Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: GMail w KDE  (Przeczytany 3646 razy)

Offline Madzia_82

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
GMail w KDE
« dnia: 2018-10-17, 21:51:14 »
Od niedawna korzystam z KDE NEON. Zrezygnowałam z Ubuntu na rzecz tej dystrybucji. Wszystko mi się podoba ale jednej rzeczy nie potrafię skonfigurować. W Ubuntu miałam zainstalowany GNOME Gmail (https://davesteele.github.io/gnome-gmail/), który rozwiązywał problem integracji Gmail z systemem. W KDE NEON nie mogę sobie z tym poradzić - chodzi mi przede wszystkim o to, żeby w razie kliknięcia na adres email (np. gdzieś na stronie www) otwierała się przeglądarka oknem Gmail z nową wiadomością na wybrany adres oraz o możliwość udostępnienia plików z Dolphin przez mail. W Dolphin jest opcja Udostępnij->wyślij pocztą ale nie potrafię tak tego skonfigurować aby otwierał się w przeglądarce nowa wiadomość w Gmail z udostępnionym plikiem jako załącznikiem.

Mam nadzieję, że w miarę precyzyjnie opisałam o co mi chodzi...

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-10-17, 22:47:39 »
Jeśli Ci o to chodzi, to zespół KDE udostępnia 3 klientów pocztowych: KMail, Kube oraz Trojita. Masz którykolwiek zainstalowany?
Wraz z nimi (co najmniej KMail, bo tego używam, ale chyba inne również) można osiągnąć to co chcesz. Oczywiście możesz też użyć innych klientów pocztowych, ale tu nie ręczę, czy będą one się tak dobrze integrować.
Niestety nie odpowiem Ci na pytanie, czy istnieje sposób na powiązanie jakiejkolwiek przeglądarki z adresem mailowym w taki sposób, jak to opisałaś. Nie znam czegoś takiego.

Offline Madzia_82

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-10-18, 06:54:55 »
no właśnie nie korzystam z programu pocztowego i nie bardzo chce korzystać z czegoś innego niż GMail. Siła przyzwyczajenia.

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-10-18, 09:20:57 »
To jest dodatek napisany specjalnie dla środowiska Gnome i jeśli wyszukiwarka nic nie znajduje dla KDE Plasma, to znaczy, że nie ma czegoś takiego.
Jeszcze możesz poszukać w
https://store.kde.org/

A jeśli nie ma, to zawsze pozostaje opcja zainteresowania kogoś takim pomysłem. Na forum KDE jest sekcja brainstorm do zgłaszania pomysłów
https://forum.kde.org/viewforum.php?f=83
Ale chyba, developerzy rzadko ją czytają. Lepiej napisać na
https://mail.kde.org/mailman/listinfo/kde-devel

A najlepiej znaleźć kogoś kto robi coś podobnego i zainteresować go. Może osoby robiące integrację google drive by się zainteresowały.
https://community.kde.org/KIO_GDrive

W gmail jest opcja przeciągnij i upuść na wiadomości, ale jakoś u mnie nie działa. Pokazuje błąd o wielkości pliku.

nie bardzo chce korzystać z czegoś innego niż GMail.
Kmail można skonfigurować żeby obsługiwał Gmail. Program pocztowy a konto pocztowe to dwie różne rzeczy. Programy do obsługi poczty jak Kmail czy Thunderbird mogą obsługiwać różne konta pocztowe, nawet kilka jednocześnie.
« Ostatnia zmiana: 2018-10-18, 09:27:23 wysłana przez kenpo »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-10-18, 09:50:23 »
Tutaj masz alternatywy dla GNOME Gmail https://alternativeto.net/software/gnome-gmail/?platform=linux - z pobieżnej lektury służą one jedynie tzw. notyfikacji. Sprawdź jednak - może któryś z tych programików Cię zadowoli. Zasadniczo nie może on być jednak dla środowiska GNOME (albo dla Plasma, albo musi być niezależny od środowiska).

