Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: całkowity powrót do windows  (Przeczytany 3395 razy)

Offline Tomasz Rozalski

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
całkowity powrót do windows
« dnia: 2018-12-01, 10:18:54 »
Sprawa jest tego rodzaju. Chciałbym nawrócić właściciela zakupionego właśnie laptopa na Ubuntu. Najprościej byłoby oczywiście wykroić kawałek dysku, zainstalować na nim Ubuntu i proponować szczęśliwemu nabywcy  poznawanienie tego "odmieńca" po wyszumieniu się w windows :D. Jestem pewien, że w praktyce do tego nie dojdzie i trzeba jakoś go do tego zmusić. Jasne, że można ustawić uruchamianie tak, że wskoczy od razu ubuntu, ale chciałbym pójść krok dalej i zostawić na dysku tylko partycję do odzyskiwania Windows do stanu fabrycznego. Resztę zaorać i ustawić po swojemu na Ubuntu. Odzyskiwanie windows uruchamiane jest po awaryjnym odpaleniu przez F5, F8. Nie ma takiej opcji w EFI/BIOS. Nie mogę wykluczyć konieczności powrotu do windows bo np. wifi się zepsuje i trzeba będzie oddać laptopa w ramach gwarancji do sklepu. Wtedy trzeba będzie wrócić do win. Wiecie coś? Jest jakaś furtka?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: całkowity powrót do windows
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-12-01, 15:06:18 »
Nie znam
Instalacja bedzie bezpieczna tylko wtedy jesli wyjmiesz jeden dysk i wsadzisz drugi i po instalacji mozesz w Biosie lub przy starcie sobie dyski przelaczac.
( niektore laptopy obsluguja dwa dyski )

Za to masz stos proplemow
- niektore dyski maja plomby zeby nie wyjmowac
- niektore laptopy maja tylko jeden dysk
- partycja EFI --> mial byc jeden standard, a nie widze jednego standardu w śród dystrybucji linuxa
choc pisze akurat o Ubuntu ze na partycji mikrosoftu da sie zainstalowac https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Instalacja_systemu_operacyjnego_na_platformach_z_UEFI
- nie widze dokumentacji z darmowym kluczem, moze Linux Foundation cos zrobilo, ale ja nie widzialem i nie wiem gdzie jest
To jest problem dla tych ktorzy wlasna dystrybucje linuxa chcieliby dostosowac do standardu i dzialalo np. z Windowsem lub innym Linuxem w trybie UEFI / EFI
- jesli zainstalujesz na partycji mikrosoftu, to znowu nie masz 100% pewnosci ze specjalne przyciski producenta beda dzialac prawidlowo,
mam na mysli ze nie wiadomo jak producent napisal do nich program i czy cos nie bedzie kolidowac
( nie ktore laptopy maja dedykowane przyciski np.  do uruchamiania systemu / programu z partycji recovery do przywracania Windowsa do poprzednich wersji, lub jego naprawiania )


Edytowane
Jedynie moze na wirtualboxie sobie przetestowac https://www.youtube.com/watch?v=Rz2wepk7ICQ
ale na maszynie wirtualnej sobie nie pogra.
« Ostatnia zmiana: 2018-12-01, 15:21:33 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: całkowity powrót do windows
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-12-01, 23:38:38 »
Cytuj
i trzeba jakoś go do tego zmusić.

Pamiętaj, że jeśli coś może pójść nie tak - to pójdzie :D Nie ruszą Simsy przez Wine i całe dobro wróci do ciebie w postaci telefonów co pół godziny, jobów i oskarżeń, a także nienawiści całej rodziny do piątego pokolenia do przodu, że popsułeś nowy komputer na gwarancji. Zastanów się 10 razy...

Sesnownym wyjściem wydaje się być wykonanie obrazów wszystkich partycji albo całego dysku (chociaż kopia posektorowa metodą dd 2 czy 3 partycji NTFS - na dane też jest trochę bez sensu. Clonezilla i to co leży pod spodem wykonuje kopię tylko zapisanych sektorów- to już prędzej. Kolejna sprawa - czy przy ewentualnej podmianie zawartości dysku nie zwariuje UEFI - tego nie wie nikt.

Na początek przeszukaj przynajmniej internet pod kątem tego, czy laptop nie ma problemów z wifi pod linuksem.
« Ostatnia zmiana: 2018-12-01, 23:46:39 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

parana

  • Gość
Odp: całkowity powrót do windows
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-12-02, 16:22:50 »
Sprawa jest tego rodzaju. Chciałbym nawrócić właściciela zakupionego właśnie laptopa na Ubuntu.

Jeśli ktoś kupił laptop z Windows to nie ma, żadnego sensu 'nawracać' go na cokolwiek. Nie wiedzę jakiegokolwiek sensu zmuszać człowieka, który ma laptop z przypisanym systemem (opłaconą licencją) by mieszać mu w głowie jakimś Linuxem. Daj mu spokój z tym Ubuntu.

Co innego jeśli Twój kolega kupi Laptop bez systemu wtedy zaproponuj mu Linux i naucz go z niego korzystać :)

Polecam przykład takich podrobionych Linux'arzy; https://www.youtube.com/watch?v=UdfY25gDjK8
« Ostatnia zmiana: 2018-12-03, 10:06:03 wysłana przez parana »

Offline Tomasz Rozalski

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: całkowity powrót do windows
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-12-02, 17:06:45 »
jest jak jest: laktop z windowsem do ogarnięcia...

ozyrys

  • Gość
Odp: całkowity powrót do windows
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-12-09, 22:07:10 »
ot
czemu nie "nawracać" - chce, niech spróbuje
/ot

wracając do tematu,
po instalacji Ubuntu obok partycji recovery, prawdopodobnie w menu grub będzie opcja "recovery" do odpalenia, jak się użytkownik rozmyśli - przywróci w ten sposób ustawienia fabryczne

inna możliwość, to utworzenie płyt przywracania, korzystając z oprogramowania producenta laptopa, pod windowsem - zazwyczaj dają coś z recovery w nazwie (tak przynajmniej miałem na laptopach lenovo, dell i hp)

natomiast dziwi mnie obawa gwarancyjna - system operacyjny nie powinien mieć wpływu na żadne działania gwarancyjne, z tym że należy się spodziewać, ze wysyłając sprzęt na serwis gwarancyjny, wróci on z windowsem zainstalowanym - tak mi niedawno powiedziano w jednej z sieci sklepów komputerowych, jak kupowałem laptop

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: całkowity powrót do windows
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-12-10, 13:05:29 »
ozyrys
Pozwolę sobie wtrącić ze moda zaczyna się zmieniać jeśli chodzi tworzenie kopii systemu oprogramowaniem producenta sprzętu.
- Producent sprzętu odsyła poradników Windowsa lub producenta Windowsa.
- Nie dostaniesz już nawet naklejki z kluczem do systemu.

Grzebiąc jak kura tyle  że ręką lub obiema rekami w internecie znajdziesz taki np. poradnik
https://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/jak-wykonac-kopie-calego-systemu-windows-10/8sdmreg
- Czy taki program skopiuje wszystkie programy z laptopa ?
Nie wiem
- Czy się zmieści na płycie DVD ?
Raczej na pendrivie. I tu widzę drobny problem, bo nie każdy jest skłonny kupić pendrive tylko po to by trzymać tam Windowsa.
A jeszcze dobrze do niego dokupić breloczek z miejscem na opis, żeby było wiadomo po 2 latach po co on był,
albo na pendrive wycinasz kawałek karteczki, opisujesz i owijasz taśmą klejącą.
Wyjątek może stanowić czyste ISO Win10 ze strony https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO
które chyba ma około 3,9 GB, wiec na  4.7 GB DVD powinno się zmieścić

- Ale co kluczem w Win10 ?
System Windows 10 możesz już pobrać bez wpisywania klucza.
Jeśli sprzęt miał wcześniej przez chwile połączenie z internetem to istnieje szansa ze sam się aktywował ( nie wiem, może zczytuje coś z Bios / Uefi) .
Jeśli się aktywował, to przy reinstalacji  systemu można pominąć proces wpisywania klucza
i po połączeniu z internetem nie powinno być komunikatów odnośnie legalności systemu.
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/programy/windows-10-nie-potrzebujesz-klucza-w-trakcie-reinstalacji-systemu/tce5q70

- A co jeśli po instalacji Microsoft uzna ze system nie był aktywowany ?
Dlatego dobrze na wszelki wypadek mieć rachunek / cokolwiek uprawniającego do gwarancji sprzętu i systemu.

Innemu koledze zainstalowałem Linuxa, ale nie dlatego ze chciał, ale dlatego ze naklejka z Win7 była już wytarta,
laptop bez gwarancji, nie wiadomo jak z aktualizacjami, ktoś inny usunął już partycje recovery,
system tak był zamulony ze odzyskiwanie klucza by mi trochę zajęło i nie wiadomo czy oryginalny, to zainstalowałem dystrybucje linuxa.

Cytuj
... z tym że należy się spodziewać, ze wysyłając sprzęt na serwis gwarancyjny, wróci on z Windowsem zainstalowanym
Koledze kiedyś przed upływem ostatnich dni gwarancji padł całkiem dysk twardy.
No i nie pamiętam. Ale nawet gdyby oddali czysty, to sformatować dysk, pobrać ISO ze strony Microsoftu i zainstalować system to nie powinien być problem.
A nawet gdyby był problem, to poradziłbym ponownie wysłać go na gwarancje, z powodu problemów technicznych z instalacja systemu.

Inaczej gwarancja może być uznana jeśli sam popsujesz system.
Jeśli w twojej gwarancji nie pisze ze naprawia Ci system, jeśli stwierdza ze sprzęt działa, to możesz tylko mieć nadzieje.
Ja zwykle w internecie widziałem tylko wpisy, ze w takich sytuacjach producent sprzętu odsyła do producenta systemu.
Inaczej bywa z małymi urządzeniami.
 W serwisie od reki mogą Ci reinstalować, a jeśli stwierdza ze grzebałeś za bardzo, to nie uznawają gwarancji.
A jak zobaczą bootloader, to ciezko sie nie skapnąć, nie ?
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.