-16, 13:06:36 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

CynicFM

  • Gość
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #13 dnia: 2019-03-16, 13:11:03 »
Dziękuje bardzo za linki :)).
A więc ten instalator się tak nazywa, a nie wiedziałem... Dzięki za informację.

No cóż to prawda na Artix jest ten calamares, ale można przecież zainstalować dystrybucję używając samych komend: https://wiki.artixlinux.org/Main/Installation
Ogólnie to u mnie takie instalacje odpadają, bo nie mam dostępu do przewodowego internetu, a adapter wi-fi z mojego laptopa i linux niespecjalnie za sobą przepadają :/. Zazwyczaj łączę się używając dhcpcd i wpa_supplicant.
Ogólnie to oprócz linuxa polecam również załatwić sobie przewodowy internet, bo chyba wszystkie linuxy, instalując je z terminala, wymagają połączenia z internetem :D.

No cóż, ja na razie korzystam z Artix Linux, ponieważ nie widzę lepszego wyboru, jednak mogę też polecić dystrybucję bazowaną na Arch Linux, która zwie się obarun:
http://obarun.org/
Tutaj już instaluje się komendami tą dystrybucję. Jest na ich stronie poradnik jak tego dokonać ;).
Ja wlasnie ciągle myślę, by z Artix przerzucić się na Obarun, ale jeszcze poczekam, na razie jest mi tutaj dobrze, zwłaszcza, że jeszcze rok temu męczyłem się z windowsem 10 :D

Tatoosh

  • Gość
Odp: Poszukuje dystrybucji linuxa
« Odpowiedź #14 dnia: 2019-03-16, 21:58:23 »
Dziekuje wszystkim za wyczerpujace informacje,
Faktycznie zmienilem dzis dysk na ssd, ramu nie dodam bo mam wlutowany...
Probowalem minta xface ale nie da rady, sama instalacja sie wiesza
Lubuntu najwypasnoejszy tez nie chcial, ale w koncu zbootowalem wersje odchudzona, instalacja dluga ale poki co jest przyzwoicie, startuje okolo 25sec, wylacza sie w 3sec. Internet chodzi, moze 15-20% szybciej ale to i tak wolno ( odpalenie przegladarki jakies 25-35 sec, strony 10 sec)

Czy jest sens dla porownania wrzucic obok Lubuntu cos lzejszego? Nie znam sie za bardzo na tym wszystkim ale lubie sie bawic w takie  rzeczy;) akurat mam urlop wiec i czas jest :)