Nowe posty

Autor Wątek: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?  (Przeczytany 4886 razy)

whitewolf1608

  • Gość
Witam tak jak w temacie, krótko i na temat.

Który Linux do przywracania partycji systemowej w Tablecie z Android ?

Proszę o podanie najlepiej nadającej się dystrybucji do tego.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-01-08, 14:59:27 »
Linux Mint, ewentualnie Arch Linux
 ze wzgledu ze mnogosc narzedzi, w tym pakietow uzytkownikow ( nie pamietam nazwy jak to dodatkowe repozytorium sie nazywalo )

To sa zazwyczaj narzedzia dzieki ktorym np. mozesz zmienic Adroida na inny.
Niestety w zaleznosci od modelu telefonu moze brakowac kilku opcji lub konkretnego narzedzia.
Jesli np.
telefon zostal  "bricked" czyli nie uruchamia sie, a producent lub inny developer nie wydal odpowiedniego narzedzia na linuxa,
to pozostaje skorzystac tylko z tego jedynie slusznego systemu ( i czasami nawet tylko w konkretnej wersji )  ktory wspiera producent telefonu.

PS: A tak jakbys napisal bardziej konkretnie co masz na mysli przywrocic partycje ..., to bylo by milo.
Nie wiem czy z kopii gdzies zapisanej, czy poprostu nagle znikla partycja, czy pliki androida zostaly uszkodzone i musisz wgrac nowy system.
« Ostatnia zmiana: 2019-01-08, 15:08:08 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

whitewolf1608

  • Gość
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-01-08, 17:28:25 »
Witaj Dziękuję Ci za to że Jesteś.

Dziękuję Ci za Twoją wiadomość.

Jak podpinam pod USB w Windows to słychać ten charakterystyczny dźwięk.

Jednak w Menedżerze urządzeń nie odnajduje mi urządzenia pod żadną nazwą.

Jakie narzędzie uruchomi na Linuxie wgrywanie z linii komend na nowo obrazu systemu.

Mam obraz systemu w formacie kdz. Format kompatybilny z urządzeniami LG.

Przez Recovery TWRP - jak jeszcze działalo widziane były dwie partycje:

Boot

Recovery

Przez TWRP więcej partycji nie było rozpoznawane, co nie oznacza, że w Androidzie jest ich więcej.

Jak dokonuje się czyszczenia to jest ich więcej.

Jednak jest nadzieja, potrzeba wgrać obraz kdz do pamięci flash.

Obecnie nie mogę uruchomić Download Mode, ani wejść w TWRP.

Proszę o porady jak z linii komend wgrać obraz kdz do pamięci flash ?
« Ostatnia zmiana: 2019-01-08, 17:34:47 wysłana przez whitewolf1608 »

whitewolf1608

  • Gość
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-01-08, 17:44:40 »
Linux Mint, ewentualnie Arch Linux
 ze względu ze mnogość narzędzi, w tym pakietów użytkowników ( nie pamiętam nazwy jak to dodatkowe repozytorium się nazywało )

To są zazwyczaj narzędzia dzięki którym np. możesz zmienić Androida na inny.
Niestety w zależności od modelu telefonu możne brakować kilku opcji lub konkretnego narzędzia.
Jeśli np.
telefon został  "bricked" czyli nie uruchamia się, a producent lub inny developer nie wydal odpowiedniego narzędzia na Linux,
to pozostaje skorzystać tylko z tego jedynie słusznego systemu ( i czasami nawet tylko w konkretnej wersji )  który wspiera producent telefonu.

PS: A tak jakbyś napisał bardziej konkretnie co masz na myśli przywrócić partycje ..., to było by milo.
Nie wiem czy z kopii gdzieś zapisanej, czy po prostu nagle znikła partycja, czy pliki androida zostały uszkodzone i musisz wgrać nowy system.

Przyjacielu możesz mi napisać gdzie na płycie głównej znajduje się pamięć Flash ?

Jedna osoba mówiła mi i nie wiem czy specjalnie nie wprowadziła mnie w błąd.

Chodzi o to że podobno istnieje odratowanie pamięci Flash oraz Eprom, naświetlając to miejsce

zwykłym laserem.

Myślę że mógłbym spróbować samemu w domu otworzyć Tablet.

Potrzebuję tylko informacji, lu b jakiejś instrukcji gdzie się odhacza zaczepy itd...

Jest to LG G Pad v490

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-01-08, 18:28:22 »
Jestem tylko zwyklym uzytkownikiem ktory rowniez kiedys mial cos wspolnego TWRP i czyms tam jeszcze, nic poza tym. :)
Uzywalem glownie narzedzi graficznych, nic poza tym.
Ty potrzebujesz wiedzy i dokumentacji  i aplikacji do konkretnego modelu.
Od tego sa konkretne fora, konkretne poradniki i konkretne aplikacje.
Jednym z takich for jest np. xda, znajdziesz tam soft i poradniki, ale to jest forum glownie dla developerow,
wiec pomocy mozesz nie tam czasami nie dostac.
https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/
Jest tez chyba kilka for polskich, o ktorych nie mam bladego pojecia.

Cytuj
podobno istnieje odratowanie pamięci Flash oraz Eprom, naświetlając to miejsce
Nie jestem nawet elektronikiem. (bynajmniej nie prawdziwym)  Zeby odpowiedziec na to pytanie musialbys znalesc informacje jak taka twoja pamiec jest zbudowana
i czy ma jakies naprawialne wady.
- samo swiecenie na obudowe nie pomoze
- krysztalkow krzemu raczej nie polaczy ( Temperatura topnienia krzemu 1 414 °C https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzem )
 predzej sie telefon spali :D
- ale samo nagrzanie moglo by pomoc stopic conajwyzej topniki np. cyna 231,93 °C ale jak widzisz to i tak jest za wysoka temperatura np. dla plastikowej obudowy.
( chociaz wsumie odlutowuje sie BGA goracym powietrzem, ale tam cyna jest na wierzchu )
- kiedys przypadkowo wydzialem spalony tranzystor, z zewnatrz wyglądal normalnie, ale w srodku byla przepalona dziura.
...  Takze jest to bardzo watpliwe.

Jak TWRP padlo to chyba musisz znalesc poradnik jak odbrikowac urzadzenie, ktore polega na wgraniu orginalnego softu producenta.
Jesli problemem jest uszkodzona pamiec, to chyba tylko wymiana pamieci w serwisie pomoze.
Jesli chodzi o linuxa to sobie wpisz taka komende przed i po podlaczeniu urzadzenia,
lsusb
Zobaczysz chociaz czy wykrywa go.
« Ostatnia zmiana: 2019-01-08, 22:36:02 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

whitewolf1608

  • Gość
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-01-08, 23:10:21 »
Jestem tylko zwyklym uzytkownikiem ktory rowniez kiedys mial cos wspolnego TWRP i czyms tam jeszcze, nic poza tym. :)
Uzywalem glownie narzedzi graficznych, nic poza tym.
Ty potrzebujesz wiedzy i dokumentacji  i aplikacji do konkretnego modelu.
Od tego sa konkretne fora, konkretne poradniki i konkretne aplikacje.
Jednym z takich for jest np. xda, znajdziesz tam soft i poradniki, ale to jest forum glownie dla developerow,
wiec pomocy mozesz nie tam czasami nie dostac.
https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/
Jest tez chyba kilka for polskich, o ktorych nie mam bladego pojecia.

Cytuj
podobno istnieje odratowanie pamięci Flash oraz Eprom, naświetlając to miejsce
Nie jestem nawet elektronikiem. (bynajmniej nie prawdziwym)  Zeby odpowiedziec na to pytanie musialbys znalesc informacje jak taka twoja pamiec jest zbudowana
i czy ma jakies naprawialne wady.
- samo swiecenie na obudowe nie pomoze
- krysztalkow krzemu raczej nie polaczy ( Temperatura topnienia krzemu 1 414 °C https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzem )
 predzej sie telefon spali :D
- ale samo nagrzanie moglo by pomoc stopic conajwyzej topniki np. cyna 231,93 °C ale jak widzisz to i tak jest za wysoka temperatura np. dla plastikowej obudowy.
( chociaz wsumie odlutowuje sie BGA goracym powietrzem, ale tam cyna jest na wierzchu )
- kiedys przypadkowo wydzialem spalony tranzystor, z zewnatrz wyglądal normalnie, ale w srodku byla przepalona dziura.
...  Takze jest to bardzo watpliwe.

