Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Nie mogę zainstalować programu pod wine.  (Przeczytany 2525 razy)

kaszczor

  • Gość
Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« dnia: 2019-01-01, 10:40:30 »
Mam laptopa z systemem Xubuntu 18.04. Próbuję zainstalować jeden program pod wine, ale nijak nie mogę tego zrobić. Wygląda na to, że wine po prostu nie ma. Ale z drugiej strony, to trochę dziwne, bo w Synapticu widać, że wine jest zainstalowane. Co mam robić.

beaker

  • Gość
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-01-01, 11:09:09 »
A gdzie są pokazane te próby i ich wyniki?
Skoro synaptic twierdzi, że jest to dla pewności można jeszcze w terminalu:
dpkg -l | grep wine


kaszczor

  • Gość
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-01-01, 11:29:46 »
A gdzie są pokazane te próby i ich wyniki?
Podczas próby zainstalowania programu pod wine pojawia się "menedzer archiwów" z komunikatem - "ERROR: /home/gumi/Pobieralnia/Windows/MachinerySetup.exe : Can not open the file as archive".

Skoro synaptic twierdzi, że jest to dla pewności można jeszcze w terminalu:
dpkg -l | grep wine
Komunikat z terminala:
ii  fonts-wine                                   3.0-1ubuntu1                               all          Windows API implementation - fonts
ii  libwine:i386                                 3.0-1ubuntu1                               i386         Windows API implementation - library
ii  wine-stable                                  3.0-1ubuntu1                               all          Windows API implementation - standard suite
ii  wine32                                       3.0-1ubuntu1                               i386         Windows API implementation - 32-bit binary loader

beaker

  • Gość
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-01-01, 13:05:30 »
Nadal nie wiadomo na czym polega ta próba.
Napisz dokładnie jak próbujesz zainstalować program.
Z błędu można przynajmniej się dowiedzieć, że owym programem jest najprawdopodobniej Machinery HDR Effects.
Wynik dpkg -l potweirdza obecność wine w systemie, osobiście wybrałnbym wersję wine-staging.

P.S. Może po prostu nie wiesz jak przeprowadzić instalację, jeśli tak to masz sznurek do podręcznika https://help.ubuntu.com/community/Wine
« Ostatnia zmiana: 2019-01-01, 13:16:22 wysłana przez arecki »

kaszczor

  • Gość
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-01-01, 15:52:21 »
Nadal nie wiadomo na czym polega ta próba.
Napisz dokładnie jak próbujesz zainstalować program.
Jeszcze nie tak dawno robiłem to tak. Uruchamiałem Krusadera. Kursorem myszy najeżdzałem na program, który chciałem pod wine zainstalować. Kilkałem w plik programu istalacyjnego exe i samoczynnie uruchamiała mi się istalacja pod wine. I wszystyko tak działało.
Teraz też tak zrobiłem, ale już nie działa, niestety. Myślę, że po którejś z aktualizacji systemu wszystko się skichało.
Z błędu można przynajmniej się dowiedzieć, że owym programem jest najprawdopodobniej Machinery HDR Effects.
Wynik dpkg -l potweirdza obecność wine w systemie, osobiście wybrałnbym wersję wine-staging.

P.S. Może po prostu nie wiesz jak przeprowadzić instalację, jeśli tak to masz sznurek do podręcznika https://help.ubuntu.com/community/Wine
Dokładnie tak. Ten program instalowałem właśnie w taki sposób jakiś czas temu i do dzisiaj mam go zainstalowany. Ale teraz chciałem zainstalować nowszą wersję (aktualizację), z pliku exe i już nie mogę, niestety.
W repozytoriach nie ma żadnego wine-staging.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-01-01, 16:33:22 »
- Moze pobrany plik jest zepsuty
- Jesli uruchomisz starsza wersje, a ta nie bedzie dzialac, no to problem wlasnie z tym plikiem

Przeczytaj sobie
https://forum.linux.pl/index.php/topic,25425.msg136654.html#msg136654
Temat odnosi sie Debiana, ale np. Drugiej opcji istnieje takze strona dla Ubuntu https://wiki.winehq.org/Ubuntu
Odrazu pisze ze to jest:
- osobne repozytorium ( ktorych nowym uzytkownikom sie nie zaleca dodawac, bo to nie jest proste )
- miejsce istalacji jest troche inne i nie bedzie tak samo dzialac, https://forum.linux.pl/index.php/topic,25204.msg135255.html#msg135255
 ( ja chyba to uruchamialem kiedys z terminala, albo zrobilem sobie  link )
- i nie zapomnij ze plik .msi i plik .exe to nie to samo, uruchamia sie z wine inaczej.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-01-01, 18:33:48 »
Możliwe, że ten plik to jest równocześnie jakieś samorozpakowujące archiwum i dlatego system odpala menadżera archiwów a nie wine.

Odpal z linii poleceń przez wine plik.exe.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

kaszczor

  • Gość
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-01-01, 19:42:27 »
No dobrze, wszystko ruszyło przez konsolę. Tylko dlaczego nie mogłem zainstalować tego programu, jak poprzednio?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-01-01, 19:52:25 »
Musisz zobaczyc ustawienia Krusadera dlaczego nie rozpoznaje plikow .exe jako plikow otwieranych w wine.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

kaszczor

  • Gość
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-01-01, 20:06:44 »
Musisz zobaczyc ustawienia Krusadera dlaczego nie rozpoznaje plikow .exe jako plikow otwieranych w wine.
A gdzie dokładnie w ustawieniach Krusadera tego szukać?
Przejrzałem wszystko, co jest w ustawieniach Krusadera i nigdzie nie widzę takiej opcji.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-01-03, 19:45:17 »
Kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku *.exe -> Otwórz za pomocą innego programu. Tam wybierz u zaznacz "Domyślnie dla tego typu plików".
marcin82

Boxxaa

  • Gość
Odp: Nie mogę zainstalować programu pod wine.
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-03-15, 11:06:18 »
Można wiedzieć jaki program kolega próbuje zainstalować? Druga sprawa, w środowisku WINE a konkretniej pod adresem:
/home/username/.wine/drive_c/
co u kolegi się znajduje? Sprecyzuję pytanie: z jakiej wersji Windows są tam pliki? Ostatnie pytanie: korzysta kolega także z PlayOnLinux czy tylko i wyłącznie z WINE?