Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie  (Przeczytany 4897 razy)

PSony3

  • Gość
Witam.
Od miesiąca walczę z instalacją róznych dystrybucji linuksa na swoim laptopie; dell7559, i5 6300HQ, GTX960M, 8GB, SDD 128GB na Linux i SHDD 1TB z windozą.
Chcę znależć dla siebie system który najbardziej mi się spodoba.
Problem mój polega na braku możliwości uruchomienia Live CD bądź instalacji takich systemów jak; Manjaro, CentOS, Mageja, Kubuntu, elementaryOS, Open Suse, Arch Linux, wszystkie instalacje bądź próby uruchomienia Live kończą się na ekranie ładowania systemu, zawiesza się.

.Deepin instaluje się ale po uruchpmieniu i wpisaniu hasła przez chwilę zagra muzyczka i wyświetla się pusty pulpit z piękną tapetą i kręcące się kółeczka zamiast symbolu strzałki-myszki, na tym koniec.
Działa natomiast Ubuntu i wszystkie wersje graficzne Mint. Obecnie pisze z Mint Cinnamon.
Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu i było by fajnie rozwiazaniu problemu.
Dzięki z góry.
Chcę jeszcze zaznaczyć że jestem bardzo początkującym, potrafję zainstalować system, poruszać się w nim, dodawać i odinstalowywać programy w Menedżeże oprogramowania. Typowy użytkownik windozy :-) Chcę się nauczyć i przesiąść na Linux!
« Ostatnia zmiana: 2018-09-08, 10:18:05 wysłana przez PSony3 »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-09-08, 12:21:41 »
No dobra, ale co Ci w Ubuntu/Mint nie odpowiada? Te dwie wraz z pochodnymi - zapewnią Ci praktycznie wszelkie możliwości znalezienia DE, które będzie Ci pasować. Z dwu - Mint vs. Ubuntu, dla początkującego sugerowałbym jakieś Ubuntu, bo dokumentacja lepsza (o kilka klas).

Arch? Targetem tej dystrybucji nie jest raczej "bardzo początkujący" adept linuksa i "typowy użytkownik windozy". Inna sprawa, że na 99% raczej nie próbowałeś go instalować (bo on nie ma instalatora).

PSony3

  • Gość
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-09-08, 13:07:10 »
Mint jest bardzo fajny i to właśnie na nim teraz piszę, ubuntu jakoś mi nie podchodzi. Chciałem popróbować innych systemów z ciekawości, bardzo podoba mi się Deepin który działa  w virtualu ale nie na kompie. Co do Archa to nie był to konktetnie Arch linux tylko chyba Antegros, ściągnąłem tego i próbowałem instalować naprawdę mnóstwo.
 Bardzo jestem ciekawy dlaczego nie mogę normalnie zainstalować innych systemów.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-09-08, 13:40:51 »
Prawdopodobnie masz układ graficzny, który nazywa się Optimus (zintegrowany Intel + dedykowana NVidia). Niektóre livecd wymagają w takim przypadku "odpowiednich" zabiegów, by się mogły uruchomić. Zwykle jest to opisane w wiki tych dystrybucji.

Między Archem a Antergosem jest różnica.

Deepin (środowisko) możesz mieć również na Manjaro. Na manjaro.pl powinni Ci podpowiedzieć jak go odpalić, jeśli napotkasz problemy.

Jeśli Ci pasuje Mint - używaj Minta.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-09-08, 16:34:18 »
Cytuj
Bardzo jestem ciekawy dlaczego nie mogę normalnie zainstalować innych systemów.
Na 95% obstawiam problemy z UEFI, SecureBoot, złe przygotowanie nośników bootujących, bootowanie instalatora w złym trybie i/lub próby partycjonowania w złym standardzie. Mam starszego Inspirona, fabrycznie wyposażonego w Ubuntu i na nim jest 0% problemów z jakimkolwiek Linuksem.

Generalnie zestawy Della Intel i Intel+NVidia są bezproblemowe jeżeli chodzi o instalację. Czasami trochę zabiegów wymaga potem odpalenie akceleracji 3D na NV - ale z opisu wynika, że nie dochodzisz do tego etapu.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

PSony3

  • Gość
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-09-08, 18:22:40 »
Układ graficzny mam intela czy optimus tego nie wiem+ nvidia. Secure boot wyłączone, Nosniki usb przygotowane w Rufusie jako GPT UEFI, próbowałem też MBR UEFI i BIOS też nic nie dało. Partycje na obu dyskach mam GPT.  Za każdym razem wiesza się na ekranie z logiem systemu, nie dochodzi do próby partycjonowania. Z płyt DVD-RW to samo. Próbowałem też a Manjaro Deepin :-(

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-09-08, 19:11:18 »
Intel + nvidia = optimus
Też mam takiego Della i zero problemo.
Weź normalnie zrób pendriva w unetbootin jak się to robiło od przedwojnia ...

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-09-08, 19:32:07 »
@PSony3 - Z "wgrywarkami" ISO na Windowsie niekiedy bywają jakieś problemy. Chodzi Ci Mint. Tu także winno być coś takiego jak dd - rób isousb na Mincie. Jak robisz pena - sprawdź na stronie dystrybucji jak to masz zrobić, ale ów dd w większości przypadków jest najlepszym rozwiązaniem.
To, że "nie działa" wiemy - ale nie wiemy, czy i do czego się zastosowałeś z informacji na stronach danej dystrybucji jak przygotować pendrive, jak wystartować go w przypadku Optimusa (niekiedy bywają jakieś wskazówki). Ot, choćby dla Manjaro (to wierzchołek dopiero): https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Burn_an_ISO_File.

PSony3

  • Gość
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-09-08, 20:41:13 »
Próbowałem unetbootin, rufus, coś takiego jak linux live usb creator i jeszcze jakiegoś programu. Obrazy tworzone w windzie i Mint. Nie czytałem tych instrukcji od producentów, tu po testuje. Na Starym Acer nie było kłopotu a tu coś blokuje. Czytałem różne poradniki jak zainstalować Linuxa z usb. Odpinałem nawet dysk z windą i robiłem próby tylko z jednym czystym dyskiem, nic to nie dało, efekt taki sam.
« Ostatnia zmiana: 2018-09-08, 20:43:30 wysłana przez PSony3 »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-09-09, 13:10:27 »
1. Testowanie
- Na Virtualboxie wystarczy https://www.youtube.com/watch?v=TmdL3s5F_R4
Proponuje tylko w ustawieniach w virtualboxie przed uruchomieniem systemu wirtualnego, zwiekszyc jego pamiec RAM i pamiec wideo dla płynniejszego dzialania.
Nie potrzebnie sie meczysz z instalacja kazdego systemu ciagle.

2. Debugowanie
Jesli mozesz.
Przy ladowaniu systemu wcisnij strzalke w dol lub w lewo i wtedy powinienes z trybu graficznego przejsc w tryb tekstowy.
zrob zdjecie w komunikatu kiedy sie zatrzymuje.
Nie wiem jak wyglada kompatybilnosc z SHDD, czy trzeba cos w Biosie przelaczac, czy z linuxem cos zrobic.

Mozesz tez sprawdzic ISO z opcja nomodeset
( bo niektore karty graficzne nie sa wspierane )
https://www.dell.com/support/article/pl/pl/pldhs1/sln306327/manual-nomodeset-kernel-boot-line-option-for-linux-booting?lang=en

3. Gdyby to nie pomoglo proponuje sprobowac:
- Aktualizujesz Bios jesli jest to proste i bezpieczne.
- Biosie / UEFI wylaczasz secure boot / wlaczasz legacy boot
- Formatujesz Dysk na ms/dos ( nie GPT ) ale nie wiem czy to jest dobre dla SSD ( bo nie posiadam ) wiec poczytaj wczesniej w internecie.
Nie wiem tez jak wyglada instalacja na SHDD.
ms/dos tworzy tablice MBR zamiast partycji EFI, poczytaj na wiki , jesli chcesz, bo roznice sa istotne.
- Tworzysz partycje ext4 dla linuxa.
- Bootujesz z opcja  nomodeset
- przygotowanie ISO jest dosc skomplikowane, nie wszystkie programy z windozy dzialaja z dana dystrybucja ( zwlaszcza te nie aktualizowane )
Najczesniej polecay jest rufus dla USB lub plyty CD / DVD
Jesli mozesz to dla USB uzywaj dd, ale musisz wtedy upewnic sie czy ISO jest hybrydowe uefi czy bez, czy nie jest hybrydowe
i jesli cos sie nie zgadza, to przerob ISO na hybrydowe bez uefi.
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Burn_an_ISO_File#How_you_can_check_ISO
Iso hybrydowe posiada 2 partycje, jaka jest roznica robione z uefi - nie wiem, u mnie z uefi nie bootuje.
Sluszna rada, ze najlepiej przeczytac poradnik wybranej dystrybucji jak najlepiej pobrac, sprawdzic i przygotowac nosnik.

Tak przygotowane ISO powinno wystartowac,
 jesli nadal masz problemy sprawdz sprzet
z live CD UBCD http://www.ultimatebootcd.com/
* RAM -> Memtest86+ , Memtest86
* DYSK -> GSmartControl w Parted Magic
* Pamiec GPU nie wiem jak, zwykle o tym informuja bledy systemu.
- Jesli masz problemy z angielskim wspomagaj sie translatorami online.
- Przy szukaniu w wyszukiwarce uzywaj czesto slowa "linux"


« Ostatnia zmiana: 2018-09-09, 13:34:26 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-09-09, 13:25:24 »
Jeżeli faktycznie jest to problem z grafiką to można wyłączyć nvidię w BIOSie .
Nie wiem jak tam w nowszych Dellach ale u mnie jest taka opcja 'Optimus' i jak ją zaznaczę to komp się uruchamia na grafie Intela, a jak odznaczę to na grafie Nvidii.

Na jakiej karcie aktualnie chodzi sprawdzam tak
glxinfo|egrep "OpenGL vendor|OpenGL renderer"

I na intelu zwraca
OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile

PSony3

  • Gość
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-09-09, 13:59:30 »
Nie wiem czemu ale Virtual box na windzie mi nie działa, na Mint działa super ale też mam problem z uruchomieniem różnych dystrybucji, podobnie jak w czasie instalacji. Myślę że może to być faktycznie wina karty Nvidia, w biosie nie mam możliwości przełączać między kartami graficznymi. Kompa testowałem pod kątem błędów, wszystko w porządku, SHDD, SDD, RAM, nie wiem jak GPU ale w grach Steam na windzie działa super. Bios mam najnowszy.
Jutro, bo dziś brak czasu , powalczę z nomodest i hybrid ISO. Przekonwertuję SDD z GPT na MBR.
Dziękuję Wam bardzo za pomoc, teraz mam nadzieję że uda się rozwiązać problem i wreszcie będę mógł zainstalować taki Linux jaki będę chciał i całkiem zrezygnować z windy.
DZIĘKI.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-09-09, 14:44:05 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PSony3

  • Gość
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-09-09, 21:25:54 »
Dzięki. Po sprawdzeniu na jakie karcie działa system wyszło mi że na Nvidia. Wydaje się że opcja NOMODEST działa, elementaryOS uruchomiłem bez problemu, jeszcze raz dzięki. Pobieram teraz Manjaro Deepin, Fedora, Open Suse i Mageja. Dam znać jak poszło.
 Dzięki za podpowiedź do Virtualboxa.

I tak pewno zostanę przy Mint, już go ładnie ustawiłem pod siebie :-) ale korci mnie po testowanie innych dystrybucji.

Teraz piszę z Deepin-działa, działa też Fedora i Mageja Deepin. Open Susw niestety nie. Wieczorem wrzucę screeny w który miejscu staje ładowanie. Teraz czas do pracy.
« Ostatnia zmiana: 2018-09-10, 07:53:14 wysłana przez PSony3 »

PSony3

  • Gość
Odp: Z wielu dystrybucji linuxa działają tylko dwie. Proszę o wsparcie
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-09-11, 18:42:49 »
Niestety przed wcześnie się cieszyłem. Każdy z uruchomionych systemów zacina się, nie chcę wyłączać, czasem trzeba dwa razy włączać żeby się załadował. Wydaję mi się że to faktycznie wina sterowników karty graficznych. na razie z braku czasu zawieszam broń do weekendu. Moja druga połowa już szału dostaje.
Mile widziane podpowiedzi pomocna w rozwiązaniu problemu.