Jak TWRP padlo to chyba musisz znalesc poradnik jak odbrikowac urzadzenie, ktore polega na wgraniu orginalnego softu producenta.
Jesli problemem jest uszkodzona pamiec, to chyba tylko wymiana pamieci w serwisie pomoze.
Jesli chodzi o linuxa to sobie wpisz taka komende przed i po podlaczeniu urzadzenia,
lsusb
Zobaczysz chociaz czy wykrywa go.

Przyjacielu pobrałem ISO Hiren's Boot w wersji x64 Bit.

Podczas nagrywania na PenDrive 32 GB przez aplikację Rufus - nie napotkałem żadnych komunikatów.

Aplikacja Rufus podpowiada aby ustawić Schemat Partycjonowania na GPT, więc tak się stosuję.

Jednak nie bootuje mi się z PenDrive ten Hiren's Boot ani z GPT ani z MBR jak przestawię, na MBR.

Podczas rozruchu systemu uruchamia  mi się krótkie powiadomienie z info które klawisze należy wybierać.

Kolejno do rozruchu z USB u mnie jest tak : ESC> następnie F9.

Następnie raz strzałka w dół i Enter jako USB.

Mój laptop to HP EliteBook 8470p

Dla porównania ja utworzyłem na Vmare Player wirtualną maszynę z tym ISO.

I nie uwierzysz ale bootuje się do pulpitu poprawnie.

Proszę o Twoje wsparcie co mam zrobić ?

Czy dla ułatwienia mogę zainstalować sobie jaką wtyczkę na Windowsie 10, aby uruchamiać Komendy

z Linuxa, w konsoli Windowsa ?

Wiesz nie jestem pewien czy przez Vmare Player będę mógł rozpoznać z konsoli tą komendąm którą mi

podałeś Tableta. Proszę o Twoje wsparcie.

ISO pobrane stąd > https://www.hirensbootcd.org/download/

Pozdrawiam Luke

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-01-09, 03:06:04 »
Generalnie powinienes zalozyc nowy temat.

Aplikacja Rufus - nigdy nie uzywalem
- zobacz https://www.youtube.com/watch?v=xQGdd5GsRz0
- sprawdz w Biosie/ UEFI z wylaczona opcje "secure boot"

Mam nadzieje tylko ze sobie zdajesz sprawe ze Hiren’s BootCD uzywasz na wlasne ryzyko.
I ze jak pisza  "It includes only free, safe and legal software." to firma microsoft o swoim produkcie moze miec inne zdanie,
 nawet jesli do stworzenia kopii uzyles wlasnego systemu, poniewaz moze zabronic nawet edytowania wlasnego softu.
Niektorzy inni producenci softu glownie triali ktorym blokada czasowa nie dziala na takim ustrojstwie, tez moga czuc sie urazeni.

Nie wiem czym, co i jak bedziesz robil, ale z maszyny wirtualnej raczej nie wiele zrobisz.
Jesli nie masz odpowiedniego systemu do uzywanego programu,
to najlepiej udac sie do znajomego ktory na komputerze go ma i zgodzi sie zflashowac telefon.

« Ostatnia zmiana: 2019-01-09, 03:08:37 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

whitewolf1608

  • Gość
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-01-09, 06:46:45 »
Generalnie powinienes zalozyc nowy temat.

Aplikacja Rufus - nigdy nie uzywalem
- zobacz https://www.youtube.com/watch?v=xQGdd5GsRz0
- sprawdz w Biosie/ UEFI z wylaczona opcje "secure boot"

Mam nadzieje tylko ze sobie zdajesz sprawe ze Hiren’s BootCD uzywasz na wlasne ryzyko.
I ze jak pisza  "It includes only free, safe and legal software." to firma microsoft o swoim produkcie moze miec inne zdanie,
 nawet jesli do stworzenia kopii uzyles wlasnego systemu, poniewaz moze zabronic nawet edytowania wlasnego softu.
Niektorzy inni producenci softu glownie triali ktorym blokada czasowa nie dziala na takim ustrojstwie, tez moga czuc sie urazeni.

Nie wiem czym, co i jak bedziesz robil, ale z maszyny wirtualnej raczej nie wiele zrobisz.
Jesli nie masz odpowiedniego systemu do uzywanego programu,
to najlepiej udac sie do znajomego ktory na komputerze go ma i zgodzi sie zflashowac telefon.


