Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Instalacja Debiana w Hyper-V - wyskakuje błąd  (Przeczytany 1521 razy)

Mammoth

  • Gość
Instalacja Debiana w Hyper-V - wyskakuje błąd
« dnia: 2018-11-20, 19:19:58 »
Witam

Zacząłem eksperymentować z Linuxem jako kompletny świeżak i tak właśnie piszę w związku z jedną informacją jaka wyskakuje mi przy próbie zalogowania się do Debiana.

Korzystam póki co z wirtualizacji chcąc się lepiej wdrożyć i potestować co nieco przed zainstalowaniem wybranej dystrybucji obok W10. Jest to moje pierwsze spotkanie z Linuxem. Póki co instalowałem Ubuntu (najpierw sypnęło jakimiś errorami ale po restarcie normalnie się uruchamia) i właśnie Debiana. W tym drugim wyskoczył mi taki oto komunikat gdy chcę się zalogować:
The programs included with the Debian GNU/Linux system are free software;
the exact distribution terms for each program are described in the
individual files in /usr/share/doc/*/copyright.
 
Debian GNU/Linux comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY, to the extent
permitted by applicable law

Co dokładnie trzeba z tym zrobić? Coś mi mignęło o jakimś motd ale jakby udało się komuś "własnymi słowami" mi to wytłumaczyć...

Druga sprawa jest taka... Partycje. Póki co nie mam podzielonego dysku ale chcąc potem zainstalować Linuxa obok W10 rozumiem, że najlepiej będzie utworzyć osobną partycję (100GB) i tam wrzucić system tak by móc wybrać przy uruchomieniu komputera kóry ma się załadować?

A trzecia związana z partycjami to zauważyłem, że przy instalacji można ten temat zostawić instalatorowi, tzw. "podział z przewodnikiem". Warto to robić? Jest coś na co warto zwrócić uwagę i np. ustawić tego typu rzeczy ręcznie? Z instrukcji wyczytałem, że wybiera się to w przypadku gdy chcemy przeznaczyć na to cały dysk (a więc też np. partycję jeśli przygotowaliśmy wcześniej osobną na linuxa).

Nie brać na moim obecnym poziomie przewodnika z szyfrowaniem LVM lepiej nie? :) Przynajmniej przy zabawie na wirtualnej maszynie.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Debiana w Hyper-V - wyskakuje błąd
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-11-20, 20:10:31 »
1. Wyszukiwarka w sieci znalazla takie cos
https://www.debian.org/doc/manuals/debian-reference/ch01.html
Skorzystaj z opcji "Znajdz na tej stronie ..." w przegladarce aby znalesc cytowany tekst.
Wtedy bedziesz wiedzial co to jest.

3. O  Hyper-V nie mam zielonego pojecia. Na youtube sa przyklady instalacji systemow.
Sadzilem ze maszyny wirtualne sa po to by przetestowac.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Debiana w Hyper-V - wyskakuje błąd
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-11-20, 23:35:55 »
Komunikat masz przyjąć na klatę.

Pozostałe pytania - mnóstwo na ten temat informacji i każdy będzie ciągnąć w swoją stronę. Przeczytaj to co dostępne (choćby 1%) i wróć do tematu, gdy będziesz miał już jakikolwiek pogląd na sprawę.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Debiana w Hyper-V - wyskakuje błąd
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-11-21, 17:42:43 »
Zależy jak masz zainstalowany Windows 10 w trybie tzw. "legacy" czy UEFI. Od tego zależy jakie partycje trzeba utworzyć przy instalacji. Radziłbym nie korzystać z automatów tylko skorzystać np. z GParted livecd. Poszukaj w sieci informacji o tablicy partycji DOS/MBR i GPT (żeby później uniknąć wątku "Pomocy!!! Linuks usunął mi Windowsa!!!").
marcin82