Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: [Problem] Dolphin  (Przeczytany 3446 razy)

Inobel

  • Gość
[Problem] Dolphin
« dnia: 2018-08-31, 08:18:44 »
Witam.
Na wstępie zaznaczę że jestem świeżym użytkownikiem Linuxa.
Chodzi o aplikację Dolphin File Manager.
Problem polega na tym że przy próbie uruchomienia Dolphin, program się uruchamia, po chwili znika,
nie widać żadnego okienka, na pulpicie też nie wyświetla się żaden komunikat.
Korzystam z Kali Linuxa

Cytuj
Executing Dolphin as root is not possible.

Taką informację dostaje od konsoli.

P.S już próbowałem szukać informacji na własną rękę niestety z marnym skutkiem.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: [Problem] Dolphin
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-08-31, 09:55:02 »
Zacznijmy od końca. Jesteś świeżym użytkownikiem linuksa. Ok. To po jakiego grzyba potrzebna Ci jest specjalistyczna dystrybucja, jaką jest Kali? To nie jest dystrybucja na początek!
Jeśli potrzebujesz dystrybucji na desktop, to jest ich od groma. Po prostu zmień.
Ze względu na pewne założenia tak Kali, jak i zespołu KDE przynajmniej niektóre programy z KDE, jeśli nie otrzymały w Kali jakichś łatek, to po prostu się nie uruchomią (choć najnowsza wersja Dolphin już chyba powinna).
Jeśli chcesz natomiast zdiagnozować to uruchom dolphin w konsoli i pokaż wynik. Napisz również, jaka to wersja dolphina.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: [Problem] Dolphin
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-08-31, 10:05:19 »
https://translate.google.pl/#en/pl/Executing%20Dolphin%20as%20root%20is%20not%20possible.

Może to taki "dodatek" dodany do programu, w trosce o twoje bezpieczeństwo :)

Teraz tego tez nie znajdę, ale jeden z developerów jakiegoś edytora wspominał
że X11 - tryb graficzny nie został stworzony z myślą o bezpiecznym używaniu z konta root.
Dlatego wyłączył taką możliwość w swoim programie i polecił edytować pliki w popularnych edytorach tekstowych (vim, nano,pico)
Jeszcze coś. Być może gdzieś masz Dolphin z dostępem root, nie wiem, bo nie używam twojej dystrybucji.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: [Problem] Dolphin
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-08-31, 10:24:51 »
@1709 - Tak, obecnie w KDE użytkownik nie może korzystać z Dolphin uruchomionego np. przez kdesu. I w tym zakresie nic się już nie zmieni. Od wersji 18.08 dodano możliwość uruchamiania Dolphin gdy całe środowisko chodzi na koncie roota (czyli jak w Kali, zresztą na ich życzenie: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=387974). Dla wcześniejszych wersji, niektóre dystrybucje cofały również commit niezezwalający na takie uruchomienie (paczki najczęściej nazywają się dolphin-root).

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: [Problem] Dolphin
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-08-31, 12:54:53 »
Wybierz dokładnie jedno:
Na wstępie zaznaczę że jestem świeżym użytkownikiem Linuxa.
albo
Korzystam z Kali Linuxa

Poza tym @pavbaranov już wszystko wszystko wyjaśnił. Kali nie ma żadnych walorów edukacyjnych (tak jak młotek i wiertarka), to narzędzie dla specjalistów.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: [Problem] Dolphin
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-08-31, 13:32:36 »
Hehe, kolejny napaleniec co chce hakować cały świat a menadżera plików nie potrafi uruchomić :)

A co do Dolphina to devsi KDE po prostu 'wiedzą lepiej ' co jest dla użytkownika dobre. Zupełnie jak w Micro$ofcie ;)

Inobel

  • Gość
Odp: [Problem] Dolphin
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-08-31, 13:52:51 »
Nie tyle co o sama hakerke mi chodzi, a o sam rozwój wiedzy na temat informatyki. Chciałem ambitnie do tematu podejść co widocznie, nie wyszło mi na plus. Poszukam w takim razie innej dystrybucji, która umożliwi mi nie tyle co łatwość obsługi, co możliwość nauki :)

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: [Problem] Dolphin
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-08-31, 14:11:45 »
Żeby się brać za doktorat to wypadało by najpierw skończyć podstawówkę ;)

Osobiście używam linuchów z pięć lat i Kali cały czas jest dla mnie 'dziwny'

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: [Problem] Dolphin
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-08-31, 15:14:43 »
@Inobel - Z całym szacunkiem, ale Kali nie nauczy Cię niczego. Ty, chcąc z niego korzystać, musisz być już nauczony (patrz: mackeire).

@mackeire - Problem z Dolphinem leży chyba w większym stopniu po stronie wybitnego Kali, niż po stronie KDE (aczkolwiek wpierw powinni zrobić dobre wsparcie dla policykit w Dolphin/KIO, a dopiero potem uwalać możliwość uruchamiania Dolphina na koncie root), skoro udostępniają system, który domyślnie działa na koncie roota i jednocześnie dodają do niego aplikacje, które działać tu nie mogą. Jeśli nie chce im się, bądź też nie potrafią zrobić reverse jednego commitu (jedna linijka), jeśli nie chce im się zaglądnąć do choćby OpenSUSE, gdzie tak zrobili), jeśli w końcu nie chce im się zamienić Dolphina na np. Krusadera (ten działa bez problemu) to świadczy to tylko i wyłącznie o deweloperach Kali.