Dziękuję Ci za to że Jesteś :)

Proszę pomóż mi w nowym wątku na forum.



Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-01-09, 07:33:54 »
Nie umiesz zadawać pytań.

Wypełnij tabelkę:

* Producent i model urządzenia: LG G Pad v490
* Próbowałem zrobić ___________
* Użyłem do tego programu ________ na systemie ____________
* Pliki ________ pobrałem z ____________
* W czasie ___________ stało się ________________
* Teraz tablet zachowuje się _________________, _________________ i ____________________


A teraz, żeby trochę przyspieszyć wyciskanie z ciebie danych po jednym słowie:

W referencyjnym urządzeniu Android są co najmniej 2 pamięci flash (wszystko w dużym uproszczeniu):

1. Wbudowana w procesor/SoC, wgrana podczas testowania scalaka przy produkcji, niemodyfikowalna przez użytkownika (na ogół wręcz niedostępna dla niego), zawiera pi*oko odpowiednik PC-towego BIOS/UEFI. Odpowiada za inicjalizację SoC-a, komponentów płyty głównej i wczytanie systemu z pamięci głównej.

2. Moduł eMMC - w skrócie jest to dysk SSD ściśnięty do rozmiaru pojedynczego scalaka w obudowie BGA, przylutowany na stałe gdzieś obok SoC-a. Nowsze, droższe sprzęty mają nośnik w standardzie UFS, ale zasada jest ta sama, to scalak wlutowany na głucho w płytę główną.

Ważne - pamięć #1 z konieczności małej pojemności, więc mieści się tam bardzo mało kodu - tylko do podstawowych funkcji.

Referencyjne urządzenia Android mają też 4 tryby bootowania:

1. Normalny - z pamięci eMMC/UFS uruchamia się pełny system
2. Recovery - z pamięci eMMC/UFS uruchamia się miniaturowy kernel zintegrowany z initrd, zawierający podstawowe narzędzia do naprawy głównego systemu. W niektórych urządzeniach (np LG K10 z którym miałem do czynienia) kernel z #1 i #2 to ten sam plik, tylko odpalany z różnymi parametrami, więc uszkodzenie go ubija oba tryby. W innych (Samsung SGSII,  Nexus5 czy Nexus10 - w tych dłubałem) recovery jest całkowicie osobną partycją.
3. Binary boot - z pamięci eMMC/UFS uruchamiany jest binarny bootloader o minimalnej funkcjonalności - ten tryb jest zależny od producenta/modelu. Umożliwia zmianę recovery, wgranie nowego obrazu systemu, zmianę podziału na partycje, itp. W urządzeniach Googlowych ten tryb obsługujesz programem fastboot (tak też nazywany jest sam tryb), w Samsungach program do obsługi tego trybu to Odin (dla Windows) i Heimdall (dla Linuksa). Dla innych producentów są inne programy, użycie złego programu daje duże szanse ubicia urządzenia.
4. Factory boot - z pamięci wewnętrznej SoC. Umożliwia pierwotne zainicjalizowanie eMMC/UFS i podgranie tam trybu fastboot. Wejście w ten tryb możliwe jest przez styki diagnostyczne na płycie głównej (w większości komórek to zestaw okrągłych, złotych pól pod baterią).

W tryby 2 i 3 wchodzi się na ogół różnymi kombinacjami przycisków w chwili włączania urządzenia, na ogół (home)-(vol+)-(power) i (home)-(vol-)-(power).

Pełne wyczyszczenie eMMC/UFS całkiem efektywnie ubija sprzęt na głucho. Jak ma się szczęście, to zadziała tryb 3, jak nie (dużo częściej), to zostaje tryb 4, do realizacji tylko w serwisie.

Acha - ostatnie. Pamięci FLASH nie skasujesz laserem. Tj jak dasz odpowiednią moc, to skasujesz - fizycznie, robiąc w niej dziurę. Coś dzwoni, ale nie w tym kościele - pamięci EPROM (pra-dziadka FLASH) kasowało się ultrafioletem. Poza tym skasowanie FLASHA całkiem skutecznie przygotuje komórkę do serwisu.
« Ostatnia zmiana: 2019-01-09, 07:35:48 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

whitewolf1608

  • Gość
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-01-09, 10:47:26 »
Nie umiesz zadawać pytań.

Wypełnij tabelkę:

* Producent i model urządzenia: LG G Pad v490
* Próbowałem zrobić - Próbowałem wgrać LineageOS 14.1 Android Nugat 7.1.2 Custom Unooficial Rom.
* Użyłem do tego programów i narzędzi - Pierwsze trzeba było przywrócić KitKata 4.4.2, który nie posiada blokad zablokowanego bootladera. Aplikacja LG FLash Tool 2014 wydanie z dnia 03.07.2014r. nie od razu zaczęło współpracować w urządzeniem. Pomimo stosowania się do kroków w instrukcji, autor nie podał że
wystąpią żółte trójkąty w Menedżerze Urządzeń - kiedy Tablet jest w trybie Download/ Firmeware Mode. Wyratowałem tą sytuację aplikacją Driver Max, pobierając brakujące sterowniki. Po pobraniu Sterowników. przez wbudowany Menedżer Pobierania, w Menedżerze Urządzeń pomyślnie znikły trójkąty. Więc mogłem przystąpić do Flashowania Firmware KitKata z rozszerzeniem kdz jakie wydaje LG. Aplikacja Flash Tool pomyślnie ukończyła flasowanie Firmware. Tablet poprawnie się uruchomił. Aby wgrać Custom Rom LineageOS 14.1 Android Nugat 7.1.2, potrzebowałem mieć uprawnienia Admina na Androidzie, więc dalej stosowałem się do instrukcji, > https://www.htcmania.com/showthread.php?t=1289612
W której to autor zaleca użycie aplikacji King Root, a następnie aplikacji Flashify, w celu uruchomienia recovery TWRP. Obydwie aplikacje pomyślnie wykonały robotę. Recovery TWRP pomyślnie się bootowało.
Następnie jak już byłem w Recovery TWRP flashowałem na partycję Recovery - obraz TWRP.
U wcześniej pobrałem sobie Rom, Gapsy, oraz adonsy na pamięć karty Micro SD.

Tutaj znajdują się linki kolejno:

1 - Recovery TWRP > http://just.pro.br/download/android/v490/TWRP_3.1.0-0_v490.img

2 -Rom LineageOS > http://just.pro.br/download/android/v490/lineage-14.1-20181006-UNOFFICIAL-v490.zip

3 - GAppsy > https://opengapps.org/?arch=arm&api=7.1

4 - Adons ( dodatki, które nadają większe uprawnienia roota ) > https://www.cyanogenmods.org/forums/topic/how-to-root-lineage-os-13-14-1-marshmallow-nougat-rom/

Wracając do Flashowania Firmware KitKat 4.4.2, podaję kolejno linki :

1 - Dedykowane sterowniki dla LG v490 > http://just.pro.br/download/android/v480/LGUnitedMobileDriver_S50MAN311AP22_ML_WHQL_Ver_3.11.3.exe

2 - Aplikacja LG Flash Tool 2014 wydanie z dnia 03.07.2014r > http://just.pro.br/download/android/v480/LG_Flash_Tool_2014.zip

3 - Stock Firmware z Android KitkAt 4.4.2 > http://just.pro.br/download/android/v490/V49010c_00.kdz

4 - Aplikacja DriverMax > https://www.drivermax.com/

 
A teraz, żeby trochę przyspieszyć wyciskanie z ciebie danych po jednym słowie:

W referencyjnym urządzeniu Android są co najmniej 2 pamięci flash (wszystko w dużym uproszczeniu):

1. Wbudowana w procesor/SoC, wgrana podczas testowania scalaka przy produkcji, niemodyfikowalna przez użytkownika (na ogół wręcz niedostępna dla niego), zawiera pi*oko odpowiednik PC-towego BIOS/UEFI. Odpowiada za inicjalizację SoC-a, komponentów płyty głównej i wczytanie systemu z pamięci głównej.

2. Moduł eMMC - w skrócie jest to dysk SSD ściśnięty do rozmiaru pojedynczego scalaka w obudowie BGA, przylutowany na stałe gdzieś obok SoC-a. Nowsze, droższe sprzęty mają nośnik w standardzie UFS, ale zasada jest ta sama, to scalak wlutowany na głucho w płytę główną.

Ważne - pamięć #1 z konieczności małej pojemności, więc mieści się tam bardzo mało kodu - tylko do podstawowych funkcji.

Referencyjne urządzenia Android mają też 4 tryby bootowania:

1. Normalny - z pamięci eMMC/UFS uruchamia się pełny system
2. Recovery - z pamięci eMMC/UFS uruchamia się miniaturowy kernel zintegrowany z initrd, zawierający podstawowe narzędzia do naprawy głównego systemu. W niektórych urządzeniach (np LG K10 z którym miałem do czynienia) kernel z #1 i #2 to ten sam plik, tylko odpalany z różnymi parametrami, więc uszkodzenie go ubija oba tryby. W innych (Samsung SGSII,  Nexus5 czy Nexus10 - w tych dłubałem) recovery jest całkowicie osobną partycją.
3. Binary boot - z pamięci eMMC/UFS uruchamiany jest binarny bootloader o minimalnej funkcjonalności - ten tryb jest zależny od producenta/modelu. Umożliwia zmianę recovery, wgranie nowego obrazu systemu, zmianę podziału na partycje, itp. W urządzeniach Googlowych ten tryb obsługujesz programem fastboot (tak też nazywany jest sam tryb), w Samsungach program do obsługi tego trybu to Odin (dla Windows) i Heimdall (dla Linuksa). Dla innych producentów są inne programy, użycie złego programu daje duże szanse ubicia urządzenia.
4. Factory boot - z pamięci wewnętrznej SoC. Umożliwia pierwotne zainicjalizowanie eMMC/UFS i podgranie tam trybu fastboot. Wejście w ten tryb możliwe jest przez styki diagnostyczne na płycie głównej (w większości komórek to zestaw okrągłych, złotych pól pod baterią).

W tryby 2 i 3 wchodzi się na ogół różnymi kombinacjami przycisków w chwili włączania urządzenia, na ogół (home)-(vol+)-(power) i (home)-(vol-)-(power).

Pełne wyczyszczenie eMMC/UFS całkiem efektywnie ubija sprzęt na głucho. Jak ma się szczęście, to zadziała tryb 3, jak nie (dużo częściej), to zostaje tryb 4, do realizacji tylko w serwisie.

Acha - ostatnie. Pamięci FLASH nie skasujesz laserem. Tj jak dasz odpowiednią moc, to skasujesz - fizycznie, robiąc w niej dziurę. Coś dzwoni, ale nie w tym kościele - pamięci EPROM (pra-dziadka FLASH) kasowało się ultrafioletem. Poza tym skasowanie FLASHA całkiem skutecznie przygotuje komórkę do serwisu.

whitewolf1608

  • Gość
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-01-09, 10:49:17 »
Nie umiesz zadawać pytań.

Wypełnij tabelkę:

* Producent i model urządzenia: LG G Pad v490
* Próbowałem zrobić ___________
* Użyłem do tego programu ________ na systemie ____________
* Pliki ________ pobrałem z ____________
* W czasie ___________ stało się ________________
* Teraz tablet zachowuje się _________________, _________________ i ____________________


A teraz, żeby trochę przyspieszyć wyciskanie z ciebie danych po jednym słowie:

W referencyjnym urządzeniu Android są co najmniej 2 pamięci flash (wszystko w dużym uproszczeniu):

1. Wbudowana w procesor/SoC, wgrana podczas testowania scalaka przy produkcji, niemodyfikowalna przez użytkownika (na ogół wręcz niedostępna dla niego), zawiera pi*oko odpowiednik PC-towego BIOS/UEFI. Odpowiada za inicjalizację SoC-a, komponentów płyty głównej i wczytanie systemu z pamięci głównej.

2. Moduł eMMC - w skrócie jest to dysk SSD ściśnięty do rozmiaru pojedynczego scalaka w obudowie BGA, przylutowany na stałe gdzieś obok SoC-a. Nowsze, droższe sprzęty mają nośnik w standardzie UFS, ale zasada jest ta sama, to scalak wlutowany na głucho w płytę główną.

Ważne - pamięć #1 z konieczności małej pojemności, więc mieści się tam bardzo mało kodu - tylko do podstawowych funkcji.

