Inne > Inne

Czy jest jakiś sposób na zablokowanie komputera przed wyłączeniem

(1/2) > >>

mrxardas9:
Siema, czy jest jakiś sposób na zablokowanie komputera przed przypadkowym wyłączeniem? Np. aktualizuje system przy okazji siedze na internecie i coś czytam ---> kończe czytać i odruchowo wyłączam komputer ----> Włączam komputer a, tu awaria! Zapomniałem że aktualizował się system. Ale aktualizacja to nie jedyny powód dla którego chciał bym się przed tym zabezpieczyć. Znacie jakiś prosty sposób na to? Po za żółtymi karteczkami nalepianymi na monitor :-) Może jest jakaś magiczna komenda której nie znam? Dodam że jestem linuksoholikiem i nie mam windowsa więc sposoby na winde odpadają. I sorry za błędy jeżeli to komuś razi w oczy, pisze z nowej przeglądarki i jeszcze nie zainstalowałem w niej słownika bo i tak pewnie nie będe jej używać.

marcin'82:
Jakiej używasz dystrybucji i w jakiej wersji?

pavbaranov:

--- Cytat: mrxardas9 w 2018-09-25, 22:37:36 ---Np. aktualizuje system przy okazji siedze na internecie i coś czytam ---> kończe czytać i odruchowo wyłączam komputer

--- Koniec cytatu ---
W takiej sytuacji - jeśli dobrze Cię rozumiem - nie. Wszak wydałeś komputerowi/systemowi dyspozycję wyłączenia. No to Cię słucha. Chyba, że czegoś nie rozumiem i chodzi Ci o to, aby polecenie wyłączenia komputera, gdy coś działa w tle poczekało dopiero na koniec tego, co w tle działa.

1709:

--- Kod: ---
Funcja_Wylacz ()
{
while [ "aktualizacja" == "trwa"]; do
  echo  " Trwa aktualizacja, poczekaj !"
  sleep 10
done
poweroff
}
Funcja_Wylacz

--- Koniec kodu ---
Z punktu programistecznego da sie, ale jest to kwestia:
- jak wylaczasz komputer ( z przycisku na komputerze ? )
- z jakiego srodowiska korzystasz i jak bardzo on jest konfigurowalny. ( musisz sie liczyc ze wszelkie ustawienia przy aktualizacji moga zostac nadpisane )
- czy jestes wstanie na tyle silny by zmienic swoje przyzwyczajenia, by np. zmienic swoje przyzwyczajenia i wylaczac np. skryptem zamiast z guzika.

mrxardas9:
Debian GNU/Linux 9 (stretch) 64-bitowy - wyłączam guzikiem na pulpicie, środowisko GNOME, cynamon. Ale jeżeli sposób ma być trudny to ja podziękuje zostanę przy żółtych kartkach.  Bo z mojego punktu widzenia łatwiej jest naprawić system po nieudanej aktualizacji z nośnika usb niż bawić się w skrypty.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej