Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Pycharm debuuger  (Przeczytany 3038 razy)

Offline Panas

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 198
    • Zobacz profil
Pycharm debuuger
« dnia: 2019-02-24, 12:23:11 »
Mam problem z instalacją debugera do pycharma, instalacja była przez Snapa


"Non-zero exit code (1):
Traceback (most recent call last):
  File "/snap/pycharm-community/112/helpers/pydev/setup_cython.py", line 14, in <module>
    from setuptools import setup
ModuleNotFoundError: No module named 'setuptools'"

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Pycharm debuuger
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-02-24, 14:26:16 »
Forum snapa tez cos kiepsko dziala,
Jak klikam wyszarzona ikonke "szukaj"  to wyskakuje tylko okienko do wpisania z napisem na dole "options".
Wklejam doslownie to
No module named 'setuptools'"
klikam "Enter" i nie dziala na Firefox ESR 60.5
Problemem jest prawdopodobnie  przez nie zamkniety cudzyslow.
( usun ostatni cudzyslow i zacznie dzialac )
Wiec sprawdz jak u Ciebie to forum dziala
https://forum.snapcraft.io/search?q=No%20module%20named%20%27setuptools%27
i jesli problem u Ciebie tez wystepuje,
to zglos im problem takze z tym, zeby dodali jakies powiadomienia o bledach, jesli wyszukiwarka nie potrafi pominac tych cudzyslowiow.
« Ostatnia zmiana: 2019-02-24, 14:29:32 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Pycharm debuuger
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-02-24, 16:48:31 »
Zainstalowanie pakietu "setuptools" pasującego do używanej wersji Pythona (2 albo 3) to nie jest chyba jakieś "rocket science" wymagające nadprzyrodzonych mocy psionicznych? Do tego prewencyjne - też dopasowane do wersji - pip i virtualenv.

Czyli albo (Python 2.x)
sudo apt install python-setuptools python-pip python-virtualenv
albo (Python 3.x)
sudo apt install python3-setuptools python3-pip python3-virtualenv

albo oba, jak nie jesteś jeszcze zdecydowany na wybór interpretera.
« Ostatnia zmiana: 2019-02-24, 16:52:55 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Pycharm debuuger
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-02-24, 17:02:42 »
Po za tematem...
Ale fakt faktem, ze jesli pakiet potrzebuje jakichs zaleznosci to powinien je pociagnac automatycznie, bo to nie jest reczna kompilacja i instalacja.
wiec pytanie powinno isc do developerow pakietow.
Chyba ze uzytkownik probuje zainstalowac debuger ktory nie jest do tego pycharm-a.
Jesli tak by bylo, wtedy tez developerow mozna by poprosic by dali jakies zabezpieczenie przez zrobieniem glupstw.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Pycharm debuuger
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-02-24, 19:14:22 »
snap != pakiet.

Snap z definicji nie może mieć zależności, bo to jest paczka "all in one", ze wszystkimi zależnościami wbudowanymi i jest całkowicie niezależny od systemu pakietów natywnych dla systemu (typu DEB czy RPM). Nie oczekuj, że snap IDE będzie miał wszystkie możliwie biblioteki developerskie wbudowane w siebie.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Pycharm debuuger
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-02-24, 22:28:26 »
Cytuj
Snap z definicji nie może mieć zależności, bo to jest paczka "all in one", ze wszystkimi zależnościami wbudowanymi i jest całkowicie niezależny od systemu pakietów natywnych dla systemu (typu DEB czy RPM)
Moze to jest bardziej skomplikowane.   Snap Store app a przynajmniej mi przypomina menadzera pakietow DEB, czy RPM.
Kazdy pakiet posiada nawet plik informacyjny, https://docs.snapcraft.io/the-snapcraft-format/8337
krory mozna by rozbudowac do rzeczy ktore bylyby pomocne w budowaniu i zarzadzaniu pakietu.
Choc nie znalazlem wiecej szczegolow odnosnie mozliwosci budowania, ani nie znam wizji tego projektu, wiec nie wiem czym dokładniej ten projekt jest.
Ale wierze ze " potrzeba jest matką wynalazku " , ale nie da sie tego osiagnac, bez zgłaszania potrzeb i problemów.