Referencyjne urządzenia Android mają też 4 tryby bootowania:

1. Normalny - z pamięci eMMC/UFS uruchamia się pełny system
2. Recovery - z pamięci eMMC/UFS uruchamia się miniaturowy kernel zintegrowany z initrd, zawierający podstawowe narzędzia do naprawy głównego systemu. W niektórych urządzeniach (np LG K10 z którym miałem do czynienia) kernel z #1 i #2 to ten sam plik, tylko odpalany z różnymi parametrami, więc uszkodzenie go ubija oba tryby. W innych (Samsung SGSII,  Nexus5 czy Nexus10 - w tych dłubałem) recovery jest całkowicie osobną partycją.
3. Binary boot - z pamięci eMMC/UFS uruchamiany jest binarny bootloader o minimalnej funkcjonalności - ten tryb jest zależny od producenta/modelu. Umożliwia zmianę recovery, wgranie nowego obrazu systemu, zmianę podziału na partycje, itp. W urządzeniach Googlowych ten tryb obsługujesz programem fastboot (tak też nazywany jest sam tryb), w Samsungach program do obsługi tego trybu to Odin (dla Windows) i Heimdall (dla Linuksa). Dla innych producentów są inne programy, użycie złego programu daje duże szanse ubicia urządzenia.
4. Factory boot - z pamięci wewnętrznej SoC. Umożliwia pierwotne zainicjalizowanie eMMC/UFS i podgranie tam trybu fastboot. Wejście w ten tryb możliwe jest przez styki diagnostyczne na płycie głównej (w większości komórek to zestaw okrągłych, złotych pól pod baterią).

W tryby 2 i 3 wchodzi się na ogół różnymi kombinacjami przycisków w chwili włączania urządzenia, na ogół (home)-(vol+)-(power) i (home)-(vol-)-(power).

Pełne wyczyszczenie eMMC/UFS całkiem efektywnie ubija sprzęt na głucho. Jak ma się szczęście, to zadziała tryb 3, jak nie (dużo częściej), to zostaje tryb 4, do realizacji tylko w serwisie.

Acha - ostatnie. Pamięci FLASH nie skasujesz laserem. Tj jak dasz odpowiednią moc, to skasujesz - fizycznie, robiąc w niej dziurę. Coś dzwoni, ale nie w tym kościele - pamięci EPROM (pra-dziadka FLASH) kasowało się ultrafioletem. Poza tym skasowanie FLASHA całkiem skutecznie przygotuje komórkę do serwisu.

Szanowny Adminie uprzejmie przepraszam że tak z opcji cytuj, ale naprawdę dużo łatwiej jest mi tak przekazać informacje.

Proszę o wyrozumiałość.


Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-01-09, 11:22:51 »
Brakuje ostatniego: z czym konkretnie teraz masz problem? Bo temat "przywracania partycji systemowej" jest mega mało konkretny i nie wynika z niego powód chęci tej czynności.

Nie wypełniłeś dwóch ostatnich punktów mojego "kwestionariusza", w tym ostatniego, najważniejszego.

Coś nie działa? Źle się sflashowało? Sprzęt się zbrickował? Chcesz zainstalować teraz stocka?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

whitewolf1608

  • Gość
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2019-01-09, 14:36:30 »
Brakuje ostatniego: z czym konkretnie teraz masz problem? Bo temat "przywracania partycji systemowej" jest mega mało konkretny i nie wynika z niego powód chęci tej czynności.

Nie wypełniłeś dwóch ostatnich punktów mojego "kwestionariusza", w tym ostatniego, najważniejszego.

Coś nie działa? Źle się sflashowało? Sprzęt się zbrickował? Chcesz zainstalować teraz stocka?

Obecnie Tablet się nie uruchamia :(

Chciałbym sprawdzić pierwsze, czy komenda lsusb cokolwiek pokaże.

Jednak mam problem z moim PenDrive USB.

Postaram się dziś doprowadzić ten PenDrive do stanu fabrycznego Fat32.

Wykonałem formatowanie przez Zarządzanie Dyskami, na Fat32, powolne.

Ale nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu.

Szanowny Adminie dopóki nie doprowadzę PenDrive 32 GB do używalności w systemie Fat32,

to będę pisał o tym w drugim wątku.

https://forum.linux.pl/index.php/topic,25467.0.html

whitewolf1608

  • Gość
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2019-01-18, 15:59:56 »
Jestem tylko zwyklym uzytkownikiem ktory rowniez kiedys mial cos wspolnego TWRP i czyms tam jeszcze, nic poza tym. :)
Uzywalem glownie narzedzi graficznych, nic poza tym.
Ty potrzebujesz wiedzy i dokumentacji  i aplikacji do konkretnego modelu.
Od tego sa konkretne fora, konkretne poradniki i konkretne aplikacje.
Jednym z takich for jest np. xda, znajdziesz tam soft i poradniki, ale to jest forum glownie dla developerow,
wiec pomocy mozesz nie tam czasami nie dostac.
https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/
Jest tez chyba kilka for polskich, o ktorych nie mam bladego pojecia.

Cytuj
podobno istnieje odratowanie pamięci Flash oraz Eprom, naświetlając to miejsce
Nie jestem nawet elektronikiem. (bynajmniej nie prawdziwym)  Zeby odpowiedziec na to pytanie musialbys znalesc informacje jak taka twoja pamiec jest zbudowana
i czy ma jakies naprawialne wady.
- samo swiecenie na obudowe nie pomoze
- krysztalkow krzemu raczej nie polaczy ( Temperatura topnienia krzemu 1 414 °C https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzem )
 predzej sie telefon spali :D
- ale samo nagrzanie moglo by pomoc stopic conajwyzej topniki np. cyna 231,93 °C ale jak widzisz to i tak jest za wysoka temperatura np. dla plastikowej obudowy.
( chociaz wsumie odlutowuje sie BGA goracym powietrzem, ale tam cyna jest na wierzchu )
- kiedys przypadkowo wydzialem spalony tranzystor, z zewnatrz wyglądal normalnie, ale w srodku byla przepalona dziura.
...  Takze jest to bardzo watpliwe.

Jak TWRP padlo to chyba musisz znalesc poradnik jak odbrikowac urzadzenie, ktore polega na wgraniu orginalnego softu producenta.
Jesli problemem jest uszkodzona pamiec, to chyba tylko wymiana pamieci w serwisie pomoze.
Jesli chodzi o linuxa to sobie wpisz taka komende przed i po podlaczeniu urzadzenia,
lsusb
Zobaczysz chociaz czy wykrywa go.

Witam wrzucam dwa zrzuty z ekranu, z widokiem na sytuację w konsoli linuxa.

Zwracam się z bardzo uprzejmą prośbą o udzielenie mi wsparcia technicznego.

Zrzut z ekranu > Przechwycenie obrazu ekranu_2019-01-18_16-34-31 < zrobiony po podłączeniu urządzenia do portu USB.

zrzut z ekranu > Przechwycenie obrazu ekranu_2019-01-18_16-35-44 < zrobiony po odłączeniu urządzenia od portu USB.

Aktualizuję post - wrzucam zrzut z ekranu z widokiem na foldery.

Proszę o dalsze wsparcie.
« Ostatnia zmiana: 2019-01-18, 21:08:59 wysłana przez whitewolf1608 »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jaki Linux do przywracania partycji systemowej w Android ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2019-01-19, 15:25:18 »
Wykrywa Ci jako urzadzenie Qualcomm przezprzewodowy modem, czyli calkiem nie padl.

Cytuj
Proszę o dalsze wsparcie.
Jakiej konkretnie pomocy potrzebujesz?
Poszukac za Ciebie  ...
- aplikacji do wgrywania oprogramowania ?
- poradnika jak to zrobic ?
- poszukac oprogramowania na twoj telefon ?
(  chociaz wspomniales ze masz obraz... jesli to soft orginalny soft to dobrze, jesli to kopia, to pewnie wiesz czym ja przywrocic )
( orginalny, czyli bez modyfikacji, "stock rom" jesli dobrze pamietam )

Pozatym, jesli ma uszkodzona pamiec, to musisz sie liczyc z tym, ze przy wgrywaniu oprogramowanie moze sie nie wgrac i telefon moze pasc kompletnie.
Nalezy takze pamietac o naladowaniu baterii przed instalacja, bo jak telefon padnie przy instalacji, to tez bedzie kicha.
Musisz takze pamietac, ze instacja czasami moze trwac dlugo, nawet reboot, do kilku minut.

Taki przyklad tylko ( reszte sam musisz dokladnie sprawdzic, bo nikt lepiej nie sprawdzi jak ty sam )
https://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/general/lg-gpad-8-0-lg-v490-t3116981
https://www.youtube.com/watch?v=uzMVG0ZJap4
« Ostatnia zmiana: 2019-01-19, 15:54:26 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.