Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Feren OS - czy warto?  (Przeczytany 3684 razy)

norbas97

  • Gość
Feren OS - czy warto?
« dnia: 2018-12-30, 09:34:32 »
Mam zainstalować Linuksa osobie, która wcześniej korzystała jedynie z windowsa. Szukałem więc jakiegoś windowsopodobnego distro. Początkowo myślałem o Chalet OS, ale teraz rozważam instalację Feren Os. Mam więc pytanie, czy ktoś z forumowiczów miał tę dystrybucję i może ją zarekomendować.

Strona dystrybucji https://ferenos.weebly.com/


Ps. Powodem przejścia na Linuksa są względy bezpieczeństwa. Użytkownik to starsza pani, która niestety daje się nabierać na baity typu zaktualizuj wtyczkę adobe flash i ściąga malware - raz był to porywacz przeglądarek, później Ransomeware. Komputer będzie wykorzystywany do przeglądania internetu, oglądania filmów i rozmów na Skype'ie.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-12-30, 11:15:32 »
Radziłbym unikać używania forków forków (tamto pierwsze "oparte/bazujące" na Mincie - jeszcze lepiej)... Teoretycznie najmniej problemów może być po prostu z Xubuntu. W ostateczności sprawdź jeszcze Mageia (choć bliżej jej do Fedei) i Manjaro.

EDYCJA:
Będzie problem z podaniem specyfikacji sprzętu?
« Ostatnia zmiana: 2018-12-30, 11:20:34 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-12-30, 11:18:06 »
A bardziej kubuntu, bo to distro bazuje na ubuntu + kde.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-12-30, 12:15:15 »
Komputer będzie wykorzystywany do przeglądania internetu, oglądania filmów i rozmów na Skype'ie.

No to weź postaw normalnego ubunciaka i nie kombinuj. Jak się coś spierdzieli to przynajmniej będzie łatwo naprawić. A o distro FerenOS to ja pierwszy raz słyszę...

norbas97

  • Gość
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-12-30, 12:16:22 »
Radziłbym unikać używania forków forków (tamto pierwsze "oparte/bazujące" na Mincie - jeszcze lepiej)... Teoretycznie najmniej problemów może być po prostu z Xubuntu. W ostateczności sprawdź jeszcze Mageia (choć bliżej jej do Fedei) i Manjaro.

To mnie właśnie martwi, że Feren Os to fork forka i raczej niszowe distro, które nie wiadomo jak długo pożyje. Sam się kiedyś naciąłem na niszówce Apricity Os - skasowali to po niecałym roku. Manjaro raczej odpada bo rolling dla laika to nie jest najlepszy pomysł. Z pary Xubuntu Kubuntu to drugie chyba będzie łatwiejsze do ogarnięcia dla przybysza z windowsowej platformy. Pytanie czy sprzęt nie jest nieco za słaby na KDE.

Jest to dosyć leciwy piec: intel duo 6700, 4 gb RAM, radeon HD 4850, dysk 500 gb

Rozważam jeszcze Zorina i Elementary, chociaż ten ostatni to raczej się nadaje dla przesiadkowiczów z Maca. Ubunciak odpada, w mojej ocenie aktualnie jest kiepskie distro - sknocili Gnome'a swoimi modyfikacjami.
« Ostatnia zmiana: 2018-12-30, 12:25:47 wysłana przez norbas97 »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-12-30, 12:22:00 »
wystarczająco dobry dla KDE, ale zamiast Kubuntu wolałbym neona bo nowsze oprogramowanie i brak domyślnie preinstalowanych śmieci.

norbas97

  • Gość
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-12-30, 12:48:02 »
Ten neon całkiem nieźle się prezentuje. Wypale sobie dzisiaj Live CD i potestuję. No i chyba wymienię breeze na coś takiego https://store.kde.org/p/998654/ https://bdgcreative.pl/ to pani seniorka nawet nie poczuje zmiany.

Aktualizacja:

Po 2 dniach testów Neona stwierdzam, że ta dystrybucja sprawdzi się w tym konkretnym zastosowaniu
« Ostatnia zmiana: 2019-01-06, 06:53:52 wysłana przez norbas97 »

parana

  • Gość
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-12-30, 12:49:14 »
Ps. Powodem przejścia na Linuksa są względy bezpieczeństwa. Użytkownik to starsza pani, która niestety daje się nabierać na baity typu zaktualizuj wtyczkę adobe flash i ściąga malware - raz był to porywacz przeglądarek, później Ransomeware. Komputer będzie wykorzystywany do przeglądania internetu, oglądania filmów i rozmów na Skype'ie.

Powiem tak, idź z seniorką do sklepu, możesz iść nawet do Biedronki i kupcie jakiś najtańszy netbook i przestań jej mieszać w głowie Linuxem.
Komputer to stary dziadek. Procesor z 2006 roku. Energi ten stary kom ciągnie tyle, że seniorka zapewne rachunki za prąd to płaci straszne.
Komputer 13 letni jak nie więcej - dla bezpieczeństwa tej Pani trzeba wymienić, i oddajcie go jak najszybciej na złom :)

Zobacz np na to: Kiano Slimnote 14.2 Z8350/4096MB/32GB/Windows 10

Pozdrowienia dla seniorki :)
« Ostatnia zmiana: 2018-12-30, 12:51:43 wysłana przez parana »

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-12-30, 12:52:38 »
Początkowo myślałem o Chalet OS, ale teraz rozważam instalację Feren Os.
ChaletOS również odradzam, ponieważ instalator tego systemu ulega awarii podczas instalacji.
Jeżeli chodzi o FerenOS, które ma domyślne DE Cinnamon, również bym nie polecał, już chyba lepszy był by LinuxMint Cinnamon.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-12-30, 15:16:09 »
parana
Cytuj
Komputer to stary dziadek.
- Prawda ale jest duzo wydajniejszy niz twoj Kiano, nawet mu 4 rdzenie nie pomogly w jednym z rankingow
Intel Atom x5-Z8350 @ 1.44GHz  - 1264
Intel Core2 Duo E6700 @ 2.66GHz  - 1692
Cytuj
Energi ten stary kom ciągnie tyle
- Troche ciagnie. Kazdy laptop chyba mniej pradu pobiera od komputera i chyba nie az tyle co lodowka.
( lodowka chodzi prawie nonstop, stad jej większe zużycie, chociaz moze teraz sa lepsze lodowki )
Ale to trzeba by miec jakies wyniki pomiarow by stwierdzic.
Cytuj
dla bezpieczeństwa tej Pani trzeba wymienić
- Sprzet "secure boot" to moze i nie ma, ale zmiana systemu gdzie wirusow nie ma az tylu i jest wspierany to dobra alternatywa.
- Bios pewnie juz nie wspierany, ale te najniebezpieczniejsze uslugi powinno dac sie wylaczyc jesli sa.
A zeby załatać wszystkie dziury to pewnie i Kiano musialby wymienic procesor na nowszy, ktory może dopiero powstaje.
« Ostatnia zmiana: 2018-12-30, 16:21:00 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-12-30, 15:44:52 »
Tak się składa ,że mam w domu sprzęt na czterordzeniowym atomie i 'dyskiem mmc' oraz  12 letniego thinkpada z core 2 duo z jakimś tanim ssd i tu nawet nie ma co porównywać. Przewaga thinkpada w szeroko pojętym 'codziennym użytkowaniu'  jest oczywista . Jedyny plus atoma to energooszczędność, ale to nie ma znaczenia jeżeli komp jest używany 'stacjonarnie'. Poza tym sprzęty na intelowych atomach zwykle nie bywają zbyt przyjazne dla linuxów, chociaż jest już coraz lepiej.  Trzeba dokładnie wiedzieć co się kupuje bo później może być zonk.
 Jeżeli to nie laptop to autorowi wątku proponuję dołożyć taniego ssd 32gb na system, pliki z talerzowca podlinkować do /home i that's it.  Przy przeglądaniu neta wentylator się nawet nie włączy ;)
« Ostatnia zmiana: 2018-12-30, 15:47:04 wysłana przez mackeire »

parana

  • Gość
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-12-30, 17:44:48 »
Ja nie pisałem o żadnej wydajności i wyższości Kiano i nie mówiłem, że ma 4 procesory itd.
Chciałem tylko zaproponować coś nowego i łatwego do obsługi dla seniorki. I koniec i kropka.
Linux na tej maszynie możecie instalować dla siebie, ale seniorka musi mieć łatwego i dlatego zaproponowałem na przykład. Możecie kupić coś lepszego ja tylko żądam dla niej nowego komputera z Windows 10.


Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-12-30, 18:42:58 »
Cytuj
Ps. Powodem przejścia na Linuksa są względy bezpieczeństwa. Użytkownik to starsza pani, która niestety daje się nabierać na baity typu zaktualizuj wtyczkę adobe flash i ściąga malware - raz był to porywacz przeglądarek, później Ransomeware. Komputer będzie wykorzystywany do przeglądania internetu, oglądania filmów i rozmów na Skype'ie.

Tutaj wygląda na to ,że to system Windows jest problemem a nie maszyna.
Już nawet pomijam jakość urządzenia za 600pln który po wzięciu do ręki wygina się jak kartka papieru ...

« Ostatnia zmiana: 2018-12-30, 18:46:32 wysłana przez mackeire »

parana

  • Gość
Odp: Feren OS - czy warto?
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-12-30, 21:07:59 »
Cytuj
Ps. Powodem przejścia na Linuksa są względy bezpieczeństwa. Użytkownik to starsza pani, która niestety daje się nabierać na baity typu zaktualizuj wtyczkę adobe flash i ściąga malware - raz był to porywacz przeglądarek, później Ransomeware. Komputer będzie wykorzystywany do przeglądania internetu, oglądania filmów i rozmów na Skype'ie.

Tutaj wygląda na to ,że to system Windows jest problemem a nie maszyna.
Już nawet pomijam jakość urządzenia za 600pln który po wzięciu do ręki wygina się jak kartka papieru ...

Ten laptop podałem jako przykład i skończymy z tym wytykaniem jaki on to jest zły itd i ile kosztuje.
To był tylko przykład pierwszego z brzegu.
Napisałem by wybrali się do sklepu trzeba jej pomóc kupić nowy laptop taki na jaki ją stać i starczy jej na kolejne 10 lat przygody z Internetem.

Autor postu pytał o coś innego więc pomóżcie mu.
Ja ze swojego doświadczenia 20 lat pracy z seniorami wiem, i proszę autora postu, że nie ma dla seniora nic łatwiejszego od Windows i taka osoba powinna mieć nowy sprzęt.
Jeśli chcesz bezpieczeństwa i stać ją na wydanie 3500 zł to kupie jej mac air, lub mac mini,  a ten komputer stary oddajcie do muzeum techniki.