Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.  (Przeczytany 3088 razy)

poczatkujacy22x

  • Gość
Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« dnia: 2018-11-29, 14:50:33 »
Jestem posiadaczem debiania stabilnego Stetch 9.6. Na karcie graficznej AMD R9 270. Na jądrze stabilnej wersji serii 4.9 nie było wsparcia ze strony amdgpu dla mojej karty. Więc zainstalowałem nowsze jądro z backports Stretch (4.18) i tu już amdgpu się pojawił do wyboru obok radeon, dodałem do blacklist radeon wg poradnika utworzyłem radeon.conf i  po restarcie się odpalił ale sterownik nie ładuje się dalej.. albo nie do końca. O to wynik:
lspci -k
:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Curacao PRO [Radeon R7 370 / R9 270/370 OEM]
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Curacao PRO [Radeon R7 370 / R9 270/370 OEM]
Kernel modules: radeon, amdgpu

lsmod |grep amdgpu
amdgpu               3371008  0
chash                  16384  1 amdgpu
gpu_sched              28672  1 amdgpu
ttm                   126976  1 amdgpu
drm_kms_helper        196608  1 amdgpu
drm                   475136  4 gpu_sched,drm_kms_helper,amdgpu,ttm
i2c_algo_bit           16384  1 amdgpu

dpkg -l |grep amdgpu
ii  libdrm-amdgpu1:amd64                  2.4.74-1                          amd64        Userspace interface to amdgpu-specific kernel DRM services -- runtime
ii  xserver-xorg-video-amdgpu             1.2.0-1+b1                        amd64        X.Org X server -- AMDGPU display driver


Jak widać brak jest wpisu "kernel drivers in use amdgpu" ale niby jest zainstalowany ten sterownik ale nie działa tak jak należy,to widać też po działaniu sys, grafika pozostawia wiele do życzenia, skaczą litery w przeglądarkach, nie mówiąc już o yt gdzie obraz skacze strasznie. Jak wymusić żeby ładował się ten sterownik amdgpu? Bo ponoc na mojej karcie chodzi świetnie. Może coś trzeba jeszcze doinstalować? zainstalowałem wczesniej firmware-linux, na poprzednim jądrze i pozostałe rzeczy typu mesa llvm itp.. Więc jak wymusić, żeby działał?? Coś trzeba skompilować jeszcze, doinstalować?? Widać to po jakości po prostu że nie działa tak jak należy. Proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-11-29, 15:32:44 »
- Chodzi o otwarty sterownik ?
- Z ktorego poradnika dokladnie korzystales ?
Bo ja znam jedyny sluszny https://wiki.debian.org/ATIProprietary
Problem w tym ze juz jest nie aktualny, poniewaz powinien zostac zaktualizowany do Debian-a 9.6

- Znalazlem inny poradnik
Choc srednio rozumiem ten poradnik https://linuxconfig.org/how-to-install-amdgpu-drivers-on-debian-9-stretch-linux
np.
Cytuj
In creating this guide, kernel 4.9 was being kept back by apt-get
Czyli musze zgadywac ze z apt zainstalowal nowszy kernel, ale nie napisal ze jest wymagany.
Zapomnial ? Czy nie trzeba ? Moge tylko zgadywac.
Cytuj
LLVM is required to build Mesa
Czyli jest to poradnik co zrobic aby dzialal otwarty sterownik
( wstyd zeby otwarty sterownik nie dzialal :( )
- Mozesz przejrzec to gdybys byl "poczatkujacy"  https://forum.linux.pl/index.php/topic,25062.0.html


- W przypadku zamknietego sterownika trzeba sie zastanowic najpierw czy AMD nadal wspiera twoja karte graficzna.
Na stronie znalazlem tylko
Before attempting to install the AMD Radeon Software Crimson Edition Linux 15.12 Proprietary Graphics Driver, the following software must be installed:

    Xorg/Xserver 7.4 and above (up to 1.17)
    Linux kernel 2.6 or above (up to 3.19)
    glibc version 2.2 or 2.3
    POSIX Shared Memory (/dev/shm) support is required for 3D applications

NOTE: If a Linux 2.6.11 or newer kernel was built with CONFIG_AGP enabled, the kernel AGP frontend is required to load the fglrx kernel module. To identify whether your kernel with CONFIG_AGP enabled, look for CONFIG_AGP=y in the kernel config file, or if the 'agpgart' module is loaded
No , czyli to sa juz stare pakiety, ale dla pewnosci mozesz sam sprawdzic.

Edytowane
- Jeszcze cos. W przypadku sprawdzania zaleznosci zamknietego sterownika AMD
czasami jest przydatne http://wiki.cchtml.com/index.php?title=Category:Releases
Z tego wynika ze najnowszy sterownik AMD to Crimson 15.12  http://wiki.cchtml.com/index.php?title=Crimson_15.12
i tu tez pisze ze jest tylko do kernela 3.19

« Ostatnia zmiana: 2018-11-29, 15:49:02 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

poczatkujacy22x

  • Gość
Odp: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-11-29, 16:23:42 »
Rzeczywiście podałem chybamało szczegółów. Dzięki za pomoc
Tak chodzi o otwarty amdgpu, zamkniętymi na razie sobie nie zawracałem głowy, korzystałem z takiego poradnika :
 https://linuxconfig.org/how-to-install-amdgpu-drivers-on-debian-9-stretch-linux
No wstyd zeby nie działał, moze ja cos źle robie, niby wszystko poinstalowane a jednak.. robiłem tak jak ten poradnik, krok po kroku, tyle że na tym jądrze co był w stabilnym to w ogóle nie wykrywał amdgpu nigdzie. Zainstalowałem nowsze jądro i już pojawił się amdgpu do wyboru obok radeona. "Zablokowałem' tego radeona niby, tu poradziłem się trochę innym poradnikiem o blokowaniu radeona:
https://www.debian.pl/viewtopic.php?t=34390
I później jak mi tam poradzili wynik lspci -k czy działa po restarcie.
Zamkniętego amdgpu-pro nie ruszałem jeszcze, o flgx czytałem że nie mają już wsparcia więc nie próbowałem się nimi bawić. Jestem w zasadzie początkujący na nowo bardziej, choć kilka lat wstecz używałem już linuksa i to też Debiana tyle że na innej karcie graficznej bo to byla Nvidia. Teraz po latach powracam z tym ze z innym sprzętem i inną kartą graficzną. A sterowniki do tej karty instaluje pierwszy raz. Czyli podsumowując chodzi mi o otwarty amdgpu. Jak go zmusić do działania?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-11-29, 16:37:31 »
Które to jest GCN?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-11-29, 16:55:51 »
Cytuj
That means the AMD R9 270 is based on the same Pitcairn GCN 1.0 GPU
https://www.hardocp.com/article/2014/03/10/amd_radeon_r9_270x_270_video_card_review/
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-11-29, 17:03:44 »
@poczatkujacy22x - Pokaż linie GRUB_CMDLINE_LINUX i GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT
Jeśli to jest GCN1, to mocno średni jest pomysł używania amdgpu, natomiast amdgpu-pro w ogóle do tych kart się nie nadaje.

poczatkujacy22x

  • Gość
Odp: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-11-29, 19:00:13 »
jesli chodzi o grub:
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
Własnie jest jakos słabo wspierana ta moja karta z czego co widze, poczytałem to ten amdgpu-pro w ogóle nie wspiera tej karty.. tzn nie ma jej na liście. Chyba że znacie jakiś sterownik jeszcze, który zadziała pod tą kartą?
Komputer ma 3 lata z kawałkiem, nie jest jakiś stary.. ta grafika tak samo,trochę jestem zdziwiony tak słabym wsparciem jeśli chodzi o tą kartę..



Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-11-29, 19:24:51 »
Masz tutaj: http/://linux-pavbaranov.blogspot.com/2017/10/amdgpu-dla-gcn1-i-gcn2-i-kerneli-413.html
Jeśli Twój GPU w istocie należy do GCN1 to wpisujesz
amdgpu.si_support=1 radeon.si_support=0
dopiero to wyłączy radeon i włączy amdgpu. Sprawdź czy na pewno to GCN1 oraz zanim dokonasz wpisu do GRUB na stałe użyj przy startowaniu systemu poprzez zmianę edycji w linii poleceń dla kernela w GRUB.
Niemniej jednak jeśli to GCN1 lub GCN1.1 to może okazać się, że mimo wszystko sprawniejszy jest obecny sterownik radeon niż amdgpu. W moim przypadku przynajmniej (inny Radeon, ale też inny kernel, być może inne Xy i inny sterownik; wszystko próbowałem bowiem ponad rok temu) tak przynajmniej było.

poczatkujacy22x

  • Gość
Odp: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-12-18, 20:50:21 »
Dzięki za pomoc. Zrobiłem tak jak prroponowałeś, wpisy w grubie i już ładuje się sterownik amdgpu.
System chodzi o wiele szybciej niż na "radeon" przyśpieszenia dostał.
Ale jest jedno małe "ale". Skaczący obraz. W czasie np przewijania paska przeglądarki w dół, obraz skacze strasznie, to samo jest na filmach na yt, obraz skacze przy jakichś większych ruchach. Co może być przyczyną takiej słabej płynności? Ten sterownik już tak ma, czy może da się jakoś jeszcze go podreperować?? Żeby filmy chodziły płynnie, tak samo jak obraz w przeglądarkach. Ja nie muszę mieć jakichś wymagan tam graczem nie jestem.. a widzę ogólnie biedę jeśli chodzi o sterowniki pod tą kartę w linuksie. Amdgpu_pro jakimś dziwnym trafem nie wspiera tej karty.. a wspiera chyba nawet starsze od tej.. Może znacie jakiś inny sterownik? Albo ewentualnie sposoby na wykorzystanie większe jej potencjału. Od radeona działa szybciej znacznie. Ale skaczący obraz pozostał...

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-12-19, 10:26:59 »
Cóż, wsparcie dla kart GCN1 i GCN2 przez amdgpu jest określane jako eksperymentalne, aczkolwiek działa prawidłowo w wielu przypadkach.
Na poprzednim komputerze, który miał jakiegoś Radeona HD (nie pamiętam już serii), ale którą zdefiniowałem jako GCN1 - objawy miałem m.in. podobne do Twoich, ale też różne w zależności od kernela. W zasadzie absolutne minimum to linia 4.17, gdzie po raz pierwszy, kompletnie zostały zaimplementowane poprawki dla kodu dorzucone przez AMD (trwało to wszystko kilka wydań, począwszy podaj od 4.13 czy 4.14). Mniejsze różnice bywały (ale jednak) w zależności od wersji Xów (a w zasadzie sterownika xf86-video-amdgpu). Pewne różnice wprowadził też firmware, ale ostatnia zmiana dotycząca GCN<3 była tu bodaj około roku temu.
Obecnie mam Radeon R5 (AMD Mullins) i o ile pamiętam to jest GCN 2. Nie mam takich objawów, jak opisujesz.
Wszystko jednak zależne jest od poszczególnych przypadków współpracy określonego modelu GPU <3 ze sterownikiem amdgpu.
Ok, teraz jakieś porady w końcu ;)
1. Jeśli masz jednocześnie zainstalowany sterownik radeon to możesz go wrzucić do blacklist (albo odinstalować po prostu). Niekiedy ma to jakiś związek.
2. Niekiedy dodanie (w ten sam sposób jak wyżej) polecenia dla kernela:
amdgpu.dc=0
też przynosi jakiś skutek.
3. Dla niektórych modeli serii R9 (ale wiem o 390) proponowane ustawienia to:
radeon.cik_support=0 radeon.si_support=0 amdgpu.cik_support=1 amdgpu.si_support=1 amdgpu.dpm=1 amdgpu.dc=1
a jeśli i to nie pomaga:
radeon.cik_support=0 radeon.si_support=0 amdgpu.sik_support=1 amdgpu.si_support=1
4. U siebie w kernelu mam w ogóle "wycięte" wsparcie dla GPU Southern Island (mam Sea Island) - u Ciebie, jeśli masz stockowy kernel są oba. Zacząłbym od wyłączenia wsparcia dla Sea Island, czyli do tego co już masz dopisał:
amdgpu.cik_support=1 radeon.cik_support=0
(wpisy które masz dla amdgpu.si i radeon.si - pozostają bez zmian).
Niestety - po prostu musisz to sprawdzić w działaniu. Przy kernelu >=4.17 oraz ewentualnych odpowiednich wpisach, owe "skakanie" nie powinno już występować.
Zerknij jeszcze na: https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU#Troubleshooting - wprawdzie to jest wiki od Archa, ale w każdej dystrybucji, proponowane tu rozwiązania będą działać (przy czym np. o amdgpu_dc w ogóle można zacząć myśleć od kernela 4.15).
Raz jeszcze namawiam do zainstalowania kernela co najmniej w wersji 4.17. Spośród kerneli dla Debiana istnieje np. liquorix, który wprawdzie jest w repozytorium oznaczonym jako sid, ale na próbę można taki kernel zastosować (jeśli to zrobisz nie usuwaj obecnego). Adres do lqx: https://liquorix.net/ Innym jest XanMod - https://xanmod.org/ Możesz spróbować, czy coś to zmienia. W obu repozytoriach masz kernele z obecnej linii 4.19, gdzie na pewno już wprowadzony jest cały dotychczas dostarczony przez AMD kod dla sterowników dla GCN 1 i 2.