Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Fedora z NAT + serwer DHCP - komputery nie pingują po nazwie  (Przeczytany 1970 razy)

Offline Tomek

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Witam.
Mam następujący problem i nie wiem jak go ugryźć:
Mam sieć lokalną w której jest jakiś router zyxel. W sieci jest serwer MSSQL i Optima. Optima na komputerach łączy się poprzez nazwa/baza. Dopóki adresy przydziela zyxel wszytko działa ok. Problem w tym że zamiana routera na komputer z  fedorą + NAT, powoduje brak komunikacji po nazwach. Na fedorze mam oczywiście serwer DHCP, w którym ustawiony jest  brodcast: option broadcast-address           10.0.0.255;
Od strony LAN mam regułę iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT, więc komunikacja powinna być.
Gdzie mogę szukać problemu? Niby mógłbym w komputerach z windowsem wpisać na sztywno do pliku hosts ip na który ma kierować nazwa, lecz przy rotacji komputerów to rozwiązanie się nie sprawdzi i wogóle jest mało eleganckie.
Proszę o jakiekolwiek wskazówki czego mam szukać.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Fedora z NAT + serwer DHCP - komputery nie pingują po nazwie
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-07-15, 00:21:43 »
Cytuj
łączy się poprzez nazwa/baza.
Przepraszam ze sie w trace, masz na mysli adres DNS czy co ?
https://www.dipol.com.pl/do_czego_sluzy_ddns_dynamic_domain_name_system_i_jak_go_uzywac__bib93.htm
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Tomek

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Fedora z NAT + serwer DHCP - komputery nie pingują po nazwie
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-07-15, 18:02:04 »
Nie mam na myśli DNS, a już na pewno nie DDNS do którego link podałeś.
Sęk  w tym że gdy adresy przydziela DHCP z routera ZyXel - to da się pingować po nazwie. Gdy przydziela je DHCP z Fedory - to niestety nie da się po nazwie pingować. Wydaje się że brodcast jest ustawiany prawidłowo w komputerach, a co za tym idzie nie powinna występować różnica. Dlatego pytam na forum, w nadziei że ktoś mądrzejszy ode mnie podsunie jakąś sugestię.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Fedora z NAT + serwer DHCP - komputery nie pingują po nazwie
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-07-15, 20:56:36 »
Jako serwera DHCP i DNS użyj dnsmasq-a (czyle tego, co chodzi na 99,999% w tym zyxelu). Ten serwer jest tak fajnie zrobiony, że komputery obsłużone przez DHCP mają automatycznie robione dynamiczne reguły w DNS, rozwiązujące jego nazwę własną na właściwe IP. Dodatkowo dnsmasq obsługuje też pliki /etc/hosts (automatycznie przydziela właściwe IP po nazwie klienta) i /etc/ethers (automatycznie przydziela właściwe IP po MAC).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy