Inne > Advocacy

Sensowny podział partycji

<< < (2/2)

marcin'82:
W tym przypadku "sudo su -" było niepotrzebne. Poczytaj o znaku zachęty - prompt. Systemrescuecd zbudowany jest na gentoo, inna powłoka, inny znak zachęty, zmienna PROMPT. Domyślnie uruchamiany jest z logowaniem na konto roota. Jakim użytkownikiem "jesteś" w danej chwili sprawdzisz poleceniem:

--- Kod: ---
whoami
--- Koniec kodu ---

Debian musi być zainstalowany w trybie UEFI. Z partycją EFI/ESP nic nie rób, nie formatuj jej przypadkiem - nie ruszaj - powinna zostać wykryta automatycznie. Utwórz sobie następne partycje podstawowe, numery od /dev/sda6 w górę. Przed wydzieleniem partycji uruchom Windows 10. Wykonaj czyszczenie systemu plików i defragmentację. ZAMKNIJ system całkowicie - nie domyślna "hibernacja":
https://www.isumsoft.com/windows-10/2-ways-to-perform-a-full-shutdown.html .

Dopiero wtedy wydzielaj partycje dla linuksa i instaluj.

Żeby uniknąć problemów z montowaniem partycji NTFS w linuksie - trzeba będzie wyłączyć na stałe tzw. fast boot w Windows 10.



prezes.cc:
Ja to zrobie za pomocą gparted - trzy partycje podstawowe, jedna NTFS i dwie EXT4 zawsze tak robiłem. A moim pytaniem było tylko wielkość poszczególnych partycji - dalej sobie poradze. Także dzięki za Twój trud i zainteresowanie tematem.

Milczarskivon:
50GB debian ext4 300 GB DEBIAN HOME EXT 4 (chyba że ktoś mi udowodni tutaj że na desktop lepszy jest JFS który teraz testuje i nie widzę różnicy )  16GB SWAP rób nie pytaj uwierz w konieczność istnienia swapa w każdym systemie komputerowym k tóry czasem nawet gdy nie chce to może chcieć z niego skorzystać i co wtedy ?? pozostałe 300GB NTFS dla WINDOWSA . Chyba  że większość czasu będziesz spędzać na linuxie to wtedy LINUX HOME 500GB WINDOWS NTFS 100GB ...SYSTEM DEBIAN EXT4 nosuid ,noguid (nie włączaj opcjii sync przypadkiem bo spadnie wydajność globalnie i niewiem gdzie SYNC dla dysków się nadaje może ktoś odpowie... 

pavbaranov:
@Milczarskivon - To ja poproszę o uzasadnienie aż 50GB na sam system oraz aż 16GB SWAP w tym przypadku.

Paweł Kraszewski:
Abstrahując od wszystkiego... U mnie w robocie (developerskie Ubuntu Budgie 19.04) jest


--- Kod: ---
PATH                                     FSSIZE FSUSE% FSTYPE      MOUNTPOINT
/dev/sdc1                                   80G    50% xfs         /
/dev/sda3                                  3,9G    62% ext4        /boot
/dev/sda2                                199,8M     4% vfat        /boot/efi
/dev/sdc2                                 31,8G    79% f2fs        /home/pawel/.cache_f2fs
/dev/mapper/PowerStation-HOME            399,8G    87% xfs         /home
/dev/mapper/PowerStation-STORAGE           1,5T    40% xfs         /storage
/dev/mapper/PowerStation-ISO             749,8G    67% xfs         /storage/ISO
/dev/mapper/PowerStation-GENTOO          299,9G    74% xfs         /storage/Gentoo
...
...

--- Koniec kodu ---
W tym sda i sdb to magnetyki, sdc to SSD.

Także 50GB partycji root przyjmuję bez mrugnięcia okiem, mając obecnie 41GB zajęte... I na / są wyłącznie pakiety, żadnej prywaty.

A co do kategorycznych wypowiedzi na temat braku tudzież rozmiaru SWAPa - mamy cudowne rozwiązanie w postaci SWAPa w pliku (byle FS nie był typu CoW) i narzędzia typu swapspace, które automagicznie tworzy nowe swapy, gdy zapotrzebowanie na pamięć wirtualną rośnie i zwalnia je, gdy spada.

Co do dysonansu Ubuntu-Gentoo (z mojej stopki) - maszyna developerska jest na Ubuntu, zaś /storage/Gentoo to partycja, gdzie mam fąfnaście katalogów z różnie skonfigurowanymi Gentoosami (różne kombinacje procka i biblioteki standardowej, typu i7-glibc-hardened czy atom32-uclibc-hardened) odpalane jako kontenery LXC.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej