Nowe posty

Autor Wątek: [Rozwiązane] Kilka systemów Linux na jednym dysku  (Przeczytany 8913 razy)

Boxxaa

  • Gość
[Rozwiązane] Kilka systemów Linux na jednym dysku
« dnia: 2019-03-15, 14:38:33 »
Dotychczas instalowałam tylko jedną dystrybucję przeznaczając na to cały dysk. Od kilku dni widzi mi się jednak inna konfiguracja. Do zadania przeznaczam ssd o pojemności 250GB. Na dysku muszą znaleźć się:

1. Mint 19.1
2. Debian 9.8.X
3. Arch 2019.03
4. Gentoo 2017.01

Nie wiem od czego zacząć. Nęka mnie brak wiedzy na temat SWAP. Muszę użyć 4xSWAP dla każdego z systemów osobno czy mogę zrobić jeden duży SWAP i podpiąć pod to każdy system z osobna?
Kolejna sprawa to kolejność instalacji. Zacząć MINTem i przygotować partycje i lecieć dalej czy... może inaczej?


« Ostatnia zmiana: 2019-03-18, 12:18:57 wysłana przez Boxxaa »

beaker

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-03-15, 14:48:46 »
SWAP może być wspólny.
Kolejność instalacji raczej nie ma znaczenia.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-03-15, 15:11:17 »
nawet /home może być wspólny, imho

beaker

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-03-15, 15:22:01 »
Z home to już bym nie kombinował, może być z tego więcej problemów niż korzyści.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-03-15, 15:52:07 »
więcej problemów

jakie ?

Zakładając ,że dla każdej dystrybucji zrobię inną nazwę użytkownika. Np na Debianie - dagmara_deb, na Archu dagmara_arch, na Fedorze dagmara_fed itd ....
 Co się pogryzie na wspólnej partycji ? Też się chętnie dowiem bo nie wiem.

beaker

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-03-15, 16:29:55 »
Poprzez współdzielenie home miałem na myśli współdzielenie tego samego konta.
W home, środowisko i programy trzymają swoje ustawienia dla użytkownika, które mogą być różne w zależności od dystrybucji.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby sprawdzić na własnej skórze jak to się zachowa, ewentualne późniejsze przeniesienie home do innej lokalizacji nie stanowi problemu.
« Ostatnia zmiana: 2019-03-15, 16:32:15 wysłana przez arecki »

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-03-15, 17:12:13 »
A nie lepiej zainstalować virtualbox i na nim zainstalować te linuxy?
Dwa mam na laptopie 2x home + 2x  /(systemowe) + 1 wspólny swap.

Boxxaa

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-03-16, 08:48:10 »
Na innym forum wspomniałam o VirtualBOX i jego minusach. Powtórzę się i tutaj. Moim zdaniem VBox jest ok ale nie do końca. Problemem jest emulowanie sprzętu (sterowniki). Chodzi mi w tym przede wszystkim o to, że gdy pracujemy na wirtualce to nie mamy możliwości przyglądania się że tak powiem, temu co dzieje się z naszym sprzętem. Wszystko co zrobimy np. w wirtualnym Archu w rzeczywistości może już nie działać (rzeczywistość = chwila w której przesiądziemy się na system pracujący poza środowiskiem wirtualnym). Taki przykład oparty na Debianie:
na wirtualce nie ma problemów z internetem, wifi i innymi. W realu gdy stawiam system od początku - pojawia się problem sterowników. Idzie to dostrzec dopiero gdy instalujemy system. Kolejna sprawa to wydajność podzespołów hardware'owych komputera na którym stoi Vbox kontra ta sama wydajność w chwili gdy działamy na żywym systemie. Np. Vbox udostępnia jakieś dziwne karty graficzne zamiast tej która rzeczywiście w PC istnieje.
Ok, wracając do tematu to sprawa multikont wygląda świetnie. Z czystej ciekawości właśnie sprawdzam jak by to jest. Dzisiaj postawiłam trzy systemy testowo i pobawię się z tydzień i dam znać co z tego wyszło (chodzi oczywiście o wspólne /home).
Już zrobiłam mały test na bazie Firefoks. Na razie na szybkiego mam postawionego Minta/Ubuntu i Kubuntu (z kombajnami Debian/Gentoo czekam na nowy dysk).
No i wygląda to tak że:
1. system 1 = Mint
2. system 2 = Ubuntu
3. system 3 = Kubuntu

