Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific  (Przeczytany 2023 razy)

prezes.cc

  • Gość
Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific
« dnia: 2018-12-15, 08:34:32 »
Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific 7.6. Instalowałem jako minimalną instalację. Wszystko idzie dobrze, aż do momentu pojawienia się powłoki tekstowej - wpisuje jako użytkownik root i hasło i dalej nie wiem jakim poleceniem uruchomić GUI.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-12-15, 15:06:47 »
Musz szukac odpowiedzi pod katem wlasnej dystrybucji linuxa.
Jesli to srodowisko bylo w repozytorium twojej dystrybucji to powinienes pytac developerow wlasnej dystrybucji.
A jesli sam kompilowales i instalowales to musisz poczytac dokumentacje tego srodowiska ( np. jak uruchomic z terminala )
 i dokumentacje twojej dystrybucji i jeszcze zobaczyc pakiety zrodlowe srodowisk by zobaczyc jak w twojej dystrybucji to dziala.
Bo normalnie to czarnej magii nie ma. W menadzerze logowania wybierasz srodowisko graficzne, logujesz sie dziala, nawet jesli to srodowisko bez GUI.
Tylko ze z youtube wynika https://www.youtube.com/watch?v=Z9RBKhkJ89I
ze akurat te srdowisko GUI posiada.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-12-15, 15:39:57 »
Po pierwsze - zainstalować DE.
Po drugie - ewentualnie doinstalować jakiś DM.
Po trzecie - podnieść.
Po czwarte - wybrać z listy.

Alternatywa to np. skonfigurowanie odpowiednio startx i wywoływanie środowiska w ten sposób (o ile jest to takie środowisko, które tak można wywołać).

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-12-15, 18:35:30 »
Cytuj
Po pierwsze - zainstalować DE.
Po drugie - ewentualnie doinstalować jakiś DM.
Po trzecie - podnieść.
Po czwarte - wybrać z listy.

Alternatywa to np. skonfigurowanie odpowiednio startx i wywoływanie środowiska w ten sposób (o ile jest to takie środowisko, które tak można wywołać).

Szczerze mówiąc to dla mnie troche niezrozumiałe. Bawie się w instalacje różnych Linuksów żeby wyrobić sobie zdanie o każdym z nich, no i Scientific okazał się za trudny, chociaż zainstalowałem go drugi raz ze środowiskiem GNOME.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-12-15, 18:43:02 »
Chyba piszemy o czyms innym ...
dystrybucja linuxa, a srodowisko graficzne to dwie rozne rzeczy, nie wiem co i jak zrobiles
Sciagnij sobie dystrybucje linuxa http://ftp.scientificlinux.org/linux/scientific/7x/x86_64/iso/
przetestuj sobie w virtualboxie i sie ciesz.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-12-15, 18:54:24 »
Cytuj
przetestuj sobie w virtualboxie i sie ciesz.

Tak właśnie robie

Cytuj
dystrybucja linuxa, a srodowisko graficzne to dwie rozne rzeczy, nie wiem co i jak zrobiles

To akurat wiem :) Zatrzymałem się na powłoce tekstowej gdzie wpisuje się nazwę użytkownika i hasło. Zalogowałem się na roota i spróbowałem uruchomić GUI poleceniem startx ale nie działa. W internecie znalazłem podpowiedź aby użyć gdm ale też nie działa.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-12-15, 19:03:22 »
No to moze tam nie ma GUI ? , sciagales inne ISO ze srodowiskiem?
Jesli tak to jakie dokladnie.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-12-15, 19:19:43 »
Ściągnąłem z DistroWatch wersję DVD Dual Layer 8GB, jest też wersja netinst 550 MB

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jak uruchomić środowisko graficzne w Scientific
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-12-15, 20:08:12 »
Zdzisław - obecnie jesteś na poziomie instalacji "gotowców". I tego się trzymaj. Nie wiemy co zainstalowałeś, bo nawet twierdząc, że zainstalowałeś środowisko GNOME to również niewiele mówi.
Wg info o Scientific (doprawdy ta dystrybucja jest Ci potrzebna?) - jest tam systemd, jest też w istocie GNOME 3. To ostatnie ma coś co się nazywa Display Manager (stąd ów DM), które jest z nim mocno powiązane o nazwie GDM. I to jest najrozsądniejszy sposób logowania się do systemu:
1. podniesienie usługi GDM przez systemd,
2. dokonanie w ekranie logowania (GDM) wyboru użytkownika, wpisanie hasła i wybór określonego środowiska, w którym chce się pracować.
Sorry - ustalenie jak zrobić pierwsze, jest ogólnie dostępne w sieci i nie bardzo rozumiem, by ktoś za Ciebie miał wykonać Twoją robotę. TIP - dość dobrze opisane to na wiki Archa.
TIP2: https://wiki.archlinux.org/index.php/GNOME#Starting

PS: Tak zwane netinstall oferują podstawową możliwość instalacji systemu sprowadzającą się m.in. do tego, że wszystko co chce się mieć trzeba już zainstalować (z sieci - stąd nazwa) i przede wszystkim wiedzieć co się zainstalować chce.
« Ostatnia zmiana: 2018-12-15, 20:49:13 wysłana przez pavbaranov »