Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Czy jest jakiś sposób na zablokowanie komputera przed wyłączeniem  (Przeczytany 1748 razy)

mrxardas9

  • Gość
Siema, czy jest jakiś sposób na zablokowanie komputera przed przypadkowym wyłączeniem? Np. aktualizuje system przy okazji siedze na internecie i coś czytam ---> kończe czytać i odruchowo wyłączam komputer ----> Włączam komputer a, tu awaria! Zapomniałem że aktualizował się system. Ale aktualizacja to nie jedyny powód dla którego chciał bym się przed tym zabezpieczyć. Znacie jakiś prosty sposób na to? Po za żółtymi karteczkami nalepianymi na monitor :-) Może jest jakaś magiczna komenda której nie znam? Dodam że jestem linuksoholikiem i nie mam windowsa więc sposoby na winde odpadają. I sorry za błędy jeżeli to komuś razi w oczy, pisze z nowej przeglądarki i jeszcze nie zainstalowałem w niej słownika bo i tak pewnie nie będe jej używać.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Jakiej używasz dystrybucji i w jakiej wersji?
marcin82

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Np. aktualizuje system przy okazji siedze na internecie i coś czytam ---> kończe czytać i odruchowo wyłączam komputer
W takiej sytuacji - jeśli dobrze Cię rozumiem - nie. Wszak wydałeś komputerowi/systemowi dyspozycję wyłączenia. No to Cię słucha. Chyba, że czegoś nie rozumiem i chodzi Ci o to, aby polecenie wyłączenia komputera, gdy coś działa w tle poczekało dopiero na koniec tego, co w tle działa.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Funcja_Wylacz ()
{
while [ "aktualizacja" == "trwa"]; do
  echo  " Trwa aktualizacja, poczekaj !"
  sleep 10
done
poweroff
}
Funcja_Wylacz
Z punktu programistecznego da sie, ale jest to kwestia:
- jak wylaczasz komputer ( z przycisku na komputerze ? )
- z jakiego srodowiska korzystasz i jak bardzo on jest konfigurowalny. ( musisz sie liczyc ze wszelkie ustawienia przy aktualizacji moga zostac nadpisane )
- czy jestes wstanie na tyle silny by zmienic swoje przyzwyczajenia, by np. zmienic swoje przyzwyczajenia i wylaczac np. skryptem zamiast z guzika.
« Ostatnia zmiana: 2018-09-26, 08:06:56 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

mrxardas9

  • Gość
Debian GNU/Linux 9 (stretch) 64-bitowy - wyłączam guzikiem na pulpicie, środowisko GNOME, cynamon. Ale jeżeli sposób ma być trudny to ja podziękuje zostanę przy żółtych kartkach.  Bo z mojego punktu widzenia łatwiej jest naprawić system po nieudanej aktualizacji z nośnika usb niż bawić się w skrypty.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Jesli to mialo by byc na pulpicie, a nie na pasku zadan, to mozna by napisac skrypt lub skrot z poleceniem,
cos na bazie tego
https://askubuntu.com/posts/375031/revisions
i do tego trzeba by zrobic wyskakujace okienko z ostrzezeniem,
to moze byc wyskakujacy terminal lub okienko ( gtkdialog, kdialog, zenity, i pewnie jeszcze cos istnieje )
Przykladowe okienka
https://linux.byexamples.com/archives/259/a-complete-zenity-dialog-examples-1/
http://xpt.sourceforge.net/techdocs/language/gtkdialog/gtkde02-GtkdialogExamples/single/

Ewentualnie developerom danego srodowiska i dystrybucji mozesz taki pomysl podsunac by zrobili po swojemu.
« Ostatnia zmiana: 2018-09-26, 17:51:54 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.