Nowe posty

Autor Wątek: Sensowny podział partycji  (Przeczytany 4205 razy)

prezes.cc

  • Gość
Sensowny podział partycji
« dnia: 2019-02-23, 15:00:36 »
Mam partycje 690GB i chce ją podzielić jakoś sensownie. Mam jeszcze jedną partycję 240GB, gdzie jest zainstalowany Windows 10. Na partycji 690 GB chce zainstalować Debiana z partycją SWAP (nie wiem czy będzie potrzebna - mam 8GB Ramu) partycją root i home i żeby zostało jeszcze miejsce na partycje dla Windowsa - głównie to taki Magazyn, Steam, Unreal Engine i Visual Studio. Na Debianie nie będę instalował dużo aplikacji - głównie to Code Blocks i coś pod Pythona i Luę. Nie będę instalował Wine.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Sensowny podział partycji
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-02-23, 15:34:34 »
1. (mam 8GB) Zalezy jak wielkie projekty kompilujesz, ale chyba powinno wystarczyc.
nawet nie jest zalecane SWAP  jako normalne uzytkowanie, SWAP jest do sytuacji "kryzysowych"
ale mozesz  kiedys przetestowac / pomyślec o  ograniczeniu zasobow,
w przypadku ich wyczerpania (etc/security/limits.conf) oraz monitoringu  (system monitor / conky).
Przetestowac, bo nie wiem jak to wplynie w praktyce na jakosc kompilowania.
50GB Ci wystarczy na partycje systemowa i "wlasne" projekty do kompilowania ?
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

prezes.cc

  • Gość
Odp: Sensowny podział partycji
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-02-23, 16:03:14 »
Dobra dzięki wszystko jasne. Zaczne od 50GB na partycję systemową, 240GB partycja home i 400GB dla partycji windowsowej. SWAPa nie będę ustawiał. Projekty są małe kilkadziesiąt linii kodu.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Sensowny podział partycji
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-02-23, 18:21:21 »
Jaką masz tam tablice partycji? Uruchom jakieś livecd i pokaż:
sudo su -
parted -l
marcin82

prezes.cc

  • Gość
Odp: Sensowny podział partycji
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-02-24, 08:03:28 »
Cytuj
sudo su -

Nie dziala. Pojawia sie cos takiego:

Cytuj
root@sysresccd /root % sudo su -
zsh: correct 'sudo' to '_sudo' [nyae]? y
_sudo:40: bad math expression: operand expected at `<  '
_arguments:comparguments:319: can only be called from completion function
root@sysresccd /root %

Natomiast z polecenia parted -l pojawia sie cos takiego:

Cytuj
root@sysresccd /root/Desktop % parted -l
Model: ATA ST1000LM035-1RK1 (scsi)
Disk /dev/sda: 1000GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt
Disk Flags:

Number  Start   End     Size    File system  Name                          Flags
 1      1049kB  524MB   523MB   ntfs         Basic data partition          hidden, diag
 2      524MB   629MB   105MB   fat32        EFI system partition          boot, esp
 3      629MB   646MB   16.8MB               Microsoft reserved partition  msftres
 4      646MB   262GB   261GB   ntfs         Basic data partition          msftdata
 5      262GB   1000GB  738GB   ntfs         Basic data partition          msftdata


Warning: Unable to open /dev/sr0 read-write (Read-only file system).  /dev/sr0
has been opened read-only.
Error: /dev/sr0: unrecognised disk label
Model: HL-DT-ST DVDRAM GUE0N (scsi)                                       
Disk /dev/sr0: 570MB
Sector size (logical/physical): 2048B/2048B
Partition Table: unknown
Disk Flags:

root@sysresccd /root/Desktop %

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Sensowny podział partycji
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-02-24, 11:04:03 »
W tym przypadku "sudo su -" było niepotrzebne. Poczytaj o znaku zachęty - prompt. Systemrescuecd zbudowany jest na gentoo, inna powłoka, inny znak zachęty, zmienna PROMPT. Domyślnie uruchamiany jest z logowaniem na konto roota. Jakim użytkownikiem "jesteś" w danej chwili sprawdzisz poleceniem:
whoami

Debian musi być zainstalowany w trybie UEFI. Z partycją EFI/ESP nic nie rób, nie formatuj jej przypadkiem - nie ruszaj - powinna zostać wykryta automatycznie. Utwórz sobie następne partycje podstawowe, numery od /dev/sda6 w górę. Przed wydzieleniem partycji uruchom Windows 10. Wykonaj czyszczenie systemu plików i defragmentację. ZAMKNIJ system całkowicie - nie domyślna "hibernacja":
https://www.isumsoft.com/windows-10/2-ways-to-perform-a-full-shutdown.html .