Rozumiem, że przyzwyczajona jesteś do obsługi GMaila za pomocą przeglądarki (webmail). Jeśli tak, to o ile ktoś wie jak zrobić skrypt, który otwiera bezpośrednio przeglądarkę ze stroną GMail, to chyba wiem jak to ustawić bez żadnych innych programów.

Online mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-10-18, 09:54:22 »
Od niedawna korzystam z KDE NEON. Zrezygnowałam z Ubuntu na rzecz tej dystrybucji. Wszystko mi się podoba ale jednej rzeczy nie potrafię skonfigurować. W Ubuntu miałam zainstalowany GNOME Gmail (https://davesteele.github.io/gnome-gmail/), który rozwiązywał problem integracji Gmail z systemem. W KDE NEON nie mogę sobie z tym poradzić - chodzi mi przede wszystkim o to, żeby w razie kliknięcia na adres email (np. gdzieś na stronie www) otwierała się przeglądarka oknem Gmail z nową wiadomością na wybrany adres oraz o możliwość udostępnienia plików z Dolphin przez mail. W Dolphin jest opcja Udostępnij->wyślij pocztą ale nie potrafię tak tego skonfigurować aby otwierał się w przeglądarce nowa wiadomość w Gmail z udostępnionym plikiem jako załącznikiem.

Mam nadzieję, że w miarę precyzyjnie opisałam o co mi chodzi...

Zdaje się ,że Firefox ma w ustawieniach coś takiego.

A jeżeli chcesz ustawić w systemie to

xdg-open "https://mail.google.com/mail?extsrc=mailto&url=$s"

wklej w  Ustawienia Systemowe > Programy > Domyślne programy > Program pocztowy > Użyj innego programu pocztowego.

Musisz być cały czas zalogowana żeby uniknąć monitu o hasło przy każdym otwarciu.

A do monitoringu poczty z poziomu systemu można wykorzystać Ultimate Gmai Feed

https://store.kde.org/p/1248550/

lub Gmail Feed

https://store.kde.org/p/998911/

« Ostatnia zmiana: 2018-10-18, 09:59:20 wysłana przez mackeire »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-10-18, 10:09:53 »
Ewentualnie stwórz sobie taki skrypt:
#!/bin/bash
nazwa_przeglądarki https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=mail&continue=https://mail.google.com/
gdzie "nazwa_przeglądarki" odpowiada tej, jakiej używasz (falkon, firefox, chrome, chromium itd.); np w przypadku falkon warto dodać po "nazwa_przeglądarki" przełącznik -u - otworzy wówczas GMail w nowym oknie.
Umieść ten skrypt gdziekolwiek (sens w PATH), nadając mu jakąś nazwę (np. gmail.sh - tak będzie dalej w przykładzie) nadaj uprawnienia wykonywalne:
chmod +x gmail.sh
Następnie: Ustawienia systemowe -> Dopasowywanie -> Programy -> Domyślne programy -> Program pocztowy -> Użyj innego programu pocztowego i w okienku wpisujesz wówczas gmail.sh (jeśli skrypt umieściłaś w PATH), albo pełną ścieżkę - jeśli nie jest w PATH.
Skrypt powoduje, że kliknięcie na adres mailowy otwiera stronę logowania GMail w przeglądarce.
Również Dolphin teraz winien wysyłać pliki "z pomocą" przeglądarki (PPM na pliku -> Udostępnij -> Wyślij pocztą.

Offline Madzia_82

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-10-18, 19:26:51 »
Zrobiłam tak - już wcześniej coś takiego próbowałam ale nie udało się. Chodzi o to, że nawet jak zaznaczę w ustawienie, że chce używać innego programu pocztowego to system chce wywoływać kmailservice z paczki kdelibs-bin. Jak nie ma kdelibs-bin to informuje, że "Nie można znaleźć programu 'kmailservice'". No więc zainstalowałam kdelibs-bin i wtedy nawet jeśli dodam skrypt to próbuje wywoływać kmailservice. Coś tam się na chwilę uruchamia (w sensie kmailservice) i gaśnie - żadnego komunikatu. Nie wiem w ogóle o co chodzi z tym kmailservice. Oczywiście przeglądarka z oknem gmail się nie wyświetla.

Offline Madzia_82

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-10-18, 19:43:30 »
Połowicznie załatwiłam problem dzięki pomysłowi mackeire. Faktycznie da się linki mailto przypisać w przeglądarkach do GMail - we Firefox tak jak opisałeś. Firefoxa nie używam. W Chrome GMail też można to ustawić. Nadal jednak jest problem z wysyłaniem plików jako załącznik z poziomu Dolphin.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-10-18, 19:46:11 »
Jaką wersję Neona masz? kdelibs-bin to jakaś zamierzchła wersja z KDE4, której obecne aplikacje KDE nie powinny w ogóle używać?

Zrób jak napisał @mackeire - winno być ok.

EDIT: No tak, to ostatnie już poszło, ale...

Nadal jednak jest problem z wysyłaniem plików jako załącznik z poziomu Dolphin.
Jak to robisz?

Przede wszystkim jednak - wersja Neon. Powinnaś mieć obecną, czyli bodaj 18.04.
« Ostatnia zmiana: 2018-10-18, 19:48:04 wysłana przez pavbaranov »

Offline Madzia_82

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-10-18, 19:49:56 »
Najnowsze KDE NEON na ubuntu 18.04 - ale doinstalowałam sama te kdelibs bo jak zaznaczam użyj innego programu pocztowego i dodaje tam ścieżkę do skryptu to chce uruchamiać kmailservice. Jak miałam kdelibs to próbowało uruchamiać bez skutki kmailservice a jak nie mam pokazuje komunikat jak napisałam.

Offline Madzia_82

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-10-18, 19:53:03 »
Żeby wysłać plik do programu pocztowego to klikam prawym przyciskiem myszy na plik rozwija się menu z niego wybieram Udostępnij dalej Wyślij pocztą. Kiedy wybiorę pojawia się cudowne okno że nie mam kmailservice a jak doinstaluje to coś niby uruchamia się kmailservice ale bez żadnego komunikatu...ostatecznie nic się nie dzieje proces znika.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-10-18, 21:26:34 »
Zrób tak - zobaczymy co to przyniesie:
1. kdelibs-bin - wywal; w Neon 18.04 nie powinno Ci być w ogóle potrzebne
2. uruchom dolphin w konsole i spróbuj wysłać jakiś plik
3. to co Ci się pojawi w konsoli wrzuć tutaj.
Zobaczymy co się z tego da wywnioskować.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-10-18, 23:21:55 »
Cytuj
Żeby wysłać plik do programu pocztowego to klikam prawym przyciskiem myszy na plik rozwija się menu z niego wybieram Udostępnij dalej Wyślij pocztą.

Wygląda na to, że trzeba by jako domyślny klient poczty ustawić ubrany w plik .desktop ten twór, który otwiera ci przeglądarkę z aplikacją GMail albo komplikując jeszcze bardziej - jako domyślny klient poczty ustawić przeglądarkę internetową, i ona sobie dalej otworzy to co ma otworzyć :D


Pokaż wyniki takich poleceń:
grep -i mail {.config/mimeapps.list,.local/share/applications/mimeapps.list}
find -iname mimeapps.list
« Ostatnia zmiana: 2018-10-18, 23:27:21 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

Offline Madzia_82

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: GMail w KDE
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-10-19, 07:25:38 »
grep -i mail {.config/mimeapps.list,.local/share/applications/mimeapps.list}

wynik: .config/mimeapps.list:x-scheme-handler/mailto=google-chrome.desktop



sudo find -iname mimeapps.list
wynik: ./.local/share/applications/mimeapps.list
./.config/mimeapps.list

odpowiedź dla pavbaranov:
w terminalu wykonując to co opisałam dostaje:

Cannot initialize model with data QJsonObject() . missing: QJsonValue(string, "urls")
qrc:/org/kde/purpose/RunningJob.qml:46:16: Unable to assign ulong to double
Default mailto handler: "kmailservice.desktop\n"