Po instalacji Firefoksa na trzech systemach z osobna mam możliwość NAMIESZANIA w about:config tak, by folder ./Mozilla miał dokładnie te samą ścieżkę w trzech systemach z osobna. Po wykonaniu powyższego wychodzi na to, że ... pracując na Mincie gdy dokonuję zmian w Firefoksie - dokonują się one automatycznie we wszystkich innych systemach.
Sprawa wygląda dość ciekawie. To samo można zrobić z Thunderbirdem.
Z innymi programami jest jednak problem. Nie wiem gdzie zmienić ścieżkę do /home/ to po pierwsze.
Po drugie, przez chwilę pomyślałam nad czymś innym.
A może, dało by się w Linux dokonać partycji ./home i przestawić we wszystkich systemach ścieżkę dostępu? Jak myślicie?
Była by sobie partycja X a w niej wspólny ./home dla trzech systemów i wtedy jedynie skróty do programów na różnych pulpitach?
Dało by się w ogóle ./home + kilka innych wywalić na osobną partycję?
Rozchodzi mi się o to że ... instalując np. GoogleEarth, instalowali byśmy go tylko raz dla trzech systemów. Jedna istalka a nie trzy kopie z osobna.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-03-16, 09:13:22 »
Błagam. Zejdź na ziemię. Aczkolwiek przykład z GoogleEarth nie jest - z pewnych powodów do końca pozbawiony sensu, to inne już tak.
Każdy linux ma swoje własne repozytorium, budowane w oparciu o paczki w nim znajdujące się (zależności). Akurat wybrałaś 3 systemy, które są de facto jedną i tą samą (w pewnym uproszczeniu) dystrybucją, o ile Ubu jest w wersji 18.04. Tu teoretycznie np. taki FF zainstalowany z repozytorium mógłby chodzić wszędzie, ale nie da się tego zrobić już w przypadku, gdy to (K)Ubuntu będzie w wersji >18.04, albowiem tutaj FF zbudowany został na innych zależnościach niż w Mint. O Gentoo, czy Archu, o których wspominasz, przez grzeczność nie wspomnę :)
Po pierwsze jednak - zadaj sobie pytanie: co chcesz osiągnąć? Ubuntu/Kubuntu (18.04) i Mint 19 różnią się jedynie zainstalowanym tu środowiskiem (i kilkoma dodatkowymi programami w Mint). Chcesz sobie testować, która dystrybucja Ci odpowiada? Można to z dużym spokojem zrobić na VB. I nie - nie ma problemu ze sterownikami. Jest z niewłaściwą instalacją bądź konfiguracją systemu przez Ciebie. Chcesz - jak może wynikać z innych Twoich wątków - coś na te systemy robić? Też można to zrobić na VB, ale można też często przygotować binarkę w innym systemie (np. w Archu można zrobić deb, czy rpm; czy w debianowatych można dla innych - nie wiem). W tym jednakże przypadku 250GB dysku może się okazać zbyt małe dla przygotowania paczek w każdym z nich.
Wróćmy do wspólnego katalogu użytkownika. O ile sens ma wspólna partycja dla użytkowników różnych systemów (czyli owe /home), to już bladego sensu nie ma wspólny katalog użytkownika (czyli /home/jakiś_użytkownik). To pierwszy krok do destabilizacji systemu. Potrzebujesz w różnych dystrybucjach mieć dostęp do tego samego programu (np. FF, czy TB) - zainstaluj sobie na oddzielnej partycji (czy w jakimkolwiek innym katalogu) paczkę w formacie AppImage - odpowiednio ją udostępnij w różnych systemach i różnym użytkownikom - winno się udać.
Reszta nie ma sensu.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-03-16, 09:18:10 »
Cytuj
Nie wiem gdzie zmienić ścieżkę do /home/ to po pierwsze.

Program pisany dla linuksa uruchamiany z konta danego użytkownika zazwyczaj (chyba, że uruchamiany z sudo, potrzebny zapis powyżej /home) będzie przechowywał swoje dane w $HOME/.config $HOME/.local/share/jakieś_coś $HOME/.cache/, i tak dalej.

Cytuj
Rozchodzi mi się o to że ... instalując np. GoogleEarth, instalowali byśmy go tylko raz dla trzech systemów. Jedna istalka a nie trzy kopie z osobna.

Być może teoretycznie byłoby to wykonalne, ale przy użyciu niestandardowych [dla danej dystrybucji] wynalazków, mających na celu uniknięcie /często wyimaginowanego/ tzw. piekła zależności /dla paczkującego nieogara/, któremu się wydaje, że przeniesienie Windowsowego syfu, tzn. modelu oprogramowania uleczy wszystkie przyczyny i skutki braku myślenia, tj, w szczególności mam na myśli snap i inne gówna :D

Reasumując ... testować możesz wszystko. Na dłuższą metę prędzej czy później nastąpią różne komplikacje, błędy, konflikty wersji, a w przypadku różnych UID, GID nawet konflikty uprawnień.

