System > Instalacja

Stretch 9.6 nie ładuje się amdgpu.Proszę o pomoc.

<< < (2/2)

pavbaranov:
@poczatkujacy22x - Pokaż linie GRUB_CMDLINE_LINUX i GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT
Jeśli to jest GCN1, to mocno średni jest pomysł używania amdgpu, natomiast amdgpu-pro w ogóle do tych kart się nie nadaje.

poczatkujacy22x:
jesli chodzi o grub:

--- Kod: ---
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

--- Koniec kodu ---
Własnie jest jakos słabo wspierana ta moja karta z czego co widze, poczytałem to ten amdgpu-pro w ogóle nie wspiera tej karty.. tzn nie ma jej na liście. Chyba że znacie jakiś sterownik jeszcze, który zadziała pod tą kartą?
Komputer ma 3 lata z kawałkiem, nie jest jakiś stary.. ta grafika tak samo,trochę jestem zdziwiony tak słabym wsparciem jeśli chodzi o tą kartę..


pavbaranov:
Masz tutaj: http/://linux-pavbaranov.blogspot.com/2017/10/amdgpu-dla-gcn1-i-gcn2-i-kerneli-413.html
Jeśli Twój GPU w istocie należy do GCN1 to wpisujesz
--- Kod: ---
amdgpu.si_support=1 radeon.si_support=0
--- Koniec kodu ---
dopiero to wyłączy radeon i włączy amdgpu. Sprawdź czy na pewno to GCN1 oraz zanim dokonasz wpisu do GRUB na stałe użyj przy startowaniu systemu poprzez zmianę edycji w linii poleceń dla kernela w GRUB.
Niemniej jednak jeśli to GCN1 lub GCN1.1 to może okazać się, że mimo wszystko sprawniejszy jest obecny sterownik radeon niż amdgpu. W moim przypadku przynajmniej (inny Radeon, ale też inny kernel, być może inne Xy i inny sterownik; wszystko próbowałem bowiem ponad rok temu) tak przynajmniej było.

poczatkujacy22x:
Dzięki za pomoc. Zrobiłem tak jak prroponowałeś, wpisy w grubie i już ładuje się sterownik amdgpu.
System chodzi o wiele szybciej niż na "radeon" przyśpieszenia dostał.
Ale jest jedno małe "ale". Skaczący obraz. W czasie np przewijania paska przeglądarki w dół, obraz skacze strasznie, to samo jest na filmach na yt, obraz skacze przy jakichś większych ruchach. Co może być przyczyną takiej słabej płynności? Ten sterownik już tak ma, czy może da się jakoś jeszcze go podreperować?? Żeby filmy chodziły płynnie, tak samo jak obraz w przeglądarkach. Ja nie muszę mieć jakichś wymagan tam graczem nie jestem.. a widzę ogólnie biedę jeśli chodzi o sterowniki pod tą kartę w linuksie. Amdgpu_pro jakimś dziwnym trafem nie wspiera tej karty.. a wspiera chyba nawet starsze od tej.. Może znacie jakiś inny sterownik? Albo ewentualnie sposoby na wykorzystanie większe jej potencjału. Od radeona działa szybciej znacznie. Ale skaczący obraz pozostał...

pavbaranov:
Cóż, wsparcie dla kart GCN1 i GCN2 przez amdgpu jest określane jako eksperymentalne, aczkolwiek działa prawidłowo w wielu przypadkach.
Na poprzednim komputerze, który miał jakiegoś Radeona HD (nie pamiętam już serii), ale którą zdefiniowałem jako GCN1 - objawy miałem m.in. podobne do Twoich, ale też różne w zależności od kernela. W zasadzie absolutne minimum to linia 4.17, gdzie po raz pierwszy, kompletnie zostały zaimplementowane poprawki dla kodu dorzucone przez AMD (trwało to wszystko kilka wydań, począwszy podaj od 4.13 czy 4.14). Mniejsze różnice bywały (ale jednak) w zależności od wersji Xów (a w zasadzie sterownika xf86-video-amdgpu). Pewne różnice wprowadził też firmware, ale ostatnia zmiana dotycząca GCN<3 była tu bodaj około roku temu.
Obecnie mam Radeon R5 (AMD Mullins) i o ile pamiętam to jest GCN 2. Nie mam takich objawów, jak opisujesz.
Wszystko jednak zależne jest od poszczególnych przypadków współpracy określonego modelu GPU <3 ze sterownikiem amdgpu.
Ok, teraz jakieś porady w końcu ;)
1. Jeśli masz jednocześnie zainstalowany sterownik radeon to możesz go wrzucić do blacklist (albo odinstalować po prostu). Niekiedy ma to jakiś związek.
2. Niekiedy dodanie (w ten sam sposób jak wyżej) polecenia dla kernela:

--- Kod: ---
amdgpu.dc=0
--- Koniec kodu ---
też przynosi jakiś skutek.
3. Dla niektórych modeli serii R9 (ale wiem o 390) proponowane ustawienia to:

--- Kod: ---
radeon.cik_support=0 radeon.si_support=0 amdgpu.cik_support=1 amdgpu.si_support=1 amdgpu.dpm=1 amdgpu.dc=1
--- Koniec kodu ---
a jeśli i to nie pomaga:

--- Kod: ---
radeon.cik_support=0 radeon.si_support=0 amdgpu.sik_support=1 amdgpu.si_support=1
--- Koniec kodu ---
4. U siebie w kernelu mam w ogóle "wycięte" wsparcie dla GPU Southern Island (mam Sea Island) - u Ciebie, jeśli masz stockowy kernel są oba. Zacząłbym od wyłączenia wsparcia dla Sea Island, czyli do tego co już masz dopisał:

--- Kod: ---
amdgpu.cik_support=1 radeon.cik_support=0
--- Koniec kodu ---
(wpisy które masz dla amdgpu.si i radeon.si - pozostają bez zmian).
Niestety - po prostu musisz to sprawdzić w działaniu. Przy kernelu >=4.17 oraz ewentualnych odpowiednich wpisach, owe "skakanie" nie powinno już występować.
Zerknij jeszcze na: https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU#Troubleshooting - wprawdzie to jest wiki od Archa, ale w każdej dystrybucji, proponowane tu rozwiązania będą działać (przy czym np. o amdgpu_dc w ogóle można zacząć myśleć od kernela 4.15).
Raz jeszcze namawiam do zainstalowania kernela co najmniej w wersji 4.17. Spośród kerneli dla Debiana istnieje np. liquorix, który wprawdzie jest w repozytorium oznaczonym jako sid, ale na próbę można taki kernel zastosować (jeśli to zrobisz nie usuwaj obecnego). Adres do lqx: https://liquorix.net/ Innym jest XanMod - https://xanmod.org/ Możesz spróbować, czy coś to zmienia. W obu repozytoriach masz kernele z obecnej linii 4.19, gdzie na pewno już wprowadzony jest cały dotychczas dostarczony przez AMD kod dla sterowników dla GCN 1 i 2.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej