Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: [Rozwiązane] Kilka systemów Linux na jednym dysku  (Przeczytany 8967 razy)

Boxxaa

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #30 dnia: 2019-03-18, 08:59:10 »
Inna nazwa użytkownika da inną nazwę profilu. Przy instalacji oprogramowania (np.Firefoks) będzie wtedy tyle profili Firefoksa ile jest użytkowników więc wszystko razy kilka. Każdy użytkownik będzie miał osobne ustawienia i resztę a mi chodziło o to, by użytkownik XXX mający dwa systemy np. Debiana i Minta, miał wspólny ./home. Logujemy się podczas bootowania do Debiana, robimy coś w Firefoksie, zamykamy system, odpalamy raz jeszcze ale teraz np. Mint'a, wchodzimy w firefoksa a tam jest historia i wszystko to co zrobiliśmy w Debianie. Chodzi mi głównie o to, by, mając kilka systemów mieć wspólne oprogramowanie. W Linux'ie jest to wykonalne i działa nawet ok z małymi programami (Linux instaluje np. Firefoksa w ./home a Windows tworzy dodatkowo app-data a w nim Roaming). W Linux'ie wszystko jest w jednym folderze a w Windows w trzech ale da się i to wykonać. Na razie testuję i działa. W about:config (pod Windows) zmieniamy ścieżki dostępu do app-data i reszty. Musimy mieć w systemie wspólną partycję FAT32 którą widzi Linux i Windows. Na niej mamy Firefoksa i przeniesiony z Windows app-data. Na chwilę obecną uruchamiam tego samego Firefoksa (wersja itp.) w obu systemach i oba systemy widzą te same zakładki. Problem mam jedynie z hasłami (sql). Na razie bawię się z tym od 2 dni i dopiero może za tydzień powiem głośniej co i jak (skończył mi się dysk i czekam na większy). Można też na skróty czyli tworzymy sobie jakiś skrypt w cmd typu copy/copy i po skończonej pracy po prostu kopiujemy to co trzeba tak by zmiany zapisane w plikach trafiły także do ./home
Dam znać za tydzień co z tego wyszło, chwilowo temat "ukatrupiam" bo mam pogrzeb i zero czasu na komputer.
A gdyby ktoś pytał po co to wszystko to ... chciała bym zintegrować ogołocony Windows7 (po modyfikacjach) z Linux'em tak by nie używać Virtual Boxa i WINE (które i tak nie działa). Muszę mieć Adobe CS-LS i tak sobie kombinuję by usprawnić życie. Kombinuję także nad wspólnym pulpitem (rejestr windows) tak by wszystko to co na PULPICIE w Linux było i w Windows (ikony po prawej z Windows, po lewej z Linux'a). Ma to wyglądać tak że, pracując np. w Adobe Premiere, zapisuję coś na dysku (projekt), dodaję skrót na pulpit, przełączam się do Minta i mam to na pulpicie Minta.
Od razu mówię, jest to wykonalne o ile zna się dobrze Windows+rejestr+NTLite (wykastrowanie Windows z rządzenia się uprawnieniami (prawami dostępu do plików i katalogów)). Na razie uczę się. Mój ostatni Mint miał już 120GB i zapchał partycję więc wczoraj czekała mnie świeża instalka a teraz raz jeszcze to samo ale tym razem z mniejszą ilością błędów.
Nie pytajcie (głębiej) po co/dla kogo/na co/ gdzie jest sens - takich zabaw. To tylko zabawa :)

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #31 dnia: 2019-03-18, 11:03:53 »
Akurat Firefox ma taką funkcję jak synchronizacja i sam potrafi sobie ustawić  'w locie'  takie same zakładki, dodatki ,historię , dane logowania i ustawienia niezależnie od systemu operacyjnego.
 Tak więc jak odpalam Firefoxa na Win7 czy w telefonie to po kilku sekundach 'wygląda i ma' to samo co wersja linuxowa.
 Wymyślasz koło na nowo , Dziewczyno ;)
« Ostatnia zmiana: 2019-03-18, 11:06:04 wysłana przez mackeire »

Boxxaa

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #32 dnia: 2019-03-18, 11:30:39 »
Ja nie rozmawiam o kilku urządzeniach tylko o jednym, na dodatek także o jednym dysku i nic nie wymyślam albowiem nie mam zamiaru przesyłać synchronizacją (np. przez sieć) tak poufnych danych jak loginy i hasła.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #33 dnia: 2019-03-18, 11:41:22 »
Zgadzam sie z przedmowca wyzej,
bo o ile istnieje Firefox  "portable" na linuxa, to nie wiadomo jak to sie zachowa na systemach innych niz Linux, a tak synchrnizujesz i masz,
a jak cos nie zadziala to mozesz napisac do obslugi Firefoxa.

A co do wspolnych plikow ...
-  Jesli chodzi o Windows - Linux na jednym komputerze instalowane
mozesz sobie stworzyc osobna partycje NTFS i tam trzymac pliki i tylko w obu systemach dadac skrot do pulpitu
- Mozna tez na pendrive przechowywac pliki  i kopie zapasowa na jednym z systemow, jak ktos tak woli:-)
- Jesli chodzi o system na Virtualboxie i Linux
Virtualbox zeby widziec partycje linuxowe i zeby system w Virtualboxie widzial potrzebne jest chyba na Linuxie  zainstalowane VirtualBox Extension Pack
https://forum.linux.pl/index.php/topic,24774.msg133556.html#msg133556
- albo w ostatecznosci synchronizowac jakims programem przez server / chmure jak np. dropbox, google drive
o czym wspomnialas ze jest zbyt niebezpieczne dla przechowywania tam hasel.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #34 dnia: 2019-03-18, 11:44:03 »
Ja nie rozmawiam o kilku urządzeniach tylko o jednym, na dodatek także o jednym dysku

Dla synchro firefoxa nie ma to żadnego znaczenia, mechanizm działania jest taki sam.

nie mam zamiaru przesyłać synchronizacją (np. przez sieć) tak poufnych danych jak loginy i hasła.

Więc loginów i haseł nie przesyłaj. Trzymaj lokalnie. W KDE są wbudowane narzędzia, w mintach i windowsach - nie wiem.
« Ostatnia zmiana: 2019-03-18, 11:47:59 wysłana przez mackeire »

Boxxaa

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #35 dnia: 2019-03-18, 12:11:01 »
No właśnie, ja też jeszcze nie wiem ale za tydzień czy dwa już będę wiedzieć.
A co do reszty to właśnie dodatkowa partycja FAT32 dla Windows podpięta pod Linuxa to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie. Właśnie pogłaskałam i "pogodziłam" VirtualBoxa z Win7 z "matką" i nawet fajnie to wyszło więc na razie, dopóki nie przeczytam ze 100 różnych pdfów z "trikami" na Linuxie - zostaje jak jest. Ważne że działa wszystko co jest potrzebne.

Kończąc temat, zapisek z postu pierwszego:
1. Mint 19.1
2. Debian 9.8.X
3. Arch 2019.03
4. Gentoo 2017.01

jest raczej bezcelowy. Arch i Gentoo nie są dla świeżaka a Debian tak naprawdę po konfiguracji niczym się nie różni od dopracowanego Minta (dalej mowa o userze świeżaku).
Po przebojach (testowaniu) zostaję tylko przy Mint 19.1 albowiem dla początkującej (dopiero 17 dzień w Linuksie) musi to wystarczyć.
« Ostatnia zmiana: 2019-03-18, 12:21:14 wysłana przez Boxxaa »