« Ostatnia zmiana: 2019-03-16, 09:20:29 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

CynicFM

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-03-16, 10:44:40 »
Ja mam obecnie jeden home na dwa rozne linuxy i jest ok

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-03-16, 11:02:35 »
Cytat:  link=topic=25517.msg137103#msg137103 date=1552729480
Ja mam obecnie jeden home na dwa rozne linuxy i jest ok

Czysty przypadek i nie wiadomo jak długo trwać będzie. Radzę tego typu porad nie dawać nikomu.

Boxxaa

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #12 dnia: 2019-03-16, 11:08:46 »
Przypominam Panowie że na razie to tylko lekka teoria z lekką praktyką. Tak, wiem, że Kubuntu/Ubuntu/Mint to to samo i celowo wybrałam takowe. Chodzi mi przede wszystkim o to, by na jednym systemie pracować, na drugim kombinować a trzeciego mieć po to, by mógł paść kiedy będzie chciał. Linux to nie Windows. Wymaga pracy, nauki, cierpliwości i przede wszystkim chęci pracy na tym. Nie wspomniałam wcześniej, lecz muszę. Tylko proszę, nie lejcie od razu. Linux'a mam od 14 dni. Definitywnie zrezygnowałam z Windows (jako główny system). Uczę się po przez kombinowanie. Będzie trwało to kilka miesięcy dlatego nie odpowiem na pytanie: co chcę osiągnąć. Muszę radzić sobie z partycjami, z rozruchem, z kilkoma systemami na dysku, z Grubem i resztą i wiem że, tylko praktyka mnie tego nauczy. Skupmy się na temacie - nie szukajmy sensu, logiki i przede wszystkim celu.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #13 dnia: 2019-03-16, 12:03:18 »
Skupmy się raczej na dobrej poradzie, która brzmi: przetestuj kilka dystrybucji (masz sprzęt, który spokojnie to zrobi na VM), wybierz tę jedną, zainstaluj, poznaj i używaj do woli. Kombinować - cokolwiek to oznacza - możesz też na VM (bo bezpiecznie) albo na innym koncie użytkownika (jeśli to kombinowanie ogranicza się do jego przestrzeni). Jeśli padnie - nauczysz się go reanimować.
A pozwalam sobie pisać, albowiem poszukiwanie "sensu, logiki i celu" w Twoim rozwiązaniu jest po prostu bezcelowe.
Ze swej strony mogę napisać: po poznaniu Archa, dużo wycierpi i w przypadku, gdy nawet padnie, to jego reanimacja zwykle nie trwa dłużej niż kilka minut (trzeba mieć w miarę nowe iso, najlepiej z jakimś "ułatwiaczem", może być pokrewne do Archa, ale nie może to być Manjaro).

CynicFM

  • Gość
Odp: Kilka systemów Linux na jednym dysku
« Odpowiedź #14 dnia: 2019-03-16, 12:41:14 »
No ja napisalem tylko ze mam dwa home na jednej partycji z dwoch roznych systemow i działa jak coś (edit: jednak wyszło to bo chciałem sprawdzić czy działa coś takiego, ogólnie nie polecam)
A ogólnie co do kilku systemów to jakis czas temu pewien amerykanin mi objasnil pięknie i ładnie, poprzez e-mail, na czym polega tworzenie partycji.
Ogólnie to zanim zaczniesz instalować swój system, to ściąga się program np. Gparted, a w nim tworzysz partycje do /root (/) /home i ewentualnie /boot jak chcesz, chocaż ja na początku nigdy nie tworzyłem /home, jak np. istalowałem devuan (debian fork) to wszystko na jednej partycji miałem, ale potem jak chcesz skasować coś np. system albo coś się złego wydarzy to przy reinstalacji home folder też leci do kosza.

W gparted tworzy się extended partition (partycja rozszerzona) no i tam sobie potem tworzysz np /dev/sda1 pod root /dev/sda2 home a potem np kolejnego linuxa root pod /dev/sda5 np. a /home /dev/sda6
Oczywiscie bez graficznego instalatora to tworzy się partycje komendami mkdir oraz mount.

Ogólnie to nie polecam instalowanie ubuntu oraz mint, wybierz jedną z tych dwóch, mint jest dobre dla początkujących, jednak (nie o tym temat, wiem), ja na dobrze porzuciłem dystrybucje obsługiwane przez systemd, a też mam pytanie jak chciałabyś zainstalować gentoo bez znajomości komend w terminalu??
Zamiast trzymać się 4 różnych dystrybucji, to wybierz jedną, którą zaczniesz hackować i podporządkowywać ją samej sobie. To system i komputer ma tobie służyć.