Cytuj
Nie oczekuj, że snap IDE będzie miał wszystkie możliwie biblioteki developerskie wbudowane w siebie.
Troche na inny temat.
Wiekszosc developerow pisze takie skrypty jak .configure , cmake ktore maja za zadanie sprawdzic czy uzytkownik ma zainstalowane dane zaleznosci do kompilowania.
Nawet ze skryptu mozna probowac wylowic komendy na podstawie listy komend z compgen -c , wiec mozna probowac automatycznie wylowic zaleznosci,
jesli dany menadzer DEB, RPM lub inny potrafi pokazac do jakiego pakietu ( a nawet nazwe kodu zrodlowego ) nalezy plik z podana sciezka ktora pokazala komenda which.
Ma to za zadanie uniknac takich komunikatow jak wyzej, ktore nie zawsze wskazuja na nazwe konkretnej brakujacej zaleznosci.
Mam wrazenie ze czesc tych skryptow jest pisana recznie, ale uwazam ze mozna by ten proces zautomatyzowac
 i nie informowac uzytkownika jakie nazwy pakietow np. .deb zostaly uzyte  na Debianie,
ale powinny skrypty informowac jakie pakiety zrodlowe zostaly uzyte na podstawie informacji o pakietach np. apt-cache lub cos podobnego,
 bo to jest bardziej pomocne dla osoby kompilujacej na innych dystrybucjach.
W przypadku snap, nie zawsze oczekiwalbym od IDE by wbudowywał wszystkie biblioteki w budowany pakiet,
ale zeby poinformowal uzytkownika jakiego pakietu i w jakiej wersji snap oczekuje,
jezeli paczkujacy wie ze uzytkownik bedzie potrzebowal.
Nie zawsze sie moze da, gdy np. uzytkownik ma skompilowany inaczej w systemie python i brakuje tam pliku.
a w tym przypadku bylo to mozliwe, poniewaz zaleznosc jest osobnym kodem zrodlowym https://pypi.org/project/setuptools/#files

Wiem ze problem jest troche bardziej zlozony,
np.  podalem przyklad z wyszukiwaniem zaleznosci w  skrypcie,
 ale kompilator C raz inne jezyki programowania musza miec wlasne wypracowane narzedzia.
Jestem zmeczony, ale mam nadzieje ze jasno wyrazilem swoje poglady.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Pycharm debuuger
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-02-24, 22:48:52 »
Patrz mi na klawisze: snap jest niezależny od dystrybucji, wersji, typu używanego przez dystrybucję managera pakietów. On NIE wie, jak nazywa się pakiet zawierający setuptools w Twojej dystrybucji (i czy w ogóle jest w niej jakikolwiek python), jak go znaleźć czy tym bardziej jak go zainstalować.

Opis sytemu snap jest tutaj.

OT: Szczerze mówiąc, ja wolę instalować IntelliJ z pliku TGZ w katalogu użytkownika, aktualizacje robią się "w miejscu" wtedy kiedy ja chcę, nie kiedy snapd tak postanowi. A jeśli już chcę full-auto, to wolę natywną aplikację jetbrainsów do instalacji i aktualizacji: toolbox app.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Panas

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 198
    • Zobacz profil
Odp: Pycharm debuuger
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-02-25, 23:13:04 »
Dopiero teraz mogłem osiąść jutro bede czytał więcej.
Toolboxa  mam i Pycharm również przez to został zainstalowany, snapa wywaliłem

Przy próbie automatycznej instalacji z poziomu IDE wywala mi.

Non-zero exit code (1): 
_pydevd_bundle/pydevd_cython.c:17:10: fatal error: Python.h: Nie ma takiego pliku ani katalogu
 #include "Python.h"
          ^~~~~~~~~~
compilation terminated.
error: command 'x86_64-linux-gnu-gcc' failed with exit status 1


panas@Panas:~$ which x86_64-linux-gnu-gcc
/usr/bin/x86_64-linux-gnu-gcc
panas@Panas:~$ ls -l /usr/bin/x86_64-linux-gnu-gcc
lrwxrwxrwx 1 root root 5 wrz 17 09:07 /usr/bin/x86_64-linux-gnu-gcc -> gcc-7
panas@Panas:~$ python3 -V
Python 3.6.7
panas@Panas:~$ python -V
Python 3.6.7
panas@Panas:~$ python2 -V
Python 2.7.15rc1
panas@Panas:~$


Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Pycharm debuuger
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-02-26, 12:21:55 »
Pliki *.h sa zwyczaj w pakietach z koncowka -dev lub -devel w zaleznosci od dystrybucji linuxa,
https://askubuntu.com/questions/526708/fatal-error-python-h-no-file-or-directory

Niektore dystrybucje posiadaja narzedzie do wyszukiwania ktory pakiet w repozytorium zawiera dany plik.
Np. apt-cache
https://www.cyberciti.biz/faq/equivalent-of-rpm-qf-command/

Nie wiem, moze sie to zmienilo,
 ale w starszej wersji niektorzy nie byli zadowoleni, ze ich apt pobiera taka wersje rozszerzona informacji o pakietach, gdy zazwyczaj nie jest to konieczne,
co troche go sila rzeczy zamula.

Edytowane

Tylko dopisze bo poradnik jest "slaby"
Do wyszukiwania ktory pakiet w repozytorium posiada dany plik sluzy  apt-file
U mnie jest troche inaczej bo uzywam juz chyba martwego apt-rpm , niby to samo, ale sa czasem roznice
 np. ja uzywam apt-cache search ... i apt-cache search file ... a apt-deb uzywa apt-cache search ... i apt-file ...
natomiast ta "rozszerzona wersja informacji o pakietach" to jest taki plik binarny ktory pobiera "apt-update"
I jesli apt-file uzywa wlasnej bazy danych, to dobrze. Ale jesli korzysta "z tej glownej" to taki Synaptic
musi sie ladowac wolniej, bo taka baza danych do pobrania jest wieksza.
http://manpages.ubuntu.com/manpages/precise/man1/apt-file.1.html
« Ostatnia zmiana: 2019-02-26, 23:26:32 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.