Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problemy z instalacją uaktualnienia Mozilli (lub brak wiedzy jak to zrobić)  (Przeczytany 3011 razy)

maro111

  • Gość
Witam,
Od dłuższego czasu pojawia mi się taki czerwony znaczek na górze strony z informacją, że mam starą wersję Mozilli i dobrze byłoby żebym ją zaktualizował. Jak wchodziłem na stronę Mozilli najpierw tam szukając rozwiązania, Mozilla powinna się aktualizować sama, ale u mnie ta zasada nie działa. Dlaczego? Nie wiem. W każdym razie jak ściągam, to po rozpakowaniu dalej nic się nie dzieje. Nie ma żadnej informacji, że jest zaktualizowana, nie wymaga ode mnie aktualizacji, tylko po prostu ściąga się i już. Jak wejdę, to ten plik co najwyżej chce, żeby go rozpakować i na tym jego aktywność się kończy. Co mam zrobić, żeby zaktualizować do ostatniej wersji?
Mam Ubuntu.

Offline Tomasz Rozalski

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
po kolei w konsoli:
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
« Ostatnia zmiana: 2018-11-24, 22:46:52 wysłana przez Tomasz Rozalski »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Wersja ściągnięta ze strony  Mozilli to wersja portable,
po rozpakowaniu trzeba ja uruchamiac z " palca ", lub z terminala.
Takie uzywanie programow ze wzgledow bezpieczenstwa nie jest zalecane.
Zeby uzywac aktualnej wersji przegladarki trzeba zaktualizowac system jak to kolega wyzej uwzględnił.
Jesli aktualizacje zawieraja najnowsza przegladarke, to wtedy zostanie zaktualizowana.

Edytowane
Ale moze trzeba omowic co te komendy robia wyzej,
sam nie uzywam Ubuntu ale raczej nie jest to " idealnie " aktualizacja systemu.
https://help.ubuntu.com/community/AptGet/Howto
https://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Aktualizacja_systemu

Chcialem zwrocic w ten sposob uwage ze moze byc roznica miedzy upgradedist-upgrade
Zwykle sie uzywa apt-get update potem  apt-get upgrade
apt-get dist-upgrade moze zaktualizowac cały system do wyższej wersji jesli mamy zmienione repozytoria. ( przynajmniej w Debianie tak jest )
https://pl.wikibooks.org/wiki/Debian_-_uniwersalna_instalacja/Aktualizacja_systemu
( W Ubuntu zmiane systemu do wyzszej wersji zaleca sie instalujac na nowo )
« Ostatnia zmiana: 2018-11-25, 10:31:19 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

maro111

  • Gość
Hmm, jeśli dobrze zrozumiałem sugestie, to powinienem raczej zaktualizować system, a nie aktualizować samą Mozillę, tak?
 W każdym razie tak próbowałem zrobić. Wszedłem w managera aktualizacji i zobaczyłem komunikat, że system jest aktualny. Jak dałem Odśwież, to pojawiła mi się aktualizacja Mint. Jak ją zaznaczyłem i nacisnąłem aktualizuj, to zażądało ode mnie dodatkowego uwierzytelnienia działania. Wpisałem hasło, które mi się wydawało, że jest hasłem administratora, ale najwyraźniej mi się tylko wydawało...
System mi instalował znajomy. Pytanie zatem jest następujące: jak zmienić hasło administratora, w sytuacji gdy nie zna się aktualnego?
Nie sądzę, żeby po dwóch latach od instalacji systemu pamiętał jakie jest tu hasło.

Dodam, że tak samo próbowałem wpisywać te cztery komendy, które podał mi Tomasz Rozalski, ale wystąpił identyczny problem jak wyżej.
« Ostatnia zmiana: 2018-11-25, 13:51:06 wysłana przez maro111 »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
W pierwszej kolejności - mimo wszystko - telefon do przyjaciela. To jest jednak Ubuntu, a zatem korzysta z sudo - poprzez "sudo komenda" wywołany zostaniesz do podania hasła. Jest to Twoje hasło użytkownika. Możesz w ten sposób zaktualizować system.
Jeśli chodzi o FF - w istocie - zaktualizować system - masz tu aktualną wersję FF nawet w 16.04. Spokojnie możesz też używać wersji ze strony FF, ale wówczas będziesz miał 2 wersje FF w systemie. Ta wersja ze strony nie wymaga żadnych haseł.
« Ostatnia zmiana: 2018-11-25, 15:04:58 wysłana przez pavbaranov »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jeżeli ekipa od Minta totalnie nie zje*ała sprawy (z nimi nigdy nie wiadomo), to nie chodzi w tym pytaniu o hasło administratora tylko o Twoje. Jest tam używane polecenie sudo, które do przełączania się na admina nie używa hasła administratora (w ubuntu/mint standardowo w ogóle nie ma hasła administratora, jedyna możliowść pracy to sudo) a hasła użytkownika, który wydał polecenie sudo.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

maro111

  • Gość
Dziękuję Pawłowi Kraszewskiemu za podpowiedź. To hasło, które działa po opcji sudo, to akurat wpisuję je każdego dnia, żeby się dostać do komputera... Bardzo dobra podpowiedź. Sądziłem, że jest inne, a przynajmniej kiedyś, jak miałem inną wersję Linuksa, dawno temu, to jeśli dobrze pamiętam, było odrębne hasło do logowania się, a odrębne administratora.
Przy okazji ta informacja ułatwiła mi bardziej precyzyjną odpowiedź w moim drugim wątku.