Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jak zainstalować GIMPa?  (Przeczytany 6771 razy)

prezes.cc

  • Gość
Jak zainstalować GIMPa?
« dnia: 2018-09-03, 20:05:13 »
Zamierzam zaktualizować GIMPa tylko nie wiem, którą metodą:
1. Zrobić nakładkę na już zainstalowany pakiet
2. Odinstalować GIMPa i zainstalować najnowszą wersję

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-09-03, 20:27:41 »
A jaką masz trudność (oprócz braku podstawowej wiedzy nt. systemu?): https://wiki.debian.org/GIMP

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-09-03, 21:58:19 »
Polecenie
Cytuj
apt-get install gimp
instaluje wersje 2.8.18 a najnowsza jest 2.10.6. Mam problem z pobraniem GIMPa z oficjalnej strony - link nie reaguje na kliknięcie.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-09-03, 22:06:15 »
https://www.omgubuntu.co.uk/2018/05/gimp-2-10-ubuntu-download

Już po prostu sił nie mam z podawaniem linków do pierwszego wyniku z Google dla zapytania "gimp 2.10 ubuntu". Ja korzystam z podanego w tym artykule PPA.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-09-03, 22:39:46 »
A mi nie chce zainstalować przez PPA. Wyskakuje taki komunikat
Cytuj
zdzislaw@pc33:~$ sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
[sudo] hasło użytkownika zdzislaw:
zdzislaw nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.

Pliku sudoers nie chce ruszać, żeby coś nie schrzanić

Instalacja jako root daje taki wynik
Cytuj
zdzislaw@pc33:~$ su root
Hasło:
root@pc33:/home/zdzislaw# add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
bash: add-apt-repository: nie znaleziono polecenia

Co robie źle?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-09-03, 23:21:13 »
Co robie źle?
Wszystko i to od samego początku, włącznie nawet z precyzją pisania tytułów wątków, które zakładasz.
W tym przypadku:
- z innych wątków wynika, że wybrałeś sobie Debiana Stable, czyli obecnie 9; to taka dystrybucja, która co do zasady nie oferuje w ogóle nowszych wersji oprogramowania w stosunku do tych, z którymi się ukazała; jeśli nie ma dla niego wersji w repozytorium backports, to poprostu takiej nie ma,
- w przypadku GIMPa 2.10 i Debiana 9 to... instalacja wersji np. z Ubuntu 18.04 z PPA (dla Ubuntu!) zwykle kończyła się destabilizacją systemu (jeśli została wymuszona), albo po prostu nie udało jej się przeprowadzić - wystarczy zadać pytanie w wyszukiwarce.
Ergo - jeśli musisz mieć GIMPa 2.10 w Debian 9, to masz do wyboru:
- flatpak,
- snap,
- appimage.
Wszystkie w podanym wyżej przez @Paweł Kraszewski linku.
Nie wiem, skąd Ci przyszło w ogóle do głowy dodawanie do Debiana repozytorium dla Ubuntu w dodatku dla wersji zbudowanych na nowszych paczkach niż te,  które są w Debian 9. Wystarczy kliknąć w link do PPA by się o tym przekonać.

Co do reszty całej. Chyba najwyższy czas zacząć czytać albo wiki swej dystrybucji, albo kupić książkę o podstawach używania Debiana.

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-09-04, 00:01:32 »
Wszystko to nawyki z Windowsa i Linuksa Mint. Tak zrobie - kupie porządną książke, skoro wszystko robie źle. I tak sukces, że siedze na Debianie pół dnia a nie na Windowsie. Rezygnuje z GIMPa 2.10, pozostaje przy domyślnym 2.8. Temat do zamknięcia.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-09-04, 00:13:39 »
Nie musisz rezygnować wcale. Ba, możesz je mieć oba nawet i nie będą ze sobą kolidować. Ściągnij appimage ze strony podanej przez Pawła do dowolnego katalogu (ja mam dodatkowy katalog w ~/, który jest w PATH i tam trzymam binarki, które lokalnie chcę używać), nadaj plikowi uprawnienia do wykonywania (jeśli nie wiesz jak, to w konsoli polecenie chmod +x nazwa_paczki_appimage) i pierwszy raz musisz go uruchomić z konsoli. Paczka AppImage, jeśli została zrobiona prawidłowo, winna być kompatybilna z każdym linuksem co najmniej mającym oprogramowanie w wersji takiej jak w Ubuntu 14.04. Z informacji z innych stron wynika, że ten appimage GIMPa działał na Mint 17 (a zatem na Ubuntu 16.04) - stąd można liczyć, że na Debianie 9 również będzie. Jeśli nie - po prostu skasujesz plik.

PS: Nawet nie musisz kupować książki - jest wszak oficjalny podręcznik Debiana.

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-09-04, 00:39:03 »
Za długo walczyłem z instalacją, że jestem zmęczony swoją nieporadnością. Jutro na świeżo to przeczytam. Znalazłem Podręcznik Administratora Debiana 8 - troche cegła ale myśle, że dam rade.

//Edit
Ide na Windowsa troche pograć - musze się odstresować
« Ostatnia zmiana: 2018-09-04, 00:47:29 wysłana przez Zdzisław Knop »

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-09-04, 10:17:02 »
Coraz bardziej zastanawiam się nad powrotem na Minta. Prosty system, wszystko pod ręką, a ja spróbowałem Debiana i mi nie spasował. Posiedze jeszcze na Debianie i zobacze co z tego wyjdzie. Odnośnie Linuksa to jestem n00bem i to wychodzi na każdym kroku.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-09-04, 12:21:09 »
Odchodzimy od tematu (może Paweł ten wraz z poprzednim postem przeniesie gdzieś w odpowiednie miejsce), ale:
1. Jak wynika z daty rejestracji linuksa używasz już 2 lata. To wystarczający okres (z olbrzymim okładem), by nauczyć się absolutnych podstaw tak korzystania z niego, jak i powzięcia wiedzy ogólnej na temat wybranej i używanej przez siebie dystrybucji. Tego typu rzeczy jak kompletny bezsens wprowadzania do dystrybucji X repozytoriów dystrybucji Y, w dodatku opartych o różne biblioteki należałoby już po tych 2 latach wiedzieć.
2. Mint wydaje się fajny, ale taki fajny to on wcale nie jest. Raz uczy innych nawyków od każdej innej dystrybucji. Wiedzę z Debiana, czy nawet z Ubuntu przeniesiesz na Minta. Wiedzę z Minta (w zasadzie przyzwyczajenia) - już niekoniecznie. Dwa - i to ważniejsze - dokumentacja jego jest po prostu ułomna (a będąc człowiekiem bardzo prostolinijnym powiem, że jej po prostu brak). O wiele lepszą ma Ubuntu, czy Debian.
3. Nie musisz studiować podręcznika Debiana obecnie w całości. Po prostu warto go mieć pod ręką wówczas, gdy rodzą się podstawowe pytania, m.in. jak to, które rozpoczęło ten wątek. Zanim jeszcze do niego zajrzysz, to przede wszystkim przeczytaj sobie charakterystykę Debiana (czy Minta, czy czegokolwiek na co się zdecydujesz). Poukłada Ci się i potem będziesz miał zdecydowanie mniej problemów.

I to taka już kompletnie moja prywatna dygresja, uwaga, którą delikatnie daję Ci pod rozwagę. Czytując Twoje wpisy tu na forum, odnoszę wrażenie, że system, jaki powinieneś sobie wybrać do codziennego użytkowania jest praktycznie obojętny. Ot, by miał dobrą dokumentację (o ile będzie Ci się doń chciało zaglądnąć, bo jak na razie od tego stronisz) i oferował takie środowisko, w którym Ci się wygodnie pracuje. To co się da - instaluj z repozytorium. Jeśli czegoś innego potrzebujesz lub chcesz to w pierwszej kolejności rozglądaj się właśnie za paczkami w formacie AppImage. Jeśli tylko masz normalny HDD, a nie mały SSD, to rozmiar tych paczek nie powinien być dla Ciebie problemem, a przynajmniej niczego nie zepsujesz, a "instalacja" appimage jest tak banalna, że prościej już się nie da.

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-09-04, 15:47:24 »
Tak jak napisałem - pozostanę jeszcze przy Debianie - za dużo pakietów zainstalowałem, a Minta musiałbym zaczynać od początku. Debian służy mi głównie do nauki programowania i nie chce tego niszczyć Mintem. Dziękuje za konstruktywną krytykę i porady - a instalacja GIMPa to nawyk z Windowsa. A z Debianem to wiedziałem, że dysponuje stabilnymi, sprawdzonymi, nie zawsze aktualnymi pakietami, ale nie wiem dlaczego się do tego nie dostosowałem.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-09-04, 16:20:09 »
Programowania to się akurat nauczysz na dowolnym systemie.

GIMP 2.10 na Debianie 9 (i w zasadzie jedyna sensowna opcja):
1. Wchodzisz na stronę: https://github.com/aferrero2707/gimp-appimage/releases i ściągasz wybraną wersję do wybranego przez siebie katalogu (rozsądek podpowiada dwie lokalizacje, oczywista - jakiś katalog w ~/ (u mnie to ~/.local/bin; ów bin sam stworzyłem i mam go też dodany w PATH; druga - systemowa, np. gdy jest więcej użytkowników komputera - /usr/local/bin).
2. Przechodzisz do katalogu, w którym jest ściągnięty GIMP i wydajesz polecenie:
chmod +x pełna_nazwa_gimp.appimage
3. Startujesz ten program po raz pierwszy najlepiej z konsoli:
./pełna_nazwa_gimp.appimage
Postępujesz zgodnie ze wskazówkami na ekranie (tj. możesz zdecydować o dodaniu do menu lub nie).

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-09-04, 18:44:46 »
Zrobiłem tak jak napisałeś, program działa. Dzięki :)
« Ostatnia zmiana: 2018-09-04, 18:51:44 wysłana przez Zdzisław Knop »

prezes.cc

  • Gość
Odp: Jak zainstalować GIMPa?
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-09-04, 19:35:13 »
Czy taki alias jest prawidłowy
Cytuj
alias gimp2="./gimp-release-2.10.4.glibc2.15-x86_64.AppImage"