Oprogramowanie > Instalacja oprogramowania

Problem podczas instalacji Manjaro

(1/2) > >>

p4321:
Witam.

Pierwszy raz w życiu instaluje linuxa.. ponieważ brat dostał jakiegoś słabego laptopa Medion(obiecany laptop na komunie.. to kupili mu tego lipnego w jakimś Tesco), który średnio sobie radzi z samym Windowsem 10. Padło na Manjaro.. i wszystko szło mi dobrze aż do pewnego momentu.

Po zrobieniu bootowalnego pendrive za pomocą unetbootin i wybraniu USB w boot menu pojawia mi się takie coś:
https://zapodaj.net/images/44827790ccd6c.jpg

Kiedy na tej liście wybieram Default wszystko zatrzymuje się w takim miejscu:
https://zapodaj.net/images/d2fdf5a3d11df.jpg

Natomiast kiedy wybieram „Boot: Manjaro” to zatrzymuje się tutaj:
https://zapodaj.net/images/a70df0f92c310.jpg

Jak wcześniej wspomniałem to moja pierwsza instalacja systemu linux i kompletnie nie mam pomysłu co z tym zrobić.. z góry wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi.

marcin'82:
Przygotuj może jeszcze raz nośnik USB:
https://www.fosslinux.com/2607/how-to-create-manjaro-linux-live-usb-drive-in-windows-pc.htm .
https://manjaro.pl/nagrywanie-iso-dvdusb/ .

Czy brat już wie, że nie będzie Wieśka na full detalach? :P

p4321:
Tak, wie :P Na tym laptopie słabo działa sam Windows a co dopiero gry.. tutaj nawet źle działają gry typu Minecraft czy Terraria.
Pomyślałem, że na Linuxie może chociaż płynniej będzie działać przeglądarka z YouTube :D

pld:
Taka rada, zamiast orygnialnego środowiska graficznego zainstaluj mu LXDE

pavbaranov:
unetbootin "gubi" się przy Manjaro (i nie tylko). Zrób pendrive tak, jak to wskazał @marcin'82 lub jak w wątku na manjaro.pl, który przecież znasz, bo sam go zakładałeś.
Sprawdź sobie co ten laptop ma w bebechach i zainstaluj taką wersję Manjaro (tj. z takim środowiskiem), które jest możliwie "najlżejsze", jeśli specyfikacja sprzętu jest "uboga". Jeśli dasz sobie radę, to wybierz Manjaro-Architect i po prostu podczas instalacji dodaj to, co jest Ci potrzebne. Co najwyżej pobłądzisz i zrobisz raz jeszcze. Jeśli to za trudne, to są wersje "Community".
Spośród dostępnych środowisk w owych "gotowcach", za te "najlżejsze" uchodzą: Awesome, Bspwm, i3, OpenBox (jest też z nim polski Mabox, ale nie wiem, czy nadal rozwijany, albo inaczej - czy napcok o niego jeszcze dba), oraz "cięższe" już LXDE. W Architect będziesz miał też wybór np. LXQT lub enlightement. Generalna rada - pościągaj różne, wgrywaj na pendrive, pobaw się i zainstaluj to, które Ci najbardziej odpowiada. Druga rada - decyduj się raczej na aplikacje należące do tej samej "rodziny" frameworkowej co DE (czyli np. jeśli Gtk+3 - to aplikacje takie, jeśli Qt5 - to takie), bo na sprzęcie szczególnie z ubogim RAM (np. =<2GB) ma to znaczenie (nie są w pamięci umieszczane niepotrzebnie 2 rodzaje bibliotek, które w zasadzie do tego samego służą). Trzecia - i chyba najważniejsza rada - jeśli ten komputer ma w istocie słabą specyfikację sprzętową, a służyć ma jako narzędzie do uruchamiania aplikacji windowsowych przez wine, to... zapomnij o linuksie. W takim przypadku zdecydowanie lepszą alternatywą będzie Windows, chyba, że owe aplikacje windowsowe są bardzo dobrze wspierane przez wine (sprawdzisz m.in. tu: https://appdb.winehq.org/) (a i tak jeśli chodzi o zużycie zasobów, to prawdopodobnie mniejsze będzie mieć Windows+aplikacja od linux+DE+wine+aplikacja_windows).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej