Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaka drukarka  (Przeczytany 4802 razy)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaka drukarka
« dnia: 2018-11-21, 10:07:06 »
Witam. Dziś dla odmiany pytam a nie odpowiadam albo opier*am.

Czy ktoś ma sprawdzone urządzenie wielofunkcyjne o takich parametrach:
* Pełna zgodność z Linuksem (w sensie działają wszystkie funkcjonalności), drivery albo w systemie (Ubuntu/Gentoo) albo dostępne u producenta. Z poziomu Windows drukuję może z pół strony rocznie...
* Drukarka A4 laser kolor, koniecznie z dupleksem
* Skaner A4 koniecznie z podajnikiem, miło jak z dupleksem
* Praca po WiFi albo Eth
* Rozsądny koszt materiałów eksploatacyjnych.
* Druk głównie tekstu, sporadycznie prezentacji, 0 zdjęć
* Cena tak do 1500zł

Zastanawiałem się nad czymś pokroju Brothera DCP-9020CDW albo MFC-9140CDN albo sąsiednich modeli. Lexmark CX417DE też wygląąda intrygująco. Nie wiem, jak obecnie wyglądają sprawy sterowników do HP.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jaka drukarka
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-11-21, 10:46:23 »
Głupio się wcinam, ale z moich doświadczeń z tymi dwoma producentami i sterownikami dla linuksa wynika, że:
- Brother oficjalnie wspiera znakomitą większość swoich produktów dla linuksa; sterowniki deb i rpm masz na ich stronie (a niekiedy są też w repozytoriach),
- Lexmark - ze sterownikami ciężko.
Pod Ubuntu zatem Brother będzie pracować natywnie (choć niekiedy trzeba wykonać jakieś dodatkowe jeszcze rzeczy, ale zespół Brothera najczęściej jest dość skory do pomocy). W przypadku Gentoo - o ile pamiętam - w wiki jest omówione jak deb/rpm przerobić, a jak nie, to w wiki Archa (oraz w AUR) jest omówione co zrobić, by wykonać przeróbkę (a zatem i dla Gentoo zrobisz ebuild).
Zwykle też eksploatacja Brotherów jest w rozsądnej cenie.
Zwykle też jednak, sterowniki Brothera pod linuksa są "uboższe" od wersji Windows (zwyczajowo np. o ile sterowniki Windows dają info nt. zużycia materiałów eksploatacyjnych, to w przypadku linuksa tej funkcjonalności nie ma). Osobiście mam atramentówkę Brothera, która działała na *buntu, Fedora, OpenSUSE, Mandriva, Chakra, Manjaro, Arch - w miarę bezproblematycznie (niekiedy nowy CUPS w RR robił jakieś problemy, ale w Ubuntu nie będziesz tego miał; kiedyś - właśnie *buntu - wymagało to też dodania regułki, ale wszystko omówione na stronie Brothera).
Z "opowieści" znajomych, którzy handlują sprzętem zawsze też wynikało, że Lexmark w eksploatacji jest stosunkowo drogi. Na własnych kościach tego jednak nie poznałem.
Przy okazji - dla wybranego przez Ciebie modelu Lexmarka - brak jest sterownika dla linuksa na ich stronie. Czy i jak działa to "bezsterownikowe" rozwiązanie w Ubuntu - bladego pojęcia nie mam.

HP - generalnie olbrzymia większość ich urządzeń jest wspierana przez hplip i są sterowniki m.in. dla Ubuntu (dla Gentoo chyba jest ebuild). Diabeł tkwi w szczegółach zatem na openprinting sprawdź konkretny model. Problemy z hplip zaczynają się niekiedy w przypadku zmian pythona dla Qt5, bo czasem trzeba to "popchnąć" by znów działało. W przypadku Ubuntu raczej te problemy nie będą mieć miejsca (a przynajmniej często).

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jaka drukarka
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-11-21, 20:59:30 »
Cytuj
Czy ktoś ma sprawdzone urządzenie wielofunkcyjne o takich parametrach:
- Nie mam

- Tez bym sie zainteresesowal drukarkami Brothera ze względu na dobre opinie w użytkowaniu.
- Zwłaszcza ze niektóre firmy kiedyś blokowały chipy swoich drukarek po iluś wydrukach, nie wspominając o niewidocznych znacznikach przy drukowaniu,
wiec jest to jakaś konkurencja.
- Na jednym z for linuxa od czasu do czasu widzę watki tej marki.
https://www.pclinuxos.com/forum/index.php/topic,108712.msg929316.html#msg929316
Trzeba czasami sterownikom pomagać zainstalowac sie, choc nie jest to główny wspierany system, to może nic dziwnego .
- Otwarty sterownik nie gwarantuje jakości nawet gdyby działał dobrze,
 ale boje się tego ze to zamknięty sterownik i nie mamy pewności jak długo będzie działał np. z najnowszym kernelem.

- Lexmark nie znam, choć pewnie marka używana jest w firmach i pewnie tez ma dobre opinie.
- Nie wiem co to jest " Ubuntu Snapshot " za wersja.
 http://support.lexmark.com/index?locale=EN&page=product&userlocale=EN_US&productCode=LEXMARK_CX417&focusedTab=DOWNLOADS#2

Cytuj
Nie wiem, jak obecnie wyglądają sprawy sterowników do HP.
To jest ciekawe, bo firma HP już nie wypiera sie wsparcia Linuxa pisząc o tym na hp.com
https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/about

Edytowane
- Moze nie doczytalem dokladniej
Cytuj
HP does not provide formal consumer or commercial support for this software. Support is provided informally through a series of resources at the Launchpad.net website, and on this HP-sponsored website.
Ale skoro proponuja i chwala sie "jakims" wsparciem to lepsze niż nic.
- Inna kwestia to jakość sprzętu i tuszu.
« Ostatnia zmiana: 2018-11-21, 21:37:30 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jaka drukarka
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-11-21, 21:40:22 »
ale boje się tego ze to zamknięty sterownik i nie mamy pewności jak długo będzie działał np. z najnowszym kernelem.
Kernel raczej nie ma tu wiele do gadania. Przetrwałem z Brotherem pewnie już z 10 lat, a zatem kerneli do obecnego 4.19.x było raczej sporo. Bez zarzutów. Jak wspomniałem - broniły się niekiedy i to sporadycznie przed nowym CUPS. Niekiedy wystarczało po prostu ponowne ustawienie drukarki w nowym CUPS. Sprawa miała miejsce 2x przez te wszystkie lata i kilka różnych dystrybucji.

Jeśli ma się szczęście - to udostępnione są sterowniki otwarte; jeśli nie - są własnościowe. Są, działają. Niekiedy zdarza się, że własnościowe przechodzą w otwarte.
Sterownik do skanera (bo o tym jeszcze zapomniałem) to jeden z bodaj czterech: brscan/brscan2/brscan3/brscan4 na których i z libsane działają w zasadzie wszelkie znane mi skanery Brothera. Dodatkowo zwykle jest też apka do uruchamiania aplikacji skanującej w komputerze przez działania na samym skanerze. Sterowniki brscanX są bodaj otwarte obecnie.

Aha - jeszcze jedno. W supporcie Brothera dla linux jest też sporo informacji nt. tego co trzeba zrobić w poszczególnych dystrybucjach, by działało. Kombinować z tym należy wyłącznie jeśli bezpośrednio po instalacji urządzenie nie działa, nie jest widoczne itp.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaka drukarka
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-11-21, 21:57:01 »
Teraz u mnie to tak: Mam atramentowe multi (Brothera DCP-J725DW) i mono lasera (HP LaserJeta 1200). Chcę oba "zwinąć" do jednego urządzenia.

Problem z Brotherem jest taki, że dostał biegunki modelowej i co fajniejsze modele są już niedostępne, albo to resztki magazynowe porośnięte pajęczynami. Dlatego popatrzyłem na tego Leksmarka.

Lexmark ma pełne wsparcie dla Linuksa - drukarka jest multistandardowa i do życia wystarczy jej plik PPD (żadnych binarek), skaner ma binarny driver podpinany pod SANE.

Dzięki za pochylenie się nad problemem.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jaka drukarka
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-11-21, 22:28:51 »
W takim razie - dopytaj się gdzieś u sensownych ludzi o koszty eksploatacji tego Lexmarka. Bywały z tym problemy, aczkolwiek bardziej mi znane z atramentówek (drogie, mało wydajne kartridże). Jeśli polityka taka sama przy laserach, to po prostu należy sobie dać spokój.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jaka drukarka
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-12-04, 17:26:11 »
Jak bedziesz juz mial Lexmarka to napisz jak sie sprawuje na Linuxie.
Czy uzywasz oprogramowania tylko producenta,
jesli mozna uzyc takze innego oprogramowania ( z plikiem PPD ), to jakiego ?   
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.