Dopiero wtedy wydzielaj partycje dla linuksa i instaluj.

Żeby uniknąć problemów z montowaniem partycji NTFS w linuksie - trzeba będzie wyłączyć na stałe tzw. fast boot w Windows 10.



marcin82

prezes.cc

  • Gość
Odp: Sensowny podział partycji
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-02-24, 18:24:24 »
Ja to zrobie za pomocą gparted - trzy partycje podstawowe, jedna NTFS i dwie EXT4 zawsze tak robiłem. A moim pytaniem było tylko wielkość poszczególnych partycji - dalej sobie poradze. Także dzięki za Twój trud i zainteresowanie tematem.

Offline Milczarskivon

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Sensowny podział partycji
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-05-07, 15:50:39 »
50GB debian ext4 300 GB DEBIAN HOME EXT 4 (chyba że ktoś mi udowodni tutaj że na desktop lepszy jest JFS który teraz testuje i nie widzę różnicy )  16GB SWAP rób nie pytaj uwierz w konieczność istnienia swapa w każdym systemie komputerowym k tóry czasem nawet gdy nie chce to może chcieć z niego skorzystać i co wtedy ?? pozostałe 300GB NTFS dla WINDOWSA . Chyba  że większość czasu będziesz spędzać na linuxie to wtedy LINUX HOME 500GB WINDOWS NTFS 100GB ...SYSTEM DEBIAN EXT4 nosuid ,noguid (nie włączaj opcjii sync przypadkiem bo spadnie wydajność globalnie i niewiem gdzie SYNC dla dysków się nadaje może ktoś odpowie... 

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Sensowny podział partycji
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-05-07, 16:45:52 »
@Milczarskivon - To ja poproszę o uzasadnienie aż 50GB na sam system oraz aż 16GB SWAP w tym przypadku.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Sensowny podział partycji
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-05-08, 11:02:05 »
Abstrahując od wszystkiego... U mnie w robocie (developerskie Ubuntu Budgie 19.04) jest

PATH                                     FSSIZE FSUSE% FSTYPE      MOUNTPOINT
/dev/sdc1                                   80G    50% xfs         /
/dev/sda3                                  3,9G    62% ext4        /boot
/dev/sda2                                199,8M     4% vfat        /boot/efi
/dev/sdc2                                 31,8G    79% f2fs        /home/pawel/.cache_f2fs
/dev/mapper/PowerStation-HOME            399,8G    87% xfs         /home
/dev/mapper/PowerStation-STORAGE           1,5T    40% xfs         /storage
/dev/mapper/PowerStation-ISO             749,8G    67% xfs         /storage/ISO
/dev/mapper/PowerStation-GENTOO          299,9G    74% xfs         /storage/Gentoo
...
...
W tym sda i sdb to magnetyki, sdc to SSD.

Także 50GB partycji root przyjmuję bez mrugnięcia okiem, mając obecnie 41GB zajęte... I na / są wyłącznie pakiety, żadnej prywaty.

A co do kategorycznych wypowiedzi na temat braku tudzież rozmiaru SWAPa - mamy cudowne rozwiązanie w postaci SWAPa w pliku (byle FS nie był typu CoW) i narzędzia typu swapspace, które automagicznie tworzy nowe swapy, gdy zapotrzebowanie na pamięć wirtualną rośnie i zwalnia je, gdy spada.

Co do dysonansu Ubuntu-Gentoo (z mojej stopki) - maszyna developerska jest na Ubuntu, zaś /storage/Gentoo to partycja, gdzie mam fąfnaście katalogów z różnie skonfigurowanymi Gentoosami (różne kombinacje procka i biblioteki standardowej, typu i7-glibc-hardened czy atom32-uclibc-hardened) odpalane jako kontenery LXC.
« Ostatnia zmiana: 2019-05-08, 11:09:47 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy